Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 20 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.664.2023.6.SR
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 września 2023 r. złożył Pan wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismami złożonymi 24 listopada 2023 r. i 4 grudnia 2023 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jest Pan osobą fizyczną i pozostaję w związku małżeńskim, w którym obowiązuje ustrój ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej. Wspólnie z małżonką są Państwo osobami przebywającymi na emeryturze. Są Państwo rezydentami podatkowymi w Polsce, podlegającymi opodatkowaniu w Polsce, a także nie są Państwo czynnymi płatnikami podatku VAT, nie prowadzą Państwo jednoosobowych działalności gospodarczych.
Jest Pan wspólnikiem w następujących podmiotach:
-spółce X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, której przedmiot przeważającej działalności gospodarczej został określony jako: „…” (PKD: …),
-spółce Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, której przedmiot przeważającej działalności gospodarczej został określony jako: „…” (PKD: …).
W obu spółkach profesjonalny obrót nieruchomościami nie jest związany z zakresem prowadzonej działalności.
Do majątku prywatnego (wspólności małżeńskiej) należą dwie działki, które planują Państwo sprzedać.
Pierwszą z nich przy ul. … w … wspólnie z żoną nabył Pan w dniu 26 października 2000 r. (akt notarialny Rep. A nr …):
1)nieruchomość gruntową o powierzchni 0,0947 ha stanowiącą działkę nr A objęta księgą wieczystą nr …,
2)prawo użytkowania wieczystego działki nr B o powierzchni 0,1911 ha wydzielonej z nieruchomości objętej księgą wieczystą nr …,
3)własność budynku magazynowego znajdującego się na obu działkach nr A i B.
Nabycie powyższej nieruchomości zostało dokonane w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez Pana pod nazwą: … z siedzibą w …, gmina …. W momencie zakupu nieruchomość ta była towarem używanym w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, zakup nie podlegał opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż sprzedającemu nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Nieruchomość stanowiła środek trwały i była amortyzowana w jednoosobowej działalności gospodarczej. Jednoosobową działalność gospodarczą, którą prowadził Pan została przekształcona w spółkę Z Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w 2017 r. Nieruchomość ta pozostała jednak w majątku prywatnym wspólności małżeńskiej, nie została wprowadzona aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w której jest Pan wspólnikiem. Do dnia dzisiejszego nieruchomość jest wydzierżawiana spółce X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa i wykorzystywana przez najemcę (czynnego podatnika VAT) do prowadzenia działalności gospodarczej.
W dniu 13 lipca 2023 r. została podpisana umowa przedwstępna (Rep. A nr …) pomiędzy osobami fizycznymi tzn. Panem i Pana żoną a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, która jest potencjalnym nabywcą nieruchomości nie jest Pan wspólnikiem. W umowie przedwstępnej nie zostały zawarte żadne pełnomocnictwa, które pozwalają nowemu nabywcy na zmianę wartości nieruchomości. Inwestycje będą realizowane już po zakupie nieruchomości. Sprzedaż planowana jest na styczeń 2024 r.
Drugą z przedmiotowych działek nabył Pan wspólnie z małżonką w dniu 6 września 2006 r. Działka została zakupiona do wspólności majątkowej dla celów prywatnych na podstawie aktu notarialnego Rep. A nr … – niezabudowaną działkę rolną nr C, o powierzchni 0,3244 ha, wchodzącą w skład nieruchomości położonej w miejscowości …, gmina …, objętą księgą wieczystą nr … Sądu Rejonowego w …. Działka ta stanowi grunty orne oznaczone RV, łąki trwałe oznaczone ŁIV i rowy oznaczone W. Przy zakupie działki rolnej został zapłacony podatek od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% od ceny sprzedaży. Zakup tej nieruchomości nie był opodatkowany podatkiem VAT. Do dnia dzisiejszego wyżej wymieniona działka nie była przedmiotem dzierżawy ani najmu. Działka jest o charakterze rolnym, lecz od dnia zakupu aż po dzień dzisiejszy nie była ona wykorzystywana w tym celu. Nie wyprodukowali Państwo żadnych plonów, ani nie czerpali Państwo żadnych dodatkowych korzyści z tytułu działalności rolniczej. Nie posiadają Państwo statusu rolnika ryczałtowego. Działka ta również nigdy nie była wynajmowana. Działka została zakupiona dla celów rekreacyjnych oraz w celu dalszego przekazania jej rodzinie. Nie została zawarta żadna umowa przedwstępna, która upoważniałaby osoby trzecie do wprowadzania ulepszeń oraz zmian na danym terenie. Potencjalny nabywca, który wyraził chęci odkupienia od Państwa nieruchomości jest właścicielem sąsiadującej działki. Ze względu na niską częstotliwość użytkowania wspomnianej posesji, a także brak osób angażujących się w zagospodarowanie tego miejsca, są Państwo skłonni do sprzedaży Państwa działki.
