Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 22 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.617.2023.1.MBD

W zakresie ustalenia, czy: - w przedstawionym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca będzie uprawniony do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18db ust. 1 updop (pytanie oznaczone we wniosku nr 1), - jeśli rok podatkowy Spółki trwa od 1 października do 30 września, a Spółka złoży zeznanie roczne CIT w październiku, to pod warunkiem spełnienia wszystkich pozostałych warunków z art. 18db updop, Spółka będzie uprawniona do korzystania z ulgi, o której mowa w art. 18db ust. 1 updop od listopada, tj. do pomniejszenia kwoty zaliczek na podatek dochodowy podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego w grudniu, dotyczących wynagrodzeń należnych za październik i wypłacanych w listopadzie (pytanie oznaczone we wniosku nr 2), - w przypadku pracowników zakwalifikowanych zgodnie z art. 18db ust. 3 updop, Wnioskodawca będzie uprawniony do pomniejszenia kwoty podlegającej przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego o całość zaliczek na podatek dochodowy bez względu na rodzaj przychodów pracownika, których dotyczy zaliczka (Opcja nr 2) (pytanie oznaczone we wniosku nr 4), - w przypadku pracowników zakwalifikowanych zgodnie z art. 18db ust. 3 updop, Wnioskodawca będzie uprawniony do pomniejszenia kwoty podlegającej przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego o całość zaliczek na podatek dochodowy w tym również część zaliczki proporcjonalnie przypadającą na usprawiedliwione nieobecności (pytanie oznaczone we wniosku nr 5).

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

25 października 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 6 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy:

-w przedstawionym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca będzie uprawniony do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18db ust. 1 updop (pytanie oznaczone we wniosku nr 1),

-jeśli rok podatkowy Spółki trwa od 1 października do 30 września, a Spółka złoży zeznanie roczne CIT w październiku, to pod warunkiem spełnienia wszystkich pozostałych warunków z art. 18db updop, Spółka będzie uprawniona do korzystania z ulgi, o której mowa w art. 18db ust. 1 updop od listopada, tj. do pomniejszenia kwoty zaliczek na podatek dochodowy podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego w grudniu, dotyczących wynagrodzeń należnych za październik i wypłacanych w listopadzie (pytanie oznaczone we wniosku nr 2),

-w przypadku pracowników zakwalifikowanych zgodnie z art. 18db ust. 3 updop, Wnioskodawca będzie uprawniony do pomniejszenia kwoty podlegającej przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego o całość zaliczek na podatek dochodowy bez względu na rodzaj przychodów pracownika, których dotyczy zaliczka (Opcja nr 2)(pytanie oznaczone we wniosku nr 4),

-w przypadku pracowników zakwalifikowanych zgodnie z art. 18db ust. 3 updop, Wnioskodawca będzie uprawniony do pomniejszenia kwoty podlegającej przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego o całość zaliczek na podatek dochodowy w tym również część zaliczki proporcjonalnie przypadającą na usprawiedliwione nieobecności (pytanie oznaczone we wniosku nr 5).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą (…) jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Polski, tj. podatnikiem podatku dochodowego w rozumieniu art. 3 ust. 1 Ustawy o CIT.

Spółka została wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego VI Wydziału Gospodarczego Sądu Rejonowego dla (…) w dniu 6 sierpnia 2010 r. pod numerem KRS (…).

Spółka jest jednostką zależną (...) (zarejestrowanej w Amsterdamie, Holandia) i tym samym członkiem ogólnoświatowej grupy kapitałowej (…) Inc. zarejestrowanej w stanie X (USA), która jest liderem w dziedzinie tworzenia technologii audio oraz wideo, posiadającej biura badawczo-rozwojowe w Polsce, Niemczech, Szwecji, Australii, Chinach i USA.

Przedmiotem przeważającej działalności Spółki są badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych (PKD 72.19.Z). Spółka prowadzi prace badawczo-rozwojowe skupiające się na tworzeniu i doskonaleniu technologii dźwiękowych, wideo i głosowych - opracowuje innowacyjne rozwiązania, które poprawiają jakość dźwięku w różnych zastosowaniach, takich jak kina, domy, urządzenia przenośne, gry i telewizja. Spółka zatrudnia wysoko wykwalifikowaną kadrę pracowników, którzy w ramach obowiązków służbowych prowadzą działalność B+R. Ponadto, inżynierowie Spółki współpracują z innymi biurami badawczo-rozwojowymi w celu opracowywania nowych standardów i formatów dźwięku oraz obrazu. Spółka planuje prowadzić tego rodzaju prace w kolejnych latach, a tym samym nadal zamierza zatrudniać pracowników bezpośrednio zaangażowanych w prowadzenie działalności B+R

W związku z powyższym, Spółka realizuje i będzie realizować w przyszłości działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT.

Wnioskodawca skorzystał skutecznie z ulgi, o której mowa w art. 18d Ustawy o CIT (dalej: „Ulga B+R”), w ubiegłych latach podatkowych i planuje z niej korzystać w kolejnych latach. W ramach dotychczas rozliczonej Ulgi B+R, po zidentyfikowaniu zakresu prowadzonej działalności B+R, Spółka wyodrębniła i przypisała do każdego z obszarów projektowych koszty kwalifikowane zgodnie z katalogiem wskazanym w art. 18d ust. 2 i 3 Ustawy o CIT. Spółka dokonała uzasadnienia zakwalifikowania poszczególnych kategorii kosztów oraz wskazała stosowaną metodę ich alokacji. Dodatkowo, w celu odliczenia wyłącznie kosztów dotyczących działalności B+R, Spółka prowadzi ewidencję czasu pracy wypełnianą przez pracowników (dalej: „Ewidencja”), gdzie gromadzi informacje o faktycznym zaangażowaniu czasowym poszczególnych pracowników w działalność B+R.

Zgodnie z art. 18d ust. 8 Ustawy o CIT, gdy Wnioskodawca poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu była niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Wnioskodawca ze względu na wysokie koszty prac B+R zanotował nadwyżkę kosztów kwalifikowanych w ramach Ulgi B+R w ubiegłych latach podatkowych oraz najprawdopodobniej będzie ją notował również w latach kolejnych.

Rok finansowy Spółki nie jest tożsamy z rokiem kalendarzowym tj. obejmuje okres od 1 października do 30 września. Dla przykładu, następny rok podatkowy będzie trwać od 1 października 2023 r. do 30 września 2024 r.

