Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 21 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.487.2023.2.AZ
W zakresie ustalenia: 1. Czy działalność Spółki polegająca na tworzeniu oprogramowania w ramach Projektów wdrożeniowych oraz w ramach Projektów własnych stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, która uprawnia Spółkę do korzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT. 2. Czy jeżeli w pierwszym roku podatkowym Spółki, trwającym do dnia 31 grudnia 2023 r., Spółka osiągnie stratę lub dochód niższy od kwoty przysługującego jej odliczenia zgodnie z art. 18d ustawy o CIT, Spółce będzie przysługiwał zwrot na podstawie art. 18da ustawy o CIT. 3. Czy jeżeli w drugim roku podatkowym Spółki, Spółka będzie mikro lub małym przedsiębiorcą i osiągnie za ten rok stratę lub dochód niższy od kwoty przysługującego jej odliczenia zgodnie z art. 18d ustawy o CIT, Spółce będzie przysługiwał zwrot na podstawie art. 18da ustawy o CIT.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalenia:
1.czy działalność Spółki polegająca na tworzeniu oprogramowania w ramach Projektów wdrożeniowych oraz w ramach Projektów własnych stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, która uprawnia Spółkę do korzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT – jest prawidłowe;
2.czy jeżeli w pierwszym roku podatkowym Spółki, trwającym do dnia 31 grudnia 2023 r., Spółka osiągnie stratę lub dochód niższy od kwoty przysługującego jej odliczenia zgodnie z art. 18d ustawy o CIT, Spółce będzie przysługiwał zwrot na podstawie art. 18da ustawy o CIT – jest prawidłowe;
3.czy jeżeli w drugim roku podatkowym Spółki, Spółka będzie mikro lub małym przedsiębiorcą i osiągnie za ten rok stratę lub dochód niższy od kwoty przysługującego jej odliczenia zgodnie z art. 18d ustawy o CIT, Spółce będzie przysługiwał zwrot na podstawie art. 18da ustawy o CIT – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 września 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 4 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie ulgi badawczo-rozwojowej.
Uzupełnili go Państwo w odpowiedzi na wezwanie pismem z dnia 16 listopada 2023 r (data wpływu 16 listopada 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
A. sp. z o.o. (dalej jako: Spółka lub Wnioskodawca) została utworzona zgodnie z przepisami prawa polskiego i zarejestrowana w KRS dnia (…) 2022 r. Spółka nie została utworzona w żaden ze sposobów, o których mowa w art. 18da ust. 4 pkt 1-4 ustawy o CIT.
Pierwszy rok podatkowy Spółki zakończy się z dniem 31 grudnia 2023 r.
Spółka posiada siedzibę na terytorium Polski oraz jest polskim rezydentem podatkowym. Spółka nie posiada zagranicznych zakładów w rozumieniu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego. Spółka nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia i nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34-34a ustawy o CIT.
Spółka uzyskuje przede wszystkim przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych.
Przedmiotem działalności Spółki jest świadczenie usług doradczych oraz informatycznych. W ramach tej działalności Spółka świadczy usługi wdrażania oprogramowania (…) oraz tworzy unikalne rozwiązania/narzędzia informatyczne (oprogramowanie) dostosowane do zindywidualizowanych potrzeb biznesowych swoich klientów, w tym w szczególności rozwiązania dedykowane branży (…), ukierunkowane m.in. na zarządzanie jakością produktów, np. (…).
Na moment złożenia wniosku, w związku z krótką obecnością na rynku, Spółka świadczy usługi przede wszystkim na rzecz podmiotów powiązanych z nią kapitałowo, należących do Grupy B., ale planuje rozszerzenie bazy klientów również o podmioty trzecie.
W ramach prowadzonej działalności, Spółka realizuje w szczególności dwa rodzaje prac, w ramach których tworzy oprogramowanie:
1.Projekty wdrożeniowe, realizowane na zlecenie podmiotów z Grupy oraz dla podmiotów trzecich, obejmujące dostarczenie systemu zawierającego niestandardowe rozwiązania zaprojektowane i stworzone przez Spółkę (oprogramowanie), będące wynikiem prac programistycznych (dalej: Projekty wdrożeniowe),
2.Projekty własne, obejmujące projektowanie i tworzenie narzędzi/modułów (oprogramowania) w ramach prac programistycznych w oparciu o doświadczenie Spółki oraz zatrudnianych pracowników i znajomość zapotrzebowania klientów/potencjalnych klientów (dalej: Projekty własne).
Ad 1
Projekty wdrożeniowe
Projekty wdrożeniowe realizowane są zgodnie z autoryzowaną metodyką projektową firmy (…), nazywaną (…). Metodyka ta jest połączeniem (…), czyli tradycyjnej metodyki zarządzania projektami charakteryzującej się kaskadowym modelem pracy (wykonywanie etapów pracy jeden po drugim), jak i zwinnej metodyki (…) charakteryzującej się elastycznym podejściem, kładącym nacisk na ciągły przyrost realizacji produktu projektu przy uwzględnieniu priorytetów poszczególnych zadań, zgrupowanych w krótkie cykle (tzw. sprinty).
W ramach metodyki (…), firma (…) zidentyfikowała następujące scenariusze transformacji:
- Nowa implementacja (…) charakteryzująca się zaprojektowaniem i wdrożeniem systemu (…) od podstaw,
- Konwersja obecnego systemu (…) (tzw. (…)) to dostosowanie istniejących procesów systemu (…) do nowego rozwiązania (…),
- Transformacja istniejących systemów do systemu (…) jest zazwyczaj kombinacją dwóch powyższych. Odnosi się do scenariuszy, w których istnieje konieczność konsolidacji różnych systemów i jednostek organizacyjnych.
W ramach nowego podejścia do zarządzania projektem, firma (…) zapewnia klientom gotowe do uruchomienia procesy biznesowe, metodykę i narzędzia wspomagające konfigurację (np. (…) do modelowania procesów biznesowych). Są to trzy podstawowe filary metodyki (…).
