Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 16 marca 2022 r., sygn. II SA/Kr 40/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Małgorzata Łoboz SWSA Paweł Darmoń (spr.) SWSA Mirosław Bator po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 16 marca 2022 r. sprawy ze skargi T. H. na postanowienie nr [...] Inspektor Nadzoru Budowlanego z dnia 4 listopada 2021 r., znak: [...] w przedmiocie wstrzymania robót budowlanych skargę oddala

Uzasadnienie

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w N. S. dla Powiatu N. postanowieniem nr [...] z dnia 5 lipca 2021r., znak: [...], działając na podstawie art. 48 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (jednolity tekst Dz. U. z 2020r., poz. 1333 z późn.zm, dalej: upb) wstrzymał roboty budowlane prowadzone przez P. U. przy budowie drogi dojazdowej na terenie działek nr [...], [...], [...] w R. i nakazał bezzwłoczne zabezpieczenie terenu prowadzonej budowy, a ponadto poinformował inwestora o możliwości:

1. złożenia wniosku o legalizację w terminie 30 dni od daty otrzymania niniejszego postanowienia lub jego uostatecznienia się w razie wniesienia zażalenia i

2. konieczności wniesienia opłaty legalizacyjnej, której wysokość uzależniona jest od kategorii obiektu.

Po rozpatrzeniu zażalenia wniesionego na to postanowienie przez P. U., T. H. i [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w K. postanowieniem z dnia 4 listopada 2021 r., znak [...] - na podstawie art. 138 § 2 w związku z art. 144 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (jednolity tekst: Dz. U. z 2021r., poz. 735, z pózn.zm, dalej: kpa) uchylił zaskarżone postanowienie w całości i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji.

W jej uzasadnieniu organ II instancji wskazał, że stan faktyczny w niniejszej sprawie jest następujący:

W dnu 14 czerwca 2021r. upoważnieni pracownicy PINB dokonali czynności kontrolnych budowy drogi dojazdowej na działkach ewid. nr [...], [...] i [...] w R. . W trakcie czynności kontrolnych ustalono, iż cyt.: roboty budowlane rozpoczęto w dniu 26.05.2021r. wg oświadczenia P. H.. Stan zaawansowania robót wykonano roboty ziemne oraz na części obiektu wysypano warstwę gruzu z dachówek ceramicznych. Roboty pozostałe do wykonania: podbudowa i nawierzchnia oraz umocnienia skarp. Wykonano skarpy prawie pionowe o wysokości do 5m w gruntach gliniastych, częściowo w terenach osuwiskowych bez ich zabezpieczenia przed osuwaniem się gruntu oraz odkryto częściowo system korzeniowy dużego drzewa wskutek czego grozi ono zawaleniem. Podcięto zbocza wykonując skarpy prawie pionowe o wysokości do 5m w gruntach gliniastych częściowo w terenach osuwiskowych bez zabezpieczenia ich przed osuwaniem gruntu. Obecny podczas kontroli P. T. H. oświadczył, że w dniach 26-27.05.2021r. P. P. U. (...) rozpoczął budowę drogi w sąsiedztwie moich działek. Nie mam wiedzy czy posiada on pozwolenie lub zgłoszenie na wykonywanie robót budowlanych polegających na budowie lub przebudowie drogi na działkach nr [...], [...] i [...] w R. . W miejscu wykonywanych robót przed ich rozpoczęciem istniała droga polna nieutwardzona o szerokości ok. 1,5m — trudno mi określić czy ona miała taką samą długość jak obecnie wykonywana (...). Do sporządzonego protokołu dołączono szkic sytuacyjny oraz dokumentację fotograficzną (k. 11-21 akta PINB).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00