Wynagrodzenia pracowników wypłacane będą do 10. dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni z wyjątkiem miesięcznych benefitów pracowniczych w formie świadczeń rzeczowych, takich jak nieobowiązkowe usługi medyczne lub karnety sportowe (ang. benefit- in-kind). W przypadku BIK uregulowanych w art. 12 Ustawy o PIT, Wnioskodawca zaliczy je do listy płac tego samego miesiąca, w którym benefit pozostanie do dyspozycji pracownika tj. osobno względem reszty wynagrodzenia. Innymi słowy, Wnioskodawca wypłaci wynagrodzenie z dołu za wykonaną pracę, a benefity z góry za miesiąc, w którym benefit pozostanie do dyspozycji pracownika. Dla przykładu, do 10 lutego Wnioskodawca wypłaci należne wynagrodzenie za styczeń oraz zaliczy do listy płac BIK, z którego pracownik będzie mógł skorzystać w trakcie lutego.

Część wynagrodzeń otrzymanych przez tych pracowników Spółka będzie kwalifikować jako honorarium autorskie z tytułu przeniesienia praw autorskich w ramach działalności twórczej w zakresie programów komputerowych oraz działalności badawczo-rozwojowej, a następnie zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 w związku z art. 22 ust. 9b Ustawy o PIT, zastosuje do ww. wynagrodzenia podwyższone koszty uzyskania przychodów w wysokości 50%.

W związku z wprowadzoną do porządku prawnego w 2022 r. ulgą o której mowa w art. 18db ust. 1 Ustawy o CIT (dalej: „Ulga na innowacyjnych pracowników”) Wnioskodawca zamierza, po spełnieniu wymaganych warunków z art. 18db Ustawy o CIT, skorzystać z przysługującej na tej podstawie możliwości do pomniejszenia kwoty podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego o iloczyn kwoty nieodliczonej i stawki podatku obowiązującej Wnioskodawcę w danym roku podatkowym.

Wnioskodawca skorzysta z Ulgi na innowacyjnych pracowników w stosunku do osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, których czas pracy przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostający w ogólnym czasie pracy w danym miesiącu wynosi co najmniej 50% lub osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, których czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu, pozostający w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi, wynosi co najmniej 50%.

W przypadku, gdyby w danym miesiącu czas pracy określonego pracownika przeznaczony na prace B+R stanowił mniej niż 50% jego ogólnego czasu pracy, wówczas Wnioskodawca nie uwzględni tego pracownika w kalkulacji Ulgi na innowacyjnych pracowników w tym miesiącu. Spółka będzie w stanie ustalić czas pracy poświęcony przez pracowników w poszczególnych miesiącach na prace badawczo-rozwojowe na podstawie Ewidencji (o której mowa powyżej) prowadzonej m.in. na potrzeby prawidłowej kalkulacji wysokości przysługującej Ulgi B+R.

W związku z powyższym, Spółka rozważa zastosowanie następujących scenariuszy przy obliczaniu progu 50% zaangażowania pracownika:

Opcja nr 1 - w przypadku dodatkowych miesięcznych benefitów pracowniczych w formie świadczeń rzeczowych (ang. benefit-in-kind) uregulowanych w art. 12 Ustawy o PIT, Wnioskodawca obliczy warunek 50% zaangażowania z art. 18db ust. 3 Ustawy o CIT, dla miesiąca, w którym benefit był w dyspozycji pracownika tj. osobno względem reszty wynagrodzenia. Zatem, jeśli Wnioskodawca naliczy benefit w tym samym miesiącu (np. 10 stycznia), w którym benefit pozostanie do dyspozycji pracownika (styczeń), natomiast nalicza wynagrodzenie w miesiącu następującym (10 stycznia) po wykonaniu prac B+R (grudzień), to Spółka będzie zobligowana zweryfikować osobno próg zaangażowania w prace B+R dla tych części zaliczki odpowiednio przypadających na wynagrodzenia i benefity. Zatem, powyższy próg dla części zaliczki proporcjonalnie przypadającej na wynagrodzenie obliczany będzie w odniesieniu do grudnia, natomiast próg dla części zaliczki proporcjonalnie przypadającej na BIK obliczany będzie w odniesieniu do stycznia.

Opcja nr 2 - w przypadku pracowników zakwalifikowanych zgodnie z art. 18db ust. 3 Ustawy o CIT i przy spełnieniu wszystkich pozostałych warunków ulgi, Wnioskodawca będzie uprawniony do pomniejszenia kwoty podlegającej przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego o całość zaliczek na podatek dochodowy bez względu na rodzaj przychodów pracownika, których dotyczy zaliczka. Zatem, jeśli Wnioskodawca naliczy benefit w tym samym miesiącu (np. 10 stycznia), w którym benefit pozostanie do dyspozycji pracownika (styczeń), natomiast nalicza wynagrodzenie w miesiącu następującym (10 stycznia) po wykonaniu prac B+R (grudzień), to Spółka będzie zobligowana zweryfikować tylko raz warunek 50% zaangażowania w odniesieniu do grudnia dla całości zaliczki, również tej części proporcjonalnie przypadającej na BIK.

Dodatkowo, Spółka wskazuje, że:

-będzie prowadzić księgi rachunkowe na podstawie przepisów o rachunkowości,

-będzie ponosić koszty składek z tytułu należności określonych w Ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1009) finansowanych przez Spółkę jako płatnika składek,

a ponadto Wnioskodawca wskazuje, że:

-spełni warunki uprawniające do zastosowanie Ulgi B+R, wskazane w art. 18d Ustawy o CIT i będzie nadal korzystać z tej ulgi,

-nie będzie zakładem pracy chronionej, zatrudniającym osoby niepełnosprawne,

-nie utraci statusu zakładu pracy chronionej w okresie ostatnich 5 lat,

-nie przysługiwać mu będzie zwrot podatkowy z tytułu poniesienia straty lub osiągnięcia dochodu niższego niż kwota przysługującego jej odliczenia w pierwszym roku prowadzenia działalności gospodarczej.

Pytania

1.Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca będzie uprawniony do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18db ust. 1 Ustawy o CIT (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)?

2.Czy jeśli rok podatkowy Spółki trwa od 1 października do 30 września, a Spółka złoży zeznanie roczne CIT w październiku, to pod warunkiem spełnienia wszystkich pozostałych warunków z art. 18db Ustawy o CIT, Spółka będzie uprawniona do korzystania z ulgi, o której mowa w art. 18db ust. 1 Ustawy o CIT od listopada, tj. do pomniejszenia kwoty zaliczek na podatek dochodowy podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego w grudniu, dotyczących wynagrodzeń należnych za październik i wypłacanych w listopadzie (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)?