Projekt zgodnie z metodyką (…) jest podzielony na następujące etapy:
- Rozpoznanie (tzw. (…)) – zapoznanie się przez klienta z systemem (…) umożliwiające świadome podjęcie decyzji, co do zakresu przyszłego rozwiązania.
- Przygotowanie (tzw. (…)) – organizacja projektu (struktura, zespół, zakres obowiązków) oraz ustalenie misji i jego głównych celów.
- Badanie (tzw. (…)) – badanie docelowego rozwiązania podczas warsztatów z klientem w celu zweryfikowania wymagań klienta i zidentyfikowania obecnie istniejących niestandardowych/zindywidualizowanych procesów i rozwiązań w zestawieniu z najlepszymi praktykami (tzw. (…)).
- Realizacja (tzw. (…)) – dostarczenie systemu uwzględniającego wykonanie niestandardowych prac programistycznych (tzw. (…)) w ramach systemu (…) jak również połączeń (tzw. interfejsów) między (…) a innymi systemami wykorzystanych po stronie klienta w ramach działalności gospodarczej, stanowiące niestandardowe rozwiązania dla zindywidualizowanych potrzeb biznesowych. Realizacja odbywa się w zdefiniowanych na podstawie priorytetów biznesowych iteracjach. Każda z iteracji podlega testom:
- jednostkowym (tzw. (…)),
- integracyjnym systemowym (tzw. (…)),
- regresyjnym.
W ramach tej fazy następuje również migracja danych podstawowych (tzw. (…)), jak również danych transakcyjnych (tzw. (…)) zgodnie z zakresem zdefiniowanym przez klienta, również przy uwzględnieniu niestandardowych dla systemu (…) parametrów/atrybutów, dla których trzeba wykonać odpowiednie, zindywidualizowane prace programistyczne.
- Wdrożenie (tzw. (…)) – rozpoczęcie eksploatacji systemu, co oznacza, że użytkownicy zapoznają się z otrzymanym produktem. W ramach tej fazy odbywają się Testy Akceptacji Użytkowników (tzw. (…)), które mają zatwierdzić po stronie klienta zgodność działania systemu z założonymi procesami biznesowymi i zdefiniowanymi we wcześniejszych fazach funkcjonalnościami. W ramach tej fazy następuje również korekta wykrytych błędów w działaniu dostarczonych rozwiązań systemowych, jak również wdrażanie zindywidualizowanych rozwiązań, które nie zostały wcześniej zaadresowane przez klienta (po odpowiedniej weryfikacji i walidacji).
- Utrzymanie (tzw. (…)) – produkcyjne wdrożenie rozwiązania, uwzględniające w początkowej jego fazie wzmożone wsparcie ze strony zespołu wdrożeniowego (tzw. (…)). Po zakończeniu tego etapu, wsparcie jest przekazywane odpowiednim zespołom po stronie klienta. Głównym celem tej fazy jest utrzymanie bezawaryjnej pracy systemu zgodnie z wypracowanymi procedurami i dalszy jego rozwój.
Część z wdrożeń może mieć charakter programu, co wiąże się z rozplanowaniem w dłuższej perspektywie czasu projektów wdrożeniowych systemu (…), uwzględniając odpowiednie rozplanowanie harmonogramu i zakresu każdego z projektów. Programy są realizowane dla większych spółek o międzynarodowym czy też globalnej strukturze, gdzie realizacja wdrożenia systemu (…) jako jednego projektu wymaga zbyt dużych zasobów ludzkich i finansowych w danej chwili – program umożliwia rozłożenie wspomnianych zasobów odpowiednio w czasie, uwzględniając przy tym, że klient w trakcie realizacji programu musi prowadzić bez żadnych zakłóceń swoją działalność biznesową.
Ad 2 Projekty własne
W roku 2023 Spółka rozpoczęła realizację następujących Projektów własnych:
I.Projekt (…)
Projekt ma na celu stworzenie uniwersalnego rozwiązania dla start-upów branży (…), aby pokryć powtarzalne procesy biznesowe takie jak: Zakupy, Księgowość, Produkcja, Sprzedaż, Zarządzanie Zapasami, Controlling. Wykorzystany do tego celu zostanie system (…) zarówno w wersji (…) jak i (…) (także w modelu (…)).
Ze względu na specyfikę branży, standardowe podejście jest niewłaściwe, gdyż czas trwania standardowego wdrożenia systemu (…) to nawet 2 lata. W branży startupów może to być okres istnienia całej firmy. Jednocześnie branża startupowa różni się od typowego klienta – firmy te nie maja rozbudowanych pionów administracyjnych a administracją przedsiębiorstwem zajmują się często ci sami ludzie, którzy uczestniczą w pracach badawczo – rozwojowych, więc każda minuta spędzona na czynnościach administracyjnych to minuta nie spędzona na pracy badawczo – rozwojowej. Wykorzystanie i wdrożenie funkcjonalności systemu (…) w projekcie (…) ma umożliwić uspójnienie procesów biznesowych wśród poszczególnych Startupów, przy uwzględnieniu specyficznych i niestandardowych procesów, które funkcjonują w branży.
W celu efektywnego wdrożenia systemu (…) konieczne jest przeprowadzenie prac o charakterze twórczym, które obejmują:
- Stworzenie autorskiego rozwiązania dedykowanego branży startupów (…)
- Opracowanie w oparciu o wymagania branżowe oraz standardowe rozwiązania (…) najlepszych praktyk przy wdrożeniu systemu (…) w branży (…)
- Wdrożenie nowych narzędzi raportowych i dostosowanie ich do zindywidualizowanych potrzeb biznesowych klienta przy użyciu prac programistycznych
- Wdrożenie niestandardowych procesów planistycznych, zakupowych, logistycznych, sprzedażowych i finansowych przy użyciu odpowiednich prac programistycznych.
II.Projekt (…)
Projekt mający na celu wdrożenie niestandardowych rozwiązań związanych z zarządzaniem jakością (tzw. (…)) dla branży (…), które nie są pokryte w standardowym module (…)oferowanym w systemie (…).
(…) będzie działać na istniejących danych podstawowych w (…), co pozwala na unikanie redundancji danych oraz brak konieczności budowy dodatkowych połączeń międzysystemowych (tzw. interfejsów), które zwiększają koszt i złożoność projektu.
