Interpretacja indywidualna z dnia 29 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.232.2023.1.DR
W zakresie skutków podatkowych podziału spółki przez wydzielenie.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 września 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 28 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podziału spółki przez wydzielenie. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca (dalej: Spółka Przejmująca, Spółka) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Polski. Spółka została zawiązana poprzez zawarcie umowy spółki w dniu 13 września 2023 r. Spółka została wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy (…). Spółka posiada numer NIP (…) oraz REGON (…). Siedziba Spółki Przejmującej znajduje się w (…). Zgodnie z informacjami ujawnionymi w Krajowym Rejestrze Sądowym główny przedmiot działalności Spółki stanowi działalność w zakresie hoteli i podobnych obiektów zakwaterowania oraz obiektów noclegowo-turystycznych, a także działalność usługowa związana z wyżywieniem oraz wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. Na moment podziału Spółka Przejmująca będzie zarejestrowana dla potrzeb podatku od towarów i usług.
Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: „CIT”) i podlega opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (posiada nieograniczony obowiązek podatkowy i jest rezydentem podatkowym w Polsce). Wnioskodawca jest spółką należącą do grupy kapitałowej (dalej: „Grupa”) funkcjonującej głównie w obszarze produkcji urządzeń zapewniających poprawne funkcjonowanie infrastruktury kolejowej - przykładowo systemów mocowania, detekcji, diagnostyki lub monitorowania.
Do tej samej Grupy, do której należy Wnioskodawca, należy również X sp. z o.o. (dalej: „X” lub „Spółka dzielona”), która jest podatnikiem podatku CIT i podlega opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (posiada nieograniczony obowiązek podatkowy i jest rezydentem podatkowym w Polsce).
Działalność Spółki dzielonej składa się z dwóch podstawowych segmentów biznesowych. Pierwszym z nich jest dział zajmujący się przetwórstwem tworzyw sztucznych skupionego na branży kolejowej (m.in. systemach przytwierdzania szyn) (dalej: „Część Produkcyjna”).
Ponadto, w ramach Spółki dzielonej funkcjonuje osobny dział hotelarsko-restauracyjny (dalej: „Część Hotelarska”; Część Produkcyjna oraz Część Hotelarska dalej łącznie: „Części”). Spółka dzielona jest bowiem właścicielem nieruchomości zlokalizowanej przy (…), na której znajduje się budynek o przeznaczeniu gastronomiczno-usługowym i hotelowym oraz budynek obejmujący biuro, zaplecze, salę bankietową oraz hotel – łącznie określane są jako kompleks (…) (dalej: „Nieruchomość”). Od lipca 2020 r. Nieruchomość była wynajmowana osobie fizycznej (dalej: „Poprzedni Najemca”), który prowadził na niej działalność hotelarską, restauracyjną oraz konferencyjno-bankietową. Jednocześnie Wnioskodawca chciałby dodać, że w związku z brakiem zapłaty części czynszu za najem Nieruchomości mimo kilkukrotnego wzywania Poprzedniego Najemcy do jego uiszczenia, Spółka zdecydowała o zmianie najemcy i od 1 października 2023 r. nowym najemcą Nieruchomości została „Y” s.c. (…) (dalej: „Y”).
Warto dodać, że Y prowadziła działalność przy wykorzystaniu Nieruchomości przed zawarciem umowy najmu z Poprzednim Najemcą w lipcu 2020 r. Oznacza to, że Y posiada niezbędne kompetencje i zaplecze osobowo-materialne do prowadzenia przy wykorzystaniu Nieruchomości działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług gastronomiczno-usługowych i hotelowych. Ponadto, wraz z zawarciem umowy najmu Y zobowiązała się do poniesienia dodatkowych nakładów w stosunku do przedmiotu najmu (tj. Nieruchomości) związanych z wymogami przeciwpożarowymi (m.in. poprzez zapewnienie odpowiednich urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic).
Jednocześnie w związku ze zobowiązaniem się do poniesienia ww. nakładów, Y została zwolniona z obowiązku zapłaty czynszu z tytułu najmu Nieruchomości do 31 marca 2024 r. Należy także wskazać, że należność powstałą z tytułu zaległego czynszu, Spółka stara się wyegzekwować od Poprzedniego Najemcy w sposób polubowny, przy czym nie można wykluczyć wystąpienia na drogę postępowania sądowego. Biorąc pod uwagę powyższe, zasadnym jest stwierdzenie, że Wnioskodawca uzyskuje przychody z tytułu wynajmu, a nowa umowa najmu z Y gwarantuje stabilne źródło przychodów.
Charakter działalności związanej z Częścią Hotelarską jest odmienny od podstawowej działalności Spółki dzielonej (tj. Części Produkcyjnej), dlatego planowane jest wyodrębnienie Części Hotelarskiej. W ramach Grupy planowana jest reorganizacja struktury w taki sposób, aby Część Hotelarska została wydzielona do Wnioskodawcy. W celu osiągnięcia tego efektu, nastąpi podział przez wydzielenie X zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (tekst jedn. Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 z późn. zm.; dalej: „KSH”), który będzie skutkował tym, że Część Hotelarska zostanie oddzielona od Części Produkcyjnej. Spółka dzielona będzie kontynuowała działalność związaną z Częścią Produkcyjną, tj. działalność w zakresie przetwórstwa tworzyw sztucznych związaną z branżą kolejową. Podział stanie się skuteczny z dniem jego rejestracji przez sąd rejestrowy w Krajowym Rejestrze Sądowym (dalej: „Dzień Wydzielenia”).
