Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-12-14
Data publikacji: 2023-12-14

Tylko do 31 grudnia czas na korektę odpisów na ZFŚS

Jednym z ważniejszych obowiązków pracodawcy na przełomie roku jest korekta odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Do 31 grudnia firma w której w 2023 r. funkcjonował fundusz powinna dokonać korekty odprowadzonego odpisu, aby uwzględnić faktyczne zatrudnienie w tym roku.

Zobacz również: Obowiązki pracodawcy na przełomie 2023/2024 roku >>>

Przeliczenie planowanego zatrudnienia na pełne etaty

Podstawę naliczania odpisu na ZFŚS stanowi przeciętna planowana w danym roku kalendarzowym liczba zatrudnionych u pracodawcy, skorygowana w końcu roku do faktycznej przeciętnej liczby pracowników. Liczba ta obejmuje pracowników zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy, po przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.

Przeliczenia osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy na pełny wymiar czasu pracy dokonuje się według liczby godzin pracy ustalonych w umowie o pracę, w stosunku do obowiązującej normy czasu pracy.

Przykład

Na początku 2023 r. pracodawca zaplanował, że w bieżącym roku zatrudnienie w zakładzie pracy wyniesie: 56 pracowników wykonujących pracę w normalnych warunkach i w pełnym wymiarze czasu pracy oraz 12 pracowników wykonujących pracę w normalnych warunkach na 0,5 etatu.

Pracodawca zatrudnia 68 osób w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy, co po przeliczeniu na pełne etaty daje 62 etaty: 56 pracowników × 1 etat + 12 pracowników × 0,5 etatu = 56 etatów + 6 etatów = 62 etaty.

Wysokość odpisu na ZFŚS w 2023 r.

W 2023 r. odpis na ZFŚS różni się w I i II półroczu. Wynika to z faktu, że w okresie:

  • od 1 stycznia 2023 r. do 30 czerwca 2023 r. podstawą naliczenia odpisu było przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w II półroczu 2019 r., czyli 4434,58 zł,
  • od 1 lipca 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. podstawą naliczenia odpisu jest przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w II półroczu 2021 r., czyli 51,90 04 zł.

Konsekwencją zróżnicowania wysokości odpisu i zwiększeń za 2023 r. jest konieczność ich odrębnego przeliczenia za okres I półrocza według niższej podstawy, a za II półrocze – z wyższej.

W przypadku gdy przeciętna faktyczna liczba zatrudnionych jest niższa niż planowana, wówczas można wycofać nadpłatę z rachunku zfśs lub przeznaczyć ją na działalność socjalną w 2024 r., zmniejszając tym samym wysokość przyszłorocznego odpisu.

Natomiast odpisu na zfśs nie należy korygować w sytuacji, gdy zakładany na początku 2023 r. przeciętny stan zatrudnienia nie uległ zmianie w kolejnych miesiącach roku. Korekta nie jest potrzebna także w razie, gdy w ciągu roku nastąpiły zmiany kadrowe, ale nie nastąpiła zmiana w zakresie liczby zatrudnionych pracowników i wymiaru ich czasu pracy.

Czytaj więcej w najnowszym wydaniu Monitora Księgowego - Do 31 grudnia 2023 r. pracodawcy powinni dokonać korekty odpisów na ZFŚS >>>

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00