Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 10 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.579.2023.3.AMA
Czy Spółka będzie miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczanego, w związku z zakupem towarów i usług na potrzeby wymiany elementów infrastruktury elektroenergetycznej, które następnie zostaną nieodpłatnie przekazane innej, niepowiązanej spółce i czy nieodpłatne przekazanie elementów infrastruktury elektroenergetycznej przez Spółkę do (...) będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 lipca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 17 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej m.in. w zakresie podatku od towarów i usług, który dotyczy:
-prawa do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczanego, w związku z zakupem towarów i usług na potrzeby wymiany elementów infrastruktury elektroenergetycznej, które następnie zostaną nieodpłatnie przekazane innej, niepowiązanej spółce ((…)),
-nieuznania nieodpłatnego przekazania elementów infrastruktury elektroenergetycznej przez Spółkę do (…) za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 20 września 2023 r. (wpływ 25 września 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
(…) Sp. z o.o. (dalej jako: „Spółka", „(…)” lub „Wnioskodawca”) z siedzibą w (…), zarejestrowana jako podatnik podatku od towarów i usług, jest producentem (…) i części do (…).
Spółka prowadzi działalność produkcyjną m.in. w Zakładzie (…)(…). W obiekcie tym działa system sterowania i nadzoru sieci elektroenergetycznej (…).
W związku z eksploatacją infrastruktury sieci elektroenergetycznej na potrzeby produkcji prowadzonej przez (…) niezbędna stała się modernizacja (…). Urządzenia te muszą być skomunikowane z terminalami pola w Głównym Punkcie Zasilającym (…) ((…)). Część prac modernizacyjnych musi być wykonana w (…). Prace te będą obejmować wyłączenie pola linii, demontaż dotychczasowych urządzeń, montaż nowych urządzeń oraz ich konfigurację. Nowe urządzenia, które zostaną zamontowane, nie będą mogły być odłączone od (…) bez ich istotnej zmiany.
Prace modernizacyjne obejmujące (…) są niezbędne dla dokonania modernizacji (...) sieci elektroenergetycznej. Modernizacja ta jest niezbędna dla zapewnienia bezpiecznego korzystania z sieci elektroenergetycznej na potrzeby działalności produkcyjnej w Zakładzie (…).
Spółka zamierza zlecić taką modernizację (...) sieci elektroenergetycznej oraz ją sfinansować.
(…), oraz całość infrastruktury składającej się na (…) należy do (…) Sp. z o.o. (dalej „(…)”).
(…) uzależnia umożliwienie Spółce wykonania prac modernizacyjnych infrastruktury elektroenergetycznej stanowiącej własność (…), od zawarcia umowy z (…). Zgodnie z tą umową, (…) miałby nieodpłatnie przekazać (…)wymienione elementy infrastruktury elektroenergetycznej po modernizacji.
Wydatki poniesione na modernizację (...) sieci elektroenergetycznej będą związane z działalnością gospodarczą (…), gdyż modernizacja ta pozwoli kontynuować produkcję w Zakładzie (…) i osiągać przychody.
(…) Sp. z o.o. i (…) nie są podmiotami powiązanymi.
W uzupełnieniu wniosku w piśmie z 20 września 2023 r. (wpływ 25 września 2023 r.), w odpowiedzi na pytania Organu, wskazali Państwo, że:
-Nieruchomości położone w (…) przy (…)(…) (Zakład (…)) stanowią własność (…)Sp. z o o. (dalej jako „(…)” albo „Spółka”).
-Sieci elektroenergetyczne w Zakładzie w (…) stanowią własność Spółki tak samo jak rozdzielnia (…) kV.
Główny Punkt Zasilającym (…) (dalej jako „(…)”) jest własnością (…) Sp. z o.o. (dalej jako „(…)”). (…) modernizując własną sieć elektroenergetyczną musi zmodernizować też (…).(…) nie potrzebuje tej modernizacji. (…) posiada zgodę (…) na wykonanie modernizacji w należącym do (…)(…).
