Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 26 października 2023 r., sygn. II SA/Go 501/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie: Przewodniczący Sędzia WSA Jarosław Piątek Sędziowie Sędzia WSA Grażyna Staniszewska Asesor WSA Kamila Karwatowicz (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 26 października 2023 r. sprawy ze skargi P. S. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia [...] nr [...] w przedmiocie stwierdzenia utraty prawa do uposażenia oddala skargę.

Uzasadnienie

Komendant Powiatowy Policji rozkazem personalnym z dnia [...] marca 2023 r., nr [...] – na podstawie art. 121e ust. 1, ust. 2 pkt 2, ust. 3, 7, 10, 12-14 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r., poz. 171 ze zm., dalej jako u.o.P.) – wobec nadkom. P.S. (dalej skarżący) stwierdził utratę prawa do uposażenia za okres zwolnienia lekarskiego, tj. od dnia [...] kwietnia 2022 r. do dnia [...] września 2022 r.

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że Komendant Wojewódzki Policji

orzeczeniem z dnia [...] marca 2023 r., nr [...] uznał, iż skarżący dopuścił się popełnienia przewinienia dyscyplinarnego polegającego na nieprzestrzeganiu zasad etyki zawodowej przez działanie naruszające zasady praworządności w ten sposób, że w okresie orzeczonej niezdolności do służby, tj. od [...] kwietnia 2022 r. do [...] września 2022 r., w krótkich odstępach czasu w celu wykonania tego samego zamiaru wykorzystał zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego przeznaczeniem, realizując obowiązki sądowego kuratora społecznego Sądu Rejonowego Zespołu Kuratorskiego Służby Sądowej Wykonującej Orzeczenia w Sprawach Rodzinnych i Nieletnich, poprzez wielokrotne nawiązywanie osobistych i telefonicznych kontaktów z podopiecznymi, osobami ze środowiska nadzorowanego oraz z instytucjami publicznymi. Kolejno wskazano, iż w dniu [...] września 2022 r. dzielnicowa Rewiru Dzielnicowych KPP sierż. szt. Ż.K., pełniąc służbę obchodową, około godziny 16:30 udała się do miejsca zamieszkania W.K., celem przeprowadzenia wizyty do procedury "Niebieska Karta". Pod wskazanym adresem zastała W.K. oraz pozostałych członków rodziny. Po upływie chwili do mieszkania wszedł skarżący. Jego obecność zaskoczyła funkcjonariuszkę, gdyż posiadała ona wiedzę, iż policjanta nie ma w służbie od dłuższego czasu. Skarżący na widok funkcjonariuszki, skierował do niej słowa cyt. "Ż. mnie tutaj nie było". Policjantka zadała wymienionemu pytanie, o powód jego wizyty u W.K., uzyskując od funkcjonariusza odpowiedź, iż jest on kuratorem w tej rodzinie. Następnie skarżący nie zaniechał czynności kuratora i w rozmowie z funkcjonariuszką dokonywał ustaleń w zakresie okoliczności wizyty przedstawiciela Policji w nadzorowanej przez niego rodzinie. Ponadto z informacji z dnia [...] września 2022 r. udzielonej przez Kierownika Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej wykonującej orzeczenia w sprawach rodzinnych i nieletnich, wynika że skarżący pełni funkcję kuratora społecznego w Zespole Kuratorskiej Służby Sądowej wykonującej orzeczenia w sprawach rodzinnych i nieletnich. W okresie od [...] kwietnia 2022 r. do [...] września 2022 r. także pełnił tę funkcję. W swoich zadaniach kurator społeczny wykonuje stałe nadzory nad podopiecznymi i wywiady kontrolne, czynności te wykonuje w różnych godzinach, jest to tzw. zadaniowy system pracy: w środowisku może przebywać w godzinach 7:00-22:00. Dni i godziny wykonywanych przez kuratora czynności przedstawiane są w kartach czynności i przedłożonych w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich wywiadach kontrolnych. Ogólna liczba wykonanych przez skarżącego czynności we wskazanym okresie oscyluje w granicach 60-120 lub więcej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00