3.Czy w przypadku pracowników zakwalifikowanych zgodnie z art. 18db ust. 3 Ustawy o CIT, Wnioskodawca będzie uprawniony do pomniejszenia kwoty podlegającej przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego o całość zaliczek na podatek dochodowy bez względu na rodzaj przychodów pracownika których dotyczy zaliczka (Opcja nr 2) (pytanie oznaczone we wniosku nr 4)?

4.Czy w przypadku pracowników zakwalifikowanych zgodnie z art. 18db ust. 3 Ustawy o CIT, Wnioskodawca będzie uprawniony do pomniejszenia kwoty podlegającej przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego o całość zaliczek na podatek dochodowy w tym również część zaliczki proporcjonalnie przypadającą na usprawiedliwione nieobecności (pytanie oznaczone we wniosku nr 5)?

Państwa stanowisko w sprawie

Ad. 1

W opinii Wnioskodawcy, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca będzie uprawniony do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18db ust. 1 Ustawy o CIT.

Ad. 2

W opinii Wnioskodawcy, jeśli rok podatkowy Spółki trwa od 1 października do 30 września, a Spółka złoży zeznanie roczne CIT w październiku, to pod warunkiem spełnienia wszystkich pozostałych warunków z art. 18db Ustawy o CIT, Spółka będzie uprawniona do korzystania z ulgi, o której mowa w art. 18db ust. 1 Ustawy o CIT, od listopada, tj. do pomniejszenia kwoty podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy w grudniu, dotyczących wynagrodzeń należnych za październik i wypłacanych w listopadzie.

Ad. 3

W opinii Wnioskodawcy, w przypadku pracowników zakwalifikowanych zgodnie z art. 18db ust. 3 Ustawy o CIT i przy spełnieniu wszystkich pozostałych warunków ulgi, Wnioskodawca będzie uprawniony do pomniejszenia kwoty podlegającej przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego o całość zaliczek na podatek dochodowy bez względu na rodzaj przychodów pracownika, których dotyczy zaliczka. Zatem, jeśli Wnioskodawca naliczy benefit w tym samym miesiącu, (np. 10 stycznia), w którym benefit pozostanie do dyspozycji pracownika (styczeń), natomiast nalicza wynagrodzenie w miesiącu następującym (10 stycznia) po wykonaniu prac B+R (grudzień), to Spółka będzie zobligowana zweryfikować tylko raz warunek 50% zaangażowania w odniesieniu do grudnia dla całości zaliczki, również tej części proporcjonalnie przypadającej na BIK (Opcja nr 2).

Ad. 4

W opinii Wnioskodawcy, w przypadku pracowników zakwalifikowanych zgodnie z art. 18db ust. 3 Ustawy o CIT i przy spełnieniu wszystkich pozostałych warunków ulgi, Wnioskodawca będzie uprawniony do pomniejszenia kwoty podlegającej przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego o całość zaliczek na podatek dochodowy, w tym również część zaliczki proporcjonalnie przypadającą na usprawiedliwione nieobecności. W ustawie nie znajdują się zapisy regulujące konieczność wyodrębniania tej części zaliczek PIT, która wyłącznie odpowiada składnikom wynagrodzeń dotyczących działalności B+R lub czasu przepracowanego.

Podstawa prawna do zawartego stanowiska

Ad. 1

W opinii Wnioskodawcy, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, Wnioskodawca będzie uprawniony do skorzystania z ulgi, o której mowa wart. 18db ust. 1 Ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 Ustawy o CIT, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową (dalej: „koszty kwalifikowane”). Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Kolejno, zgodnie z art. 18d ust. 8 Ustawy o CIT, odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku, gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika będzie niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1 Ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 18d ust. 9 Ustawy o CIT, przepisu art. 18d ust. 8 zdanie drugie i trzecie nie stosuje się. jeżeli podatnik wykaże w zeznaniu kwotę przysługującą mu zgodnie z art. 18da Ustawy o CIT.

Stosownie do art. 18db ust. 1 Ustawy o CIT, podatnik będący płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych, który poniósł za rok podatkowy stratę albo osiągnął dochód niższy od kwoty przysługującego w roku podatkowym odliczenia na podstawie art. 18d, może pomniejszyć kwotę podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego wskazanych w ust. 2 o iloczyn kwoty nieodliczonej i stawki podatku obowiązującej tego podatnika w danym roku podatkowym.

Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca skutecznie korzystał w latach ubiegłych z Ulgi B+R i będzie z niej korzystać w kolejnych latach. Wnioskodawca będzie konsekwentnie notował nadwyżki kosztów kwalifikowanych z Ulgi B+R. Jednocześnie, w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej Spółka będzie zatrudniać pracowników, którzy poświęcają co najmniej 50% ogólnego czasu pracy bezpośrednio na realizację ww. działalności i zamierza uwzględnić ich zaliczki PIT w kalkulacji Ulgi na innowacyjnych pracowników. Czas przeznaczony przez pracownika w danym miesiącu na prace B+R będzie ustalany na podstawie prowadzonej Ewidencji czasu pracy dla Ulgi B+R. Spółka nie zamierza w związku z tym prowadzić innych ewidencji na potrzeby implementacji Ulgi na innowacyjnych pracowników.

W związku z tym, w ocenie Wnioskodawcy, Spółka spełnia ustawowe przesłanki uprawniające do korzystania z Ulgi na innowacyjnych pracowników, a tym samym będzie uprawniona do dokonania pomniejszenia zaliczek na podatek PIT pobierany od przychodów pracowników Spółki o iloczyn nieodliczonej kwoty wynikającej z Ulgi B+R i stawki podatku obowiązującej Spółkę w danym roku podatkowym.

Tak więc, z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca:

-będzie prowadzić działalność badawczo-rozwojową i stosować odliczenie na podstawie art. 18d Ustawy o CIT,

-ulgę zastosuje tylko w przypadku, gdy wykaże stratę lub gdy kwota dochodu będzie zbyt niska na dokonanie odliczenia w ramach Ulgi B+R,

-zatrudniać będzie pracowników, którzy poświęcają swój czas pracy na działalność badawczo-rozwojową, a na podstawie prowadzonej Ewidencji czasu pracy będzie w stanie zweryfikować, czy czas pracowników pozostający w ogólnym czasie pracy w danym miesiącu poświęcony na prace badawczo-rozwojowe wynosi co najmniej 50%,

-nie będzie zakładem pracy chronionej, zatrudniającym osoby niepełnosprawne,

-nie utraci statusu zakładu pracy chronionej w okresie ostatnich 5 lat,

-nie będzie mu przysługiwać zwrot z tytułu poniesienia straty lub osiągnięcia dochodu niższego niż kwota przysługującego jej odliczenia w pierwszym roku prowadzenia działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 18da Ustawy o CIT.

