Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 30 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.721.2023.2.MG

Skutki podatkowe uczestnictwa w planie motywacyjnym.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

2 sierpnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych uczestnictwa w planie motywacyjnym.

Wniosek został uzupełniony pismem z 17 października 2023 r. (data wpływu 17 października 2023 r.).

Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem:

1)Zainteresowana będąca stroną postępowania:

  • H. K.

2)Zainteresowani niebędący stroną postępowania:

  • I. D.
  • R. H.
  • A. H.
  • K. K.
  • V. K.
  • A. K.
  • D. M.
  • A. P.
  • V. P.
  • K. S.
  • R. T.
  • H. V.
  • N. V.
  • Z. W.
  • V. Z.
  • T. A.

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Każdy z Zainteresowanych jest podmiotem prowadzącym indywidualną pozarolniczą działalność gospodarczą W zależności od konkretnego Zainteresowanego, jest to przede wszystkim działalność usługowa z zakresu technologii informatycznych, w szczególności polegającej na tworzeniu i rozwijaniu oprogramowania, jak również obsłudze systemów informatycznych, czy też usług doradczych w zakresie informatyki. Zainteresowani nie prowadzą działalności w zakresie obrotu papierami wartościowymi lub instrumentami pochodnymi. Zainteresowani świadczą - każdy w ramach swojej działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem (zgodnie z przepisami ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne) - usługi na terytorium Polski na rzecz A. z siedzibą w (...), Stany Zjednoczone (dalej: „Spółka”), na podstawie indywidualnie zawartych umów o współpracę (dalej: „umowy B2B”).

Zainteresowani nie otrzymują od Spółki świadczeń z innych tytułów niż umowy B2B, w szczególności nie mają zawartych ze Spółką (ani z jakimkolwiek innym podmiotem będącej częścią grupy kapitałowej do której należy Spółka) umów o pracę, czy też kontraktów menadżerskich. Zainteresowani nie są również członkami organów zarządczych, czy też kontrolnych Spółki ani jakiegokolwiek innego podmiotu będącego częścią grupy kapitałowej, do której należy Spółka.

Spółka utworzyła plan motywacyjny (...) (dalej: „Plan”). Plan jest implementowany poprzez zawarcie pomiędzy Spółką i każdym z Zainteresowanych umowy (award agreement). Uprawnionymi do uczestniczenia w Planie są zarówno pracownicy Spółki i innych spółek z grupy kapitałowej, jak również konsultanci.

Typ świadczenia (nagrody), który dany uprawniony może otrzymać w ramach Planu jest uzależniony od regulacji prawnych i sposobu opodatkowania mających zastosowanie w kraju rezydencji podatkowej uprawnionego. W przypadku Polski, uczestnicy otrzymują od Spółki propozycję zawarcia umowy opcyjnej (...) co następuje na podstawie propozycji przystąpienia do Planu kierowanej przez Spółkę do poszczególnych Zainteresowanych (...).

Jak wspomniano powyżej, zgodnie z treścią regulaminu Planu, Plan jest adresowany do pracowników (w tym dyrektorów wykonawczych), jak również konsultantów Spółki oraz spółek zależnych od Spółki, jednakże o ostatecznym zakresie uprawnionych do uczestniczenia w Planie decyduje Rada (...) (dalej: „Radą”). Fakt współpracy pomiędzy Zainteresowanymi oraz Spółką na podstawie Umów B2B jest podstawą skierowania do Zainteresowanych propozycji przystąpienia do Planu.

W ramach Planu oraz dokumentacji implementującej Plan (regulamin Planu, (...) zwane są dalej: „Dokumentacją Planu”), każdy z Zainteresowanych uzyskał opcję nabycia określonej ilości akcji Spółki serii B o wartości nominalnej (...) każda (dalej: „Opcja”). Akcje Spółki serii B będą uprawniać Zainteresowanych do uzyskania dywidendy, ale nie będą uprawniać Zainteresowanych do wykonywania prawa głosu z akcji Spółki. Dokumentacja Planu reguluje okres w jakim Opcja może zostać wykonana oraz cenę wykonania Opcji, która jest równa wartości nominalnej akcji Spółki i będzie niższa niż wartość rynkowa akcji z dnia wykonania Opcji.

Opcje podlegają tzw. time vesting, czyli dany Zainteresowany stanie się w pełni uprawnionym do wykonania przyznanej Opcji (tj. nabycia określonej ilości akcji Spółki po uzgodnionej cenie za akcję) po upływie okresu wskazanego w Dokumentacji Planu (tzw. Vesting Schedule). W przypadku zakończenia współpracy pomiędzy danym Zainteresowanym a Spółką w okresie vesting, Zainteresowany będzie uprawnionym do tej części Opcji do których nabył pełne uprawnienia wskutek vesting do momentu zakończenia współpracy. Powyższa zasada nie ma zastosowania (tj. Zainteresowany utraci prawa do Opcji) jeżeli współpraca pomiędzy danym Zainteresowanym a Spółką ulegnie zakończeniu z uwagi na kwalifikowaną przyczynę (m.in. rażące naruszenie postanowień umów zawartych pomiędzy danym Zainteresowanym a Spółką).

Opcje nie dają Zainteresowanym uprawnień korporacyjnych w Spółce, w szczególności uprawnienia do uzyskania dywidendy. Udziały nabyte wskutek realizacji Opcji mogą zostać przekazane na drodze dziedziczenia (ustawowego lub testamentowego). Niemniej jednak, Opcje te muszą być wykonane osobiście przez ich właściciela za jego życia, z pewnymi wyjątkami wynikającymi z sytuacji niezdolności do czynności prawnych.

Przystąpienie do Planu, uzyskanie Opcji czy też vesting Opcji nie są powiązane z odpłatnością ze strony Zainteresowanych na rzecz Spółki. Plan przewiduje możliwość określenia przez zarząd Spółki zdarzeń warunkujących możliwość realizacji Opcji, jak również określenia okresu, w którym Opcje mogą zostać zrealizowane (exercisabllity schedule).

Co do zasady, wykonanie Opcji przez danego Zainteresowanego może nastąpić poprzez nabycie akcji Spółki, co będzie poprzedzone przesłaniem przez Zainteresowanego odpowiedniej notyfikacji o wykonaniu Opcji (...) i zapłatą uzgodnionej ceny za akcje Spółki. Po nabyciu akcji Spółki, Zainteresowani będą uprawnieni do ich sprzedaży z uwzględnieniem restrykcji wynikających z Planu.