(…) będzie umożliwiać efektywne wykorzystanie kontroli jakości (…) w laboratorium – począwszy od tworzenia próbki do rejestrowania wyniku kontroli. Na podstawie danych zebranych przez (…), monitorowanie głównych wskaźników efektywności będzie możliwe w przejrzysty dla użytkownika sposób.
Do głównych funkcjonalności projektu należeć będą poniższe produkty rozszerzające standardowy moduł (…) systemu (…):
1. Zaawansowane Zarządzanie Próbkami (tzw. (…)):
- Kokpit próbek służący do monitorowania statusu próbek w procesie wykonania testu za pomocą kodów kreskowych
- Zintegrowane procesy próbkowania z systemem (…)
- Pełna możliwość śledzenia próbek
- Wysyłanie próbek do zewnętrznych laboratoriów w celu przeprowadzenia testów, w tym integracja z modułem zarządzania materiałami (tzw. (…)) i modułem zakupowym (tzw. (…))
2. Obsługa Odczynników (tzw. (…)) dla wyprodukowanych i zakupionych substancji, w tym integracja z (…):
- Automatyczna weryfikacja standardów dat ważności odczynników oraz zarządzanie datami ważności poziomu zużycia w kontenerze
- Utworzenie zamówienia na odczynnik/substancję wymaganą do testów
- Śledzenie odczynników w procesie za pomocą skanowania kodów kreskowych
3. Wprowadzanie wyników dla kontroli jakości (tzw. (…)), w tym przechowywanie i archiwizowanie surowych danych:
- Wyświetlanie wszystkich istotnych informacji dotyczących testów kontroli jakości, w tym danych dotyczących kontroli statystycznej na jednym ekranie, wysoko konfigurowalne pod kątem procesu i potrzeb klienta
- Łączenie różnych aktywności na jednym ekranie (np. raport lub wydruk etykiety, utworzenie nowego punktu inspekcji, otwarcie procedury/instrukcji z systemu zarzadzania dokumentacją).
- Kopiowanie wyników inspekcji na podstawie konfigurowalnych reguł (np. wszystkie próbki w inkubatorze otrzymują skopiowane wyniki)
- Rejestracja krok po kroku wykonania testu z uwzględnieniem ponownego badania (…)
- Rejestracja wszystkich używanych urządzeń podczas testów i sprawdzanie stanu kalibracji
- Efektywne wprowadzanie wyników za pomocą ekranów dostosowanych do ról, umożliwiające wprowadzanie wyników jednym kliknięciem na podstawie wpisów z klawiatury lub obsługiwane przez urządzenia mobilne. Wprowadzanie wyników w widoku siatki (w tym e-podpis dla próbek/partii inspekcji)
- Indywidualnie skonfigurowane raporty oparte na (…)
- Wstępna walidacja wprowadzanych danych w celu uniknięcia błędów wprowadzania danych manualnie przez użytkowników
- Przechowywanie i archiwizowanie surowych danych
4. Dodatkowe kontrole przy decyzji użycia (tzw. (…))
5. Panel planowania umożliwiający użytkownikom priorytetyzację zatwierdzeń kontroli jakości (tzw. (…)), uwzględniając sytuację magazynową, harmonogramy produkcji i wymagania rynkowe/zamówienia klientów. W rezultacie przewidywane daty zakończenia inspekcji zostaną aktualizowane.
6. Rozszerzenie standardowej funkcjonalności monitorowania środowiska (tzw. (…)), włącznie z wodą i badań stabilności poprzez niestandardowe workflow’y i ekrany w celu poprawy użyteczności w obszarze planowania badań, wykonania (art. obsługa próbek, w tym drukowanie i skanowanie etykiet) oraz wprowadzania wyników.
7. Wstępnie skonfigurowane rodzaje powiadomień kontroli jakości z działaniami następczymi i zintegrowanymi procesami inspekcji (tzw. (…))
8. Połączenie z wyposażeniem laboratoryjnym (tzw. (…)):
- Wstępnie skonfigurowane standardowe interfejsy do urządzeń laboratoryjnych w celu efektywnej wymiany danych
- Kokpit nawigacyjny umożliwiający monitorowanie wszystkich interfejsów z odpowiednim zarządzaniem wyjątkami w przypadku awarii lub niewłaściwej transmisji danych
9. Kwalifikacja i zatwierdzenie dostawcy (…):
- Połączenie różnych planów inspekcji w zależności od statusu (…) (np. dodatkowa kontrola dla pierwszego artykułu/procesu kwalifikacji).
- Zarządzanie statusem zatwierdzenia na poziomie producenta/dostawcy/numeru części
- Dokumentacja (ponownej) kwalifikacji dostawcy za pomocą powiadomienia jakościowego z powiązaniem do (…)
10.Wprowadzenie elastycznych procesów inspekcji z łatwym w obsłudze interfejsem użytkownika w celu wsparcia definicji danych podstawowych jakości jako części procesów badawczo-rozwojowych.
Projekt ma na celu umożliwić ujednolicenie procesów biznesowych, przy uwzględnieniu standardowych i dedykowanych rozwiązań. W celu efektywnego wdrożenia produktu zintegrowanego z (…) konieczne jest przeprowadzenie prac o charakterze twórczym, które obejmują:
- Implementację niestandardowych rozwiązań w postaci dedykowanych aplikacji (…) z uwzględnieniem wymagań branży jak i poszczególnych klientów współpracujących z (…)przy użyciu odpowiednich prac programistycznych
- Utworzenie dedykowanych ścieżek konfiguracji pozwalających użytkownikom zmodyfikowanie funkcjonalności dedykowanych dla biznesu przy użyciu odpowiednich prac programistycznych
- Zbudowanie niestandardowych interfejsów między systemem (…) a pozostałymi systemami przy użyciu prac programistycznych
- Wdrożenie niestandardowych procesów kontroli jakości przy użyciu odpowiednich prac programistycznych
- Wdrożenie nowych narzędzi raportowych i dostosowanie ich do zindywidualizowanych potrzeb biznesowych klienta przy użyciu prac programistycznych
Zarówno w ramach Projektów wdrożeniowych, jak i Projektów własnych Spółka prowadzi prace, które obejmują prace programistyczne w oparciu o doświadczenie Spółki oraz zatrudnianych pracowników i zidentyfikowane zapotrzebowanie klientów/potencjalnych klientów.
