Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 27 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.498.2023.2.MR1
Ustalenie pomniejszenia kwoty zaliczek na podatek dochodowy pobranych od dochodów Specjalistów w każdym kolejnym roku po 2023 (przez kolejnych 6 lat) o iloczyn kwoty nieodliczonej z lat poprzednich i stawki podatku.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 września 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 11 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy Spółka uprawniona będzie do pomniejszenia kwoty podlegającej przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowany podatek dochodowy pobranych od dochodów (przychodów) Specjalistów B+R, zgodnie z art. 18db ust. 1 ustawy o PDOP, w każdym kolejnym roku następującym po 2023 roku (przez kolejnych 6 lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku w którym podatnik miał prawo do skorzystania z odliczenia kosztów kwalifikowanych zgodnie z art. 18d ust. 8 zdanie drugie ustawy o PDOP), o iloczyn kwoty nieodliczonej przez Spółkę w ramach ulgi badawczo-rozwojowej z lat poprzedzających rok podatkowy w którym jest składane zeznanie CIT-8 i stawki podatku obowiązującej Wnioskodawcę w danym roku podatkowym.
Treść wniosku jest następująca :
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
(…) z siedzibą w (…) (dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka”) jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Polski, tj. podatnikiem podatku dochodowego w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587 z późn. zm., dalej: „ustawa o PDOP”).
Przedmiot działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę obejmuje przede wszystkim produkcję i aktywność związaną z (…). Działalność badawczo-rozwojowa prowadzona przez Spółkę obejmuje szerokie spektrum prac związanych z rozwojem produktów, procesów oraz technologii wykorzystywanych w procesie produkcji (…), a także zdobywaniem niezbędnej wiedzy i umiejętności, które prowadzić mogą do stworzenia rozwiązań niewystępujących w praktyce gospodarczej lub w znaczącym stopniu odróżniających się od tych dotychczas wykorzystywanych przez Spółkę. Prace realizowane przez Wnioskodawcę mają ustalony cel, harmonogram, etapy oraz osoby odpowiedzialne za wykonanie konkretnych czynności i zarządzanie projektami. Powyższe czynności wykonywane są przez: pracowników Spółki, tj. osoby zatrudnione przez Wnioskodawcę na podstawie umowy o pracę oraz współpracowników Spółki, tj. osoby realizujące czynności w oparciu o umowy inne niż umowy o pracę.
W zakresie prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej dotyczącej produkcji (…) (dalej: „Działalność B+R”), Wnioskodawca korzysta z ulgi badawczo-rozwojowej na zasadach opisanych w art. 18d ustawy o PDOP. Wnioskodawca uzyskał w tym zakresie m.in. następujące interpretacje indywidualne: potwierdzające badawczo-rozwojowy charakter prowadzonej działalności (z dnia 3 listopada 2016 r. o sygn. 1462-IPPB5.4510.872.2016.1.MR oraz z dnia 3 lutego 2017 r. o sygn. 1462-IPPB5.4510.1110.2016.1.MR); potwierdzające, że prace Spółki mające za zadanie dostosowanie tworzonych (…) również mają charakter działalności badawczo-rozwojowej (z dnia 20 listopada 2020 r. o sygn. 0111-KDIB1-3.4010.390.2020.2.MBD oraz z dnia 1 grudnia 2020 r. o sygn. 0111-KDIB1-3.4010.389.2020.2.APO). potwierdzające, że koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o PDOP w roku zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów oraz wg limitów z art. 18d ust. 7 ustawy o PDOP obowiązujących w roku tegoż zaliczenia (z dnia 12 lutego 2020 r. o sygn. 0111-KDIB1-3.4010.568.2019.1.APO oraz z dnia 30 maja 2017 r. o sygn. 0114-KDIP2-1.4010.75.2017.1.MR).
Rezultatem Działalności B+R prowadzonej przez Spółkę są tworzone przez nią (…)
W ramach prowadzonej Działalności B+R, Wnioskodawca ponosi szereg wydatków, które stanowią dla niego tzw. koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2-3b ustawy o PDOP. W szczególności, do kategorii kosztów ponoszonych przez Wnioskodawcę należą:
- należności wypłacane przez Spółkę pracownikom z tytułu stosunku pracy wiążącego Wnioskodawcę z pracownikami wraz ze składkami płaconymi przez Spółkę (na zasadach określonych przepisami ustawy z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych (tj. Dz. U. z 2023 r., poz. 1230 z późń. zm., dalej: „ustawa o SUS”) z tytułu tego stosunku pracy, tj. koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o PDOP,
- należności z tytułu umowy zlecenia i umowy o dzieło wraz ze składkami finansowanymi przez Spółkę (na zasadach określonych przepisami ustawy o SUS) z tytułu tych należności, tj. koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1a ustawy o PDOP.
Wnioskodawca jest i będzie płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych (w odniesieniu do wynagrodzenia wypłacanego z tytułu stosunku pracy, wykonywania czynności na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło oraz z tytułu praw autorskich) w rozumieniu art. 32 oraz art. 41 ust. 1 i 4 ustawy z 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2022 r., poz. 2647 z późń. zm., dalej: „ustawa o PDOF”) i w konsekwencji zobowiązany jest i będzie do obliczania i pobrania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych na zasadach wynikających z przepisów ustawy o PDOF.
Na dzień sporządzania niniejszego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, Wnioskodawca posiada nieodliczone koszty kwalifikowane wynikające z prowadzonej Działalności B+R skumulowane od 2020 r. i w przyszłości może posiadać narastające nieodliczone koszty kwalifikowane wykazywane w kolejnych zeznaniach podatkowych (zgodnie z art. 18d ust. 8 zdanie drugie ustawy o PDOP).
