Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-12-08
Data publikacji: 2023-12-08

Pierwszy dzień zatrudnienia może wypadać 1 stycznia

Dzień rozpoczęcia pracy określony w umowie o pracę nie musi być dniem, w którym faktycznie pracownik rozpocznie świadczenie pracy, może to być 1 stycznia, czyli dzień wolny od pracy. To kiedy zostanie nawiązany stosunek pracy - 1 czy 2 stycznia - ma wpływ na uprawnienia pracownicze, takie jak nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego.

Czytaj również: Jak przygotować się do zmian 2024 w prawie pracy i ZUS >>>

Jednym z koniecznych elementów umowy o pracę zawieranej przez przyszłego pracownika i pracodawcę jest wskazanie dnia rozpoczęcia pracy. Zgodnie z obecnymi przepisami stosunek pracy nawiązuje się w dniu określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy (art. 26 Kodeksu pracy).

Data rozpoczęcia pracy a data stawienia się do pracy. Powszechnie przyjmuje się, że data rozpoczęcia pracy wskazana przez strony umowy o pracę nie musi być datą, w której pracodawca oczekuje pojawienia się pracownika fizycznie w pracy.

Ważne

Data nawiązania stosunku pracy nie musi być taka sama jak data stawienia się do pracy.

Jako datę rozpoczęcia pracy można więc wskazać dzień, od którego strony decydują się zgodnie nawiązać stosunek pracy. Zatem data ta może być określona także jako dzień dla danego pracownika wolny od pracy. Może nim być:

  • dzień świąteczny – co do zasady dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników – np. 1 stycznia, 15 sierpnia albo 1 listopada,
  • niedziela – także co do zasady dzień wolny od pracy – np. 1 września 2024 r., 15 września 2024 r., 15 grudnia 2024 r.,
  • dzień wolny od pracy dla danego pracownika, np. 15 czerwca 2024 r. (sobota).

Uznaje się, że data rozpoczęcia pracy określona w umowie o pracę wyznacza termin nawiązania stosunku pracy, natomiast pracownik ma po raz pierwszy pojawić się na stanowisku pracy w dniu wynikającym z obowiązującego go rozkładu czasu pracy – w tzw. dniu stawienia się do pracy.

Przykład

Strony umowy o pracę określiły jako dzień rozpoczęcia pracy 1 stycznia 2024 r. U pracodawcy praca jest wykonywana, zgodnie z regulaminem pracy, od poniedziałku do piątku, o ile dzień występujący w tym okresie nie jest dniem świątecznym. Zatem określenie takiej daty rozpoczęcia pracy w umowie będzie skutkowało tym, że stosunek pracy nawiąże się 1 stycznia 2024 r., natomiast dniem stawienia się do pracy, w którym pracownik będzie miał obowiązek pojawić się fizycznie na swoim stanowisku pracy, będzie pierwszy dla niego dzień roboczy, tj. wtorek – 2 stycznia 2024 r., zgodnie z rozkładem czasu pracy zatrudnionego.

Data nawiązania stosunku pracy ma duże znaczenie dla pracownika, ponieważ od niej zależy nabycie przez niego uprawnień pracowniczych zależnych od tzw. stażu pracy, a w przyszłości także pewnych uprawnień emerytalnych.

Jeżeli stosunek pracy zostanie nawiązany 2 stycznia 2024 r. od tego dnia będzie liczony staż pracy. Wówczas pracownik nabędzie prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego (jeżeli jest to pierwsza praca) dopiero z upływem 1 lutego 2024 r., a następnie z upływem kolejnych pierwszych dni miesięcy kalendarzowych. Zatem łącznie nabędzie on w 2024 r. prawo do urlopu wypoczynkowego tylko 11 razy. Natomiast gdyby jego stosunek pracy nawiązał się 1 stycznia 2024 r., to pracownik nabyłby prawo do pierwszego urlopu z upływem 31 stycznia 2024 r.

Czy po zmianie przepisów Kodeksu pracy można zawrzeć umowę o pracę od 1 stycznia 2024 r. >>>

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00