Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
book

Książka

Zatrudnianie cudzoziemców. Procedury i rozliczenia

 

Wstęp

Zatrudnianie cudzoziemców w Polsce, szczególnie spoza Unii Europejskiej, jest znacznie bardziej skomplikowane i czasochłonne niż zatrudnienie Polaków.

Za cudzoziemca uważa się każdą osobę, która nie ma polskiego obywatelstwa. Jednak cudzoziemców w zakresie zatrudnienia w Polsce trzeba podzielić na cztery grupy.

Pierwszą grupę stanowią obywatele Unii Europejskiej (oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego – EOG, czyli Islandii, Norwegii, Liechtensteinu), a także Szwajcarii. W ich przypadku mamy daleko idące ułatwienia i brak barier, jeżeli chodzi o przyjazd, pobyt i podejmowanie pracy w Polsce.

Drugą grupę stanowią obywatele państw trzecich (spoza UE i EOG). W ich przypadku procedury są dużo bardziej skomplikowane. Znacznie więcej obowiązków czeka też pracodawców. Sam przyjazd takiej osoby do Polski w większości przypadków będzie uzależniony od uzyskania wizy przez cudzoziemca.

Trzecia grupa to obywatele spoza UE i EOG, dla których zezwolenie na pracę nie jest wymagane. Są to obywatele pięciu państw: Republiki Armenii, Republiki Białorusi, Republiki Gruzji, Republiki Mołdawii i Ukrainy. Odnosi się to cudzoziemców wykonujących pracę, która nie jest jednocześnie pracą sezonową, przez okres nie dłuższy niż 24 miesiące, podjęcie pracy rozpocznie się nie później niż 6 miesięcy od dnia złożenia oświadczenia, wysokość wynagrodzenia cudzoziemca nie jest niższa od wynagrodzenia pracowników wykonujących pracę porównywalnego rodzaju lub na porównywalnym stanowisku.

Do 22 października 2022 r. powyższe przepisy dotyczyły także obywateli Federacji Rosyjskiej. Jednak w związku z konfliktem zbrojnym zostały wprowadzone przepisy wykluczające obywateli tego państwa z możliwości podjęcia pracy w trybie uproszczonym, tj. na podstawie oświadczenia. Od 23 października 2022 r. na podstawie oświadczenia mogli pracować tylko obywatele Federacji Rosyjskiej, którym powierzono wykonywanie pracy na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi wpisanego do ewidencji oświadczeń przed 23 października 2022 r. – mogą oni kontynuować pracę na warunkach określonych w tym oświadczeniu do dnia upływu ważności tego oświadczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00