W roku kalendarzowym 2023, Spółka skorzystała z ulgi określonej w art. 18db ustawy o PDOP (zwanej dalej “ulgą na innowacyjnych pracowników”) i w tym zakresie otrzymała pozytywną interpretację indywidualną potwierdzającą, że Spółka uprawniona była do pomniejszenia kwoty podlegającej przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy pracowników wykonujących czynności w ramach Działalności B+R Spółki, zgodnie z art. 18db ust. 1 ustawy o PDOP, o iloczyn kwoty nieodliczonej przez Spółkę w ramach ulgi badawczo-rozwojowej z lat poprzedzających wejście art. 18db w życie, tj. przed 2022 r., począwszy od miesiąca następującego po miesiącu złożenia zeznania CIT-8 za rok podatkowy 2022 do końca roku podatkowego w którym zostało złożone to zeznanie oraz potwierdzającą, że wartość odliczenia zgodnie z art. 18db będącego przedmiotem pytania nr 1 ma wynikać z iloczynu kwoty nieodliczonej przez Spółkę w ramach ulgi badawczo-rozwojowej z lat poprzedzających wejście art. 18db w życie, tj. przed 2022 r. i stawki wynikającej z art. 19 ust. 1 ustawy o PDOP (interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 10 stycznia 2023 r. o sygn. 0114-KDIP2-1.4010.149.2022.4.MR).
W nawiązaniu do otrzymanej interpretacji indywidualnej o sygn. 0114-KDIP2-1.4010.149.2022.4.MR, w niniejszym wniosku Wnioskodawca pragnie potwierdzić, że również w przyszłości tj. w latach następujących po roku kalendarzowym 2023 będzie miał możliwości rozliczenia ulgi na innowacyjnych pracowników (wskazanej w art. 18db ustawy o PDOP) przez pomniejszenie kwoty podlegającej przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy pracowników oraz współpracowników wykonujących czynności w ramach Działalności B+R Spółki, zgodnie z art. 18db ust. 1 ustawy o PDOP, o iloczyn kwot nieodliczonych przez Spółkę w ramach ulgi badawczo-rozwojowej skumulowanej z poprzednich lat podatkowych i stawki podatku obowiązującej Wnioskodawcę w danym roku podatkowym.
Spółka zamierza dokonać odliczenia zgodnie z art. 18d i 18db ustawy o PDOP, a w szczególności zaznacza, że: rok podatkowy jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, spełnia i będzie spełniała warunki do korzystania z ulgi B+R wskazane w art. 18d ustawy o CIT i korzysta z tej ulgi, nie będzie korzystać z ulgi na innowacyjnego pracownika w stosunku do zaliczek przekazywanych na zasadach określonych w art. 38 ust. 2-2c ustawy o PDOF, wykonane przez Spółkę projekty realizowane w toku Działalności B+R nie stanowią i nie będą stanowiły badań podstawowych w rozumieniu art. 4a pkt 27 lit. a ustawy o PDOP, zaliczki na podatek dochodowy i zryczałtowany podatek dochodowy, pobrane od dochodu (przychodu) osób fizycznych pochodzą z tytułu: stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz wypłacanego przez podatnika zasiłku pieniężnego z ubezpieczenia społecznego; wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło; praw autorskich.
Spółka zamierza skorzystać z ulgi na innowacyjnych pracowników wyłącznie w odniesieniu do osób spełniających kryteria ustawowe, tj. zatrudnionych w oparciu o tytuł wskazany w art. 18db ust. 2 ustawy o PDOP tj. z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło, w tym osiągających przychody z praw autorskich. Przez osoby fizyczne, w odniesieniu do których Spółka zamierza skorzystać z ulgi, o której mowa w art. 18db ustawy o PDOP, rozumie osoby fizyczne bezpośrednio zaangażowane w Działalność B+R, których czas: pracy przeznaczony na realizację Działalności B+R pozostający w ogólnym czasie pracy w danym miesiącu wynosi co najmniej 50% lub przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie Działalności B+R na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu, pozostający w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi wynosi co najmniej 50%, (dalej osoby te będą określane jako „Specjaliści B+R”).
Spółka będzie stosować ulgę na innowacyjnych pracowników w odniesieniu do tych pracowników, dla których pełni funkcję płatnika na zasadach opisanych w art. 32 oraz 41 ust. 1 i 4 ustawy o PDOF, W ewidencji rachunkowej, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o PDOP Spółka wyodrębnia i będzie wyodrębniać koszty kwalifikowane związane z realizacją Projektów B+R, Spółka nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia lub decyzji o wsparciu, W zakresie nieodliczonych kosztów kwalifikowanych, które nie ulegną rozliczeniu w ramach ulgi na innowacyjnego pracownika, Spółka będzie odliczać te koszty kwalifikowane zgodnie z art. 18d ust. 5 i 5a ustawy o PDOP, stosując przy tym limity wskazane w art. 18d ust. 7 ustawy o PDOP, W ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową, Spółce nie przysługuje zwrot gotówkowy w rozumieniu art. 18da ustawy o PDOP, Spółka w dniu (...) 2018 r. otrzymała decyzję wydaną przez Ministra Przedsiębiorczości i Technologii nadającą Spółce status Centrum Badawczo-Rozwojowego na podstawie art. 17 ust. 2 i 4 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz.U z 2018 r., poz. 141). Status ten został podtrzymany w kolejnych latach podatkowych i jest aktywny na moment złożenia wniosku, Spółka zamierza skorzystać z ulgi na innowacyjnego pracownika wykorzystując nieodliczone we wcześniejszych latach podatkowych koszty kwalifikowane w tych latach podatkowych w których poniesie stratę albo osiągnie dochód niższy od kwoty przysługującego w roku podatkowym odliczenia na podstawie art. 18d w zakresie dochodu określonego zgodnie z art. 18 ustawy o PDOP opodatkowanego stawką podatku wynikającą z art. 19 ust. 1 ustawy o PDOP. Spółka osiąga i może w przyszłości osiągać kwalifikowany dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej podlegający opodatkowaniu stosownie do art. 24d ustawy o PDOP.
