Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Opolu z dnia 26 października 2023 r., sygn. II SA/Op 187/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Kozicka Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Bogusz Sędzia WSA Tomasz Judecki (spr.) Protokolant Inspektor sądowy Magdalena Figurniak-Cis po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 października 2023 r. sprawy ze skargi A S.A. w [...] na decyzję Opolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia 6 kwietnia 2023 r., nr HP.907.3.2023.MB w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, przez A S.A w [...] (dalej: "skarżąca" "Spółka" lub "pracodawca") jest decyzja Opolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Opolu z dnia 6 kwietnia 2023 r., nr HP.907.3.2023.MB, utrzymująca w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w [...] z dnia 4 stycznia 2023 r. r., nr [...], o stwierdzeniu u X. Y. choroby zawodowej.

Skarga została wniesiona w następującym, wynikającym z akt administracyjnych, stanie faktycznym i prawnym:

W dniu 24 marca 2021 r. X. Y. (dalej: "pracownik", "strona"), zwrócił się do byłego pracodawcy - A S.A w [...] B w [...] o zgłoszenie do właściwego Państwowego Inspektora Sanitarnego podejrzenia wystąpienia u siebie choroby zawodowej. Do powyższego wniosku dołączył dokumentację z badania szpitalnego.

Przy piśmie z dnia 29 marca 2021 r. pracodawca przesłał do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w [...] (dalej: "PPIS w [...]", "organ I instancji"), zgłoszenie podejrzenia u X. Y. choroby zawodowej wymienionej w pozycji 3.1 wykazu chorób zawodowych - pylicy krzemowej. W zgłoszeniu, jako miejsce zatrudnienia lub wykonywania pracy, będące powodem zgłoszenia podejrzenia choroby zawodowej, wskazano B w [...], jako pracodawcę: A S.A. w [...]. Jako czynnik narażenia zawodowego, stanowiący przyczynę choroby zawodowej, w zgłoszeniu wskazano sposób wykonywania pracy oraz stwierdzono, że pomiary czynników szkodliwych mogących występować na stanowiskach (elektromonter, pomocnik maszynisty urządzeń krusząco sortujących, mistrz, nadgórnik), tj. hałas, zapylenie pyłem kamiennym lub drgań ogólnych nie wykazały przekroczeń norm dopuszczalnych stężeń lub narażeń.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00