Obie nieruchomości od dnia nabycia do chwili obecnej są nieprzerwanie w Państwa posiadaniu. Nie dokonywali Państwo dotychczas żadnego podziału administracyjnego działek. Państwa działaniem nie jest zakup i sprzedaż działek w ramach inwestycji, w celach zarobkowych tylko skorzystanie z nadarzających się okoliczności w ramach zarządzania majątkiem prywatnym. Sprzedają je Państwo w takim kształcie, w jakim zostały one przez Państwo nabyte. Od dnia zakupu nie dokonywano inwestycji zwiększających wartość działek. Przez cały okres posiadania nieruchomości nie zostały podjęte żadne czynności mające na celu przygotowanie do sprzedaży i skutkujących potencjalnym wzrostem wartości nieruchomości takich jak:
-przyłączanie mediów,
-wytyczanie dróg wewnętrznych lub dojazdowych,
-zamówienie planów zagospodarowania terenu/koncepcji architektonicznych,
-postawienie ogrodzenia,
-ubieganie się o wydanie decyzji o środowiskowych warunkach dla inwestycji,
-ubieganie się o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę,
-ustanawianie służebności np. służebności przejazdu.
Nie podejmowali się Państwo żadnych czynności w celu znalezienia nabywcy takich jak marketing internetowy, a także nie korzystali Państwo z usług pośredników obrotu nieruchomościami. W Państwa wspólności majątkowej posiadają Państwo jeszcze nieruchomość, której nie planują sprzedawać.
W latach 2005-2020 dokonali Państwo sprzedaży 5 działek, które powstały z podziału własnego gruntu. Grunt również należał do majątku prywatnego. Ostatnia sprzedaż miała miejsce w 2020 r. Sprzedaż ww. działek nie jest objęta zapytaniem w zakresie składanego wniosku.
W Pana ocenie sprzedaż obu nieruchomości stanowić będzie w praktyce zarząd majątkiem prywatnym. Sprzedaż nie będzie zatem wykonywana w ramach działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem VAT oraz podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że:
1.Działki nr A i nr B oraz budynek magazynowy zostały wycofane z ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych z dniem 31 grudnia 2017 r.
2.Działka nr C przez cały okres jej posiadania nie była/nie jest wykorzystywana w żadnym celu zarówno przez Pana jak i Pana żonę. Nieruchomość utrzymywana jest w pustocie, pozostając niezagospodarowana. Nie prowadzono/nie prowadzi się na niej żadnych prac rolnych, nie uprawiano/nie uprawia się żadnych plonów. Działka nie była/nie jest również nikomu dzierżawiona.
3.Działka nr C nie była wykorzystywana w pozarolniczej działalności gospodarczej.