Możliwość dokonywania odliczenia ulgi na innowacyjnego pracownika przy osiągnięciu dochodów podlegających opodatkowaniu stosownie do art. 24d ustawy o PDOP została potwierdzona w wydanej przez DKIS interpretacji indywidualnej z dnia 20 grudnia 2022 r. o sygn. 0114-KDIP2-1.4010.148.2022.3.MR.
Ponadto Spółka uzyskuje i może w przyszłości uzyskiwać również przychody z zysków kapitałowych. Wnioskodawca podkreśla, że nawet w takiej sytuacji, nie będzie dokonywać odliczenia skumulowanych kosztów kwalifikowanych od podstawy opodatkowania wynikających z art. 24d ustawy o PDOP czy art. 7b ust. 1 ustawy o PDOP.
Pytanie
Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym Spółka uprawniona będzie do pomniejszenia kwoty podlegającej przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowany podatek dochodowy pobranych od dochodów (przychodów) Specjalistów B+R, zgodnie z art. 18db ust. 1 ustawy o PDOP, w każdym kolejnym roku następującym po 2023 roku (przez kolejnych 6 lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku w którym podatnik miał prawo do skorzystania z odliczenia kosztów kwalifikowanych zgodnie z art. 18d ust. 8 zdanie drugie ustawy o PDOP), o iloczyn kwoty nieodliczonej przez Spółkę w ramach ulgi badawczo-rozwojowej z lat poprzedzających rok podatkowy w którym jest składane zeznanie CIT-8 i stawki podatku obowiązującej Wnioskodawcę w danym roku podatkowym?
Państwa stanowisko w sprawie
W Państwa ocenie prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym Spółka uprawniona będzie do pomniejszenia kwoty podlegającej przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowany podatek dochodowy pobranych od dochodów (przychodów) Specjalistów B+R, zgodnie z art. 18db ust. 1 ustawy o PDOP, w każdym kolejnym roku następującym po 2023 roku, o iloczyn kwoty nieodliczonej przez Spółkę w ramach ulgi badawczo-rozwojowej z lat poprzedzających rok podatkowy, w którym jest składane zeznanie CIT-8 i stawki podatku obowiązującej Wnioskodawcę w danym roku podatkowym.
Uzasadnienie
Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca prowadzi działalność badawczo-rozwojową w zakresie produkcji (…) i w związku z prowadzoną działalnością ponosi szereg wydatków, korzystając jednocześnie z prawa do obniżenia podstawy opodatkowania o tzw. koszty kwalifikowane na zasadach opisanych w art. 18d ustawy o PDOP. W szczególności, koszty kwalifikowane ponoszone przez Spółkę obejmują wydatki na wynagrodzenia dla zatrudnionych z tytułu stosunku pracy, umów zlecenie, umów o dzieło oraz z tytułu praw autorskich pomiędzy tymi osobami fizycznymi a Wnioskodawcą. Jednocześnie, jak zostało wskazane na wstępie, Spółka spełni warunki korzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 18db ustawy o PDOP.
Wnioskodawca otrzymał pozytywną interpretację dotyczącą możliwości rozliczenia ulgi na innowacyjnych pracowników (wskazanej w art. 18db ustawy o PDOP) od nieodliczonych kosztów kwalifikowanych z ulgi badawczo-rozwojowej z lat poprzedzających wejście ulgi na innowacyjnych pracowników w życie, tj. przed 2022 r., począwszy od miesiąca następującego po miesiącu złożenia zeznania CIT-8 za rok podatkowy 2022 do końca roku podatkowego w którym zostało złożone to zeznanie (tj. do końca 2023 roku).
Wątpliwość Wnioskodawcy dotyczy możliwość rozliczenia ulgi na innowacyjnych pracowników również w latach następujących po roku podatkowym 2023. Należy zauważyć, że ulga na innowacyjnych pracowników regulowana jest przez przepisy art. 18db ustawy o PDOP. Zgodnie z ustępem 1 tego przepisu, podatnik będący płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych, który poniósł za rok podatkowy stratę albo osiągnął dochód niższy od kwoty przysługującego w roku podatkowym odliczenia na podstawie art. 18d ustawy o PDOP, może pomniejszyć kwotę podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego wskazanych w ust. 2 o iloczyn kwoty nieodliczonej i stawki podatku obowiązującej tego podatnika w danym roku podatkowym.
Jednocześnie, zgodnie z art. 18db ust. 2 ustawy powyższy przepis ma zastosowanie między innymi do zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 32 oraz 41 ust. 1 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pobranych od dochodów (przychodów), z tytułu: stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz wypłacanego przez podatnika zasiłku pieniężnego z ubezpieczenia społecznego; wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło; praw autorskich.
Ponadto, prawo do obniżenia przysługuje wyłącznie w odniesieniu do tych osób fizycznych, które są bezpośrednio zaangażowane w działalność badawczo-rozwojową, których czas (art. 18db ust. 3 ustawy o PDOP): pracy przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostający w ogólnym czasie pracy w danym miesiącu wynosi co najmniej 50% lub przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu, pozostający w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi wynosi co najmniej 50%.
Stosownie do treści art. 18db ust. 4 updop, uprawnienie do pomniejszenia, o którym mowa w ust. 1, przysługuje począwszy od miesiąca następującego bezpośrednio po miesiącu, w którym podatnik złożył zeznanie, o którym mowa w art. 27 ust. 1, do końca roku podatkowego, w którym zostało złożone to zeznanie.
Zgodnie z art. 18db ust. 5 ustawy o PDOP, przepisy ust. 1-4 nie mają zastosowania do: zaliczek przekazywanych na zasadach określonych w art. 38 ust. 2-2c ustawy o PDOF; podatnika, któremu przysługuje kwota określona w art. 18da ustawy o PDOP.