Podsumowując, w opinii Wnioskodawcy, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, Wnioskodawca będzie uprawniony do skorzystania z Ulgi na innowacyjnych pracowników, o której mowa w art. 18db ust. 1 Ustawy o CIT.

Ad. 2

W opinii Wnioskodawcy, jeśli rok podatkowy Spółki trwa od 1 października do 30 września, a Spółka złoży zeznanie roczne CIT w październiku, to pod warunkiem spełnienia wszystkich pozostałych warunków z art. 18db Ustawy o CIT, Spółka będzie uprawniona do korzystania z ulgi, o której mowa w art. 18db ust. 1 Ustawy o CIT od listopada, tj. do pomniejszenia kwoty podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy w grudniu, dotyczących wynagrodzeń należnych za październik i wypłacanych w listopadzie.

Dokonanie odliczenia w ramach ulgi zgodnie z art. 18db ust. 4 Ustawy o CIT, co do zasady możliwe jest po zakończeniu roku podatkowego, po złożeniu zeznania podatkowego, o którym mowa w art. 27 ust. 1 Ustawy o CIT (tj. deklaracji CIT-8), począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik złożył zeznanie, do końca roku podatkowego, w którym zeznanie zostało złożone.

Jak wskazano w art. 67 ust. 2 Ustawy z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 2105 ze zm.; dalej: „Ustawa Nowelizująca”) -  wprowadzającej Ulgę na innowacyjnych pracowników, pomniejszenie, o którym mowa w art. 26eb Ustawy zmienianej w art. 1 oraz art. 18db Ustawy zmienianej w art. 2, stosuje się po raz pierwszy w 2023 r. Co do zasady więc, możliwość skorzystania z ulgi powstaje dopiero od 2023 r.

Natomiast, jak wskazano w art. 67 ust. 3 Ustawy Nowelizującej, w przypadku podatników podatku dochodowego od osób prawnych, których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2022 r., a zakończy się po dniu 31 grudnia 2021 r., pomniejszenie, o którym mowa w art. 18db Ustawy zmienianej w art. 2, stosuje się po raz pierwszy w roku podatkowym rozpoczynającym się bezpośrednio po tym roku.

Rok podatkowy Spółki nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym i trwa od 1 października do 30 września. Ostatni rok podatkowy, za który Spółka złożyła zeznanie podatkowe CIT-8 trwał od 1 października 2021 r. do 30 września 2022 r. W związku z powyższym, przy spełnieniu wszystkich pozostałych wymogów z art. 18db Ustawy o CIT, Spółka w obecnym roku podatkowym trwającym od 1 października 2022 r. do 30 września 2023 r. jest uprawniona do skorzystania z ulgi po raz pierwszy, a także będzie uprawniona do skorzystania z niej w kolejnych latach podatkowych trwających od 1 października do 30 września, z wyłączeniem okresu niezbędnego do przygotowania i złożenia deklaracji CIT-8, o której mowa w art. 27 ust 1 Ustawy o CIT.

Zdaniem Wnioskodawcy, powyższe wyłączenie okresu niezbędnego do przygotowania i złożenia zeznania rocznego CIT dotyczy zarówno nadwyżek z roku podatkowego, którego bezpośrednio dotyczy deklaracja CIT-8 jak i nadwyżek z poprzednich lat zgodnie z art. 18d ust. 8 Ustawy o CIT. Dopiero bowiem w momencie złożenia rocznej deklaracji dochodzi do kalkulacji nieodliczonej kwoty wynikającej z poprzednich lat podatkowych zgodnie art. 18d ust. 8 Ustawy o CIT.

Mając powyższe na uwadze, wskazać należy, że jeżeli Spółka złoży zeznanie roczne CIT-8 w październiku, to uprawnienie do pomniejszenia zaliczek, o którym mowa w art. 18db ust. 1 Ustawy o CIT, będzie jej przysługiwało od listopada (tj. od miesiąca następującego bezpośrednio po miesiącu, w którym Spółka złoży CIT-8).

W celu prawidłowego określenia okresu kwalifikowanego Ulgi na innowacyjnych pracowników zgodnie z art. 18db ust. 4 Ustawy o CIT, istotne jest wskazanie zdarzenia rozpoczynającego naliczanie ulgi, bowiem okres rozliczania zaliczek na podatek PIT pobierany od przychodów pracowników Spółki będzie rozłożone na trzy miesiące:

-miesiąc pracy, za który należne będzie wynagrodzenie za świadczoną pracę lub usługi wykonywane na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło (np. październik),

-miesiąc wypłaty wynagrodzenia i tym samym pobrania zaliczek PIT, który w przedmiotowym zdarzeniu przyszłym nastąpi do 10. dnia następnego miesiąca (np. 10 listopada),

-miesiąc wpłaty zaliczek do urzędu skarbowego do 20 dnia następnego miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki zgodnie z art. 38 ust. 1 i art. 42 ust. 1 Ustawy o PIT (np. 20 grudnia).

Zdaniem Wnioskodawcy, przy określeniu okresu kwalifikowanego Ulgi na innowacyjnych pracowników zgodnie z art. 18db ust. 4 Ustawy o CIT, należy wziąć pod uwagę wyłącznie miesiąc, w którym zaliczki są przez Spółkę pobieranie z wynagrodzeń. Odliczenie dotyczy więc zaliczek pobranych 10 listopada bez względu na to, że dotyczą wynagrodzeń za październik, a odprowadzane są do urzędu skarbowego do 20 grudnia.

Zatem, jeżeli Spółka złoży zeznanie roczne CIT w październiku, to uprawnienie do pomniejszenia zaliczek, o którym mowa w art. 18db ust. 1 Ustawy o CIT, będzie jej przysługiwało po raz pierwszy w zakresie zaliczek pobranych 10 listopada od wynagrodzeń wypłaconych za październik, a odprowadzanych do urzędu skarbowego do 20 grudnia.

Podobnie koniec okresu kwalifikacyjnego przypada na miesiąc, w którym zaliczki są przez Spółkę pobieranie z wynagrodzeń (wrzesień), a nie którego miesiąca dotyczą (sierpień), ani też w którym miesiącu są odprowadzane do urzędu skarbowego (październik).

