Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 10 marca 2022 r., sygn. II SA/Sz 1042/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Bukowiecka-Kleczaj Sędziowie Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz (spr.), Sędzia WSA Patrycja Joanna Suwaj po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 10 marca 2022 r. sprawy ze skargi A. K. na decyzję Rektora Uniwersytetu [...] z dnia [...] lipca 2021 r. nr [...] w przedmiocie przyznania zapomogi oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu 27 maja 2021 r. A. K., dalej: "skarżący", "student", złożył wniosek do Rektora Uniwersytetu S. o przyznanie mu zapomogi w roku akademickim [...]. W treści druku wniosku skarżący podał, że zdarzenie, z którym wiąże uprawnienie do zapomogi tj. rezygnacja z usługi telekomunikacyjnej generowała znaczne koszty w utrzymaniu gospodarstwa domowego. W uzasadnieniu wniosku skarżący powołał się także, w sytuacji trwającej epidemii Covid-19, na potrzebę znacznego zwielokrotnienia prowadzenia rozmów telefonicznych jako student o statusie osoby niepełnosprawnej w stopniu znacznym i pacjent przychodni specjalistycznych. Do wniosku dołączył kserokopie zaświadczeń lekarskich o stanie zdrowia, pismo dostawcy usług telekomunikacyjnych oraz faktury na zakup leków, materiałów biurowych i dydaktycznych.

Pismem z dnia 29.06.2021 r. organ wezwał skarżącego do doprecyzowania celu na jaki mają być przeznaczone środki w związku z przejściowo trudną sytuacją życiową. W wykonaniu tego wezwania skarżący wskazał (e-mail z dnia 14 lipca 2021 r. oraz oświadczenie z dnia 14.07.2021 r.), że środki z zapomogi byłyby przeznaczone na zakup niezbędnego telefonu komórkowego, wydajnego komputera wraz z drukarką oraz niezbędnych książek i innych przedmiotów z przeznaczeniem do celów dydaktycznych. W ocenie skarżącego powyższe pozwoliłoby odciążyć pracowników Działu ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu S. , którzy stale pomagają skarżącemu w toku kształcenia. Do tych wyjaśnień student dołączył także treść korespondencji e-mail z dnia 2 lipca 2021 r. otrzymanej od pracownika Działu ds. Osób Niepełnosprawnych, który informując studenta o gotowych materiałach dydaktycznych dla studenta wskazał jednocześnie, że z uwagi na przyznaną zapomogę celową i pobierane stypendium dla osób z niepełnosprawnościami student mógłby rozważyć zakup drukarki i pomocy dydaktycznych, co zapewniłoby studentowi większą samodzielność w przygotowywaniu materiałów w toku studiów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00