W świetle brzmienia powyższych przepisów, należy wskazać, że w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2022 roku, podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową są uprawnieni do pomniejszenia kwoty zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz zryczałtowany podatek dochodowy przekazywanej na rachunek urzędu skarbowego z tytułu przychodów (dochodów) osób fizycznych osiąganych m.in. ze stosunku pracy, umów cywilno-prawnych oraz praw autorskich. Dla podatnika możliwość skorzystania z powyższego uprawnienia uwarunkowana jest spełnieniem następujących przesłanek: podatnik deklaruje kwotę kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 18d ust. 2 ustawy o PDOP nieodliczoną w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową (art. 18d ustawy o PDOP) w poprzednich latach podatkowych oraz podatnik, uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych poniósł stratę podatkową albo osiągnął dochód niższy od kwoty przysługującego w roku podatkowym odliczenia na podstawie art. 18d ustawy o PDOP. Kwota o którą podatnicy są uprawnieni obniżyć kwotę zaliczki podlegającej wpłacie na rachunek urzędu skarbowego stanowi iloczyn dwóch składników, tj.: kwoty nieodliczonej w ramach ulgi badawczo-rozwojowej (tzw. aktywo B+R) oraz stawki podatku obowiązującej podatnika w danym roku podatkowym.
Jak wskazano w opisie stanu faktycznego, Wnioskodawca deklaruje i w przyszłości będzie deklarował kwotę nieodliczoną w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, tym samym spełniając jeden z ww. warunków. W uzasadnieniu do ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Druk Sejmowy nr 1532; dalej: „Uzasadnienie do ustawy zmieniającej”) odnośnie wprowadzenia ulgi na innowacyjnych pracowników wskazano – „ustawa wprowadza rozwiązanie, zgodnie z którym podatnik będący płatnikiem, który prowadzi działalność B+R będzie mógł odliczyć od zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego, potrącanych z dochodów (przychodów) osób fizycznych zatrudnionych u niego na podstawie umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych, czy też praw autorskich, koszty kwalifikowane, których nie odliczył od swojego dochodu w zeznaniu rocznym w ramach odliczenia ulgi B+R ponieważ poniósł stratę albo wysokość dochodu była niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń”.
Zgodnie natomiast z art. 67 ust. 1 ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r., poz. 2105; dalej: “Ustawa zmieniająca”), pomniejszenie, o którym mowa w art. 18d ust. 3d-f oraz w art. 18ea-ef ustawy o CIT w brzmieniu nadanym Ustawą zmieniającą stosuje się do wydatków poniesionych po 31 grudnia 2021 r. Mając na uwadze treść przepisu art. 67 ust. 1 Ustawy zmieniającej w brzmieniu: “Przepisy art. 26e ust. 3d-3f i 7-9, art. 26ga, art. 26gb, art. 26ha–26hd i art. 30ca ust. 9a ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, art.18d ust. 3d-3f i 7-9, art. 18ea-18ef i art. 24d ust. 9a ustawy zmienianej w art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, i art. 11 ust. 1-4 oraz art. 21 ust. 3 ustawy zmienianej w art. 9, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, mają zastosowanie do wydatków poniesionych po dniu 31 grudnia 2021 r.”, należy zauważyć, że ustawodawca celowo wyłączył z wyliczenia zastosowanie daty granicznej 31 grudnia 2021 r. do art. 18db, tj. ulgi na innowacyjnych pracowników. W związku z tym, Państwa zdaniem, termin ten nie dotyczy ulgi na innowacyjnych pracowników. W konsekwencji, w Państwa ocenie, ma on prawo do odliczania wydatków z lat ubiegłych w zaliczkach na podatek dochodowy potrącanych z dochodów (przychodów) osób fizycznych zatrudnionych u niego na podstawie umowy o pracę lub umów cywilno-prawnych, tj. ma prawo odliczyć koszty kwalifikowane, których nie odliczył od swojego dochodu w zeznaniu rocznym w ramach odliczenia ulgi B+R ponieważ wysokość dochodu była niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń.
Art. 18db ustawy o PDOP nie wprowadza zatem ograniczeń co do tego z jakiego okresu koszty kwalifikowane mogą być brane pod uwagę, przy skorzystaniu z ulgi na innowacyjnych pracowników, tj. czy są to koszty z lat ubiegłych czy też z okresu po wprowadzeniu ulgi (tj. od 1 stycznia 2022). Jeśli taki byłby cel ustawodawcy, stosowne ograniczenie wprowadzone by było w art. 67 ust. 1 Ustawy zmieniającej. Mając na względzie powyższe, opierając się bezpośrednio na przepisach i uzasadnieniu do Ustawy zmieniającej, w Państwa ocenie, wyłączenie art. 18db z katalogu artykułów wymienionych w art. 67 ust. 1, pozwala na rozliczenie w zaliczkach na PIT wydatków poniesionych w latach poprzednich. Wnioskodawca, prowadzący prace badawczo-rozwojowe, posiadający nieodliczone koszty kwalifikowane od 2020 r. i który, będzie w przyszłości posiadał narastające nieodliczone koszty kwalifikowane, ma prawo przez kolejnych 6 lat podatkowych na podstawie art. 18d ust. 8 ustawy o PDOP odliczać je w kolejnych zeznaniach lub też zgodnie z art. 18db ust. 1 ustawy o PDOP począwszy od 1 stycznia 2022 r. (od miesiąca następującego bezpośrednio po miesiącu, w którym podatnik złożył zeznanie), może pomniejszyć kwotę podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy (zryczałtowany podatek dochodowy) o iloczyn kwoty nieodliczonej z poprzednich lat podatkowych. Kwota przysługującego podatnikowi odliczenia w roku podatkowym na podstawie art. 18d ustawy o PDOP, uwzględnia koszty kwalifikowane poniesione w danym roku podatkowym jak i koszty nieodliczone z poprzednich lat, przysługujące do odliczenia w okresie kolejnych sześciu lat podatkowych. Z tego wynika, że nieodliczona kwota kosztów kwalifikowanych B+R w danym roku podatkowym, będąca podstawą do ustalenia ulgi na innowacyjnych pracowników może obejmować koszty kwalifikowane z lat poprzedzających rok, za który składane jest zeznanie podatkowe, w tym również z lat poprzedzających wejście art. 18db w życie. Potwierdzeniem na to jest m.in:
- pozytywna interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 27 lipca 2023 r. o sygn. 0111-KDIB1-3.4010.303.2023.2.MBD, w której organ wskazał, że: “"Kwota przysługujących odliczeń", o której mowa w treści ww. przepisu, oznacza całkowitą kwotę odliczeń przysługujących podatnikowi w danym roku - wynikającą zarówno z kosztów działalności badawczo-rozwojowej poniesionych w roku bieżącym, jak i w latach poprzednich (ale nieodliczonych w ramach ulgi B+R ze względu na nieosiągnięcie dochodu w odpowiedniej wysokości). Ze wskazanego przepisu, nie wynika, aby porównaniu z osiągniętym dochodem podlegała tylko ta kwota odliczeń, która wynika z kosztów działalności badawczo-rozwojowej poniesionych jedynie w bieżącym roku podatkowym.”