4.W 2001 r. od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa zakupili Państwo w 8 osób (fizycznych) grunt rolny o pow. 3,2600 ha (działka nr D) położony w …, gm. …. Wyodrębnione po podziale zakupionego gruntu pięć działek będących Państwa udziałem to: działka nr D/1 o pow. 0,1050 ha, działka nr D/2 o pow. 0,1050 ha, działka nr D/3 o pow. 0,1158 ha, działka nr D/4 o pow. 0,1098 ha oraz działka nr D/5 o pow.0,1181 ha. Działka przeznaczona była pod teren zabudowy mieszkaniowej. Celem zakupu było założenie wspólnej firmy i budowa domów. Z różnych przyczyn pomysł nie został zrealizowany. Od momentu zakupu do sprzedaży działki nie były w żaden sposób wykorzystywane. Nie prowadzono na nich działalności rolniczej, nie były przedmiotem dzierżawy, nie były wykorzystywane do prowadzenia jakiejkolwiek działalności gospodarczej. Działka D/1 sprzedana była w 2014 r., działka nr D/2 w 2018 r., działka nr D/3 w 2019 r., działki nr D/4 i nr D/5 w 2020 r. Powodem sprzedaży była chęć zamiany nieużywanych nieruchomości na mieszkania. Środki zostały przeznaczone na zakup mieszkań.
5.Strony przedwstępnej umowy sprzedaży działek nr A i nr B zgodnie postanowiły, że wszelkie korzyści i ciężary, związane z nabytymi prawami przejdą na Kupującego z dniem wydania przedmiotów umowy w posiadanie Kupującego. Sprzedający wyrażają zgodę na dokonanie przez Kupującego wszelkich uprawnień i obowiązków wynikających z zawartej umowy na dowolny powiązany z Kupującym podmiot. Strony zobowiązały się zawrzeć przyrzeczoną umowę sprzedaży w terminie do dnia 31 stycznia 2024 r.
Strony postanowiły, że przyrzeczone umowy sprzedaży zostaną zawarte pod warunkiem łącznego ziszczenia się następujących zdarzeń:
a)wyboru oferty złożonej przez Kupującego w ramach postępowania przetargowego, w którym wziął udział, na budowę … na terenie działek będących przedmiotem zobowiązania w niniejszej umowie,
b)uzyskania pozwolenia na budowę na terenie działek będących przedmiotem zobowiązania w zawartej umowie obejmującego budowę ….
6.W dniu podpisania umowy przedwstępnej zarówno Pan i Pana żona udzielili Kupującemu prawa do dysponowania nieruchomościami stanowiącymi działki nr B i nr A, będącymi przedmiotem umowy przedwstępnej, na cele budowlane w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 682) w zakresie niezbędnym do ubiegania się o pozwolenia, decyzje, uzgodnienia, warunki przyłączenia oraz wejścia na teren tych nieruchomości w zakresie niezbędnym do przeprowadzenia badań, pomiarów i wykonania innych prac przygotowawczych w zakresie w jakim nie będzie to nadmiernie kolidowało z możliwością wykorzystania tych nieruchomości przez Sprzedających przed dniem wydania nieruchomości Kupującemu. Udzielona zgoda stanowi dla Kupującego dowód dysponowania nieruchomościami na cele budowlane w rozumieniu art. 32 ust. 4 pkt 2 ustawy Prawo Budowlane. Nie udzielono innych pełnomocnictw. Nie są Panu znane czynności podjęte przez Kupującego w ramach udzielonej zgody.
W odniesieniu do działki nr C nie udzielili/nie planują udzielać Państwo pełnomocnictwa.
7.Przed sprzedażą działki nr A i nr B nie nastąpi ich podział ani scalenie.
8.Na moment sprzedaży działek budynek magazynowy będzie znajdował się na obu częściach działek nr A i nr B.
9.Nie podejmował/nie zamierza Pan podejmować żadnych czynności (m.in. reklama, usługi pośrednictwa w obrocie nieruchomościami) w celu znalezienia nabywców tych nieruchomości. Potencjalni nabywcy sami zgłosili chęć kupna nieruchomości. Działki nr A i nr B mają być zakupione w ramach dużej inwestycji, natomiast działkę nr C pragnie kupić osoba sąsiadująca z tą działką.
10.Do działek nr A i nr B Pan i Pana żona nie występowali/nie będą występować o wydanie jakichkolwiek pozwoleń, decyzji, warunków technicznych, umów itp. Zgodnie z umową przedwstępną Kupujący wystąpi o uzyskanie pozwolenia na budowę pełnofunkcyjnego … i ….