W przypadku Projektów wdrożeniowych, działając wg metodyki (…), w sposób zaplanowany, Spółka tworzy niestandardowe rozwiązania w ramach (…), jak również dedykowane połączenia pomiędzy (…) oraz systemami klientów. Każdorazowo są to zindywidualizowane, nierutynowe rozwiązania, stanowiące innowacje co najmniej w skali przedsiębiorstwa.
W przypadku Projektów własnych prace obejmują projektowanie i tworzenie oraz ulepszanie narzędzi/modułów (oprogramowania). Prace w tym zakresie każdorazowo są zaplanowane. W ich ramach, wykorzystując dostępną wiedzę i umiejętności Spółka tworzy innowacje co najmniej w skali przedsiębiorstwa. Każdorazowo są to oryginalne prace, które nie mają charakteru rutynowych ani okresowych zmian.
Projekty wdrożeniowe oraz Projekty własne o analogicznej charakterystyce będą realizowane przez Spółkę również w kolejnych latach.
Zatrudnienie – personel Spółki
Spółka zatrudnia na podstawie umów o pracę specjalistów będących konsultantami funkcjonalnymi i technicznymi (…).
Osoba będąca na stanowisku konsultanta funkcjonalnego jest osobą merytoryczną w kwestii funkcjonalności oferowanych rozwiązań (…) w ramach danego modułu biznesowego, w którym się specjalizuje. Głównym zadaniem konsultanta funkcjonalnego jest znajomość procesów biznesowych w danym obszarze, za który odpowiada (np. logistyka, zakupy, zarządzanie magazynem, zarządzanie jakością, finanse, kontroling), umiejętna analiza procesów biznesowych po stronie klienta i umiejętne odzwierciedlenia tych procesów w systemie (…)przy użyciu standardowej konfiguracji systemu, jak również przy wdrożeniu niestandardowych rozwiązań systemowych mających zaopiekować zindywidualizowaną potrzebę biznesową po stronie klienta, co dzieje się przy wsparciu konsultanta technicznego. Dodatkowo, osoby pełniące rolę konsultanta funkcjonalnego mogą pełnić role zarządcze w zespołach projektowych.
Pracownicy pełniący rolę konsultanta technicznego są odpowiedzialni za techniczną warstwę wdrożenia systemu (…). Konsultant techniczny może pełnić rolę wdrażaniem i utrzymywaniem złożonych środowisk (…) (tzw. (…)) lub tworzyć techniczne rozwiązania (tzw. Developer) w ramach systemu (…), aplikacji webowej (…) czy połączeń międzysystemowych (tzw. interfejsów) mających pokryć zindywidualizowane potrzeby klientów pod kątem procesów biznesowych, jak również raportowym. W tym celu, Spółka zatrudnia osoby posiadające znajomość systemów operacyjnych (…), protokołów sieciowych, cyberbezpieczeństwa, znajomość chmur publicznych, jak również posiadające umiejętności programowania w następujących językach programistycznych/technologiach: (…).
Zarówno konsultanci funkcjonalni i techniczni muszą się odznaczać znajomością systemu (…), jak i standardowych metodyk projektowych.
Każda z zatrudnionych osób posiada kilkuletnie doświadczenie w pracy z systemem (…) w różnych branżach. Znajomość specyfiki branży (…) nie jest warunkiem koniecznym do zatrudnienia, niemniej jednak istotą jest szybka umiejętność przyswajania nowej wiedzy i zrozumienia procesów.
W związku z zatrudnieniem pracowników, Spółka ponosi należności z tytułów, o których mowa art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez Spółkę jako płatnika składki z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Wydatki te nie są zwracane Spółce w jakiejkolwiek formie.
Pracownicy Spółki prowadzą szczegółową ewidencję czasu pracy, pozwalającą Spółce określić ilość czasu poświęcanego przez nich na poszczególne zadania w ramach poszczególnych Projektów. W związku z tym Spółka jest w stanie wskazać w jakiej części czas przeznaczony na realizację działalności twórczej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Pismem z 16 listopada 2023 r. doprecyzowali Państwo wniosek w odpowiedzi na pytania organu w następującym zakresie.
Pytanie 1: Czy podlegają Państwo nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terenie Rzeczypospolitej Polski?
Odpowiedź: Tak.
Pytanie 2: Czy przedmiotem pytania nr 1 są wyłącznie prace, które Państwo uważają za prace badawczo-rozwojowe prowadzone samodzielnie przez Spółkę?
Odpowiedź: Tak, przedmiotem pytania nr 1 są wyłącznie prace, które Spółka uważa za prace badawczo-rozwojowe prowadzone samodzielnie.
Udział osób/podmiotów należących do Grupy kapitałowej w realizowanych pracach ogranicza się do kontroli harmonogramu i ogólnych wytycznych. Zespół projektowy, składający się z pracowników Spółki, ma własnych architektów oprogramowania i osoby wspomagające, dbających o jakość rozwiązania, podejmujących decyzje (technologiczne i funkcjonalne),przypisujących zadania poszczególnym osobom oraz realizujących prace.
Pytanie 3: Czy w stosunku do przychodów z zysków kapitałowych nie zamierzają Państwo korzystać z odliczenia w ramach tzw. ulgi na działalność badawczo-rozwojową?
Odpowiedź: Nie, w stosunku do przychodów z zysków kapitałowych Spółka nie zamierza korzystać z odliczenia w ramach tzw. ulgi na działalność badawczo-rozwojową.
Pytanie 4: Czy w ramach prowadzonej przez Państwa działalności opisanej we wniosku, którą uważają Państwo za działalność badawczo-rozwojową, wszystkie podejmowane przez Państwa czynności były/są/będą działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń?
Odpowiedź: Tak.