- pozytywna interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 24 lipca 2023 r. o sygn. 0111-KDIB1-3.4010.272.2023.1.MBD, w której organ wskazał że: “Zatem, kwota przysługującego podatnikowi odliczenia w roku podatkowym na podstawie art. 18d u.p.d.o.p., uwzględnia koszty kwalifikowane poniesione w danym roku podatkowym jak i koszty nieodliczone z poprzednich lat, przysługujące do odliczenia w okresie kolejnych sześciu lat podatkowych. Z tego wynika, że nieodliczona kwota kosztów kwalifikowanych B+R w danym roku podatkowym, będąca podstawą do ustalenia ulgi na innowacyjnych pracowników może obejmować koszty kwalifikowane z lat poprzednich. W świetle powyższego, Państwa stanowisko wskazujące, że kwota przysługującego w roku podatkowym odliczenia na podstawie art. 18d u.p.d.o.p., o której mowa w art. 18db ust. 1 u.p.d.o.p., obejmuje zarówno nadwyżki kosztów kwalifikowanych nad osiągniętym dochodem w ostatnim zakończonym roku podatkowym jak i nieprzedawnioną i nierozliczoną w latach wcześniejszych kwotę ulgi zgodnie z art. 18d ust. 8 u.p.d.o.p., należy uznać za prawidłowe.”
- interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 1 czerwca 2023 r. o sygn. 0111-KDIB1-3.4010.172.2023.2.MBD, w której organ wskazał, że: “Z tego wynika, że nieodliczona kwota kosztów kwalifikowanych B+R w danym roku podatkowym, będąca podstawą do ustalenia ulgi na innowacyjnych pracowników może obejmować koszty kwalifikowane z lat poprzednich, natomiast bez uwzględnienia kosztów kwalifikowanych, które na skutek upływu 6-letniego terminu, nie mogłyby być odliczone w ramach ulgi B+R w kolejnych latach. Zatem, rozliczenie poniesionych w 2019 r., 2020 r., 2021 r. kosztów kwalifikowanych ulgi B+R, nieodliczonych w tych latach ze względu na poniesioną stratę lub niski dochód, jest możliwe jedynie od podstawy opodatkowania w kolejnych następujących po sobie sześciu latach podatkowych.”
- pozytywna interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 11 stycznia 2023 r. o sygn. 0114-KDIP2-1.4010.126.2022.2.MR, w której organ wskazał, że: „zgodzić się należy, że będą Państwo uprawnieni do skorzystania z Ulgi na Innowacyjnych Pracowników, o której mowa w art. 18db Ustawy o CIT, z wykorzystaniem kwoty przysługującego dodatkowego odliczenia w ramach ulgi B+R, z tytułu kosztów kwalifikowanych pozostających do odliczenia w latach następnych na podstawie art. 18d ust. 8 Ustawy o CIT, w tym także kosztów poniesionych przed 2022 r.”
- pozytywna interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 5 stycznia 2023 r. o sygn. 0111-KDIB1-3.4010.746.2022.1.JKU, w której organ – odstępując od uzasadnienia prawnego stanowiska podatnika - potwierdził, że: „Spółka będzie uprawniona do dokonania odliczenia iloczynu nieodliczonej kwoty wynikającej z Ulgi B+R i stawki podatku obowiązującej Spółkę w roku podatkowym 2023 i w latach kolejnych od zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych pobierany od dochodów (przychodów) osób fizycznych.”
- pozytywna interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 16 maja 2022 r., o sygn. 0111-KDIB1-3.4010.89.2022.2.AN, w której organ potwierdził, iż: “Spółka, stosownie do treści art. 18db ustawy o CIT, będzie uprawniona do pomniejszania kwoty podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego wskazanych w art. 18db ust. 2 ustawy o CIT, o iloczyn kwoty nieodliczonej i stawki podatku obowiązującej Spółkę w roku podatkowym 2021”.