11.Działki nr B oraz nr A posiadają wszystkie media od momentu ich zakupu przez Pana i Pana żonę, do dnia dzisiejszego.
12.Działka nr B oraz nr A położona jest w terenie objętym obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego „…“ w …, zatwierdzonym uchwałą Nr … Rady Miasta … z dnia 30 października 2013 r., opublikowaną w Dz. Urz. Woj. …. poz. … z dnia … 2013 r. i w planie tym położona jest w terenie oznaczonym „23.U – teren zabudowy usługowej”. Działka nr A w obrębie …, położona w …, nie jest objęta uproszczonym planem urządzenia lasu i nie została wydana decyzja Starosty określająca zadania gospodarki leśnej. Ponadto działka nr A nie jest położona na terenie, co do którego została podjęta uchwała o ustanowieniu obszaru rewitalizacji zastrzegająca prawo pierwokupu na rzecz gminy, nie leży na terenie …, nie znajduje się na terenie specjalnej strefy ekonomicznej ani parku narodowego.
Działka nr C leży w terenie nie objętym aktualnym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (zaświadczenie wydane przez Urząd Gminy … z dnia 17 maja 2006 r.). Uchwalenie ww. planu nie nastąpiło/nie nastąpi z inicjatywy Pana, ani Pana żony.
13.Nie występował/nie będzie występować Pan o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu przed planowaną transakcją sprzedaży wszystkich trzech działek.
14.Stronami zawartej umowy dzierżawy był/jest zarówno Pan, jak i Pana żona. Rozliczeń z tytułu zawartej umowy dokonywał/dokonuje zarówno Pan, jak i Pana żona. Czynności dzierżawy dokumentował/dokumentuje zarówno Pan, jak i Pana żona. Dokumentowanie odbywa się na podstawie potwierdzeń zapłaty od najemcy. Rozliczeń podatkowych z tytułu umowy dzierżawy dokonywał/dokonuje zarówno Pan, jak i Pana żona. Podatek należny z tytułu dzierżawy nie występował/nie występuje. Podatek należny z tytułu dzierżawy nieruchomości nie był/nie jest rozliczany ze względu na zastosowanie zwolnienia podmiotowego zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Czynsz z tytułu dzierżawy nie jest dokumentowany fakturami VAT.
Ponadto w uzupełnieniu wniosku w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych wskazał Pan, że nabywca ww. nieruchomości nie jest podmiotem powiązanym w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Pytania
1. Czy transakcja sprzedaży działek nr A, nr B oraz nr C będzie zwolniona z podatku od towarów i usług?
2. Czy transakcja sprzedaży działek nr A, nr B oraz nr C będzie zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych?
Należy wskazać, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, natomiast w zakresie podatku od towarów i usług zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Pana stanowisko w sprawie
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłami przychodów są odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Zgodnie z powyższym przepisem przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie powstanie, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:
a)odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz
b)zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.
W związku z powyższym przychód z tytułu odpłatnego zbycia gruntu w … zakupionego w 2006 r. nie wygeneruje obowiązku podatkowego w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Dodatkowo podkreślenia wymaga, że w stanie faktycznym nie mają i nie będą miały miejsca także okoliczności wskazane w art. 10 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. nie dojdzie do odpłatnego zbycia:
a)na podstawie umowy przewłaszczenia w celu zabezpieczenia wierzytelności, w tym pożyczki lub kredytu do czasu ostatecznego przeniesienia własności przedmiotu umowy;
b)w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki lub spółdzielni środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych;
c)składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat;
d)składników, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 19, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki te zostały wycofane z działalności gospodarczej, i dniem ich odpłatnego zbycia nie upłynęło 6 lat.
Nieruchomość przy ulicy … została zakupiona w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, jednak wycofana na cele prywatne w momencie przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w 2017 r. Sprzedaż tej nieruchomości i przeniesienie własności planowane jest na styczeń 2024 r., w związku z czym okres między wycofaniem składnika majątku z działalności gospodarczej a dniem jego odpłatnego zbycia będzie dłuższy niż 6 lat. Odpłatne zbycie tej nieruchomości nie nastąpi w ramach działalności gospodarczej, stanowić będzie zarząd majątkiem prywatnym, a co za tym idzie nie będzie Pan zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Treść powyższego przepisu wskazuje, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody uzyskane przez podatnika, z wyjątkiem tych, które zostały enumeratywnie wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych zawartym w powyższej ustawie, bądź od których zaniechano poboru podatku.
