Usługi prawnicze - kiedy można korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej
Świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych podlega obowiązkowi ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej. W przypadku świadczenie usług prawniczych można skorzystać ze zwolnienia, ale tylko wówczas gdy usługi te są wykonywane przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość lub ich rezultat będzie przekazywany wyłącznie w taki sposób.
Świadcząc usługi prawnicze można korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania ich na kasie fiskalnej, pod warunkiem że będą wykonane przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość lub których rezultat będzie przekazywany wyłącznie przy wykorzystaniu tych środków. Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w piśmie z 28 czerwca 2023 r. (sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.226.2023.2.ALN).
Aby stwierdzić czy świadczone usługi prawnicze nie będą objęte wyłączeniem - o którym mowa w § 4 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących - z możliwości zastosowania zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, konieczne jest przeanalizowanie, czy świadczenie tych usług będzie odbywać się zgodnie z warunkami określonymi w poz. 37 załącznika do rozporządzenia.
Aby zatem podatnik miał prawo do skorzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej na podstawie § 2 ust. 1 rozporządzenia w powiązaniu z poz. 37 załącznika do rozporządzenia, muszą łącznie zostać spełnione następujące warunki:
zapłata za usługę musi być dokonana w całości za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika;
z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę musi jednoznacznie wynikać, jakiej konkretnie czynności zapłata dotyczyła oraz
przedmiotem świadczenia nie są usługi wymienione w § 4 rozporządzenia.
Niespełnienie jednego z powyższych warunków oznacza brak możliwości zastosowania zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej.
W przypadku świadczenia usług prawniczych wyłączenie ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania nie będzie miało zastosowania, ponieważ nie dotyczy usług, na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, które są świadczone wyłącznie przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość, lub których rezultat jest przekazywany wyłącznie przy wykorzystaniu tych środków (§ 4 ust. 4 pkt 2 rozporządzenia). Zapłata za te usługi w całości przekazywana jest na rachunek bankowy, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła zapłata za ww. usługi.
Podatnik świadczący usługi prawnicze przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość, lub których rezultat jest przekazywany wyłącznie przy wykorzystaniu tych środków, w postaci opracowania i sprzedaży gotowych treści cyfrowych w formacie PDF i WORD o treści prawnej, korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Czytaj więcej w e-dodatku do najnowszego wydania Biuletynu VAT Nr 2/2024 r.
Kasa fiskalna – ewidencjonowanie, ulga na zakup, zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania >>>