Jednocześnie, zgodnie z Planem, w przypadku wystąpienia tzw. Sale Ewents (tj. zdarzeń obejmujących m.in. (i) likwidację Spółki, (ii) sprzedaż przedsiębiorstwa Spółki, (iii) określone przypadki połączenia Spółki z innym podmiotem, (iv) sprzedaż większościowego pakietu akcji Spółki (nie obejmująca oferty publicznej)), Plan i Dokumentacja Planu ulegają rozwiązaniu a dany Zainteresowany nabędzie uprawnienia do wykonania Opcji (jeżeli dany Zainteresowany takiego uprawnienia wcześniej nie uzyskał), przy czym Spółka może postanowić o wypłacie Zainteresowanym ekwiwalentu pieniężnego zamiast przyznania akcji Spółki.

Biorąc powyższe pod uwagę, można wyodrębnić następujące etapy realizacji uprawnień danego Zainteresowanego w ramach Planu:

1.przystąpienie danego Zainteresowanego do Planu poprzez podpisanie przez danego Zainteresowanego umowy opcyjnej (...) przewidującej możliwość uzyskania przez danego Zainteresowanego Opcji nabycia w przyszłości określonej ilości akcji Spółki (grant);

2.po spełnieniu określonych warunków (m.in. wymóg ciągłego świadczenia usług na rzecz Spółki) i upływie określonego czasu (tzw. vesting schedule), dany Zainteresowany nabędzie uprawnienie do wykonania Opcji, tj. nabycia określonej ilości akcji Spółki;

3.sprzedaż akcji Spółki z uwzględnieniem restrykcji wynikających z postanowień Planu (m.in. zakaz sprzedaży akcji przez określony okres, który może zostać wprowadzony przez Radę w przypadku, gdy akcje Spółki staną się przedmiotem oferty publicznej).

Regulamin Planu przewiduje także kilka sytuacji, w których posiadane Opcje wygasną, co obejmuje m.in, wygaśnięcie Opcji w przypadku braku ich realizacji w terminie 10 lat od momentu ich przyznania (tj. grantu).

Jak zostało wskazane powyżej, Opcje nie są zbywalne, czy też w inny sposób przenoszalne. Tym samym, nie istnieje i nie będzie istniał rynek obrotu tymi prawami. Opcje nie uprawniają również uprawnionego z opcji do dywidendy, czy też innej formy udziału w zysku Spółki. W konsekwencji, zdaniem Zainteresowanych nie jest możliwe określenie wartości rynkowej Opcji na moment ich przyznania Zainteresowanym.

Uczestnictwo Zainteresowanych w Planie będzie wynikało z odrębnych umów (award agreements) zawartych pomiędzy Zainteresowanymi i Spółką. Zgodnie z Planem, uczestnictwo w Planie może zostać zaoferowane jedynie pracownikom, konsultantom, dyrektorom, oficerom (officers) i kluczowym osobom Spółki oraz spółek powiązanych ze Spółką. W konsekwencji, możliwość uczestniczenia przez Zainteresowanych w programie motywacyjnym wynika z faktu współpracy danego Zainteresowanego ze Spółką (jako konsultanta w rozumieniu Planu). Jednocześnie, Zainteresowani mogą zostać w przyszłości współpracownikami jednej ze spółek powiązanych ze Spółką i tym samym, przestaną być współpracownikami Spółki pozostając jednocześnie uczestnikami programu motywacyjnego. Przy czym, w takim przypadku, podstawą uczestnictwa Zainteresowanych w programie motywacyjnym pozostaną award agreements. W przypadku zakończenia współpracy danego Zainteresowanego ze Spółką lub spółką powiązaną ze Spółką, dany Zainteresowany pozostanie właścicielem praw uzyskanych do dnia zakończenia współpracy.

Zainteresowani mają miejsce zamieszkania dla celów podatkowych na terytorium Polski zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „Ustawa o PIT”) i w konsekwencji, podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

Jednocześnie, przed uzyskaniem polskiej rezydencji podatkowej (co nastąpiło w 2022 r.), poszczególni Zainteresowani nieodpłatnie uzyskali w ramach Planu uprawnienia do tzw. (...) (dalej: „(...)”). (...) są warunkowymi jednostkami uprawniającymi danego Zainteresowanego do uzyskania akcji Spółki bez dodatkowych opłat, w przypadku: (i) zaistnienia określonego zdarzenia wskazanego w Planie (np. oferty publicznej akcji Spółki albo sprzedaży większościowego pakietu akcji Spółki) oraz (ii) upływu uzgodnionego okresu współpracy (vesting).

W momencie nabycia przez danego Zainteresowanego pełnych praw do (...) wskutek zaistnienia obu powyższych zdarzeń (vesting), dany Zainteresowany stanie się właścicielem akcji Spółki. Podobnie jak w przypadku Opcji, do momentu nabycia akcji Spółki wskutek wykonania (...), Zainteresowany nie jest uprawniony do przenoszenia (...) na jakikolwiek podmiot trzeci, czy też do wykonywania jakichkolwiek praw korporacyjnych w Spółce lub uzyskania dywidendy. Tym samym, nie istnieje i nie będzie istniał rynek obrotu tymi prawami. Co oznacza, że nie jest możliwe określenie wartości rynkowej (...) na moment przyznania Zainteresowanym.

Spółka ma siedzibę w stanie (...), w Stanach Zjednoczonych i jest rezydentem podatkowym w Stanach Zjednoczonych w konsekwencji, podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Stanach Zjednoczonych.

Zgodnie z ugruntowaną linią orzeczniczą (Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 17 października 2019 r. sygn. I SA/GI 724/19, LEX nr 2738264, Wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 18 października 2022 r. sygn. II FSK 343/20 LEX nr 3442509, wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 12 października 2021 r., sygn. II FSK 851/21, LEX nr 326777, Wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 16 kwietnia 2021 r., sygn. I SA/Lu 648/20 LEX nr 3167644) dotyczącą interpretacji podatkowych dotyczących instrumentów finansowych, jeżeli ocena stanowiska podatnika wymaga dokonania wywodu prawnego, w ramach którego organ Interpretacyjny będzie dokonywał wykładni nie tylko przepisów prawa podatkowego, ale też regulujących inne dziedziny prawa (w analizowanym przypadku - ustawy o obrocie instrumentami finansowymi), to jest on do tego nie tylko uprawniony, ale wręcz zobowiązany, bowiem bez takiej pogłębionej analizy nie jest w stanie dokonać prawidłowej oceny stanowiska związanego bezpośrednio z zadanym pytaniem.