W ustawie wprost zostało wskazane, iż jeśli Wnioskodawca nie skorzysta z ulgi na innowacyjnych pracowników w związku z prowadzoną Działalnością B+R będzie miał prawo na koniec roku w zeznaniu rocznym do odliczenia ulgi badawczo-rozwojowej, zgodnie z art. 18d ust. 8 ustawy o PDOP. Wydaje się zatem oczywiste, że obie ulgi tj. badawczo-rozwojowa oraz na innowacyjnych pracowników mogą być stosowane naprzemiennie. Czyli jeśli podatnik nie wykorzysta kosztów kwalifikowanych z Działalności B+R z lat ubiegłych może ją wykorzystać albo na innowacyjnych pracowników (zgodnie z art. 18db ustawy o PDOP) albo też odliczać w latach następnych ulgę badawczo-rozwojową (zgodnie z art. 18d ust. 8 ustawy o PDOP) w zeznaniu rocznym. Pragną Państwo zauważyć, że w świetle art. 18db ust. 4 ustawy o PDOP nie powinno budzić wątpliwości, że odliczenie kwoty przedstawionej w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego na podstawie art. 18db ust. 1 ustawy o PDOP będzie przysługiwać Spółce począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostało złożone zeznanie za dany rok podatkowy. Uprawnienie to wynika wprost z przepisu, zgodnie z którym konieczne jest wykazanie kwoty ulgi B+R w wysokości umożliwiającej skorzystania z odliczenia z art. 18db ust. 1 ustawy o PDOP oraz samo złożenie zeznania, w którym to Spółka zadeklaruje ulgę przysługującą jej do odliczenia w kolejny latach podatkowych.
Mając na względzie powyższe, w Państwa ocenie prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym Spółka uprawniona będzie do pomniejszenia kwoty podlegającej przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowany podatek dochodowy pobranych od dochodów Specjalistów B+R, zgodnie z art. 18db ust. 1 ustawy o PDOP, w każdym kolejnym roku następującym po 2023 roku, o iloczyn kwoty nieodliczonej przez Spółkę w ramach ulgi badawczo-rozwojowej z lat poprzedzających rok podatkowy, w którym jest składane zeznanie CIT-8 i stawki podatku obowiązującej Wnioskodawcę w danym roku podatkowym.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z brzmieniem art. 4a pkt 26 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587, dalej: „updop”, „ustawa o CIT”),
działalności badawczo-rozwojowej - oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań;
Natomiast, stosownie do treści art. 18d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
W myśl art. 18d ust. 8 updop,
odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1
Zgodnie z art. 18d ust. 9 updop,
przepisu ust. 8 zdanie drugie i trzecie nie stosuje się, jeżeli podatnik wykaże w zeznaniu kwotę przysługującą mu zgodnie z art. 18da.
Ustawą z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 2105 ze zm.; dalej: Ustawa Nowelizująca), która weszła w życie 1 stycznia 2022 r., wprowadzono przepisy mające zdynamizować rozwój gospodarczy kraju poprzez system ulg podatkowych. Należy do nich m.in. tzw. „ulga na innowacyjnych pracowników”.
Regulacje dotyczącą tej ulgi zawiera dodany do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych art. 18db, który w ust. 1 stanowi, że
podatnik będący płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych, który poniósł za rok podatkowy stratę albo osiągnął dochód niższy od kwoty przysługującego w roku podatkowym odliczenia na podstawie art. 18d, może pomniejszyć kwotę podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego wskazanych w ust. 2 o iloczyn kwoty nieodliczonej i stawki podatku obowiązującej tego podatnika w danym roku podatkowym.
Zgodnie z art. 18db ust. 2 updop,
przepis ust. 1 ma zastosowanie do zaliczek na podatek dochodowy i zryczałtowanego podatku dochodowego, o których mowa w art. 32 oraz art. 41 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, pobranych od dochodów (przychodów) osób fizycznych, z tytułu:
1) stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz wypłacanego przez podatnika zasiłku pieniężnego z ubezpieczenia społecznego;
2) wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło;
3) praw autorskich.
Zgodnie z art. 18db ust. 3 updop,
przez osoby fizyczne, o których mowa w ust. 2, rozumie się osoby fizyczne bezpośrednio zaangażowane w działalność badawczo-rozwojową, których czas:
1) pracy przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostający w ogólnym czasie pracy w danym miesiącu wynosi co najmniej 50% lub
2) przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu, pozostający w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi wynosi co najmniej 50%.
Stosownie do treści art. 18db ust. 4 updop,
uprawnienie do pomniejszenia, o którym mowa w ust. 1, przysługuje począwszy od miesiąca następującego bezpośrednio po miesiącu, w którym podatnik złożył zeznanie, o którym mowa w art. 27 ust. 1, do końca roku podatkowego, w którym zostało złożone to zeznanie.
W myśl art. 18db ust. 5 updop,
przepisy ust. 1-4 nie mają zastosowania do:
1) zaliczek przekazywanych na zasadach określonych w art. 38 ust. 2-2c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych;
2) podatnika, któremu przysługuje kwota określona w art. 18da.
Zgodnie z art. 18db ust. 6 updop,
jeżeli podatnik utracił prawo do odliczenia, o którym mowa w ust. 1, dolicza kwoty poprzednio odliczone w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym utracił to prawo.
Należy zauważyć, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przewidują dwie podstawowe stawki opodatkowania właściwe dla podatników tego podatku. Zgodnie z art. 19 ust. 1 pkt 1 i 2:
podatek, z zastrzeżeniem art. 21, art. 22, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, wynosi:
1) 19% podstawy opodatkowania;
2) 9% podstawy opodatkowania od przychodów (dochodów) innych niż z zysków kapitałowych - w przypadku podatników, u których przychody osiągnięte w roku podatkowym nie przekroczyły wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2 000 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł.
Zatem, dochody osiągane przez podatników zasadniczo podlegają opodatkowaniu podstawową stawką opodatkowania wynikającą z art. 19 ust. 1 ustawy o pdop. Stawka ta jest bowiem podstawową stawką obowiązującą wszystkich podatników podatku dochodowego od osób prawnych i co do zasady powinna być przez nich (podatników o których mowa w ww. ustawie) stosowana.
Z kolei zgodnie z art. 27 ustawy o pdop:
Podatnicy, z wyjątkiem zwolnionych od podatku na podstawie art. 6 ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 1d i 1da, art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. a oraz przepisów ustawy wymienionej w art. 40 ust. 2 pkt 8, są obowiązani, z zastrzeżeniem ust. 2a, składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) w roku podatkowym - do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą zapłaconych zaliczek za okres od początku roku.
Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia czy Spółka uprawniona będzie do pomniejszenia kwoty podlegającej przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowany podatek dochodowy pobranych od dochodów (przychodów) Specjalistów B+R, zgodnie z art. 18db ust. 1 ustawy o PDOP, w każdym kolejnym roku następującym po 2023 roku (przez kolejnych 6 lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku w którym podatnik miał prawo do skorzystania z odliczenia kosztów kwalifikowanych zgodnie z art. 18d ust. 8 zdanie drugie ustawy o PDOP), o iloczyn kwoty nieodliczonej przez Spółkę w ramach ulgi badawczo-rozwojowej z lat poprzedzających rok podatkowy w którym jest składane zeznanie CIT-8 i stawki podatku obowiązującej Wnioskodawcę w danym roku podatkowym.
Wskazać należy, że ulga na zatrudnienie innowacyjnych pracowników skierowana jest do przedsiębiorców, którzy w roku podatkowym ponieśli stratę lub, których wysokość osiągniętego dochodu nie pozwalała na odliczenie kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową.
Ustawa wprowadza zatem rozwiązanie, zgodnie z którym podatnik będący płatnikiem, który prowadzi działalność B+R będzie mógł odliczyć od zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego, potrącanych z dochodów (przychodów) osób fizycznych zatrudnionych u niego na podstawie umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych, czy też praw autorskich, koszty kwalifikowane, których nie odliczył od swojego dochodu w zeznaniu rocznym w ramach odliczenia ulgi B+R ponieważ poniósł stratę albo wysokość dochodu była niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń.
W konsekwencji przedsiębiorca, który jest płatnikiem będzie mógł pomniejszyć zaliczki na podatek dochodowy pobrane od dochodów z tytułu stosunku pracy czy też wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w przypadku, gdy jego pracownik / usługobiorca jest bezpośrednio zaangażowany w działalność B+R i, którego czas pracy przeznaczony na realizację działalność B+R lub czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalność B+R wynosi co najmniej 50% ogólnego czasu pracy/wykonania usługi.
Ponadto, wskazać należy, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:
1.podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,
2.koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu updop,
3.koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2-3 updop,
4.ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu updop,
5.podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględnione w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów,
6.w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b updop, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,
7.podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,
8.kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w updop,
9.koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiekolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wynika, że korzystają Państwo z ulgi badawczo-rozwojowej na zasadach opisanych w art. 18d ustawy o PDOP. Na dzień sporządzania niniejszego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, posiadają Państwo nieodliczone koszty kwalifikowane wynikające z prowadzonej działalności B+R skumulowane od 2020 r. i w przyszłości mogą posiadać narastające nieodliczone koszty kwalifikowane wykazywane w kolejnych zeznaniach podatkowych (zgodnie z art. 18d ust. 8 zdanie drugie o PDOP). W roku kalendarzowym 2023, Spółka skorzystała z ulgi określonej w art. 18db ustawy o PDOP. Ponadto pragną Państwo potwierdzić, że również w przyszłości tj. w latach następujących po roku kalendarzowym 2023 będziecie mieli możliwość rozliczenia ulgi na innowacyjnych pracowników (wskazanej w art. 18db ustawy o PDOP) przez pomniejszenie kwoty podlegającej przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy pracowników oraz współpracowników wykonujących czynności w ramach Działalności B+R Spółki, zgodnie z art. 18db ust. 1 ustawy o PDOP, o iloczyn kwot nieodliczonych przez Spółkę w ramach ulgi badawczo-rozwojowej skumulowanej z poprzednich lat podatkowych i stawki podatku obowiązującej Państwa w danym roku podatkowym. Spółka zamierza skorzystać z ulgi na innowacyjnego pracownika w stosunku do nieodliczonych we wcześniejszych latach podatkowych kosztów kwalifikowanych z tych lat podatkowych, w których poniosła stratę albo osiągnęła dochód niższy od kwoty przysługującego w roku podatkowym odliczenia na podstawie art. 18d w zakresie dochodu określonego zgodnie z art. 18 ustawy o PDOP opodatkowanego stawką podatku wynikającą z art. 19 ust. 1 ustawy o PDOP.
Ponadto Spółka wskazuje, że spełni warunki korzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 18db ustawy o PDOP.
Odnosząc się do zagadnienia poruszanego w treści pytania, raz jeszcze wskazać należy, że tzw. „ulgę na innowacyjnych pracowników” wprowadzono ustawą z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych, która weszła w życie 1 stycznia 2022 r.
Zgodnie z art. 67 ust. 1 ww. Ustawy Nowelizującej:
Przepisy art. 26e ust. 3d-3fi 7-9, art. 26ga, art. 26gb, art. 26 ha-26hd i art. 30ca ust. 9a ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, art. 18d ust. 3d-3ji 7-9, art. 18ea-18efi, art. 24d ust. 9a ustawy zmienianej w art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, i art. 11 ust. 1-4 oraz art. 21 ust. 3 ustawy zmienianej w art. 9, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, mają zastosowanie do wydatków poniesionych po dniu 31 grudnia 2021 r.
Zgodnie z treścią ww. art. 18db ustawy o updop:
podatnik będący płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych, który poniósł za rok podatkowy stratę albo osiągnął dochód niższy od kwoty przysługującego w roku podatkowym odliczenia na podstawie art. 18d, może pomniejszyć kwotę podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego wskazanych w ust. 2 o iloczyn kwoty nieodliczonej i stawki podatku obowiązującej tego podatnika w danym roku podatkowym.
W myśl art. 18d ust. 8 updop,
odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.