Możliwość rozliczania Ulgi na innowacyjnych pracowników od miesiąca, w którym wypłacono wynagrodzenie należne za miesiąc poprzedni zostało potwierdzone przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 23 września 2022 r.: 0111-KDIB1-3.4010.473.2022.1.MBD, w której organ zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy, że zgodnie z art. 18db ust. 1 Ustawy o CIT jest on uprawiony do dokonania odliczenia w ramach Ulgi po raz pierwszy w miesiącu następującym po miesiącu, w którym złożył zeznanie roczne od wynagrodzenia wypłacanego za miesiąc poprzedni.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w ww. interpretacji potwierdził stanowisko spółki, że: „oznacza to, że jest ona uprawniona do pomniejszenia zaliczek na PIT od wynagrodzeń dotyczących marca 2023 r., lecz wypłacanych do 10 kwietnia 2023 r. Nie ma znaczenia fakt, że zgodnie z art. 38 ust. 1 i art. 42 ust. 1 Ustawy o PIT, Spółka jest zobowiązana przekazać urzędowi skarbowemu pobraną zaliczkę dopiero w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (tj. w niniejszej sprawie do 20 maja 2023 r.). Nie można bowiem utożsamiać momentu pobrania zaliczki od wynagrodzeń wypłaconych przez Spółkę (w kwietniu 2023 r. za marzec 2023 r.) z momentem przekazania tych zaliczek na konto urzędu skarbowego (do 20 maja 2023 r.)."

Podobne stanowiska KIS można znaleźć również w poniższych interpretacjach indywidualnych:

-5 maja 2023 r., 0114-KDIP2-1.4010.23.2023.2.MR,

-13 lipca 2023 r., 0114-KDIP2-1.4010.297.2023.2.MR1,

-24 lipca 2023 r., 0111-KDIB1-3.4010.272.2023.1 MBD.

Podsumowując, w opinii Wnioskodawcy, jeśli rok podatkowy Spółki trwa od 1 października do 30 września, a Spółka złoży zeznanie podatkowe CIT w październiku, to pod warunkiem spełnienia wszystkich pozostałych warunków z art. 18db Ustawy o CIT, Spółka będzie uprawniona do korzystania z ulgi, o której mowa w art. 18dbust. 1 Ustawy o CIT od listopada, tj. do pomniejszenia kwoty zaliczek na podatek dochodowy podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego w grudniu, dotyczących wynagrodzeń należnych za październik i wypłacanych w listopadzie.

Ad. 3

W opinii Wnioskodawcy, w przypadku pracowników zakwalifikowanych zgodnie z art. 18db ust. 3 Ustawy o CIT i przy spełnieniu wszystkich pozostałych warunków ulgi, Wnioskodawca będzie uprawniony do pomniejszenia kwoty podlegającej przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego o całość zaliczek na podatek dochodowy bez względu na rodzaj przychodów, których dotyczy zaliczka. Zatem, jeśli Wnioskodawca naliczy benefit w tym samym miesiącu (np. 10 stycznia), w którym benefit pozostanie do dyspozycji pracownika (styczeń) oraz naliczy wynagrodzenie w miesiącu następującym (10 stycznia) po wykonaniu prac B+R (grudzień), to Spółka będzie zobligowana zweryfikować tylko raz warunek 50% zaangażowania w odniesieniu do grudnia dla całości zaliczki, również tej części proporcjonalnie przypadającej na BIK (Opcja nr 2).

Odrębnie niż w powyższym stanowisku nr 3 opisującym Opcję nr 1, zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z Opcją nr 2, warunek wymieniony w art. 18db ust. 3 Ustawy o CIT, wobec braku innych dodatkowych przepisów należy interpretować wprost bez podziału przychodów pracownika Wobec treści przepisu, że czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostający w ogólnym czasie pracy „wdanym miesiącu” wynosi co najmniej 50%, Wnioskodawca nie powinien dokonywać analizy proporcji, których miesięcy dotyczą składniki wynagrodzenia.

Zgodnie z art. 18db Ustawy o CIT, ustawodawca nie wprowadza żadnych rozróżnień pomiędzy częściami przychodu pracowników Spółki, którym ma odpowiadać zaliczka PIT. Literalną interpretację przepisów sugerują stanowiska organów podatkowych w zakresie proporcjonalnego rozliczania zaliczek względem zaangażowania pracowników w prace B+R, które potwierdzają, że spełnienie progu 50% z art. 18db ust. 3 Ustawy o CIT, umożliwia pomniejszenie zaliczki podatku PIT w całości i nie przewidują możliwości proporcjonalnego rozliczania Ulgi na innowacyjnych pracowników.

Jak wskazano w interpretacji indywidualnej z 3 kwietnia 2023 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.106.2023.2.MR, Dyrektor KIS przychylił się do stanowiska Wnioskodawcy, zgodnie z którym „kryterium 50% czasu pracy wskazane w art. 18db ust. 3 odnosi się wyłącznie do uwzględnienia danego pracownika w uldze. Czas pracy przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej nie wpływa na wysokość potrącanej zaliczki w podatku dochodowym.” Zatem, dla kalkulacji kwoty odliczenia w ramach Ulgi na innowacyjnych pracowników nie jest istotne, czy pracownik przeznacza na realizację działalności badawczo- rozwojowej 50% ogólnego czasu pracy czy 100%, bowiem zaangażowanie pracowników w realizację prac z zakresu działalności B+R pozostaje bez wpływu na wysokość zaliczki PIT. Kryterium czasu pracy jest wiążące jedynie w kontekście możliwości uwzględnienia danego pracownika w uldze.

Stanowisko to znajduje także potwierdzenie w interpretacji indywidualnej z 16 maja 2022 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.89.2022.2.AN, w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy wskazując, że „kryterium 50% czasu pracy wskazane w art. 18db ust. 3 odnosi się wyłącznie do uwzględnienia danego pracownika w uldze. Czas pracy przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej nie wpływa na wysokość potrącanej zaliczki w podatku dochodowym”.

Podobnie Dyrektor Krajowej Izby Skarbowej wypowiedział się w interpretacji z 9 listopada 2022 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.80.2022.2.MR oraz z 1 czerwca 2023 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.172.2023.2.MBD: „zdaniem tut. Organu kryterium 50% czasu pracy wskazane w art. 18db ust. 3 odnosi się wyłącznie do uwzględnienia danego pracownika w uldze. Czas pracy przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej nie wpływa na wysokość potrącanej zaliczki w podatku dochodowym.”