Tym samym, po stronie organu interpretacyjnego (Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej) jest dokonanie odpowiedniej kwalifikacji prawnopodatkowej Opcji oraz (...). Jednocześnie, Zainteresowani niniejszym wskazują, iż instrumenty analogiczne lub podobne do Opcji oraz (...) były przedmiotem analizy prawnopodatkowej dokonanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. W szczególności, zgodnie z interpretacją Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 7 listopada 2018 r. dotyczącą instrumentu typu (...) (…) aby jakiekolwiek „prawo” („opcję”, „kontrakt terminowy” itp.) uznać za instrument pochodny musi ono być prawem majątkowym, którego cena zalety od wartości instrumentu bazowego np. papieru wartościowego lub wartości wskaźników. Przy czym prawo to musi być zbywalne i posiadać swoją cenę, a jak wskazał Wnioskodawca: (...) Prawo (...) jest jedynie niezabezpieczonym zobowiązaniem spółki amerykańskiej, nie wiąże się z żadnymi prawami, jakie przysługiwałyby posiadaczowi akcji (w szczególności brak prawa do otrzymania dywidendy). Prawo (...) nie podlega również możliwości zbycia lub przekazania przez pracownika - jest to prawo osobiste, przysługujące wyłącznie osobie, która je otrzymała. Prawo (...) nie posiada zatem żadnej wartości rynkowej. W konsekwencji nie można zgodzić się z twierdzeniem Wnioskodawcy, że Prawa (...) stanowią pochodny instrument finansowy. W ocenie organu podatkowego przyznane Wnioskodawcy warunkowe prawo do nieodpłatnego otrzymania akcji (...) stanowi inne prawo do nabycia w ramach programu akcji, do którego nie mają zastosowania przepisy ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. (Dz. U. z 2017 r. poz. 1768 z późn. zm.) o obrocie instrumentami finansowymi.”

Podobne stanowisko Dyrektor Krajowej informacji Skarbowej wyraził w interpretacji z dnia 24 marca 2022 r. (sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.429.2020.10.AK).

Biorąc pod uwagę powyżej wskazane interpretacje Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, Zainteresowani wskazują, że wedle najlepszej wiedzy Zainteresowanych, warunkowe prawo do nieodpłatnego otrzymania akcji (...) stanowi inne prawo do nabycia w ramach programu akcji, do którego nie mają zastosowania przepisy ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. (Dz. U. z 2017 r. poz. 1768 z późn. zm.) o obrocie instrumentami finansowymi.

Jednocześnie, również Opcje co do zasady nie są zbywalne i nie dają Zainteresowanym praw do dywidendy, czy też wykonywania prawa głosu i tym samym nie posiadają wartości rynkowej. W konsekwencji, biorąc pod uwagę powyżej wskazane interpretacje Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej należy uznać, iż również do Opcji nie mają zastosowania przepisy ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi i tym samym, Opcje stanowią inne prawo dające Zainteresowanym uprawnienie do nabycia akcji po ich wartości nominalnej.

Uzupełnienie i doprecyzowanie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Wszyscy Zainteresowani uzyskali (...) nieodpłatnie.

Zainteresowani nabywali (...) w latach 2019-2021.

Wszyscy Zainteresowani stali się polskimi rezydentami podatkowymi w 2022 r. Jednocześnie, wszyscy Zainteresowani nabyli (...) nieodpłatnie przed momentem uzyskania statusu polskich rezydentów podatkowych.

Wszyscy Zainteresowani zawarli umowy (award agreements) regulujące przystąpienie Zainteresowanych do Planu będącego podstawą przyznania Opcji.

Na moment złożenia uzupełnienia niniejszego wniosku, wszyscy Zainteresowani otrzymali nieodpłatnie Opcje. Jednocześnie, wszyscy Zainteresowani mogą uzyskiwać również Opcje w przyszłości, zgodnie z dokumentacją (award agreements) zawartą pomiędzy Zainteresowanymi a Spółką.

W okresie od dnia złożenia wniosku o wydanie interpretacji do momentu złożenia niniejszej odpowiedzi, wszyscy Zainteresowani zostali współpracownikami spółki z siedzibą na terytorium Wielkiej Brytanii (dalej: „Spółka 2”) powiązanej ze Spółką.

Tym samym, modyfikacji uległ opis przedstawiony we wniosku:

i.wszyscy Zainteresowani są współpracownikami spółki z siedzibą na terytorium Wielkiej Brytanii (Spółki 2);

ii.wszyscy Zainteresowani świadczą na rzecz Spółki 2 usługi z zakresu technologii informatycznych, w szczególności polegających na tworzeniu i rozwijaniu oprogramowania, jak również obsłudze systemów informatycznych, czy też usług doradczych w zakresie informatyki;

iii.wszyscy Zainteresowani są stronami umów (award agreements) zawartych ze Spółką, regulujących zasady uczestniczenia Zainteresowanych w Planie;

iv.Spółka 2 oraz Spółka są spółkami powiązanymi;

v.Umowy o współpracy zawarte pomiędzy Zainteresowanymi a Spółką 2 nie wskazują Planu (czy też prawa do otrzymania Opcji) jako części wynagrodzenia Zainteresowanych z tytułu świadczenia usług na rzecz Spółki 2.

Pytania:

1.Czy moment przystąpienia do Planu lub moment nabycia uprawnień do wykonania Opcji (vesting) stanowią moment powstania obowiązku rozpoznania przychodu Zainteresowanych w rozumieniu Ustawy o PIT?

2.Czy moment realizacji Opcji oraz nabycie pełnych praw (vesting) do (...) skutkujące nabyciem akcji Spółki, stanowi dla danego Zainteresowanego moment powstania obowiązku rozpoznania przychodu w rozumieniu Ustawy o PIT?

3.Czy przychód powstały w dacie realizacji Opcji poprzez nabycie akcji w Spółce należy zakwalifikować jako świadczenie częściowo odpłatne (na podstawie art. 11 ust. 2b w związku z art 14 ust. 2 pkt 8 Ustawy o PIT) o wartości różnicy pomiędzy wartością rynkową akcji Spółki i ceną zapłaconą przez danego Zainteresowanego za Opcje i rozliczyć jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 Ustawy o PIT?

4.Czy przychód powstały w dacie nabycia pełnych praw (vesting) do (...) co będzie skutkować nabyciem przez danego Zainteresowanego akcji w Spółce, należy zakwalifikować jako świadczenie nieodpłatne (na podstawie art. 11 ust. 2a w związku z art. 14 ust. 2 pkt 8 Ustawy o PIT) i rozliczyć jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 Ustawy o PIT?

5.Czy przychód ze zbycia akcji nabytych przez danego Zainteresowanego w ramach realizacji Opcji oraz nabycia pełnych praw (vesting) do (...) uzyskanych na podstawie Planu, należy zakwalifikować jako przychód ze źródła kapitały pieniężne w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a Ustawy o PIT?

6.Czy przychód ze zbycia akcji, nabytych przez danego Zainteresowanego w ramach realizacji Opcji oraz nabycia pełnych praw (vesting) do (...) uzyskanych na podstawie Planu, może zostać pomniejszony o koszty uzyskania przychodu w wysokości przychodu podlegającego opodatkowaniu na moment realizacji Opcji oraz odpowiednio (...) zgodnie z art. 22 ust. 1d pkt 2 Ustawy o PIT?

