Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 18 stycznia 2024 r., sygn. II SA/Sz 919/23
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Patrycja Joanna Suwaj Sędziowie Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz, Asesor WSA Joanna Świerzko-Bukowska (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 18 stycznia 2024 r. sprawy ze skargi B. B. i T. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie z dnia 24 sierpnia 2023 r. nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Burmistrza M. z dnia 20 lutego 2023 r. nr [...], II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie na rzecz skarżących B. B. i T. B. solidarnie kwotę 997 (dziewięćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 20 lutego 2023 r. nr 8/23, znak: RI.6730.2.2023.1110 Burmistrz M., po rozpatrzeniu wniosku B. B. (dalej jako: "skarżąca") odmówił ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na zmianie sposobu użytkowania lokalu użytkowego na lokal mieszkalny, na działce o numerze geodezyjnym [...], zlokalizowanej w obrębie nr [...] miasta M., przy ulicy [...]/[...] w M..
Powodem odmowy ustalenia warunków zabudowy był brak spełnienia warunku dobrego sąsiedztwa. Jak wskazał w uzasadnieniu decyzji organ I instancji sąsiednie działki dostępne z tej samej drogi publicznej są zabudowane - zabudowę stanowią w większości budynki usługowe (usługi zakwaterowania turystycznego, handlu i gastronomii). Przedmiotowy budynek o funkcji usługowo-mieszkalnej, położony jest przy Promenadzie Gwiazd, w najbardziej eksponowanej części miejscowości. Na pierwszej i drugiej kondygnacji budynku zlokalizowane są wyłącznie lokale użytkowe, co było warunkiem uzyskania decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie przedmiotowego budynku. Wzdłuż ulicy [...] występują wyłącznie obiekty o funkcji usługowej, obowiązujące plany miejscowe na działkach sąsiednich dopuszczają w tym rejonie wyłącznie funkcję usługową o wysokich walorach estetyczno-przestrzennych, również w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego gminy M. teren działki przeznaczony jest na cele usługowe. Według organu I instancji wprowadzenie w takiej przestrzeni lokalu mieszkalnego stanowić będzie istotne zaburzenie ładu przestrzennego w obszarze analizowanym, co związane jest z wzajemnym oddziaływaniem funkcji mieszkalnej i usługowej. Funkcja mieszkalna w takim miejscu ograniczy możliwości użytkowania istniejących lokali usługowych w związku z tym, że jest funkcją chronioną w zakresie oddziaływania spowodowanego przez inne obiekty (w zakresie emisji hałasu, drgań, zanieczyszczeń itp.).