Spójną linię interpretacyjną KIS w zakresie zaliczenia całej zaliczki PIT bez względu na poziom zaangażowania w prace B+R można znaleźć w poniższych interpretacjach indywidualnych:

-16 maja 2022 r., 0111-KDIB1-3.4010.89.2022.2.AN,

-21 czerwca2022 r., 0111-KDIB1-3.4010.171.2022 2.PC,

-9 listopada 2022 r., 0114-KDIP2-1.4010.80.2022.2.MR,

-17 listopada 2022 r., 0111-KDIB1-3.4010.580.2022.2.JKU,

-3 kwietnia 2023 r., 0114-KDIP2-1.4010.106.2023.2.MR,

-24 lipca 2023 r., 0111-KDIB1-3.4010.272.2023.1.MBD.

Podsumowując, wobec braku rozróżnień pomiędzy składnikami przychodu pracownika w treści przepisów oraz w stanowiskach organów podatkowych, w opinii Wnioskodawcy, w przypadku pracowników zakwalifikowanych zgodnie z art. 18db ust. 3 Ustawy o CIT i przy spełnieniu wszystkich pozostałych warunków Ulgi na innowacyjnych pracowników, Wnioskodawca będzie uprawniony do pomniejszenia kwoty podlegającej przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego o całość zaliczek na podatek dochodowy bez analizy, których miesięcy dotyczy zaliczka. Zatem, jeśli Wnioskodawca naliczy benefit w tym samym miesiącu (np. 10 stycznia), w którym benefit pozostanie do dyspozycji pracownika (styczeń), natomiast nalicza wynagrodzenie w miesiącu następującym (10 stycznia) po wykonaniu prac B+R (grudzień), to Spółka będzie zobligowana zweryfikować tylko raz warunek 50% zaangażowania w odniesieniu do miesiąca poprzedniego (grudnia) dla całości zaliczki, również tej części proporcjonalnie przypadającej na BIK (Opcja nr 2).

Ad. 4

W opinii Wnioskodawcy, w przypadku pracowników zakwalifikowanych zgodnie z art. 18db ust. 3 Ustawy o CIT, Wnioskodawca będzie uprawniony do pomniejszenia kwoty podlegającej przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego o całość zaliczek na podatek dochodowy, w tym również część zaliczki proporcjonalnie przypadającą na usprawiedliwione nieobecność. Zgodnie z Ustawą o CIT, nie istnieją przepisy regulujące konieczność wyodrębniania tej części zaliczek PIT, która wyłącznie odpowiada składnikom wynagrodzeń za działalności B+R.

Należy zauważyć, że termin „ogólny czas pracy” z art. 18db ust 3. Ustawy o CIT, nie został zdefiniowany ani w Ustawie o CIT, ani w Ustawie o PIT.

Zatem zgodnie z interpretacją indywidualną z 24 lipca 2023 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.272.2023.1, dla potrzeb prawidłowego zakwalifikowania pracowników do Ulgi na innowacyjnych pracowników, zgodnie z art. 18db ust. 3 Ustawy o CIT, należy odwołać się do art. 128 § 1 Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tj. Dz.U. z 2022 r., poz. 1510, ze zm.). W myśl przywołanego artykułu: „czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy”.

Tym samym, powstała proporcja opierać się będzie na następującym wzorze:

Czas pracy poświęcony na faktyczne wykonywanie prac B+R w danym miesiącu/

[(wymiar czasu pracy + nadgodziny) - czas wszelkich nieobecności].

Zatem, godziny nadliczbowe oraz czas pracy pracownika w trakcie delegacji lub szkolenia doliczane są do ogólnego czasu pracy pracownika w danym okresie rozliczeniowym.

Z kolei do czasu pracy nie wlicza się wszelkich godzin absencji pracownika m.in. z tytułu:

-urlopów wypoczynkowych,

-urlopów okolicznościowych,

-urlopów macierzyńskich/tacierzyńskich,

-urlopów rodzicielskich,

-urlopów wychowawczych,

-zwolnienia lekarskiego,

-pobierania zasiłku chorobowego,

-zwolnienia ze świadczenia pracy,

-innych płatnych nieobecności.

Interpretacje organów podatkowych potwierdzają, że nieobecności nie są wliczane do wymiaru czasu pracy, więc nawet pracownik przebywający na urlopie przez pół miesiąca może zostać zakwalifikowanym do Ulgi na innowacyjnych pracowników.

Zgodnie z interpretacjami indywidualnymi z:

-16 maja 2022 r., 0111-KDIB1-3.4010.89.2022.2.AN,

-11 stycznia 2023 r., 0114-KDIP2-1.4010.126.2022.2.MR,

-2 lutego 2023 r., 0111-KDIB1-3.4010.717.2022.2.AN:

czas, w którym pracownik przebywa na urlopie, zwolnieniu lekarskim, a także okres innej usprawiedliwionej nieobecności jest czasem, w którym pracownik nie pozostaje do dyspozycji pracodawcy i nie wykonuje pracy. Wynika z tego, że urlopy, zwolnienia lekarskie i inne usprawiedliwione nieobecności nie stanowią czasu pracy i nie powinny być uwzględniane w kalkulacji ogólnego czasu pracy w rozumieniu art. 18db Ustawy o CIT.

Zgodnie z interpretacją indywidualną z 24 lipca 2023 r.: 0111-KDIB1-3.4010 2 72.2023.1: „pod pojęciem ogólnego czasu pracy w danym miesiącu, o którym mowa w art. 18db ust. 3 pkt 1 Ustawy o CIT, należy rozumieć rzeczywisty czas, w którym pracownik świadczył pracę, a zatem w kalkulacji należy uwzględnić całkowity czas pracy wraz z nadgodzinami pomniejszony o wszelkie nieobecności pracownika”.

Zgodnie z interpretacją indywidualną z 9 lutego 2023 r.: 0111-KDIB1-3.4010.6.2023.1.JG, pracownik, który ponad 50% ogólnego czasu pracy w danym miesiącu przebywał na urlopie lub zwolnieniu chorobowym, lecz zarazem ponad 50% rzeczywistego czasu pracy w danym miesiącu przeznaczył na realizację działalności badawczo-rozwojowej również spełnia warunek z art. 18db ust. 3 Ustawy o CIT. Jak potwierdza organ podatkowy: „nie ma znaczenia, przez jaki czas osoba taka przebywała w danym miesiącu na urlopie lub zwolnieniu lekarskim. Pod uwagę należy brać wyłącznie czas rzeczywiście poświęcony na pracę”.

Spójną linię interpretacyjną KIS w zakresie sposobu obliczenia progu 50% zaangażowania w prace B+R, bez uwzględnienia usprawiedliwionych nieobecności w mianowniku, tworzą poniższe pisma:

-16 maja 2022 r., 0111-KDIB1-3.4010.89.2022.2.AN,

-11 stycznia 2023 r., 0114-KDIP2-1.4010.126.2022.2.MR,

-2 lutego 2023 r., 0111-KDIB1-3.4010.717.2022.2.AN,

-9 lutego 2023 r., 0111-KDIB1-3.4010.6.2023.1.JG,

-3 kwietnia 2023 r., 0114-KDIP2-1.4010.107.2023.2.MR,

-24 lipca 2023 r., 0111-KDIB1-3.4010.272.2023.1.MBD.