Państwa stanowisko w sprawie

Stanowisko Zainteresowanych w zakresie pytania Nr 1:

Zdaniem Zainteresowanych przystąpienie do Planu, jak również nabycie uprawnień do wykonania Opcji (vesting) nie skutkują obowiązkiem Zainteresowanych rozpoznania przychodu podatkowego w rozumieniu Ustawy o PIT.

Uzasadnienie stanowiska Zainteresowanych w zakresie pytania Nr 1

Co do zasady, zgodnie z treścią art. 11 ust. 1 Ustawy o PIT, przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Na podstawie praktyki organów podatkowych oraz orzecznictwa sądów administracyjnych, dla powstania przychodu niezbędne jest spełnienie dwóch następujących warunków: (i) świadczenie musi mieć wymierną korzyść dla podatnika oraz (ii) podatnik musi tę korzyść (świadczenie) otrzymać (tak między innymi Wojewódzki Sąd Administracyjny w orzeczeniu z dnia 18 marca 2014 r. sygn. III SA/Wa 3199/13).

W konsekwencji, należy stwierdzić, że do powstania przysporzenia i tym samym przychodu po stronie podatnika może dojść jedynie w przypadku, gdy dojdzie do powiększenia składników majątku danego podatnika i gdy podatnik będzie mógł takim składnikiem majątku swobodnie dysponować.

Zdaniem Zainteresowanych, w przypadku przystąpienia do Planu lub przyznania pełnych uprawnień do wykonania Opcji (vesting) nie dochodzi do powstania przysporzenia majątkowego po stronie Zainteresowanych. W szczególności, biorąc pod uwagę regulacje Planu przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego:

(i)Opcje należy uznać za warunkowe prawo nabycia akcji Spółki w przyszłości;

(ii)co do zasady, Zainteresowani nie będą uprawnieni do przenoszenia uzyskanych prawdo Opcji na jakikolwiek podmiot trzeci;

(iii)Opcje nie będą uprawniać Zainteresowanych do wykonywania jakichkolwiek uprawnień korporacyjnych w Spółce, takich jak prawo do uzyskania dywidendy;

(iv)do momentu realizacji Opcji, dany Zainteresowany może utracić prawo do Opcji wskutek zaistnienia zdarzeń wskazanych w Planie (np. niewykonanie Opcji w terminie 10 lat od dnia ich przyznania).

Biorąc powyższe pod uwagę, zdaniem Zainteresowanych należy uznać, że wskutek przyznania lub nabycia uprawnień (vestingu) do wykonania Opcji nie dochodzi do powstania definitywnego przysporzenia majątkowego po stronie Zainteresowanych i tym samym przyznanie Opcji, jak również uzyskanie uprawnienia do ich wykonania (vesting) nie skutkuje powstaniem obowiązku wykazania przychodu do opodatkowania przez Zainteresowanych.

Brak obowiązku rozpoznania przychodu na etapie przystąpienia do planu opcyjnego, czy też nabycia prawa do opcji (vesting) w podobnych do opisywanego stanach faktycznych został potwierdzony w licznych interpretacjach organów podatkowych, np. w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 4 stycznia 2022 r. sygn. 0114-KDIP3-1.4011.933.2021.2.MG.

Stanowisko Zainteresowanych w zakresie pytania Nr 2:

Moment realizacji Opcji oraz nabycie pełnych praw (vesting) do (...) skutkujące nabyciem akcji Spółki, stanowi dla danego Zainteresowanego moment powstania obowiązku rozpoznania przychodu w rozumieniu Ustawy o PIT.

Uzasadnienie stanowiska Zainteresowanych w zakresie pytania Nr 2

Jak zostało wskazane przez Zainteresowanych w uzasadnieniu do pytania Nr 1, aby można było mówić o powstaniu przychodu, świadczenie otrzymane przez podatnika musi mieć dla niego wymierną korzyść oraz podatnik musi tę korzyść (świadczenie) otrzymać. Biorąc pod uwagę orzecznictwo sądów administracyjnych i praktykę organów podatkowych, kwestia powstania przychodu po stronie podatnika w przypadku nabycia akcji wskutek wykonania opcji jest nadal kwestią kontrowersyjną. W szczególności, istnieją argumenty, aby twierdzić, iż samo nabycie akcji wskutek wykonania opcji nie skutkuje powstaniem definitywnego przysporzenia po stronie podatnika i tym samym nie skutkuje obowiązkiem podatnika rozpoznania przychodu do opodatkowania.

Jednakże, zdaniem Zainteresowanych, biorąc pod uwagę możliwość rozporządzania akcjami Spółki nabytymi w ramach wykonania Opcji oraz wskutek nabycia pełnych uprawnień (vesting) do (...), jak również możliwość wykonywania uprawnień korporacyjnych z akcji Spółki (w obu przypadkach, z zastrzeżeniem ograniczeń wynikających z Planu), należy uznać, że przychód w rozumieniu Ustawy o PIT powstanie już w momencie nabycia akcji odpowiednio w ramach wykonania Opcji oraz wskutek nabycia pełnych uprawnień (vesting) do (...).

Stanowisko Zainteresowanych w zakresie pytań Nr 3 i 4:

Przychód powstały w dacie realizacji Opcji poprzez nabycie akcji w Spółce należy zakwalifikować jako świadczenie częściowo odpłatne (na podstawie art. 11 ust. 2b w związku z art. 14 ust. 2 pkt 8 Ustawy o PIT) o wartości różnicy pomiędzy wartością rynkową akcji Spółki i ceną zapłaconą przez danego Zainteresowanego za Opcje i rozliczyć jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 Ustawy o PIT.

Przychód powstały w dacie nabycia pełnych praw (vesting) do (...) co będzie skutkować nabyciem przez danego Zainteresowanego akcji w Spółce, należy zakwalifikować jako świadczenie nieodpłatne (na podstawie art. 11 ust. 2a w związku z art. 14 ust. 2 pkt 8 Ustawy o PIT) i rozliczyć jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 Ustawy o PIT.

Uzasadnienie stanowiska Zainteresowanych w zakresie pytań Nr 3 i 4:

Zdaniem Zainteresowanych, przychód z tytułu nabycia akcji wskutek wykonania Opcji należy zakwalifikować na podstawie art. 11 ust. 2b w zw. z art. 14 ust. 2 pkt 8 Ustawy o PIT jako przychód ze świadczeń częściowo odpłatnych, tj. w kwocie stanowiącej różnicę pomiędzy wartością rynkową nabytych akcji a odpłatnością za Opcje, który powinien zostać rozliczony jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 Ustawy o PIT.

Jednocześnie, zdaniem Zainteresowanych przy przychód z tytułu nabycia akcji wskutek uzyskania pełnych praw (vesting) do (...) należy zakwalifikować na podstawie art. 11 ust. 2a w zw. z art. 14 ust. 2 pkt 8 Ustawy o PIT jako przychód ze świadczeń nieodpłatnych, który powinien zostać rozliczony jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 Ustawy o PIT.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 8 Ustawy o PIT, przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b Ustawy o PIT.