Wyszczególnienia źródeł przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne ustawodawca dokonał w art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,
‒ jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Z kolei stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy:
Źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
W myśl art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy:
Przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.
Jednak stosownie do art. 10 ust. 3 ww. ustawy:
Przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.
Zatem, aby przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości mógł zostać zaliczony do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, powinny zostać spełnione co najmniej dwie podstawowe przesłanki:
-nieruchomość nie może być przedmiotem odpłatnego zbycia w wykonywaniu działalności gospodarczej,
-nieruchomość nie może być składnikiem majątku, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych).
Jak już wcześniej wspomniano, klasyfikacja przychodu do danego źródła przychodów powoduje określone konsekwencje podatkowe, w tym również w zakresie możliwości wyboru formy opodatkowania. Możliwość wyboru formy opodatkowania mają m.in. podatnicy osiągający przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, tj. ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Zgodnie natomiast z treścią art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy:
Przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:
a)środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
b)składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł,
c)składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,
d)składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych
- wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.
W myśl art. 14 ust. 2c ww. ustawy:
Do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio.
Zatem przychodami z działalności gospodarczej są zarówno przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych wymienionych w art. 14 ust. 2c ww. ustawy) używanych aktualnie w działalności, jak i przychody uzyskane z odpłatnego zbycia tych składników majątku, które zostały z działalności gospodarczej z różnych względów wycofane. Jeżeli jednak między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia upłynęło 6 lat, to przychód z odpłatnego zbycia tych składników majątku nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej.
Z treści wniosku wynika, że:
·Wspólnie z żoną nabył Pan w dniu 26 października 2000 r.: nieruchomość gruntową stanowiącą działkę nr A, prawo użytkowania wieczystego działki nr B, własność budynku magazynowego znajdującego się na działkach nr A i B. Nabycie powyższej nieruchomości zostało dokonane w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. Nieruchomość stanowiła środek trwały i była amortyzowana w jednoosobowej działalności gospodarczej. Jednoosobowa działalność gospodarcza, którą Pan prowadził została przekształcona w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w 2017 r. Nieruchomość ta pozostała jednak w majątku prywatnym wspólności małżeńskiej, nie została wprowadzona aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w której jest Pan wspólnikiem. Działki nr A i B oraz budynek magazynowy zostały wycofane z ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych z dniem 31 grudnia 2017 r. Do dnia dzisiejszego nieruchomość jest wydzierżawiana spółce X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa i wykorzystywana przez najemcę (czynnego podatnika VAT) do prowadzenia działalności gospodarczej. Sprzedaż planowana jest na styczeń 2024 r.
·Nabył Pan wspólnie z żoną w dniu 6 września 2006 r. niezabudowaną działkę rolną nr C. Do dnia dzisiejszego wyżej wymieniona działka nie była przedmiotem dzierżawy ani najmu. Działka jest o charakterze rolnym, lecz od dnia zakupu aż po dzień dzisiejszy nie była ona wykorzystywana w tym celu. Nie wyprodukowali Państwo żadnych plonów, ani nie czerpali Państwo żadnych dodatkowych korzyści z tytułu działalności rolniczej. Nie posiadają Państwo statusu rolnika ryczałtowego. Działka ta również nigdy nie była wynajmowana. Działka została zakupiona dla celów rekreacyjnych oraz w celu dalszego przekazania jej rodzinie. Działka nr C przez cały okres jej posiadania nie była/nie jest wykorzystywana w żadnym celu zarówno przez Pana jak i Pana żonę. Nieruchomość utrzymywana jest w pustocie, pozostając niezagospodarowana. Nie prowadzono/nie prowadzi się na niej żadnych prac rolnych, nie uprawiano/nie uprawia się żadnych plonów. Działka nie była/nie jest również nikomu dzierżawiona. Działka nr C nie była wykorzystywana w pozarolniczej działalności gospodarczej. Działkę nr C pragnie kupić osoba sąsiadująca z tą działką.
