Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 24 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.697.2023.1.JG
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości nabytych w drodze darowizny od ojca.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
12 października 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 11 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
(...) sierpnia 1990 r. aktem notarialnym nr (...) w A Wnioskodawca otrzymał od ojca B. B. darowiznę w postaci działki rolnej nr (...) o obszarze (...) ha położonej we wsi C, gmina D, woj. E. Na podstawie wypisu z rejestru gruntów nieruchomość tą stanowiły nw. użytki rolne:
1)Lasy – (...) ha
2)Grunty rolne – (...) ha
3)Grunty rolne – (...) ha
4)Pastwiska trwałe – (...) ha
5)Rowy – (...) ha
Dla tej nieruchomości w Sądzie Rejonowym F została założona Księga Wieczysta o nr (...). Wymieniona działka od chwili jej otrzymania nie była uprawiana (użytkowana).
W 2021 r. w wyniku przeprowadzonej na tym terenie modernizacji ewidencji gruntów zmniejszono powierzchnię działki do (...) ha. Po podjęciu decyzji o sprzedaniu tej nieruchomości, dnia (...) września 2022 r. Wnioskodawca wystąpił do Oddziału Terenowego KOWR w G o zamieszczeniu ogłoszenia na platformie e-ROLNIK. W odpowiedzi na ogłoszenie żaden rolnik indywidualny nie zgłosił się w ustawowym czasie do kupna działki. W związku z powyższym Wnioskodawca wystąpił do Dyrektora Generalnego KOWR w G o zgodę na sprzedaż nieruchomości osobie fizycznej, która nie była rolnikiem, ale posiadała uprawnienia rolnicze. Przedstawiciel Dyr. Gen. KOWR dokonał lustracji nieruchomości, w wyniku której w wypisie z rejestru gruntów wprowadzone zostały nw. zmiany:
1)Lasy – (...) ha
2)Grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych – (...) ha
3)Grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych – (...) ha
4)Grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych – (...) ha
5)Łąki trwałe – (...) ha
6)Grunty pod rowami – (...) ha
Na podstawie tej lustracji Dyr. Gen. KOWR dnia (...) 2023 r. wydał decyzję umarzającą postępowanie administracyjne o wydanie zgody na zakup nieruchomości z uwagi na to, że w wyniku lustracji wykazano, że przedmiotowa nieruchomość nie jest nieruchomością rolną i nie podlega przepisom ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.
W dniu (...) lipca 2023 r. Wnioskodawca nieruchomość sprzedał panu X, który posiada uprawnienia rolnicze, za cenę 75.000 zł aktem notarialnym (...) sporządzonym w Kancelarii Notarialnej w F. Notariusz zawiadomił Lasy Państwowe o zawarciu umowy sprzedaży z uwagi na występowanie w nieruchomości gruntów leśnych (lasy). W odpowiedzi otrzymał zawiadomienie z Nadleśnictwa H. (zn. spr. …), że Nadleśnictwo nie skorzysta z przysługującego mu prawa pierwokupu.
Pytanie
Czy za całość sprzedanej nieruchomości Wnioskodawca musi zapłacić do Urzędu Skarbowego 19% podatek dochodowy od osób fizycznych, czy tylko za las?
Pana stanowisko w sprawie
Pana zdaniem, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych minął wymagany okres 5 lat od czasu otrzymania darowizny i w związku z tym powinien Pan być zwolniony z podatku od sprzedaży nieruchomości.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d)innych rzeczy,
-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Zatem odpłatne zbycie nieruchomości jest źródłem przychodu, jeżeli:
•nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie jest przedmiotem działalności gospodarczej) oraz
•następuje przed upływem pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym podatnik nabył nieruchomość.
Dochody z tego tytułu są opodatkowane na zasadach określonych w art. 30e ustawy.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia „nabycie”, należy zatem odwołać się do przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.).
W szczególności art. 155 § 1 ww. Kodeksu stanowi, że:
Umowa sprzedaży, zamiany, darowizny, przekazania nieruchomości lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły.
Zatem pojęcie „nabycie” należy rozumieć szeroko, tzn. że nabycie nieruchomości lub praw majątkowych następuje z chwilą uzyskania prawa własności, bez względu na charakter czynności prawnej, na podstawie której doszło do przysporzenia majątkowego. Tym samym poprzez „nabycie” należy rozumieć każde zwiększenie aktywów podatnika.
Zgodnie z art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego:
Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.
Podstawową cechą umowy darowizny jest bezpłatne świadczenie darczyńcy na rzecz obdarowanego kosztem jego majątku. Darowizna należy do czynności, których celem jest dokonanie aktu przysporzenia majątkowego (świadczenie musi wzbogacić obdarowanego) i zobowiązanie darczyńcy musi być zamierzone jako nieodpłatne.
Mając zatem na uwadze wyżej przywołane przepisy prawa oraz opisane zdarzenie, odpłatne zbycie nieruchomości nabytej (jako całość) w wyniku darowizny nie stanowi dla Pana źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z uwagi na upływ pięcioletniego terminu, o którym mowa w tym przepisie. Nie będzie Pan zobowiązany do zapłaty podatku z tego tytułu i bez znaczenia pozostaje tu rodzaj sprzedawanej nieruchomości, tzn. czy jest to działka rolna, działka nierolnicza, czy działka leśna.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
•Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
•Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
•w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
•w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA), albo
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right