Jednocześnie, zgodnie z art. 11 ust. 2b Ustawy o PIT, jeżeli świadczenia są częściowo odpłatne, przychodem podatnika jest różnica pomiędzy wartością tych świadczeń, ustaloną według zasad określonych w ust. 2 lub 2a (tj. wartość rynkowa nabytego prawa), a odpłatnością ponoszoną przez podatnika.

Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, fakt istnienia Umowy B2B pomiędzy danym Zainteresowanym a Spółką (ewentualnie spółką z grupy kapitałowej Spółki) jest podstawą objęcia danego Zainteresowanego Planem. Tym samym, przystąpienie Zainteresowanego do Planu i ewentualne przyznanie danemu Zainteresowanemu uprawnień do Opcji (vesting) wynika z faktu prowadzenia działalności gospodarczej przez Zainteresowanego, w szczególności, świadczenia usług na rzecz Spółki (ewentualnie innej spółki z grupy kapitałowej Spółki) na podstawie Umowy B2B. Co więcej, odpowiedni okres współpracy pomiędzy danym Zainteresowanym a Spółką (lub spółką z grupy kapitałowej Spółki) jest warunkiem uzyskania uprawnienia do wykonania Opcji, nabycia określonej ilości akcji Spółki. W konsekwencji, zdaniem Zainteresowanych, ewentualny przychód z tytułu realizacji Opcji (nabycia akcji Spółki) uzyskanej przez Zainteresowanego w ramach prowadzonej przez danego Zainteresowanego działalności gospodarczej, należy zakwalifikować jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 Ustawy o PIT.

Jednocześnie, biorąc pod uwagę treść art. 11 ust. 2-2b Ustawy o PIT, zdaniem Zainteresowanych, przychód z tytułu nabycia akcji Spółki wskutek wykonania Opcji należy rozpoznać w wysokości różnicy pomiędzy wartością akcji Spółki z dnia wykonania Opcji a odpłatnością poniesioną przez danego Zainteresowanego z tytułu nabycia akcji Spółki wskutek wykonania Opcji ($0,0001 za jedną akcję Spółki).

Zdaniem Zainteresowanych analogiczna argumentacja znajduje zastosowanie do kwalifikacji przychodu Zainteresowanych z nabycia akcji wskutek uzyskania pełnych praw (vesting) do (...), z zastrzeżeniem zastosowania art. 11 ust. 2a Ustawy o PIT.

Stanowisko Zainteresowanych w zakresie pytania Nr 5:

Przychód ze zbycia akcji nabytych przez danego Zainteresowanego w ramach realizacji Opcji oraz nabycia pełnych praw (vesting) do (...)uzyskanych na podstawie Planu, należy zakwalifikować jako przychód ze źródła kapitały pieniężne w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a Ustawy o PIT.

Uzasadnienie stanowiska Zainteresowanych w zakresie pytania Nr 5:

Zdaniem Zainteresowanych, przychód ze zbycia akcji nabytych przez danego Zainteresowanego w ramach realizacji Opcji oraz uzyskania pełnych praw (vesting) do (...) uzyskanych na podstawie Planu należy zakwalifikować jako przychód ze źródła kapitały pieniężne w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a Ustawy o PIT.

Artykuł 10 ust. 1 Ustawy o PIT reguluje katalog źródeł przychodów, wskazując jako dwa odrębne źródła pozarolniczą działalność gospodarczą (art. 10 ust. 1 pkt 3 Ustawy o PIT) oraz kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym zbycie praw majątkowych (art. 10 ust. 1 pkt 7 Ustawy o PIT). Jednocześnie, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 Ustawy o PIT, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z odpłatnego zbycia udziałów (akcji).

Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, pozarolnicza działalność gospodarcza prowadzona przez poszczególnych Zainteresowanych obejmuje działalność usługową z zakresu technologii informatycznych, w szczególności polegającej na tworzeniu i rozwijaniu oprogramowania, jak również obsłudze systemów informatycznych, czy też świadczeniu usług doradczych w zakresie informatyki.

Jednocześnie, Zainteresowani nie prowadzą działalności w zakresie obrotu papierami wartościowymi lub instrumentami pochodnymi. W konsekwencji, zdaniem Zainteresowanych, wprawdzie uzyskanie Opcji oraz (...) należy uznać za ściśle związane z pozarolniczą działalnością gospodarczą prowadzoną przez poszczególnych Zainteresowanych (tj. przystąpienie do Planu będzie wynikać z współpracy pomiędzy danym Zainteresowanym a Spółką lub ewentualnie spółką z grupy kapitałowej Spółki w ramach Umowy B2B), to ewentualna sprzedaż akcji Spółki nabytych przez danego Zainteresowanego w ramach wykonania Opcji oraz uzyskania pełnych praw (vesting) do (...), nie nastąpi w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez danego Zainteresowanego.

W szczególności, w opinii Zainteresowanych, fakt ewentualnej sprzedaży akcji Spółki nie będzie stanowił przejawu prowadzenia przez Zainteresowanych pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie obrotu instrumentami finansowymi, lecz powinien zostać zakwalifikowany jako wykonywanie praw z majątku osobistego poszczególnych Zainteresowanych. Tym samym, zdaniem Zainteresowanych, przychód ze zbycia akcji nabytych przez danego Zainteresowanego w ramach realizacji Opcji oraz uzyskania pełnych praw (vesting) do (...) uzyskanych na podstawie Planu należy zakwalifikować jako przychód ze źródła kapitały pieniężne w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a Ustawy o PIT.

Stanowisko Zainteresowanych w zakresie pytania Nr 6:

Przychód ze zbycia akcji, nabytych przez danego Zainteresowanego w ramach realizacji Opcji oraz nabycia pełnych praw (vesting) do (...) uzyskanych na podstawie Planu, może zostać pomniejszony o koszty uzyskania przychodu w wysokości przychodu podlegającego opodatkowaniu na moment realizacji Opcji, zgodnie z art. 22 ust. 1d pkt 2 Ustawy o PIT.

Uzasadnienie stanowiska Zainteresowanych w zakresie pytania Nr 6:

Zdaniem Zainteresowanych przychód ze zbycia akcji, nabytych przez danego Zainteresowanego w ramach realizacji Opcji oraz uzyskania pełnych praw (vesting) do (...), uzyskanych na podstawie Planu może zostać pomniejszony o koszty uzyskania przychodu w wysokości przychodu podlegającego opodatkowaniu na moment realizacji Opcji oraz uzyskania pełnych praw (vesting) do (...), zgodnie z art. 22 ust. 1d pkt 2 Ustawy o PIT.

