Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 8 lutego 2022 r., sygn. II SA/Po 690/21
Dnia 8 lutego 2022 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Świstak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Jan Szuma Asesor WSA Paweł Daniel po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 8 lutego 2022 roku sprawy ze skargi A. K. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] lipca 2021 r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki oddala skargę.
Uzasadnienie
Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją z [...] lipca 2021 r., nr [...], wydaną w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy, utrzymał w mocy zaskarżoną przez A. K. (w drodze odwołania) decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z [...] kwietnia 2020 r. nr [...], znak [...] AG w przedmiocie nakazu rozbiórki.
Decyzje te zostały wydane w następującym stanie sprawy.
Postępowanie administracyjne w sprawie prawidłowości budowy tunelu foliowego zblokowanego (wym. 60 x 18 m) w miejscowości S. (dz. nr [...]), gm. Ż. zostało wszczęte przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. (dalej również: Inspektor powiatowy; PINB; organ I instancji) po przeprowadzeniu w dniu [...] listopada 2017 r. kontroli na tym terenie. W jej wyniku ustalono, że na kontrolowanej nieruchomości zlokalizowany jest m.in. zblokowany tunel foliowy o wymiarach 18 x 60 m i wys. 3,30 m; ściany szczytowe oraz dach konstrukcji stalowej (słupki osadzone są w stopkach betonowych), kryte folią; ściany boczne (dł. 60 m) do wysokości 2 m wypełnione są szkłem, powyżej na wysokości 1,30 m folią; konstrukcja oszklenia osadzona jest w podmurówce betonowej; tunel usytuowany jest w odległości ca 1,4 m od miedzy z działką sąsiednią nr [...]; tunel nie posiada instalacji grzewczej. W toku przeprowadzonego postępowania ustalono, że budowy przedmiotowego obiektu dokonano w latach 2015-2016; inwestorem jest A. K., która nie uzyskała pozwolenia na budowę tego obiektu.
PINB uznał, że przedmiotowy tunel foliowy nie jest zwykłym urządzeniem rolniczym zapewniającym roślinom w sposób naturalny właściwe warunki termiczne przez wykorzystanie światła słonecznego do procesów wzrostu i rozwoju roślin, którego wykonanie zwolnione jest z reglamentacji administracyjnej, lecz obiektem tymczasowym, o którym mowa w art. 3 pkt 5 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane; obiekt ten jest trwale połączony z gruntem, z uwagi na funkcję jaką pełni (sezonowe uprawy), nie jest przeznaczony do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce. Organ I instancji stwierdził, że obiekt ten nie kwalifikuje się do wyłączenia z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę w myśl art. 29 ust. 1 pkt 12 Prawa budowlanego; za bezsporny uznał fakt samowolnej budowy przedmiotowego tunelu foliowego zblokowanego, co stanowi naruszenie art. 28 tej ustawy.