Pytanie 5: Czy jakiekolwiek ze wskazanych we wniosku prac stanowią/stanowić będą – a jeśli tak, to konkretnie które:
a)rutynowe i okresowe zmiany tj. projekty dotyczące standardowych prac, a także utrzymania i obsługi już wdrożonych rozwiązań i produktów np. wprowadzenie okresowych, drobnych zmian i ulepszeń w uprzednio opracowanych rozwiązaniach produktowych?
b)czynności wdrożeniowe w zakresie opracowywanych już produktów i usług?
c)działalność wspomagającą/pomocniczą,
d)inne prace dokonywane już po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych?
Odpowiedź:
a)Nie, prace [wskazane we wniosku] nie stanowią/nie będą stanowić rutynowych i okresowych zmian.
b)Nie, czynności wdrożeniowe, które nie obejmują tworzenia nowych rozwiązań i opracowania nowych procesów nie są traktowane przez Spółkę jako prace badawczo-rozwojowe.
c)Nie, działalność wspomagająca/pomocnicza nie jest traktowana [przez Spółkę] jako prace badawczo-rozwojowe.
d)Nie, wniosek nie dotyczy innych prac, dokonywanych po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych.
Pytanie 6: Czy w sytuacji, w której jakiekolwiek prowadzone przez Państwa prace stanowiły/stanowią/będą stanowić czynności/działalność/zmiany wskazane w pytaniu nr 5 – zamierzają Państwo te konkretnie prace uznawać za działalność badawczo-rozwojową i w odniesieniu do tych konkretnie prac skorzystać z ulgi badawczo-rozwojowej?
Odpowiedź: Nie.
Pytanie 7: Czy prace polegające na tworzeniu niestandardowych rozwiązań w ramach Projektów wdrożeniowych oraz obejmujące projektowanie, tworzenie i ulepszanie narzędzi/modułów (oprogramowania) w ramach Projektów własnych , o których mowa we wniosku, a których Spółka jest i będzie „twórcą”:
a)zawsze odznaczają się i będą odznaczać, w okresie którego dotyczy wniosek, rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem?
Odpowiedź: Tak
b)zawsze są i będą kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej usługi, produktu?
Odpowiedź: Tak
c)nie są i nie będą efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny?
Odpowiedź: Tak, nie są i nie będą efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny.
d)nie są/nie będą jedynie „techniczną”, a są/będą „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez zleceniodawcę?
Odpowiedź: Tak, nie są/nie będą jedynie „techniczną”, a są/będą „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez zleceniodawcę.
Pytanie 8: Jaką konkretnie wiedzę istniejącą wykorzystują Państwo do tworzenia produktów, o których mowa we wniosku, w odniesieniu do każdego realizowanego projektu w ramach opisanej działalności?
Odpowiedź: Wiedza wykorzystywana przez Spółkę do tworzenia produktów:
- Znajomość procesów biznesowych,
- Znajomość standardowych rozwiązań i ich ograniczeń,
- Znajomość systemów i technologii,
- Znajomość technik programowania,
- Znajomość architektury IT,
- Znajomość projektowania interfejsu graficznego,
- Znajomość technik integracyjnych i protokołów,
- Znajomość technik i metodologii testowania,
- Umiejętność analitycznego myślenia,
- Wiedza z zakresu baz danych i tworzenia modelu danych.
Pytanie 9: Czy w ramach prowadzonej przez Spółkę działalności opisanej we wniosku, którą uważają Państwo za działalność badawczo-rozwojową, powstaje nowa wiedza? Jeśli tak, to z jakiej dziedziny, dyscypliny?
Odpowiedź: Nie, w ocenie Spółki, nie prowadzi ona, co do zasady, prac w ramach których powstaje nowa wiedza. W szczególności Spółka nie prowadzi badań naukowych obejmujących badania podstawowe. W ocenie Spółki, prowadzona przez nią działalność opisana we wniosku obejmuje przede wszystkim prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Jak wynika z Objaśnień podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r.:
„43. W świetle konstrukcji definicji badawczo-rozwojowej należy uznać, że „zwiększenie zasobów wiedzy” odnosi się przede wszystkim do prowadzenia badań naukowych, natomiast „wykorzystanie już istniejącej lub zwiększonej wiedzy do tworzenia nowych zastosowań” dotyczy przede wszystkim prac rozwojowych. Innymi słowy, działalność badawczo-rozwojowa to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, w tym badań naukowych (nakierowanych na nową wiedzę i umiejętności) oraz prac rozwojowych (nakierowanych na wykorzystanie dostępnej wiedzy i umiejętności) w celu zwiększenia zasobów wiedzy do tworzenia nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług (również w formie nowych technologii).
44. Definicja działalności badawczo-rozwojowej wymaga, aby działania jakie podejmuje podatnik poprzez badania naukowe zwiększały zasoby wiedzy, natomiast w efekcie prac rozwojowych wystarczy, by podatnik zdobył i wykorzystał aktualnie dostępną wiedzę i umiejętności w celu planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia nowych, zmienionych czy usprawnionych produktów, procesów lub usług”.
Nowa wiedza która może powstawać w ramach Projektów, obejmuje:
- Nowe technologie, lub zastosowanie technologii w niespotykany dotąd sposób (np. Wykorzystanie skryptów programistycznych do integracji),
- Niestandardowe wykorzystanie istniejących systemów i rozwiązań (np. Wykorzystanie modułu zarządzania jakością do szczegółowego obiegu i kontroli partii),
- Nowe języki programowania lub kombinacja kilku języków/technologii w celu optymalizacji,
- Nowe protokoły komunikacyjne i nowe kanały integracji,
- Nowe podejście do prac projektowych (zarządzanie projektem, techniki zarządzania jakością, sposoby testowania – automatyzacja),
- Wiedza nt. wykorzystania zasobów (chmura i sprzęt stacjonarny),
- Nowe rodzaje zabezpieczeń rozwiązania informatycznego lub integracja dotychczas wykorzystywanych rozwiązań security w niestandardowy sposób,
- Niestandardowe zmiany/ulepszenia procesów,
- Standaryzacja procesów i formatów,
- Nowe sposoby wdrożenia,
- Nowe algorytmy,
- Nowe, unikatowe modele danych,
- Wiedza nt. zachowań konkretnych grup użytkowników i ich preferencji.