Zgodnie z art. 22 ust. 1d pkt 2 Ustawy o PIT, w przypadku odpłatnego zbycia rzeczy lub praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, w związku z którymi, zgodnie z art. 11 ust. 2-2b Ustawy o PIT został określony przychód kosztem uzyskania przychodów z ich odpłatnego zbycia jest wartość przychodu określonego na podstawie art. 11 ust. 2 i 2a Ustawy o PIT albo wartość przychodu określonego na podstawie art. 11 ust. 2b Ustawy o PIT powiększona o wydatki na nabycie częściowo odpłatnych rzeczy lub praw albo innych świadczeń.

Jak zostało wskazane w stanowisku Zainteresowanych do pytania nr 3, wykonanie Opcji oraz uzyskanie pełnych praw (vesting) do (...) skutkujące nabyciem akcji Spółki będzie oznaczać obowiązek Zainteresowanych rozpoznania przychodu ze świadczeń częściowo odpłatnych zgodnie z art. 11 ust. 2b Ustawy o PIT. Jednocześnie, wskazany powyżej art. 22 ust. 1d pkt 2 Ustawy o PIT jednoznacznie wskazuje, iż wartość przychodu rozpoznanego przez Zainteresowanych z tytułu nabycia akcji Spółki wskutek realizacji Opcji oraz uzyskania pełnych praw (vesting) do (...) jak również odpłatność poniesiona przez Zainteresowanych z tytułu realizacji Opcji będzie stanowić koszt uzyskania przychodu Zainteresowanych w przypadku uzyskania przez Zainteresowanych przychodu ze zbycia akcji Spółki.

Przyjęcie odmiennego stanowiska od zaprezentowanego powyżej (tj. przyjęcia braku możliwości rozpoznania przychodu wykazanego przez Zainteresowanych na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 8 w zw. z art. 11 ust. 2b Ustawy o PIT jako kosztu uzyskania przychodu przy sprzedaży akcji Spółki nabytych wskutek realizacji Opcji oraz vesting (...)) skutkowałoby w istocie podwójnym opodatkowaniem tego samego przychodu, co do zasady, sprzecznym z zasadami polskiego prawa podatkowego.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Stosownie to treści art. 3 ust. 1a ww. ustawy:

Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

1) posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

2) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Jak stanowi art. 3 ust. 2a cytowanej ustawy:

Osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

W świetle art. 4a ww. ustawy:

Przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 215252a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Jak stanowi art. 11 ust. 1 ww. ustawy:

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15,art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19,art. 25b,art. 30ca,art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W myśl art. 11 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wartość pieniężną świadczeń w naturze, z zastrzeżeniem ust. 2c oraz art. 12 ust. 2-2c, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.

Zgodnie z art. 11 ust. 2a ww. ustawy:

Wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:

1)jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia - według cen stosowanych wobec innych odbiorców;

2)jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione - według cen zakupu;

3)jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku - według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku;

4)w pozostałych przypadkach - na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.

Stosownie natomiast do art. 11 ust. 2b ww. ustawy:

Jeżeli świadczenia są częściowo odpłatne, przychodem podatnika jest różnica pomiędzy wartością tych świadczeń, ustaloną według zasad określonych w ust. 2 lub 2a, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika.

Za przychody należy zatem uznać każdą formę przysporzenia majątkowego, zarówno formę pieniężną, jak i niepieniężną, w tym nieodpłatne świadczenia otrzymane przez podatnika. Dla celów podatkowych nieodpłatne świadczenie obejmuje każde działanie lub zaniechanie na rzecz innej osoby oraz wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób, których skutkiem jest nieodpłatne lub częściowo odpłatne, tj. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku innej osobie, mające konkretny wymiar finansowy.

Ustawodawca tworząc system opodatkowania dochodów osób fizycznych miał na względzie, że przysporzenia uzyskiwane przez osoby fizyczne mogą być skutkiem różnych rodzajów czynności i zdarzeń. Stworzył więc klasyfikację tych przysporzeń w oparciu o kryterium źródła przychodów i system ich opodatkowania uwzględniający specyfikę poszczególnych źródeł przychodów (obejmujący m.in. kwestię uwzględniania kosztów uzyskania przychodów dla celów ustalenia dochodu z danego źródła przychodów).

Źródła przychodów zostały określone w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wśród nich ustawodawca wyodrębnił:

  • pozarolniczą działalność gospodarczą (art. 10 ust. 1 pkt 3);
  • kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c (art. 10 ust. 1 pkt 7).

Szczegółowe regulacje dotyczące przychodów z poszczególnych źródeł zostały zawarte w art. 12-20 cytowanej ustawy.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Przy czym, jak stanowi art. 14 ust. 2 pkt 8 cytowanej ustawy:

Przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, z zastrzeżeniem ust. 2g i art. 21 ust. 1 pkt 125 i 125a.

Każde z opisanych we wniosku zdarzeń, tj. przystąpienie do programu motywacyjnego, nabycie Opcji oraz (...), moment realizacji Opcji oraz nabycie pełnych praw do (...), skutkujące nabyciem akcji spółki zagranicznej, sprzedaż akcji, dla określenia ich skutków podatkowych muszą być rozpatrzone oddzielnie.

Ocena skutków podatkowych wskazanych zdarzeń w pierwszej kolejności wymaga odniesienia się do regulacji art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i rozważenia, czy wstępny etap uczestnictwa Zainteresowanych w Programie, tj. uzyskanie Opcji oraz (...), uprawniających do nabycia akcji spółki amerykańskiej skutkuje powstaniem przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak wskazali Państwo we wniosku, w ramach Planu zorganizowanego przez spółkę amerykańską, każdy Zainteresowany uzyskał nieodpłatnie opcję nabycia określonej ilości akcji spółki amerykańskiej, za cenę wykonania Opcji, która jest równa wartości nominalnej akcji spółki amerykańskiej i jest niższa niż wartość rynkowa akcji z dnia wykonania Opcji. Warunkowe Opcje podlegają tzw. time vesting, czyli dany Zainteresowany stanie się w pełni uprawnionym do wykonania przyznanej Opcji (tj. nabycia określonej ilości akcji, po upływie okresu wskazanego w Dokumentacji Planu). Opcje nie dają Zainteresowanym uprawnień korporacyjnych, w szczególności uprawnienia do uzyskania dywidendy. Opcje są niezbywalne, nie istnieje i nie będzie istniał rynek obrotu tymi prawami, tym samym nie jest możliwe określenie wartości rynkowej Opcji na moment ich przyznania Zainteresowanym.

Poszczególni Zainteresowani, w ramach Planu nieodpłatnie uzyskali także uprawnienia do tzw. (...) (...), które są warunkowymi jednostkami uprawniającymi danego Zainteresowanego do nieodpłatnego uzyskania w przyszłości akcji spółki, w przypadku zaistnienia określonego zdarzenia oraz upływu uzgodnionego okresu współpracy (vesting). Do momentu nabycia akcji spółki amerykańskiej wskutek wykonania (...), Zainteresowany nie jest uprawniony do przenoszenia (...) na jakikolwiek podmiot trzeci, czy też do wykonywania jakichkolwiek praw korporacyjnych w spółce lub uzyskania dywidendy, tym samym nie istnieje i nie będzie istniał rynek obrotu tymi prawami, co oznacza, że nie jest możliwe określenie wartości rynkowej (...) na moment przyznania.

