Wyrok NSA z dnia 19 stycznia 2024 r., sygn. III OSK 3401/21
Skarga kasacyjna musi precyzyjnie i prawidłowo określać zarzuty naruszenia prawa, wskazując konkretne przepisy prawa materialnego oraz ich jednostki redakcyjne, które miały zostać uchybione przez wcześniejszy sąd, a także uzasadniać te zarzuty, pokazując związek między domniemanym naruszeniem a wynikiem sprawy. Ogólne lub nieprecyzyjne formułowanie zarzutów lub powoływanie się na całość przepisu bez wyjaśnienia, który jego fragment ma związek ze sprawą, jest niedopuszczalne i może prowadzić do odrzucenia skargi kasacyjnej. Ponadto, jednorazowy dodatek specjalny dla żołnierza zawodowego przysługuje tylko wówczas, gdy żołnierz wykonuje loty w składzie załóg wojskowych statków powietrznych, pełniąc obowiązki na zajmowanym stanowisku służbowym i nie jest przeniesiony do rezerwy kadrowej przez cały rok, za który dodatek jest przyznawany.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk (spr.) sędzia NSA Wojciech Jakimowicz sędzia del. WSA Hanna Knysiak-Sudyka Protokolant asystent sędziego Przemysław Iżycki po rozpoznaniu w dniu 19 stycznia 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej ze skargi kasacyjnej P. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 maja 2020 r. sygn. akt II SA/Wa 459/20 w sprawie ze skargi P. S. na decyzję Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych z dnia 19 grudnia 2019 r. nr 12/II/19 w przedmiocie jednorazowego dodatku specjalnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 26 maja 2020 r. sygn. akt II SA/Wa 459/20, na podstawie art. 151 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm.) dalej "p.p.s.a." oddalił skargę P. S. na decyzję Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych z 19 grudnia 2019 r. nr 12/II/19 w przedmiocie jednorazowego dodatku specjalnego.
W uzasadnieniu wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, że prawidłowo organ odmówił skarżącemu jednorazowego dodatku specjalnego z tytułu wykonania w roku 2018 lotów innym niż samolot naddźwiękowy wojskowym statkiem powietrznym. Stosownie do § 9 ust. 1 pkt 2 w zw. z § 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z 28 grudnia 2016 r. w sprawie dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych (Dz.U. z 2019 r., poz. 853) dalej zwanego "rozporządzeniem" warunkiem przyznania tego dodatku jest m.in. zajmowanie stanowiska służbowego, w ramach którego obowiązkiem skarżącego byłoby wykonywanie lotów w składzie załóg wojskowych statków powietrznych. Tymczasem w 2018 r. skarżący pełnił służbę w rezerwie kadrowej MON, co wyklucza zajmowanie jednocześnie jakiegokolwiek stanowiska służbowego, a co za tym idzie również określonego ww. rozporządzeniem. Skarżący spełnił taką przesłankę, ale wyłącznie za 2017 r. i za ten okres otrzymał jednorazowy dodatek specjalny. Tym samym skarżący przebywający w rezerwie kadrowej nie mógł otrzymać jednorazowego dodatku specjalnego za rok 2018, pomimo wykonania w 2018 r. nalotu w wysokości ponad 40 godzin.