W tym miejscu należy wyjaśnić, że Spółka została utworzona przed podziałem w celu sprawnego przeprowadzenia procesu wydzielenia.
Na dzień planowanego podziału, wspólnikiem Wnioskodawcy, posiadającym 100% udziałów Wnioskodawcy będzie X.
Z kolei wspólnikami posiadającymi udziały w kapitale Spółki dzielonej na Dzień Wydzielenia będą:
- A sp. z o.o. (dalej: „A”) spółka będąca rezydentem podatkowym w Polsce – posiadająca 50% udziałów w X;
- B GmbH (dalej: „B”), spółka będąca rezydentem podatkowym w Austrii – posiadająca 50% udziałów w X.
Wewnętrzne formalne wyodrębnienie Części Hotelarskiej jako oddzielnej jednostki organizacyjnej nastąpiło w dniu 21 marca 2023 r. w formie uchwały zarządu Spółki dzielonej wraz z załącznikami (dalej: „Uchwała”). W Uchwale został wskazany dokładny opis aktywów i pasywów składających się na zorganizowaną część przedsiębiorstwa związanych z Częścią Hotelarską.
W ramach podziału, Spółka Przejmująca otrzyma zestaw składników majątkowych służących do wykonywania działalności operacyjnej, składających się na Część Hotelarską. W związku z podziałem, dojdzie u Wnioskodawcy do podwyższenia kapitału zakładowego. Tym samym, Spółka Przejmująca dokona emisji nowych udziałów, które zostaną objęte przez wspólników Spółki dzielonej (tj. A oraz S). Zamierzeniem Wnioskodawcy jest emisja takiej ilości nowych udziałów, aby ich łączna wycena rynkowa wykazana w dokumentacji związanej z podziałem odpowiadała wartości rynkowej majątku przejętego w ramach podziału rozumianego jako zbiór aktywów i pasywów (zobowiązań).
Planowany podział przez wydzielenie opisany w niniejszym Wniosku odbędzie się z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a głównym lub jednym z głównych celów podziału nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Pytanie
Czy podział spółki X przez wydzielenie w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH, w wyniku którego dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego Wnioskodawcy, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (dalej: „PCC”)?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, podział spółki X przez wydzielenie w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH, w wyniku, którego dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego Wnioskodawcy, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem PCC.
Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 170 ze zm., dalej: ustawa o PCC) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
W myśl art. 1 ust. 1 ustawy o PCC, podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają następujące czynności cywilnoprawne:
a)umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
b)umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
c)(uchylona),
d)umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
e)umowy dożywocia,
f)umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,
g)(uchylona),
h)ustanowienie hipoteki,
i)ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
j)umowy depozytu nieprawidłowego,
k)umowy spółki.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o PCC, podatkowi temu podlegają zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem PCC, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.
Stosownie natomiast do art. 1 ust. 3 ustawy o PCC, w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się:
1)przy spółce osobowej - wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania;
2)przy spółce kapitałowej - podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty;
3)przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej;
4)przeniesienie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim:
a.rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej, jeżeli jej siedziba nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego;
b.siedziby spółki kapitałowej, jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego,
-także wtedy, gdy czynność ta nie powoduje podwyższenia kapitału zakładowego.
Z powyższego wynika zatem, że opodatkowaniu podatkiem PCC podlegają określone czynności, w tym umowy spółki oraz zmiany tych umów, wyłącznie wymienione w art. 1 ust. 3 ustawy o PCC.
Jak zostało wspomniane, powyższe stanowi zamknięty katalog czynności objętych podatkiem PCC. Niedopuszczalne jest zatem opodatkowanie tym podatkiem innego rodzaju czynności lub innych zmian umowy spółki.
Z powyżej zacytowanych przepisów wynika, że opodatkowaniu podatkiem PCC podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów wyłącznie wymienione w art. 1 ust. 3 ustawy o PCC. Pod pojęciem „zmiany umowy spółki” podlegających opodatkowaniu PCC nie kwalifikują się zatem sytuacje, w których dochodzi do podwyższenia kapitału zakładowego na skutek podziału spółki.
Wyłączenie podziałów spółek z katalogu czynności opodatkowanych PCC nastąpiło wraz z wejściem w życie z dniem 1 stycznia 2009 r. ustawy z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1319 z późn. zm.; dalej: „Nowelizacja”). Zmiana miała na celu implementację do ustawy o PCC przepisów Dyrektywy Rady nr 2008/7/WE z dnia 12lutego 2008 r. dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału (Dz.Urz.UE.L 46 z 21 lutego 2008 r.). W wyniku Nowelizacji zmianie uległ art. 1 ust. 3 pkt 3 ustawy o PCC, z którego usunięto podziały spółek jako czynności stanowiące zmianę umowy spółki podlegające opodatkowaniu podatkiem PCC. W rezultacie, zniesione zostało opodatkowanie podatkiem PCC w odniesieniu do podziału spółek jako czynności restrukturyzacyjnych.