Zarówno do (...), jak i do Opcji nie mają zastosowania przepisy ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, stanowią one inne prawo do nabycia akcji w ramach programu.

Z powyższego wynika, że niewątpliwie w ramach organizowanego przez spółkę amerykańską planu motywacyjnego otrzymali Państwo nieodpłatnie prawa do nabycia w przyszłości akcji, które z uwagi na to, że są niezbywalne, nie jest możliwe ustalenie wartości rynkowej tych praw, przychód do opodatkowania na moment przystąpienia do Planu oraz uzyskania Opcji i (...), a także nabycia uprawnień do wykonania Opcji nie powstaje. Z samego posiadania tych praw nie płyną dla Zainteresowanych żadne korzyści finansowe.

Tym samym prawidłowe jest Państwa stanowisko w zakresie pytania Nr 1.

Prawidłowe jest także Państwa stanowisko odnośnie pytania Nr 2, dotyczącego ustalenia, czy moment realizacji Opcji oraz nabycie pełnych praw (vesting) do (...), skutkujące nabyciem akcji spółki amerykańskiej, stanowi dla Zainteresowanych moment powstania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak wskazali Państwo w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, na skutek realizacji Opcji nabyli Państwo akcje spółki amerykańskiej za cenę wykonania Opcji, która jest równa wartości nominalnej akcji spółki z dnia nabycia Opcji i jest niższa niż wartość rynkowa akcji z dnia wykonania Opcji. Akcje te uprawniają Zainteresowanych do uzyskania dywidendy, pomimo, że nie uprawniają do wykonywania praw głosu z akcji, a po ich nabyciu Zainteresowani będą uprawnieni do ich sprzedaży.

Tym samym, nabycie akcji spółki amerykańskiej poniżej ich ceny rynkowej z dnia nabycia jest niewątpliwie rzeczywistym, wymiernym przysporzeniem majątkowym Zainteresowanych. Zainteresowani uzyskują bowiem papiery wartościowe o konkretnej wartości rynkowej, natomiast nabywając je po cenie niższej niż wartość rynkowa z dnia wykonania Opcji, zdarzenie to na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych generuje powstanie przychodu w rozumieniu art. 11 ust. 2b cytowanej ustawy, w wysokości różnicy pomiędzy wartością rynkową tych akcji z dnia nabycia, a odpłatnością ponoszoną przez Zainteresowanych. Gdyby bowiem nie możliwość częściowo odpłatnego nabycia akcji, jako nabywcy, Zainteresowani musieliby ponieść koszt nabycia akcji w pełnej wysokości, ma zatem miejsce zaoszczędzenie wydatku.

Również z momentem nabycia pełnych praw (vesting) do jednostek (...), a więc nabycia pełnych praw do akcji, w związku z zaistnieniem zdarzeń wskazanych w Planie, Zainteresowani stają się pełnoprawnymi właścicielami akcji spółki amerykańskiej bez ponoszenia dodatkowych opłat, czyli nieodpłatnie, a co za tym idzie po stronie Zainteresowanych powstaje przychód podlegający opodatkowaniu, o którym mowa w art. 11 ust. 2a ww. ustawy.

Ponieważ z podmiotem, od którego Zainteresowani nabywają akcje, i z którym podpisują odrębną umowę uczestnictwa w Planie, zarówno w odniesieniu do Opcji, jak i (...) jest spółka z siedzibą w Stanach Zjednoczonych Ameryki, z którą Zainteresowanych, w okresie do dnia złożenia wniosku o wydanie interpretacji łączyła umowa o współpracę (umowa B2B), gdzie, jak wskazano we wniosku, fakt współpracy pomiędzy Zainteresowanymi oraz spółką amerykańską był podstawą skierowania do Zainteresowanych propozycji przystąpienia do Planu, uzyskany przychód należy zakwalifikować do przychodów z działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak słusznie wskazali Państwo w uzasadnieniu do stanowiska odnośnie pytania Nr 3 i 4, fakt istnienia Umowy B2B pomiędzy danym Zainteresowanym a Spółką (ewentualnie spółką z grupy kapitałowej Spółki) jest podstawą objęcia danego Zainteresowanego Planem. Tym samym, przystąpienie Zainteresowanego do Planu i ewentualne przyznanie danemu Zainteresowanemu uprawnień do Opcji (vesting) wynika z faktu prowadzenia działalności gospodarczej przez Zainteresowanego, w szczególności, świadczenia usług na rzecz Spółki (ewentualnie innej spółki z grupy kapitałowej Spółki) na podstawie Umowy B2B. Odpowiedni okres współpracy pomiędzy danym Zainteresowanym a Spółką (lub spółką z grupy kapitałowej Spółki) jest warunkiem uzyskania uprawnienia do wykonania Opcji, nabycia określonej ilości akcji Spółki. W konsekwencji, ewentualny przychód z tytułu realizacji Opcji (nabycia akcji Spółki) uzyskanej przez Zainteresowanego w ramach prowadzonej przez danego Zainteresowanego działalności gospodarczej, należy zakwalifikować jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponadto analogiczna argumentacja znajduje zastosowanie do kwalifikacji przychodu Zainteresowanych z nabycia akcji wskutek uzyskania pełnych praw (vesting) do (...), z zastrzeżeniem zastosowania art. 11 ust. 2a ww. ustawy.

Mając na uwadze powyższe, potwierdzić należy także, że źródłem przychodu z tytułu częściowo odpłatnie nabytych akcji spółki amerykańskiej w wyniku realizacji Opcji oraz nieodpłatnego nabycia akcji wskutek nabycia pełnych praw do (...), w sytuacji gdy Zainteresowanych w okresie od dnia złożenia wniosku o wydanie interpretacji do momentu uzupełnienia wniosku na wezwanie organu, tj. 17 października 2023 r., wszyscy Zainteresowani zostali współpracownikami spółki powiązanej ze spółką amerykańską, tj. spółki z siedzibą na terytorium Wielkiej Brytanii, tj. że przychód z tego tytułu zaliczyć należy również do przychodu z działalności gospodarczej.