Pytanie 10: Jaką konkretnie istniejącą wiedzę i jakie umiejętności łączą, kształtują i wykorzystują Państwo w ramach prowadzonych Projektów wdrożeniowych i Projektów własnych, co konkretnie jest/będzie tego efektem w stosunku do jakich prac?
Odpowiedź: Wiedza i umiejętności wykorzystywane przy Projektach wdrożeniowych oraz Projektach własnych:
- Znajomość procesów biznesowych,
- Znajomość standardowych rozwiązań i ich ograniczeń,
- Znajomość systemów i technologii,
- Znajomość technik programowania,
- Znajomość architektury IT,
- Znajomość projektowania interfejsu graficznego,
- Znajomość technik integracyjnych i protokołów,
- Umiejętność prowadzenia warsztatów z klientem,
- Umiejętność analitycznego myślenia,
- Wiedza z zakresu baz danych i tworzenia modelu danych.
Pytanie 11: Jakie konkretnie narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania, niewystępujące w praktyce gospodarczej (w tym Wnioskodawcy) zastosowano? Innymi słowy, co powoduje, że Państwa produkty, o których mowa we wniosku w znacznym stopniu różnią się od rozwiązań już funkcjonujących; na czym polega unikatowość tych konkretnych usług, co pozwala uznać je za nowatorskie?
Odpowiedź: Na nowatorski charakter wdrażanych rozwiązań składają się:
- Zamodelowanie procesów biznesowych w ten sposób, aby były bardziej dostosowane do potrzeb konkretnego sektora lub modelu gospodarczego (np. (…)). Standardowe wdrożenie systemu nie realizuje procesów zgodnie z wymaganiami sektora,
- Usprawnienie procesów (automatyzacja, skrócenie kroków),
- Dodatkowe funkcjonalności (np. autoryzacje, integracja z systemami zewnętrznymi, elektroniczny obieg dokumentów),
- Nowy interfejs graficzny (specjalnie zaprojektowany pod kątem użycia osób nie zajmujących się na co dzień pracą w systemach informatycznych),
- Sposób wdrożenia (szybkość wdrożenia technicznego i szkolenia użytkowników),
- Sposób licencjonowania (możliwość dystrybucji w formie licencji, bez potrzeby budowania zespołu IT i zarządzania środowiskiem).
Pytanie 12: Jakie nowe zastosowania i usprawnienia odróżniają Państwa produkty, o których mowa we wniosku od już istniejących, tj. w czym przejawia się twórczy charakter prowadzonych przez Państwa prac?
Odpowiedź: Usprawnienia o charakterze twórczym w ramach realizowanych prac obejmują:
- Nowy interfejs graficzny (specjalnie zaprojektowany pod kątem użycia osób nie zajmujących się na co dzień pracą w systemach informatycznych),
- Uproszczone procesy, zredukowana ilość kroków i opcji,
- Dodanie funkcjonalności, które zazwyczaj występują w systemach satelickich (centralizacja procesu),
- Rozszerzenie funkcjonalności o rzeczy związane z sektorem (…),
- Usprawnienie integracji z urządzeniami (np. skanery kodów kreskowych).
Pytanie 13: Czy Państwa działalność opisana we wniosku – w odniesieniu zarówno do Projektów wdrożeniowych, jak i Projektów własnych, podejmowana jest w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia?
Odpowiedź: Tak.
Pytanie 14: Czy w ramach Projektów wdrożeniowych, o których mowa we wniosku, każdorazowo opracowywali/opracowują Państwo nowe, modyfikowali/modyfikują oraz ulepszali/ulepszają rozwiązania niewystępujące w ramach rozwijanego/ modyfikowanego/ ulepszanego systemu (…)?
Odpowiedź: Tak.
Pytanie 15: Czy wszystkie ponoszone przez Państwa w ramach opisanej we wniosku działalności w zakresie Projektów wdrożeniowych i Projektów własnych, noszącej znamiona działalności badawczo-rozwojowej, koszty kwalifikowane spełniają wszystkie warunki z art. 18d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w celu zastosowania ulgi na działalność badawczo-rozwojową?
Odpowiedź: Tak.
Pytanie 16: Czy wszystkie, opisane we wniosku koszty, które zamierzają Państwo odliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, stanowią dla Państwa koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Odpowiedź: Tak.
Pytanie 17: Czy zamierzają Państwo dokonać odliczenia z tytułu ulgi B+R, zgodnie z limitami wskazanymi w art. 18d ust. 7 updop?
Odpowiedź: Tak.
Pytanie 18: Czy prowadzona przez Państwa ewidencja czasu pracy spełnia warunki ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Odpowiedź: Tak.
Pytanie 19
Tak, w pierwszym roku podatkowym Spółki, trwającym do 31 grudnia 2023 r. Spółka osiągnie stratę lub dochód niższy od kwoty przysługującego jej odliczenia zgodnie z art. 18d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Pytanie 20: Czy w drugim roku podatkowym Spółki, który będzie trwał od 1 stycznia 2024 r. do 31 grudnia 2024 r., Spółka będzie mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców?
Odpowiedź: Tak, w drugim roku podatkowym Spółki, który będzie trwał od 1 stycznia 2024 r. do 31 grudnia 2024 r., Spółka będzie mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców?
Pytania
- Czy działalność Spółki polegająca na tworzeniu oprogramowania w ramach Projektów wdrożeniowych oraz w ramach Projektów własnych stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, która uprawnia Spółkę do korzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT?
- Czy jeżeli w pierwszym roku podatkowym Spółki, trwającym do dnia 31 grudnia 2023 r., Spółka osiągnie stratę lub dochód niższy od kwoty przysługującego jej odliczenia zgodnie z art. 18d ustawy o CIT, Spółce będzie przysługiwał zwrot na podstawie art. 18da ustawy o CIT?