Należy zauważyć, że ustawodawca nie nałożył dodatkowego warunku, że odliczeniu w ramach tej ulgi nie będą podlegały kwoty proporcjonalnie przypadające na okresy nieobecność pracownika w pracy. Nałożenie na podatników dodatkowych wymogów stanowiłoby niedopuszczalną wykładnię zawężającą. Natomiast, zgodnie z zasadami wykładni przepisów podatkowych pierwszeństwo ma wykładnia literalna (językowa).

Zgodnie z treścią art. 18db ust. 1 Ustawy o CIT, Wnioskodawca jest uprawniony do pomniejszenia kwoty podlegającej przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego o całość zaliczek na podatek dochodowy. Zdaniem Wnioskodawcy, ma to zastosowanie również co do części zaliczki proporcjonalnie przypadającej na usprawiedliwione nieobecności. Zgodnie z regulacjami o Uldze na innowacyjnych pracowników, nie istnieją przepisy regulujące konieczność wyodrębniania tej części zaliczek PIT, która wyłącznie odpowiada składnikom wynagrodzeń dotyczących działalności B+R lub czasu przepracowanego.

Zawężenie byłoby nieuprawnionym przeniesieniem unormowań w zakresie kosztów kwalifikowanych z Ulgi B+R do Ulgi na innowacyjnych pracowników w zakresie art. 18d ust. 2 pkt 1 i 2, zgodnie z którymi za koszty kwalifikowane uznaje się wynagrodzenia w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Zgodnie z interpretacją indywidualną z 3 kwietnia 2023 r.: 0114-KDIP2-

1.4010.106.2023.2.MR „kryterium 50% czasu pracy wskazane w art. 18db ust. 3 odnosi się wyłącznie do uwzględnienia danego pracownika w uldze. Czas pracy przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej nie wpływa na wysokość potrącanej zaliczki w podatku dochodowym.”

Powołane interpretacje sugerują więc, że ustawodawca nie przewiduje możliwości proporcjonalnego rozliczania zaliczek PIT.

Podsumowując, w opinii Wnioskodawcy, w przypadku pracowników zakwalifikowanych zgodnie z art. 18db ust. 3 Ustawy o CIT i przy spełnieniu wszystkich pozostałych warunków ulgi, Wnioskodawca będzie uprawniony do pomniejszenia kwoty podlegającej przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego o całość zaliczek na podatek dochodowy, w tym również część zaliczki proporcjonalnie przypadającą na usprawiedliwione nieobecności. Zgodnie z ustawą, nie istnieją przepisy regulujące konieczność wyodrębniania tej części zaliczek PIT, która wyłącznie odpowiada składnikom wynagrodzeń dotyczących działalności B+R lub czasu przepracowanego.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z brzmieniem art. 4a pkt 26 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „updop”):

przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań;

Natomiast, stosownie do treści art. 18d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych:

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Katalog kosztów uznawanych za koszty kwalifikowane został przedstawiony w art. 18d ust. 2- 3a updop.

W myśl art. 18d ust. 8 updop:

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.

Zgodnie z art. 18d ust. 9 updop:

przepisu ust. 8 zdanie drugie i trzecie nie stosuje się, jeżeli podatnik wykaże w zeznaniu kwotę przysługującą mu zgodnie z art. 18da.

Ustawą z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 2105 ze zm.; dalej: „Ustawa Nowelizująca”), która weszła w życie 1 stycznia 2022 r., wprowadzono przepisy mające zdynamizować rozwój gospodarczy kraju poprzez system ulg podatkowych. Należy do nich m.in. tzw. „ulga na innowacyjnych pracowników”.

Regulacje dotyczącą tej ulgi zawiera dodany do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych art. 18db, który w ust. 1 stanowi, że:

podatnik będący płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych, który poniósł za rok podatkowy stratę albo osiągnął dochód niższy od kwoty przysługującego w roku podatkowym odliczenia na podstawie art. 18d, może pomniejszyć kwotę podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego wskazanych w ust. 2 o iloczyn kwoty nieodliczonej i stawki podatku obowiązującej tego podatnika w danym roku podatkowym.

Zgodnie z art. 18db ust. 2 updop:

przepis ust. 1 ma zastosowanie do zaliczek na podatek dochodowy i zryczałtowanego podatku dochodowego, o których mowa w art. 32 oraz art. 41 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, pobranych od dochodów (przychodów) osób fizycznych, z tytułu:

1)stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz wypłacanego przez podatnika zasiłku pieniężnego z ubezpieczenia społecznego;

2)wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło;

3)praw autorskich.

Zgodnie z art. 18db ust. 3 updop:

przez osoby fizyczne, o których mowa w ust. 2, rozumie się osoby fizyczne bezpośrednio zaangażowane w działalność badawczo-rozwojową, których czas:

1)pracy przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostający w ogólnym czasie pracy w danym miesiącu wynosi co najmniej 50% lub

2)przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu, pozostający w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi wynosi co najmniej 50%.

Stosownie do treści art. 18db ust. 4 updop:

uprawnienie do pomniejszenia, o którym mowa w ust. 1, przysługuje począwszy od miesiąca następującego bezpośrednio po miesiącu, w którym podatnik złożył zeznanie, o którym mowa w art. 27 ust. 1, do końca roku podatkowego, w którym zostało złożone to zeznanie.

W myśl art. 18db ust. 5 updop:

przepisy ust. 1-4 nie mają zastosowania do:

1)zaliczek przekazywanych na zasadach określonych w art. 38 ust. 2-2c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych;

2)podatnika, któremu przysługuje kwota określona w art. 18da.

Zgodnie z art. 18db ust. 6 updop:

jeżeli podatnik utracił prawo do odliczenia, o którym mowa w ust. 1, dolicza kwoty poprzednio odliczone w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym utracił to prawo.

Ad. 1

Przedmiotem Państwa wątpliwości jest ustalenie, czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca będzie uprawniony do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18db ust. 1 updop.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca:

-spełnia warunki uprawniające do zastosowanie Ulgi B+R, wskazane w art. 18d updop i będzie nadal korzystać z tej ulgi,

-nie będzie zakładem pracy chronionej, zatrudniającym osoby niepełnosprawne,

-nie utraci statusu zakładu pracy chronionej w okresie ostatnich 5 lat,

-nie przysługiwać mu będzie zwrot podatkowy z tytułu poniesienia straty lub osiągnięcia dochodu niższego niż kwota przysługującego jej odliczenia w pierwszym roku prowadzenia działalności gospodarczej.