Wskazali bowiem Państwo, że wszyscy Zainteresowani świadczą na rzecz Spółki 2 usługi z zakresu technologii informatycznych, w szczególności polegających na tworzeniu i rozwijaniu oprogramowania, jak również obsłudze systemów informatycznych, czy też usług doradczych w zakresie informatyki. Wszyscy Zainteresowani są stronami umów (award agreements) zawartych ze Spółką amerykańską, regulujących zasady uczestniczenia Zainteresowanych w Planie. Spółka brytyjska i spółka amerykańska są spółkami powiązanymi. Natomiast, pomimo, że umowy o współpracy zawarte pomiędzy Zainteresowanymi a spółką brytyjską nie wskazują Planu (czy też prawa do otrzymania Opcji), jako części wynagrodzenia Zainteresowanych z tytułu świadczenia usług na rzecz spółki brytyjskiej, nie przesądza, że przychód z nabycia akcji spółki amerykańskiej nie stanowi dla Zainteresowanych przychodu z działalności gospodarczej.

Spółki są ze sobą powiązane i podstawą uczestnictwa Zainteresowanych w Planie pozostała w dalszym ciągu umowa zawarta ze spółką amerykańską (award agreements), gdzie o możliwości uczestnictwa w Planie zadecydował fakt współpracy danego Zainteresowanego ze spółką amerykańską, jako konsultanta w rozumieniu Planu i na rzecz spółki brytyjskiej wszyscy Zainteresowani świadczą usługi współpracy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej z zakresu technologii informatycznych, w takim samym zakresie, jak na rzecz spółki amerykańskiej.

W konsekwencji uzyskany przychód z nabycia akcji należy zakwalifikować, do przychodu z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tym samy Państwa stanowisko do pytania Nr 3 i 4 również jest prawidłowe.

Kolejnym momentem rozpoznania przychodu w związku z uczestnictwem Zainteresowanych w Planie jest odpłatne zbycie akcji spółki z siedzibą w Stanach Zjednoczonych nabytych w wyniku realizacji Opcji oraz (...), generujące przychód z kapitałów pieniężnych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który powstaje w momencie przeniesienia na nabywcę własności akcji (art. 17 ust. 1ab pkt 1 ww. ustawy).

Wszyscy Zainteresowani prowadzą działalność gospodarczą, jednakże jej przedmiot nie obejmuje obrotu papierami wartościowymi lub instrumentami pochodnymi, co przesądza, że uzyskany przychód ze sprzedazy akcji stanowić będzie przychód z kapitałów pieniężnych.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych.

W myśl natomiast art. 30b ust. 1 ww. ustawy:

Od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), z odpłatnego zbycia udziałów w spółdzielni oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Stosownie do treści art. 30b ust. 2 pkt 4 ww. ustawy:

Dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest równica pomiędzy suma przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) albo udziałów w spółdzielni a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f oraz art. 23 ust. 1 pkt 38 i 38c.

Na podstawie art. 30b ust. 3 ww. ustawy:

Przepisy ust. 1 i 1a stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niezapłacenie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji.

Stanowisko Państwa w zakresie pytania Nr 5 jest zatem prawidłowe.

Odnośnie możliwości pomniejszenia przychodu ze zbycia akcji o stosowne koszty uzyskania przychodu w wysokości przychodu podlegającego opodatkowaniu na moment realizacji Opcji oraz odpowiednio (...), zgodnie z art. 22 ust. 1d pkt 2 cytowanej ustawy, co stanowi przedmiot pytania Nr 6, należy stwierdzić:

Ustawodawca regulując zasady ustalania dochodu z odpłatnego zbycia akcji zezwala, aby przychód do opodatkowania pomniejszały koszty uzyskania tego przychodu, jednocześnie uzależniając ich wysokość od sposobu objęcia (nabycia) zbywanych akcji.

Koszty uzyskania przychodu Zainteresowani powinni ustalić w oparciu o art. 22 ust. 1d pkt 2 w zw. z art. 23 ust. 1 pkt 38 oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ww. ustawy:

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia albo umorzenia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

Powyższy przepis posługuje się określeniem „wydatki na objęcie lub nabycie udziałów (akcji)”, przy czym nie precyzuje tego pojęcia ani nie wymienia przykładowych rodzajów wydatków mieszczących się w tym pojęciu. Zgodnie z językowym znaczeniem tego pojęcia, „wydatek” to „suma, która ma być wydana albo suma wydana na coś” (www.sjp.pwn.pl). Synonimami „wydatku” są „nakład, koszt, suma, opłata, wysiłek” (www.synonimy.pl). Wydatki, o których mowa w omawianych przepisach mają być przy tym poniesione na konkretny cel: „na objęcie lub nabycie udziałów (akcji)”.

Jak wynika natomiast z treści art. 22 ust. 1d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W przypadku odpłatnego zbycia rzeczy lub praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, w związku z którymi, zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, został określony przychód, a także w przypadku odpłatnego zbycia rzeczy, praw lub innych świadczeń będących przedmiotem wykonania świadczenia niepieniężnego, o którym mowa w art. 14 ust. 2e i 2f, kosztem uzyskania przychodów z ich odpłatnego zbycia, z uwzględnieniem aktualizacji dokonanej zgodnie z odrębnymi przepisami, jest odpowiednio:

1)wartość przychodu określonego na podstawie art. 11 ust. 2 i 2a albo

2)wartość przychodu określonego na podstawie art. 11 ust. 2b powiększona o wydatki na nabycie częściowo odpłatnych rzeczy lub praw albo innych świadczeń, albo

3)równowartość wierzytelności (należności) uregulowanej przez wykonanie świadczenia niepieniężnego (w naturze), o którym mowa w art. 14 ust. 2e i 2f, pomniejszonej o naliczony w związku z przekazaniem tego świadczenia niepieniężnego podatek od towarów i usług

- pomniejszona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1.

Przepis ten daje możliwość uwzględnienia w kosztach podatkowych - w przypadku odpłatnego zbycia rzeczy/prawa otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie - wartości przychodu określonego na moment otrzymania/nabycia tych rzeczy/praw z tytułu nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń i świadczeń w naturze, określonego zgodnie z art. 11 ust. 2, 2a i 2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem w momencie odpłatnego zbycia akcji spółki amerykańskiej, Zainteresowani będą uprawnieni do pomniejszenia uzyskanego przychodu o poniesione koszty uzyskania tego przychodu w wysokości poniesionych przez Zainteresowanych wydatków na nabycie akcji, a więc zapłaconej ceny za akcje, w przypadku ich nabycia w wyniku realizacji Opcji oraz o wartość przychodu jaka zostanie określona zgodnie z art. 11 ust. 2b ww. ustawy w momencie nabycia akcji.

Państwa stanowisko w zakresie pytania Nr 6 należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

  • zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji,
  • stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Odnośnie powołanych przez Zainteresowanych interpretacji indywidualnych oraz wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego - wskazać należy, że interpretacje te dotyczą tylko konkretnej, indywidualnej sprawy, jak również powołane wyroki dotyczą konkretnych spraw podatników osądzonych w określonym stanie faktycznym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące. Natomiast organy podatkowe mimo, że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami sądów i innych organów podatkowych, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, z tego powodu, że nie stanowią materialnego prawa podatkowego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Zainteresowana będąca stroną postępowania (H. K.) – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00