Orzeczenie
Wyrok WSA w Krakowie z dnia 28 sierpnia 2018 r., sygn. III SA/Kr 440/18
Policja
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Zawadzka (spr.) Sędziowie NSA Krystyna Kutzner WSA Barbara Pasternak Protokolant sekretarz sądowy Renata Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 sierpnia 2018 r. sprawy ze skargi P. P. na rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia 31 stycznia 2018 r. nr [...] w przedmiocie utraty prawa do uposażenia w związku z nieprawidłowym wykorzystaniem zwolnienia lekarskiego skargę oddala
Uzasadnienie
Rozkazem personalnym nr [...] z dnia 31 stycznia 2018 r. Komendant Wojewódzki Policji, na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U.2016.23), dalej jako "k.p.a.", art. 6f w zw. z art. 121e ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz.U.2017.2067) utrzymał w mocy rozkaz personalny nr [...] z dnia 22 listopada 2017 r., wydany przez Komendanta Powiatowego Policji, dotyczący utraty przez sierż. szt. P. P. (dalej: skarżący) prawa do uposażenia za okres od 5 lipca 2017 r. do 1 października 2017 r. w związku z nieprawidłowym wykorzystaniem zwolnienia lekarskiego.
Powyższą decyzję wydano w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Komendant Powiatowy Policji wydał w dniu [...] 2017 r. rozkaz personalny, w którym orzekł o utracie przez skarżącego prawa do uposażenia za okres od dnia 5 lipca 2017 r. do dnia 1 października 2017 r. w związku z nieprawidłowym wykorzystaniem zwolnienia lekarskiego. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności na podstawie art. 108 § 1 k.p.a.
W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, że skarżący w dniu 5 lipca 2017 r. w trakcie wykonywania obowiązków służbowych, doznał udaru niedokrwiennego prawej półkuli mózgu, co skutkowało widocznymi objawami paraliżu lewej strony twarzy i lewej dłoni. Został on natychmiast przewieziony do szpitala, gdzie wdrożono odpowiednie leczenie. W związku z chorobą od 5 lipca 2017 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim. W dniu 14 sierpnia 2017 r. do Komendy Powiatowej Policji zgłosił się sąsiad skarżącego, M. D., który stwierdził, iż skarżący w czasie pozostawania na zwolnieniu lekarskim wykonuje pracę fizyczną w gospodarstwie rolnym, co zostało przez niego udokumentowane zdjęciami. Po uzyskaniu powyższej informacji zlecono przeprowadzenie kontroli w tym zakresie. W reakcji na powyższe zgłoszenie funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji, z upoważnienia Komendanta Powiatowego Policji, przeprowadzili w miejscu zamieszkania skarżącego trzy kontrole prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego. Podczas pierwszej kontroli, w dniu 23 sierpnia 2017 r., skarżący był nieobecny w domu, natomiast matka skarżącego powiadomiła policjantów, że syn będzie w domu wieczorem i wręczyła im ulotkę firmy "D" z numerem telefonu, pod którym można skontaktować się ze skarżącym. Zastrzegła jednocześnie, by policjanci dzwonili wieczorem, gdyż jej syn "jest w trasie". Kolejna kontrola została przeprowadzona 30 sierpnia 2017 r. Wówczas skarżący przebywał w swoim miejscu zamieszkania i w ocenie policjantów nie wykonywał czynności niezgodnych ze zwolnieniem lekarskim.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right