Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 8 stycznia 2024 r., sygn. II SA/Gl 1918/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Asesor WSA Agnieszka Kręcisz - Sarna (spr.), po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 8 stycznia 2024 r. sprawy ze sprzeciwu K. K. od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia 10 listopada 2023 r. nr SKO.UL/41.7/149/2023/10421 w przedmiocie przywrócenia poprzedniego sposobu zagospodarowania działki oddala sprzeciw.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z 10 listopada 2023 r. znak: SKO.UL/41.7/149/2023/10421 Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Katowicach (dalej "Kolegium" lub "Organ odwoławczy") uchyliło w całości decyzję Burmistrza Miasta C. (dalej "Burmistrz" lub "Organ pierwszej instancji") z 23 marca 2023 r. nr [...] w przedmiocie przywrócenia poprzedniego sposobu zagospodarowania działki.

Zaskarżona decyzja zapadła w następującym stanie sprawy.

Organ pierwszej instancji nakazał K. K. (dalej "Skarżąca") - jako właścicielce nieruchomości oznaczonej numerem geodezyjnym działek 1 i 2 arkusz mapy [...], położonej przy ul. [...] w C. - przywrócenie poprzedniego sposobu zagospodarowania nieruchomości poprzez usunięcie znajdujących się na niej przedmiotów, materiałów, sprzętu związanych z prowadzoną działalnością polegającą na przetwarzaniu odpadów w terminie 60 dni od dnia, w którym decyzja stanie się ostateczna.

Podstawę prawną decyzji stanowiły przepisy art. 59 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity przywołany w podstawie prawnej decyzji: Dz. U. z 2022 r. poz. 503 z późn. zm.; dalej "u.p.z.p.") oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity przywołany w podstawie prawnej decyzji: Dz. U. z 2022 r. poz. 2000 z późn. zm.; dalej "k.p.a.").

W uzasadnieniu decyzji opisano przebieg postępowania administracyjnego i przeprowadzone czynności postępowania dowodowego. Po analizie zgromadzonej dokumentacji oraz ustaleń dokonanych podczas oględzin nieruchomości Skarżącej, Burmistrz stwierdził, że obecny sposób użytkowania nieruchomości, tj. działek nr 1 i 2 jest sprzeczny z ustaleniami zawartymi w obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Obowiązujący miejscowy plan z 2019 r. dopuszcza na ww. terenie zabudowę mieszkaniową jednorodzinną i usługową (z wyłączeniem: stacji paliw, komisów samochodowych, handlu węglem i sypkimi materiałami budowalnymi oraz transportu i gospodarki magazynowej) oraz garaże (z wyłączeniem zespołów powyżej 3 garaży) i budynki gospodarcze. Organ pierwszej instancji ustalił, że na przedmiotowej nieruchomości prowadzona jest działalność w zakresie przetwarzania odpadów tworzyw sztucznych w postaci [...]. Początek zmian zagospodarowania terenu nastąpił w 2015 r., co wynika z wpisów do CEIDG oraz z ortofotomap dostępnych w zasobach publicznych na stronie geoportal.gov. W 2014 r. nieruchomość stanowiła teren niezagospodarowany i niezabudowany, porośnięty w częściach zielenią nieurządzoną. Pomiędzy rokiem 2021 a 2022 nastąpiła znaczna intensyfikacja działalności, co skutkuje powiększeniem terenu zajętego pod składowiska i pozbyciem się terenu zielonego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00