Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-12-01
Data publikacji: 2023-12-01

Rząd kończy pracę nad ustawą o sygnalistach

Jak wyjaśnił resort pracy w odpowiedzi z 20 października 2023 r. na interpelację poselską nr 42833 dyrektywa unijna o ochronie tzw. sygnalistów, zostanie wdrożona do polskiego porządku prawnego ustawą o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, która jest na ukończeniu prac procesu rządowego.

Prace nad polską ustawą o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa trwają już od dłuższego czasu. Dyrektywa powinna było zostać wdrożona do 17 grudnia 2021 r. 

W związku z opóźnieniami w pracach nad tą ustawą do resortu pracy wpłynęła interpelacja poselska (nr 42833) w której zwrócono się z prośbą o udzielenie informacji, kiedy planowane jest zakończenie prac nad tymi przepisami.

W odpowiedzi na interpelację Minister Rodziny i Polityki Społecznej wskazała, że prace nad ustawą w ramach procesu rządowego są na ukończeniu. Nie wskazała jednak konkretnego terminu planowanego zakończenia tych prac. Poinformowała natomiast, że z uwagi na szeroki zakres przedmiotowy dyrektywy 2019/1937 obejmujący szereg regulowanych prawem obszarów, jak również zakres podmiotowy, który obejmuje wiele podmiotów prywatnych i publicznych, od początku prac legislacyjnych projekt ustawy budził duże zainteresowanie społeczne. Przedstawiciele pracowników i pracodawców, organizacje obywatelskie oraz stowarzyszenia, a także organy publiczne zgłaszały liczne uwagi i przedstawiały swoje opinie na każdym etapie prac nad projektem ustawy. Z tego względu konieczne było dokonanie wnikliwej analizy oraz odpowiedniej redakcji projektowanych przepisów, zwłaszcza definicji podmiotów zobowiązanych.

Minister nadmieniła również, że wprowadzone dyrektywą rozwiązania prawne stanowią nowość w polskim porządku prawnym, gdyż nie było dotychczas kompleksowej regulacji prawnej poświęconej ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa. Zrodziło to liczne wątpliwości co do proponowanych w projekcie rozwiązań prawnych. W efekcie konieczne było przeprowadzanie szeregu spotkań roboczych oraz uzgodnień, celem zaproponowania rozwiązań prawnych, mających na celu pogodzenie często przeciwstawnych interesów. Przygotowanie zmian legislacyjnych w tym zakresie musi bowiem nie tylko zapewnić wdrożenie dyrektywy 2019/1937, ale także spójność o charakterze systemowym z polskim porządkiem prawnym. 

Oprac. Magdalena Sybilska-Bonicka

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00