Tym samym, kwota przysługującego podatnikowi odliczenia w roku podatkowym na podstawie art. 18d ustawy o pdop, uwzględnia koszty kwalifikowane poniesione w danym roku podatkowym jak i koszty nieodliczone z poprzednich lat, przysługujące do odliczenia w okresie kolejnych sześciu lat podatkowych.
Z tego wynika, że nieodliczona kwota kosztów kwalifikowanych B+R w danym roku podatkowym, będąca podstawą do ustalenia ulgi na innowacyjnych pracowników może obejmować koszty kwalifikowane z lat poprzedzających 2022 rok.
Z kolei art. 18d ust. 9 updop, wskazuje, że:
przepisu ust. 8 zdanie drugie i trzecie nie stosuje się, jeżeli podatnik wykaże w zeznaniu kwotę przysługującą mu zgodnie z art. 18da ustawy o CIT.
Z powyższych przepisów wynika, że ulga określona w art. 18db updop, jest adresowana do podatników podatku dochodowego (będących płatnikami), którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową i ze względu na stratę lub niski dochód nie mogli w całości lub w części odliczyć w ramach ulgi B+R wydatków kwalifikowanych określonych w art. 18d ust. 2-3 updop, poniesionych w danym roku.
Ulga umożliwia płatnikowi zmniejszenie zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych odprowadzanych od wynagrodzeń pracowników wskazanych w art. 18db ust. 3 updop, o kwotę nieodliczonych wydatków kwalifikowanych. Odliczeniu podlega kwota stanowiąca iloczyn nieodliczonych wydatków kwalifikowanych i obowiązującej danego podatnika stawki podatku dochodowego.
Należy powołać również treść art. 67 ust. 2 i 3 ww. ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którymi:
pomniejszenie, o którym mowa w art. 26eb ustawy zmienianej w art. 1 oraz art. 18db ustawy zmienianej w art. 2, stosuje się po raz pierwszy w 2023 r.
w przypadku podatników podatku dochodowego od osób prawnych, których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2022 r., a zakończy się po dniu 31 grudnia 2021 r., pomniejszenie, o którym mowa w art. 18db ustawy zmienianej w art. 2, stosuje się po raz pierwszy w roku podatkowym rozpoczynającym się bezpośrednio po tym roku.
Odnosząc się do Państwa wątpliwości należy stwierdzić, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie regulują kwestii kolejności dokonywania odliczeń kosztów kwalifikowanych, które nie zostały odliczone w roku ich poniesienia z uwagi na wystąpienie straty albo nieosiągnięcie przez podatnika dochodów w wystarczającej wysokości. Zatem, ustawodawca pozostawił podatnikowi dowolność w powyższej kwestii, z zachowaniem warunku, że odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Zasadnym zatem jest przyjęcie, że jeżeli w danym roku podatkowym podatnikowi przysługuje na podstawie art. 18d ust. 8 updop, prawo do odliczeń kosztów działalności badawczo-rozwojowej poniesionych zarówno w danym roku jak i latach poprzednich to może on podjąć decyzję o kolejności dokonywania tych odliczeń, przy spełnieniu wymagań, o których mowa w tym przepisie, w szczególności 6-letniego limitu czasowego, zgodnie z brzmieniem art. 18d ust. 8 updop.
Należy jednak pamiętać, że nieskorzystanie z prawa do odliczenia ulgi B+R w ciągu sześciu kolejnych lat podatkowych następujących po roku, w którym prawo to zostało nabyte, będzie oznaczało utratę prawa do ulgi B+R. Będzie to miało miejsce np. w sytuacji, gdy podatnik będzie ponosił stratę podatkową przez cały okres posiadania prawa do ulgi B+R lub gdy osiągnie dochody jedynie z zysków kapitałowych, w przypadku których odliczenie ulgi B+R nie przysługuje.
Podkreślenia także wymaga, że w każdym z lat podatkowych, w których podatnik zamierza skorzystać z tzw. ulgi na innowacyjnych pracowników musi spełniać wskazane warunki, o których mowa w art. 18db ustawy o CIT, w tym warunek o którym mowa w art. 18db ust. 4.
Mając na względzie opisany stan faktyczny i zdarzenie przyszłe, w sytuacji gdy będą Państwo dokonać pomniejszenia, o którym mowa w art. 18db ustawy o CIT w stosunku do zaliczek na PIT odprowadzanych od wynagrodzeń wszystkich Specjalistów wykonujących działalność badawczo-rozwojową, którzy przeznaczą w miesiącu co najmniej 50% czasu ich pracy na tę działalność, zgodzić się należy, że będą Państwo uprawnieni do pomniejszenia kwoty podlegającej przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowany podatek dochodowy pobranych od dochodów (przychodów) Specjalistów B+R, zgodnie z art. 18db ust. 1 ustawy o PDOP, w każdym kolejnym roku następującym po 2023 roku (przez kolejnych 6 lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku w którym podatnik miał prawo do skorzystania z odliczenia kosztów kwalifikowanych zgodnie z art. 18d ust. 8 zdanie drugie ustawy o PDOP), o iloczyn kwoty nieodliczonej przez Spółkę w ramach ulgi badawczo-rozwojowej z lat poprzedzających rok podatkowy w którym jest składane zeznanie CIT-8 i stawki podatku obowiązującej Wnioskodawcę w danym roku podatkowym, w sytuacji spełnienia przez Państwa w każdych tych latach wszystkich warunków, o których mowa w art. 18db ustawy o CIT.
Tym samym, Państwa stanowisko należy uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
- Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
- Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
W odniesieniu do powołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych należy stwierdzić, że zostały wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację. Powołane interpretacje nie stanowią źródła prawa, wiążą strony w konkretnej indywidualnej sprawie, więc zawartych w nich stanowisk organów podatkowych nie można wprost przenosić na grunt innej sprawy. Każdą sprawę tutejszy organ jest zobowiązany rozpatrywać indywidualnie.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy Ordynacja podatkowa. Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i/lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right