W świetle przedstawionego we wniosku opisu sprawy oraz powołanych przepisów prawa stwierdzić należy, że odpłatne zbycie w styczniu 2024 r. nabytej w dniu 26 października 2000 r. nieruchomości (działki nr A, prawa użytkowania wieczystego działki nr B i własności budynku magazynowego znajdującego się na obu działkach) wykorzystywanych przez Pana w działalności gospodarczej do dnia jej przekształceniem w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, nie będzie stanowiło przychodu ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej, bowiem między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaprzestał Pan ich wykorzystywania w działalności gospodarczej i dniem ich odpłatnego zbycia upłynie 6 lat. Nieruchomość ta nie została wprowadzona aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w której jest Pan wspólnikiem; pozostała w majątku prywatnym wspólności małżeńskiej. Zatem sprzedaż ww. nieruchomości nie będzie skutkować powstaniem po Pana stronie przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Skutki podatkowe tej czynności należy więc ocenić w kontekście przesłanek z art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy. Biorąc pod uwagę, że będąca przedmiotem sprzedaży nieruchomość została przez Pana nabyta w 2000 r., to planowana przez Pana jej sprzedaż, nie będzie stanowić źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z uwagi na fakt, że od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie upłynął pięcioletni okres czasu, o którym mowa w ww. przepisie. Wobec powyższego nie będzie Pan zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego z tytułu ww. transakcji odpłatnego zbycia.
Natomiast odnosząc się do opodatkowania przychodu ze sprzedaży nabytej przez Pana w dniu 6 września 2006 r. niezabudowanej działki rolnej nr C wskazać należy, że przedstawione we wniosku okoliczności sprawy wskazują, że sprzedaż ww. działki nie będzie dokonywana w ramach działalności gospodarczej. Nabył Pan wraz z żoną działkę nr C dla celów rekreacyjnych oraz w celu dalszego przekazania jej rodzinie. Działka ta nie była wykorzystywana w pozarolniczej działalności gospodarczej. Przez cały okres jej posiadania nie była/nie jest wykorzystywana w żadnym celu zarówno przez Pana jak i Pana żonę. Zatem wskazać należy, że podejmowane przez Pana działania mieszczą się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, związanym ze zwykłym gospodarowaniem tym majątkiem i nie wskazują na działania o charakterze inwestycyjnym, typowym dla przedsięwzięć realizowanych w ramach działalności gospodarczej. Okoliczności opisane we wniosku nie wskazują, że sprzedaż niezabudowanej działki rolnej nr C nastąpi w ramach zorganizowanej i ciągłej działalności, która wyczerpywałaby znamiona działalności gospodarczej, określone w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zakres, stopień zaangażowania i cel działania wskazuje, że są to działania należące do zakresu zwykłego zarządu majątkiem prywatnym. W związku z tym, kwota uzyskana ze sprzedaży niezabudowanej działki rolnej nr C nie będzie stanowić przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy. Skutki podatkowe tej czynności należy więc ocenić w kontekście przesłanek wynikających z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wobec powyższego wskazać należy, że sprzedaż przez Pana niezabudowanej działki rolnej nr C po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, w ogóle nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych z uwagi na upływ okresu czasu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym sprzedaż ww. działki nie będzie stanowić źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Organ podkreśla, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretacje opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego, w tym nie analizuje załączonych dokumentów. Postępowanie w sprawie wydania interpretacji indywidualnej ma na celu wyjaśnienie wątpliwości co do sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego materialnego do określonego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383) jest sam przepis prawa. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego.
Wskazać należy, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, w związku z czym, niniejsza interpretacja jest wiążąca dla Pana jako osoby występującej z wnioskiem, nie wywiera natomiast skutku prawnego dla innych osób (Pana żony).
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right