Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 24 marca 2022 r., sygn. II SA/Rz 1763/21
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Piotr Godlewski Sędziowie WSA Elżbieta Mazur - Selwa /spr./ AWSA Maria Mikolik Protokolant specjalista Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 marca 2022 r. sprawy ze skargi Z. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] września 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zezwolenia na lokalizację zjazdu I. uchyla zaskarżoną decyzję i decyzję Prezydenta Miasta z dnia [...] maja 2021 r. nr [...]; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej Z. J. kwotę 697 zł /słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi Z.J. jest, wydana na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r., poz. 735 ze zm. – zwana dalej "k.p.a.") decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] września 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zezwolenia na lokalizację zjazdu indywidualnego.
Jak wynika z akt sprawy wnioskiem z [...] czerwca 2020 r. (data wpływu do organu) Z.J. zwróciła się do Prezydenta Miasta [...] o wydanie zezwolenia na: "lokalizację zjazdu indywidualnego z dodatkowej jezdni obsługującej działki przyległe do pasa drogowego drogi publicznej o nr ewid. działki [...] (ul. [....]) w miejscowości [...] do działki nr ewid. [...].
Uzasadniając wniosek wskazała, że jest właścicielką nieruchomości położonej w [...] nr ewid. [...], do której jedyną drogą dojazdową jest droga publiczna gminna o nr działki [...], tj. ul. [....]. Droga ta kończy się na granicy z działką wnioskodawczyni. Wnioskodawczyni chce wybudować zjazd indywidualny łączący jej nieruchomość z drogą publiczną, poprzez utwardzenie nawierzchni. Planowany zjazd indywidualny ma być zlokalizowany z dodatkowej jezdni obsługującej tereny przyległe do pasa drogowego (patrz załącznik graficzny). W istniejącym stanie obsługa ruchu z terenów przyległych do pasa drogowego drogi publicznej (ul. [...]) realizowana jest przez dodatkową jezdnię pełniącą funkcję ciągu pieszo jezdnego, która może nie mieć wyodrębnionej jezdni i chodnika, a zlokalizowaną na odcinku od działki [...] do działki [...]. Wskazała, że dodatkowa jezdnia łączy się w sposób bezpośredni z jezdnią drogi głównej poprzez wjazd tj. od krawędzi jezdni drogi głównej (ul. [...]) do działki nr ewid. [...].