- Czy jeżeli w drugim roku podatkowym Spółki, Spółka będzie mikro lub małym przedsiębiorcą i osiągnie za ten rok stratę lub dochód niższy od kwoty przysługującego jej odliczenia zgodnie z art. 18d ustawy o CIT, Spółce będzie przysługiwał zwrot na podstawie art. 18da ustawy o CIT?
Państwa stanowisko w sprawie
Ad 1
W ocenie Wnioskodawcy, działalność Spółki polegająca na tworzeniu oprogramowania w ramach Projektów wdrożeniowych oraz w ramach Projektów własnych stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, która uprawnia Spółkę do korzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT.
Ad 2
W ocenie Wnioskodawcy, jeżeli w pierwszym roku podatkowym Spółki, trwającym do dnia 31 grudnia 2023 r., Spółka osiągnie stratę lub dochód niższy od kwoty przysługującego jej odliczenia zgodnie z art. 18d ustawy o CIT, Spółce będzie przysługiwał zwrot na podstawie art. 18da ustawy o CIT.
Ad 3
W ocenie Wnioskodawcy, jeżeli w drugim roku podatkowym Spółki, Spółka będzie mikro lub małym przedsiębiorcą i osiągnie za ten rok stratę lub dochód niższy od kwoty przysługującego jej odliczenia zgodnie z art. 18d ustawy o CIT, Spółce będzie przysługiwał zwrot na podstawie art. 18da ustawy o CIT.
Uzasadnienie
Ad 1
Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2587 ze zm., dalej: „updop”, „ustawa o CIT”), podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej "kosztami kwalifikowanymi". Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Jak stanowi art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej, oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 4a pkt 27 ustawy o CIT, pojęcie badań naukowych obejmuje:
a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Pojęcie prac rozwojowych oznacza natomiast, w oparciu o art. 4a pkt 28 ustawy o CIT, prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm., dalej „PoSWiN”).
Biorąc powyższe pod uwagę, w stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 października 2018 r., aby prawidłowo zdefiniować zakres znaczeniowy pojęcia działalności badawczo-rozwojowej niezbędne jest odwołanie się do przywołanych wprost w treści ustawy o CIT przepisów ustawy PoSWiN.
Jak stanowi art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy PoSWiN, badania naukowe są działalnością obejmującą:
1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Przez pojęcie prac rozwojowych, w myśl art. 4 ust. 3 ustawy PoSWiN należy natomiast rozumieć prace obejmujące nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Mając na uwadze treść ww. przepisów, o działalności badawczo-rozwojowej mówimy w przypadku, gdy prowadzone prace:
- mają charakter twórczy,
- prowadzone są w sposób systematyczny,
- nakierowanie są na pozyskanie nowej wiedzy (w przypadku badań naukowych) lub wykorzystanie już istniejącej wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (w przypadku prac rozwojowych).
Twórczość
Przepisy ustawy o CIT nie definiują pojęcia „twórczy”, co oznacza, że należy odwołać się do znaczenia tego słowa w języku słownikowym i potocznym w celu jego zrozumienia i zastosowania. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego charakter twórczy oznacza „tworzący lub mający zdolność tworzenia, mający na celu tworzenie, odkrywczy”.
Na gruncie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2509 ze zm.) wskazuje się natomiast: ,,działalność twórcza oznacza, że ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia".
Warto również sięgnąć do Objaśnień podatkowych Ministra Finansów z 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów z praw własności intelektualnej, tzw. IP Box. Objaśnienia te dotyczą innej ulgi podatkowej, jednakże definicja działalności badawczo-rozwojowej jest wspólna zarówna dla ulgi IP Box, jak i dla ulgi na działalność badawczo-rozwojową. Jak wskazano w przywołanych wyżej Objaśnieniach podatkowych, za działalność twórczą uznaje się działalność, której rezultat jest odpowiednio ustalony, przez co może odbyć się w dowolnej formie; ma charakter indywidualny, w związku z tym nie jest wynikiem wyłącznie mechanicznych działań, ale kreatywnych procesów myślowych; oraz ma charakter oryginalny tzn. stanowi nowy twór, przy czym oryginalność należy rozpatrywać retrospektywnie (tzn. rezultat pracy nie jest twórczy, w sytuacji, w które istnieje identyczne, uprzednio stworzone już dzieło).
Ponadto, jak czytamy w Objaśnieniach: „na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, w stopniu minimalnym, wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa, tzn. przedsiębiorca we własnym zakresie (w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych) opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, usługi, nawet jeżeli podobne rozwiązanie zostało już opracowane przez inny podmiot. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika”.
Biorąc powyższe pod uwagę, Projekty realizowane przez Spółkę należy traktować jako działalność o charakterze twórczym.
Systematyczność
Podobnie jak w przypadku pojęcia „twórczy”, ze względu na brak ustawowej definicji znaczenia tego pojęcia należy poszukiwać w języku potocznym. Według słownika języka polskiego pojęcie „systematyczny” to „uporządkowany według pewnego systemu, regularny”, a także „odznaczający się skrupulatnością w wykonywaniu czegoś; dokładny”. Według tego słownika „systematyczny proces” to „proces zachodzący stale, od dłuższego czasu”, natomiast „systematyczne działanie” to działanie „prowadzone w sposób uporządkowany, według pewnego systemu”, których efekty są „planowe i metodyczne”.
Odnosząc powyższe do działalności Spółki należy wskazać, że prace prowadzone w ramach Projektów są prowadzone w sposób zaplanowany i zorganizowany, według określonej metodologii, a więc wypełnieją kryterium systematyczności.
Cel Projektów, czyli zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań
W ramach realizowanych prac przedsiębiorstwo powinno prowadzić prace mające pozyskiwanie nowej wiedzy (badania naukowe) lub wykorzystywać zasoby wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (prace rozwojowe). Wystarczające jest więc wykorzystywanie istniejących zasobów wiedzy w przedsiębiorstwie i tworzenie nowych lub ulepszonych produktów, jak również usprawnianie procesów.
Dodatkowo, aby dany zakres prac stanowił działalność badawczo-rozwojową, nie może on mieć charakteru prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów. Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, że Projekty realizowane przez Spółkę również wypełniają to kryterium.
