Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 12 września 2023 r., sygn. III USKP 20/22

W interpretacji przepisów dotyczących prawa do emerytury pomostowej, prace personelu medycznego oddziałów psychiatrycznych i leczenia uzależnień, wymagające bezpośredniego kontaktu z pacjentami, należy rozumieć szeroko, obejmując nie tylko osoby z formalnym wykształceniem medycznym, ale także te, które wykonują czynności opiekuńcze i asystują przy czynnościach pielęgnacyjnych, jeżeli prace te wymagają szczególnej odpowiedzialności oraz sprawności psychofizycznej. Takie podejście pozwala na adekwatne uwzględnienie realiów pracy na rzecz ochrony zdrowia psychicznego, zgodnie z celem ustawy o emeryturach pomostowych, którym jest ochrona pracowników wykonujących prace o szczególnym charakterze.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Romualda Spyt (przewodniczący)

‎SSN Józef Iwulski

‎SSN Krzysztof Staryk (sprawozdawca)

w sprawie z odwołania A. G.
‎od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Lublinie
‎o prawo do emerytury pomostowej,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 12 września 2023 r.,
‎skargi kasacyjnej odwołującego się od wyroku Sądu Apelacyjnego w Lublinie
‎z dnia 15 grudnia 2020 r., sygn. akt III AUa 95/20,

uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Apelacyjnemu w Lublinie do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

W wyroku z dnia 15 grudnia 2020 r., sygn. akt III AUa 95/20, Sąd Apelacyjny w Lublinie – w sprawie z odwołania A. G. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w Lublinie – oddalił apelację ubezpieczonego od wyroku Sądu Okręgowego – Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie z dnia 29 listopada 2019 r., sygn. akt VIII U 1639/18, w którym Sąd Okręgowy oddalił odwołanie ubezpieczonego od decyzji organu rentowego z dnia 2 maja 2018 r., odmawiającej A. G. prawa do emerytury pomostowej.

Sąd drugiej instancji zaaprobował ustalenia zaskarżonego wyroku Sądu Okręgowego, zgodnie z którymi A. G. (ur. […] 1957 r.) w dniu 8 kwietnia 2018 r. złożył wniosek o emeryturę pomostową. Do wniosku dołączył świadectwo wykonywania pracy w szczególnych warunkach wystawione przez Ł. S.A. w Ł., z którego wynika, że wnioskodawca w okresie od 1 grudnia 1975 r. do 31 grudnia 1998 r. stale i w pełnym wymiarze czasu pracy wykonywał prace przy wytwarzaniu, przesyłaniu energii elektrycznej i cieplnej oraz montażu, remoncie i eksploatacji urządzeń elektroenergetycznych i cieplnych, wymienione w wykazie A, dział 11. poz. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze jako okresy pracy w szczególnych warunkach (na stanowisku elektromonter instalacji elektrycznych i przemysłowych), czyli w rozumieniu art. 32 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00