Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 26 października 2023 r., sygn. I SA/Kr 801/23

|Sygn. akt I SA/Kr 801/23 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 26 października 2023 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Bogusław Wolas (spr.), Sędzia: WSA Michał Niedźwiedź, Sędzia: WSA Urszula Zięba, Protokolant: st. sekr. sąd. Renata Trojnar, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 października 2023 roku, sprawy ze skargi N. Sp. z o.o. w K., na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, z dnia 19 lipca 2023 roku nr 0111-KDIB1-3.4010.220.2023.2.ZK, w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, skargę oddala.

Uzasadnienie

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: Dyrektor KIS) uznał w interpretacji indywidualnej z 19 lipca 2023 r., znak: 0114-KDIP1-2.4012.175.2023.1.GK, stanowisko N. sp. z o. o. w K. (dalej: Spółka, Wnioskodawca, strona skarżąca) w zakresie odpowiedzi na pytanie nr 2, a to: "Czy koszty ponoszone przez wnioskodawcę na opracowanie nowej technologii spawania i gięcia, a przez to również produkcji panelu kotła opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym stanowią/będą stanowiły koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 Ustawy CIT?" - w zakresie uznania za koszty kwalifikowane kosztów nabycia urządzeń spełniających definicję środka trwałego zostało uznane za nieprawidłowe, a w pozostałym zakresie za prawidłowe. W zakresie odwiedzi na pytania nr 1 i 3 interpretacji stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe.

Z interpretacji tej wynika, że Skarżąca w dniu 16 kwietnia 2023 r. złożyła wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej dotyczący możliwości zastosowania w jej działalności gospodarczej ulg podatkowych dla działalności badawczo-rozwojowej, wynikających z art. 18d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu po dniu 1 października 2018 r. W opisanym stanie faktycznym skarżąca wyczerpująco przedstawiła charakter swojej działalności, polegającej m.in. na opracowywaniu nowych technologii spawania oraz gięcia różnych materiałów. Skarżąca wskazała, że zamierza przystąpić do opracowania technologii spawania nowych rodzajów materiałów, co związane jest z opracowaniem nowego produktu – Panelu kotła. Panel kotła, który zamierza opracować, a następnie produkować skarżąca jest elementem, który wystawiony jest na oddziaływanie wysokich - wręcz ekstremalnych - temperatur, ciśnienia i innych czynników, wywołujących korozję chemiczną, która w znacznym stopniu wpływa na degradację materiału ścian kotła, a co za tym idzie, zużycie materiału. Sam panel stanowią połączone - zespawane ze sobą rury, wyprodukowane z specjalistycznych stopów metali. W konsekwencji skarżąca, chcąc opracować panel musi opracować nową technologię spawania, adekwatną do wykorzystywanych materiałów wraz z

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00