-będzie prowadzić księgi rachunkowe na podstawie przepisów o rachunkowości,

-będzie ponosić koszty składek z tytułu należności określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, finansowanych przez Spółkę jako płatnika składek.

Tym samym, mając na uwadze powołane przepisy oraz przedstawiamy opis sprawy, stwierdzić należy, że Wnioskodawca jest uprawniony do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18db ust. 1 updop.

Zatem, Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1, należy uznać za prawidłowe.

Ad. 2

Przedmiotem Państwa wątpliwości jest ustalenie, czy jeśli rok podatkowy Spółki trwa od 1 października do 30 września, a Spółka złoży zeznanie roczne CIT w październiku, to pod warunkiem spełnienia wszystkich pozostałych warunków z art. 18db updop, Spółka będzie uprawniona do korzystania z ulgi, o której mowa w art. 18db ust. 1 updop od listopada, tj. do pomniejszenia kwoty zaliczek na podatek dochodowy podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego w grudniu, dotyczących wynagrodzeń należnych za październik i wypłacanych w listopadzie.

Zgodnie z powołanym wyżej art. 18db ust. 4 updop:

uprawnienie do pomniejszenia, o którym mowa w ust. 1, przysługuje począwszy od miesiąca następującego bezpośrednio po miesiącu, w którym podatnik złożył zeznanie, o którym mowa w art. 27 ust. 1, do końca roku podatkowego, w którym zostało złożone to zeznanie.

Tym samym, prawo do odliczenia przysługuje, począwszy od następnego miesiąca po miesiącu, w którym podatnik złożył zeznanie podatkowe, w którym rozliczył dochody z działalności gospodarczej, do końca roku podatkowego. Z odliczenia nie mogą skorzystać podatnicy korzystający z prawa do zwrotu gotówkowego.

Zgodnie z art. 67 ust. 2 i 3 ww. ustawy z 29 października 2021 r. (Dz. U. z 2021 r., poz. 2105), o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którymi:

pomniejszenie, o którym mowa w art. 26eb ustawy zmienianej w art. 1 oraz art. 18db ustawy zmienianej w art. 2, stosuje się po raz pierwszy w 2023 r.

w przypadku podatników podatku dochodowego od osób prawnych, których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2022 r., a zakończy się po dniu 31 grudnia 2021 r., pomniejszenie, o którym mowa w art. 18db ustawy zmienianej w art. 2, stosuje się po raz pierwszy w roku podatkowym rozpoczynającym się bezpośrednio po tym roku.

Mając powyższe na uwadze, wskazać należy, że stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia, czy jeśli rok podatkowy Spółki trwa od 1 października do 30 września, a Spółka złoży zeznanie roczne CIT w październiku, to pod warunkiem spełnienia wszystkich pozostałych warunków z art. 18db updop, Spółka będzie uprawniona do korzystania z ulgi, o której mowa w art. 18db ust. 1 updop od listopada, tj. do pomniejszenia kwoty zaliczek na podatek dochodowy podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego w grudniu, dotyczących wynagrodzeń należnych za październik i wypłacanych w listopadzie, należy uznać za prawidłowe.

Ad. 3

Przedmiotem Państwa wątpliwości jest ustalenie, czy w przypadku pracowników zakwalifikowanych zgodnie z art. 18db ust. 3 updop, Wnioskodawca będzie uprawniony do pomniejszenia kwoty podlegającej przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego o całość zaliczek na podatek dochodowy bez względu na rodzaj przychodów pracownika, których dotyczy zaliczka (Opcja nr 2).

Zgodnie z art. 18db ust. 3 updop:

przez osoby fizyczne, o których mowa w ust. 2, rozumie się osoby fizyczne bezpośrednio zaangażowane w działalność badawczo-rozwojową, których czas:

1)pracy przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostający w ogólnym czasie pracy w danym miesiącu wynosi co najmniej 50% lub

2)przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu, pozostający w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi wynosi co najmniej 50%.

Odnosząc cytowane powyżej przepisy do przedstawionego we wniosku opisu, w przypadku pracownika przeznaczającego w miesiącu co najmniej 50% czasu pracy na działalność badawczo-rozwojową, podatnik jest uprawniony do pomniejszenia kwoty podlegającej przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego o całość zaliczek na podatek dochodowy bez względu na rodzaj przychodów pracownika, których dotyczy zaliczka.

Tym samym, stanowisko w tym zakresie, należy uznać za prawidłowe.

Ad. 4

Przedmiotem Państwa wątpliwości jest ustalenie, czy w przypadku pracowników zakwalifikowanych zgodnie z art. 18db ust. 3 updop, Wnioskodawca będzie uprawniony do pomniejszenia kwoty podlegającej przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego o całość zaliczek na podatek dochodowy w tym również część zaliczki proporcjonalnie przypadającą na usprawiedliwione nieobecności.

Zgodnie z powołanym wyżej art. 18db ust. 3 updop:

przez osoby fizyczne, o których mowa w ust. 2, rozumie się osoby fizyczne bezpośrednio zaangażowane w działalność badawczo-rozwojową, których czas:

1)pracy przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostający w ogólnym czasie pracy w danym miesiącu wynosi co najmniej 50% lub

2)przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu, pozostający w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi wynosi co najmniej 50%.

Mając na względzie powyższe, zdaniem tut. Organu, art. 18db ust. 3 updop, powinien być rozumiany jako przepis uprawniający Spółkę do rozliczenia Ulgi na innowacyjnych pracowników w odniesieniu do tych pracowników, których zaangażowanie w realizację Działalności B+R wynosi co najmniej 50% czasu pozostawania danego pracownika w dyspozycji Spółki w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Na tej podstawie, są/będą Państwo uprawnieni do potrącenia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w całość w tym również w części przypadającej na usprawiedliwione nieobecności pracownika.

Biorąc pod uwagę powyższe, Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy w przypadku pracowników zakwalifikowanych zgodnie z art. 18db ust. 3 updop, Wnioskodawca będzie uprawniony do pomniejszenia kwoty podlegającej przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego o całość zaliczek na podatek dochodowy w tym również część zaliczki proporcjonalnie przypadającą na usprawiedliwione nieobecności, należy uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Nadmienia się, że w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 3, zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywać się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze. zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00