Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 8 marca 2022 r., sygn. III SA/Gl 1014/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Brandys-Kmiecik (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Adam Gołuch Sędzia WSA Marzanna Sałuda po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 8 marca 2022 r. sprawy ze skargi "A" S.A. w D. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] r., nr [...] [...] Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny (dalej: organ, [...]PWIS), po rozpatrzeniu odwołania A S.A. (dalej: Spółka, Skarżąca) od decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w D.(dalej także: PPIS) nr [...]z [...]r. stwierdzającej u H.O. (dalej: pracownik) chorobę zawodową - utrzymał w mocy pierwszoinstancyjne rozstrzygnięcie.

W podstawie prawnej powołał się na art. 138 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 735), art. 2351 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1367).

W uzasadnieniu wskazał, że PPIS decyzją z [...]r. stwierdził u pracownika chorobę zawodową - przewlekłą chorobę układu ruchu wywołaną sposobem wykonywania pracy pod postacią przewlekłego zapalenia nadkłykcia kości ramiennej, wym. w poz. 19/5 wykazu chorób zawodowych określonego w przepisach w sprawie chorób zawodowych, wydanych na podstawie art. 237 § 1 pkt 3-6 i § 1 Kodeks pracy oraz w oparciu o ocenę narażenia zawodowego i orzeczenie lekarskie o rozpoznaniu choroby zawodowej Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w K. - Poradni Chorób Zawodowych w S. nr [...]z dnia [...] roku.

Odwołanie od decyzji PPIS złożył zakład pracy – Spółka żądając uchylenia w/w decyzji i zarzucając:

- sprzeczność ustaleń faktycznych organu I instancji z rzeczywistością oraz z treścią zebranego w sprawie materiału dowodowego poprzez przyjęcie, że praca polegająca na "ręcznym umieszczaniu krążka lub kilku krążków blachy w żłobkarce, a następnie usuwaniu ich z maszyny i umieszczaniu na palecie" była wykonywana przez pracownicę w latach 1979-2019 oraz że waga tych krążków wynosiła w każdym przypadku około 1,5 kg;

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00