Jednocześnie, jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, Grupa pragnie dokonać podziału spółki X przez wydzielenie, zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 KSH. Przepis ten stanowi, iż podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie). W wyniku podziału przez wydzielenie dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego Wnioskodawcy w związku z emisją udziałów na rzecz wspólników Spółki dzielonej (tj. A oraz B).
Mając na uwadze powołane powyżej przepisy oraz przedstawione zdarzenie przyszłe, stwierdzić należy, że wskazany we wniosku podział spółki przez wydzielenie, przeprowadzony w ramach procedury przewidzianej przepisem art. 529 § 1 pkt 4 KSH, nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Czynność ta nie mieści się bowiem w katalogu określonym w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w szczególności nie stanowi też zmiany umowy spółki. Podział przez wydzielenie nie jest bowiem wymieniony w art. 1 ust. 3 ustawy o PCC jako zmiana umowy spółki.
A zatem Wnioskodawca, którego kapitał zakładowy ulegnie podwyższeniu w wyniku podziału spółki X przez wydzielenie, nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku PCC.
Prawidłowość stanowiska Wnioskodawcy w tym zakresie potwierdzają liczne interpretacje indywidualne prawa podatkowego wydane przez organy podatkowe, w szczególności wydane w ostatnim czasie:
- interpretacja indywidualna z dnia 12 stycznia 2023 r., Znak: 0111-KDIB2- 2.4014.305.2022.4.MM, zgodnie z którą: „Mając na uwadze powołane powyżej przepisy, stwierdzić należy, że wskazany we wniosku podział spółki przez wydzielenie, przeprowadzony w ramach procedury przewidzianej przepisem art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Tym samym, w związku z planowanym ww. podziałem, na Spółce Przejmującej nie będzie ciążył obowiązek podatkowy na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych. ”;
- interpretacja indywidualna z dnia 28 października 2022 r., Znak: 0111-KDIB2- 3.4014.345.2022.2.LM, zgodnie z którą: „Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że planowany jest podział spółki Y przez wydzielenie – zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 ustawy – Kodeks spółek handlowych. Czynność ta będzie obejmowała przeniesienie części majątku spółki Y w postaci Pionu Sieci Dostępowej, jako zorganizowanego zespołu składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej (zorganizowana część przedsiębiorstwa) na istniejącą spółkę – tj. do Państwa, jako spółki przejmującej. Pion Sieci Dostępowej zostanie przeniesiony do Państwa, w konsekwencji czego dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego Państwa i objęcia nowo wyemitowanych udziałów przez spółkę X jako udziałowca spółki Y - spółki dzielonej. Mając na uwadze powołane powyżej przepisy, stwierdzić należy, że wskazany we wniosku podział spółki przez wydzielenie, przeprowadzony w ramach procedury przewidzianej przepisem art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.”;
- interpretacja indywidualna z dnia 9 lutego 2022 r., Znak: 0111-KDIB2-2.4014.298.2021.2.MM, w której organ uznał, że: „Do zakresu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie kwalifikują się zatem podziały spółek.”;
- interpretacja indywidualna z dnia 23 lipca 2021 r., Znak: 0111-KDIB2-2.4014.128.2021.1.PB, zgodnie z którą: „Mając na uwadze powołane powyżej przepisy, stwierdzić należy, że wskazany we wniosku podział spółki przez wydzielenie, przeprowadzony w ramach procedury przewidzianej przepisem art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Czynność ta nie mieści się bowiem w katalogu określonym w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w szczególności nie stanowi też zmiany umowy spółki. Podział przez wydzielenie nie jest bowiem wymieniony w art. 1 ust. 3 cyt. ustawy, jako zmiana umowy spółki. Zatem Spółka Przejmująca - Wnioskodawca, której kapitał zakładowy ulegnie podwyższeniu w wyniku podziału Spółki Dzielonej przez wydzielenie nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.”;
- interpretacja indywidualna z dnia 25 czerwca 2021 r.,
Znak: 0111-KDIB2-3.4014.124.2021.4.BD;
- interpretacja indywidualna z dnia 15 czerwca 2021 r.,
Znak: 0111-KDIB2-2.4014.112.2021.1.DR;
- interpretacja indywidualna z dnia 15 czerwca 2021 r.,
Znak: 0111-KDIB2-2.4014.51.2021.6.DR;
- interpretacja indywidualna z dnia 30 września 2020 r.,
Znak: 0111-KDIB2-3.4014.227.2020.3.ASZ.
Mając na uwadze powyższą argumentację, w ocenie Wnioskodawcy, podział spółki X przez wydzielenie w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH, w wyniku którego dojdzie dopodwyższenia kapitału zakładowego Wnioskodawcy, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem PCC.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.