W interpretacjach indywidualnych wydanych w ostatnich latach, odnoszących się do definicji działalności badawczo-rozwojowej, organy podatkowe wielokrotnie potwierdzały, że prace nad oprogramowaniem, w tym nad jego ulepszeniami i modyfikacjami stanowi działalność dającą prawa do korzystania z ulgi B+R.
Przykładami w tym zakresie mogą być m.in.:
- interpretacja z dnia 17 maja 2023 r. (sygn. 0114-KDIP2-1.4010.128.2023.2.MR), w której organ podatkowy potwierdził, że prace związane z wdrożeniem oprogramowania, obejmujące zdefiniowanie specyficznych potrzeb biznesowych i dopiero w oparciu o te potrzeby zaprojektowanie a następnie wdrażanie zmian w systemie, stanowią działalność badawczo-rozwojową,
- interpretacja z dnia 10 stycznia 2023 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.815.2022.2.ZK), w której organ podatkowy potwierdził, iż działalność badawczo-rozwojową stanowią prace, w ramach których „Spółka podejmuje się (…) opracowywania nowych, bądź istotnie zmodyfikowanych, możliwości istniejącego już oprogramowania (np. w formie dodatkowych modułów, z których może korzystać klient). Wiąże się to zasadniczo z przeprowadzeniem zmian architektonicznych w istniejącym oprogramowaniu oraz zmodyfikowaniem lub dodaniem nowego kodu źródłowego do już istniejącego oprogramowania”,
- interpretacja z dnia z dnia 7 lutego 2018 r. (sygn. 0111-KDIB1-2.4010.445.2017.1.BG), w której organ podatkowy potwierdził, że prace obejmujące takie działania jak rozwój, ulepszenie lub modyfikacje istniejących rozwiązań informatycznych lub tworzenie nowych rozwiązań zgodnie z dedykowanymi potrzebami klienta (prace twórcze pod konkretną specyfikację zamówienia) mieszczą się w pojęciu działalności badawczo-rozwojowej,
- interpretacja z dnia 7 stycznia 2019 r. (sygn. 0114-KDIP2-1.4010.428.2018.2.JS), w której organ podatkowy potwierdził, że wdrożenia bazowej wersji oprogramowania obejmujące jego modyfikację i dostosowanie do potrzeb klienta stanowi działalność badawczo-rozwojową.
Ad 2 i 3
Jak stanowi art. 18da ust. 1 ustawy o CIT, podatnikowi, który w roku rozpoczęcia prowadzenia działalności poniósł stratę albo osiągnął dochód niższy od kwoty przysługującego za ten rok odliczenia określonego w art. 18d ust. 1, przysługuje kwota odpowiadająca iloczynowi nieodliczonego na podstawie art. 18d ust. 1 odliczenia i stawki podatku określonej w art. 19 ust. 1 obowiązującej tego podatnika w danym roku podatkowym.
Przepis ust. 1 stosuje się również w roku podatkowym następującym bezpośrednio po roku rozpoczęcia działalności, jeżeli w tym roku podatnik, o którym mowa w ust. 1, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 221 ze zm.).
Pierwszy rok podatkowy Spółki zakończy się z dniem 31 grudnia 2023 r. Biorąc powyższe pod uwagę, jeżeli w pierwszym roku podatkowym swojej działalności Spółka poniesie stratę albo osiągnie dochód niższy od kwoty przysługującego za ten rok odliczenia określonego w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, Spółka będzie mogła wystąpić o zwrot na podstawie art. 18da ust. 1 ustawy o CIT.
Spółce będzie również przysługiwało prawo do wystąpienia o zwrot, o którym mowa w art. 18da ust. 1 ustawy o CIT, również wówczas, gdy w drugim roku podatkowym swojej działalności poniesie stratę albo osiągnie dochód niższy od kwoty przysługującego za ten rok odliczenia określonego w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, o ile w tym roku będzie posiadać status mikroprzedsiębiorcy, małego lub średniego przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców.
Zasadność takiego wniosku potwierdza np. interpretacja indywidualna z dnia 12 lipca 2023 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.312.2023.1.JG), w której organ podatkowy wskazał następująco:
„Podatnicy mają możliwość otrzymania bezpośredniego zwrotu poniesionych kosztów prac badawczo-rozwojowych (B+R). Zwrot przysługuje wówczas, gdy podatnik uprawniony do ulgi B+R nie może jej odliczyć w całości z uwagi na poniesioną stratę albo zbyt niski dochód do opodatkowania.
Zwrot bezpośredni jest zatem alternatywą dla rozliczenia w czasie (w kolejnych latach podatkowych) nieodliczonej kwoty ulgi B+R.
Skorzystanie ze zwrotu bezpośredniego wyłącza możliwość odliczenia tych samych kwot w ramach ulgi na B+R w kolejnych 6 latach podatkowych.
Bezpośredni zwrot poniesionych kosztów prac badawczo-rozwojowych przysługuje podatnikom:
- którzy rozpoczynają działalność gospodarczą - w roku rozpoczęcia działalności oraz
- mikro, małym lub średnim przedsiębiorcom - w drugim roku podatkowym prowadzenia tej działalności”.
Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca zwraca się o potwierdzenie prawidłowości przedstawionego stanowiska.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie pytań nr 1 – 3 jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Nadmienić przy tym należy, że odnosząc się do argumentacji Wnioskodawcy opartej na treści wskazanych w uzasadnieniu własnego stanowiska interpretacji indywidualnych, powołane przez Wnioskodawcę interpretacje indywidualne są rozstrzygnięciami wydanymi w konkretnych sprawach, osadzonych w określonym stanie faktycznym i tylko do nich się odnoszącym, w związku z tym, nie mają waloru wykładni powszechnie obowiązującej. Każdą sprawę tut. Organ jest zobowiązany rozpatrywać indywidualnie. Tym samym nie stanowią podstawy prawnej przy wydawaniu interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy Ordynacja podatkowa. Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i/lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
z zastosowaniem art. 119a;
w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…), ul. (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm., dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right