Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 26 stycznia 2022 r., sygn. III OSK 1055/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Przemysław Szustakiewicz (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Olga Żurawska-Matusiak Sędzia del. NSA Grzegorz Jankowski po rozpoznaniu w dniu 26 stycznia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M.G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 15 listopada 2018 r., sygn. akt II SA/Sz 771/18 w sprawie ze skargi M.G. na rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji [...] z dnia [...] kwietnia 2018 r., nr [...] w przedmiocie pozbawienia prawa do uposażenia oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z dnia 15 listopada 2018 r., sygn. akt II SA/Sz 771/18, oddalił skargę M.G. na rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji [...] z dnia [...] kwietnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie pozbawienia prawa do uposażenia.

W motywach rozstrzygnięcia Sąd pierwszej instancji podał, że rozkazem personalnym nr [...] z dnia [...] lutego 2018 r., Komendant Miejski Policji [...], na podstawie art. 121e ust. 1 i 2 pkt 2 oraz ust. 3 i 7 ustawy z dnia 6 kwietnia 1999 r. o Policji (Dz. U z 2017 r., poz. 2067 ze zm.) pozbawił M.G. prawa do uposażenia za okres pozostawania na zwolnieniu lekarskim od dnia 27 listopada 2017 r. do dnia 29 grudnia 2017 r. W ocenie organu, ujawnione podczas kontroli przeprowadzonej w dniu 29 listopada 2017 r. okoliczności nie pozostawiają wątpliwości, że udzielone policjantce zwolnienie lekarskie nie zostało wykorzystane zgodnie z jego celem.

Komendant Wojewódzki Policji [...], po rozpatrzeniu odwołania, rozkazem personalnym z dnia [...] kwietnia 2018 r., nr [...], utrzymał w mocy rozkaz personalny Komendanta Miejskiego Policji [...].

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ II instancji stwierdził, że w dniu 29 listopada 2017 r. policjantka, przebywając na zwolnieniu lekarskim, w budynku Szkoły Podstawowej [...], ubrana w kimono, prowadziła trening karate z dziećmi, co naocznie stwierdzili kontrolujący. Po zakończonych zajęciach oświadczyła, iż jest na zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży, może chodzić i prowadzić zajęcia karate ale nie może w tym stanie pełnić służby. W piśmie z dnia 19 grudnia 2017 r. policjantka przedstawiła swoje stanowisko, w którym stwierdziła, że treningi karate poprawiają koordynację ruchową i wydolność krążenia, a więc mają dobroczynny wpływ zarówno na zdrowie kobiety, jak i dziecka. Ponadto zaznaczyła, iż prowadzone przez nią zajęcia odbywają się na zasadzie wolontariatu, gdzie korzystając ze swojego bogatego doświadczenia i wiedzy w zakresie sztuk walki pomaga młodym adeptom ulepszać ich umiejętności. Wyjaśniła też, że podstawową formą komunikacji jaką stosuje podczas tych zajęć jest komunikacja werbalna.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00