Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 10 lutego 2022 r., sygn. II SA/Gl 441/21
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Bonifacy Bronkowski (spr.), Sędziowie Asesor WSA Tomasz Dziuk, Sędzia WSA Edyta Kędzierska, Protokolant specjalista Anna Trzuskowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 lutego 2022 r. sprawy ze skarg "A" Sp. z o.o. w U., B sp. z o.o. w J., Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe Nadleśnictwo U. w U. na czynność Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach w przedmiocie ewidencji zabytków 1. uchyla czynność Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach w przedmiocie sporządzenia w dniu [...] r. karty ewidencyjnej obiektu nieruchomego niewpisanego do rejestru zabytków – zespołu domów wczasowych w dzielnicy wczasowej [...] przy ul. [...] w U. i włączenia tej karty do Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków Województwa Śląskiego, 2. zasądza od Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach na rzecz skarżących: Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe Nadleśnictwo U. w U. i na rzecz "A" Sp. z o.o. w U. po 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych oraz na rzecz B sp. z o.o. w J. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
W skardze do sądu administracyjnego na czynność Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach (dalej też jako ŚWKZ lub organ) polegającą na sporządzeniu karty ewidencyjnej obiektu nieruchomego niewpisanego do rejestru zabytków – zespołu domów wczasowych w dzielnicy wczasowej [...] przy ul. [...] w U. i włączenia tej karty do Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków Województwa Śląskiego, reprezentowane przez radcę prawnego Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo [...] w U. (dalej też jako skarżący lub Nadleśnictwo [...]) wniosło o uchylenie tej czynności w całości oraz zasądzenie na jego rzecz zwrotu kosztów postępowania.
Zarzuciło, że przedmiotowa czynność, o której mowa w art. 3 § 2 pkt 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. 2019. 2325 t.j., zwanej też dalej ustawą p.p.s.a.) została podjęta z mającym wpływ na wynik sprawy naruszeniem: