Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 9 stycznia 2024 r., sygn. II SA/Ol 884/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Marzenna Glabas (spr.) Sędziowie sędzia WSA Ewa Osipuk sędzia WSA Piotr Chybicki po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 9 stycznia 2024 r. sprawy ze skargi M. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie z dnia [...] nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy oddala skargę.

Uzasadnienie

Po ponownym rozpatrzeniu wniosku M.M. (dalej jako: "skarżący") o ustalenie warunków zabudowy, Wójt (dalej jako: "Wójt", "organ I instancji") decyzją z dnia 15 lutego 2023 r. odmówił ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego oraz budynku gospodarczego do przechowywania płodów rolnych wraz z niezbędnymi urządzeniami budowlanymi w ramach zabudowy zagrodowej na działkach [...]. W uzasadnieniu Wójt wskazał, że w niniejszej sprawie nie ma podstaw do zastosowania art. 61 ust. 4 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz.U. z 2022, poz. 503, dalej jako: "u.p.z.p."), bowiem na terenie gminy skarżący posiada jedynie grunty o łącznej powierzchni 6,0053 ha, podczas gdy średnia powierzchnia gospodarstwa rolnego w tej gminie wynosi 14,49 ha. Ponadto planowana inwestycja nie spełnia warunków określonych w art. 61 ust. 1 pkt 1 i 3 u.p.z.p. W obszarze analizowanym brak jest zabudowy, jak również skarżący nie wskazał konkretnego rozwiązania umożliwiającego pozyskanie energii elektrycznej o mocy 4-5 kW ze źródeł odnawialnych.

Od powyższej decyzji skarżący wniósł odwołanie podnosząc, że powierzchnia jego gospodarstwa rolnego wynosi ok. 85 ha i przekracza średnią powierzchnię gospodarstwa rolnego w danej gminie. Wyjaśnił, że większość gruntów nabył w ciągu ostatnich 5 lat i w związku z intensywnym rozwojem gospodarstwa zaistniała konieczność zamieszkania w miejscu prowadzenia gospodarstwa rolnego. Wskazał również, że jeden rolnik może prowadzić tylko jedno gospodarstwo rolne. Ponadto podniósł, że w piśmie z dnia 12 stycznia 2023 r. wyjaśnił, iż inwestycja będzie zasilana z paneli fotowoltaicznych, a w przypadku awarii energia elektryczna będzie pozyskiwana z agregatu prądotwórczego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00