-W zamian za przekazanie (...) zamontowanej przez (...) infrastruktury w (...) (...) zgodziła się na przeprowadzenie prac modernizacyjnych w (...), a w zasadzie w sieci należącej do (...). Bez przeprowadzenia modernizacji w (...) nie możliwe jest zmodernizowanie zabezpieczeń sieci należącej do (...) w Zakładzie w (...). Jeżeli tę zgodę uznać za świadczenie wzajemne, to tak w zamian za przekazanie infrastruktury zamontowanej w (...),(...) umowżliwiła (...) modernizację (...) sieci elektroenergetycznej w fabryce w (...).
-(...) nie zobowiązała się do żadnych innych świadczeń wzajemnych na rzecz (...).
-Wydatki poniesione na modernizację (...) nie zostaną Spółce w żaden sposób zwrócone. Są to wydatki służące zabezpieczeniu źródła przychodów jakim jest fabryka (...) w (...) i służą prowadzonej przez (...) działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem od towarów i usług; dotyczy to także wydatków poniesionych na modernizację (...).
W tym miejscu należy wyjaśnić, iż rolą (...) sieci elektroenergetycznej jest kontrola oraz sterowanie pracą systemu elektroenergetycznego zarówno w stanach normalnych, jak i zakłóceniowych. Pełnią one funkcje ochronne oraz mają wpływ na pewność pracy systemu elektroenergetycznego, gdyż zajmują się procesami samoczynnego zapobiegania i eliminacji zakłóceń. Urządzenia te kontrolują pracę poszczególnych elementów systemu elektroenergetycznego oraz realizują funkcje doradcze (ostrzegawcze) lub decyzyjne (eliminacyjne), w przypadku zagrożenia lub wystąpienia zakłócenia.
-Faktury VAT z tytułu nabycia towarów i usług niezbędnych do modernizacji (...) będą wystawiane na (...).
-Energia elektryczna jest szeroko wykorzystywana w procesie produkcji (...).
Modernizacja zabezpieczeń sieci elektroenergetycznej za pośrednictwem, której ta energia jest dostarczana i rozprowadzana do punktów odbioru, w tym w (...), służyć ma lepszemu zabezpieczeniu sieci elektroenergetycznej Zakładu produkcji (...) w (...). Produkcja i sprzedaż (...) i części do (...) jest działalnością opodatkowaną VAT. Aby zmodernizować zabezpieczenia sieci eletroenergetycznej w zakładzie produkcji (...) w (...) niezbędna jest modernizacja w (...), który należy do (...). Bez modernizacji w (...) nie można zmodernizować sieci w zakładzie należącym do (...).
Warunkiem zgody na modernizację (...) jest przekazanie (...) nieodpłatnie zmodernizowanych elementów infrastruktury w(...).
Tym samym nieodpłatne przekazanie elementów infrastruktury w (...) na rzecz (...) służy działalności prowadzonej przez (...) w zakładzie produkcji (...) w (...).(...) tej modernizacji nie potrzebuje, modernizacji (...) potrzebuje wyłącznie (...) na potrzeby fabryki produkującej (...).
Wydatki te mają na celu zabezpieczenie i rozwój źródła przychodów jakim jest produkcja (...) i części do (...).
Pytania w zakresie podatku od towarów i usług
1)Czy Spółka będzie miała prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczanego, w związku z zakupem towarów i usług na potrzeby wymiany elementów infrastruktury elektroenergetycznej, które następnie zostaną nieodpłatnie przekazane innej, niepowiązanej spółce ((...))?
2)Czy nieodpłatne przekazanie elementów infrastruktury elektroenergetycznej przez Spółkę do (...) będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT?
Państwa stanowisko w sprawie w zakresie podatku od towarów i usług
Ad. Pytanie 1)
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatki VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego.
Oznacza to, że można odliczyć podatek VAT, jeżeli istnieje związek pomiędzy dokonywanymi zakupami towarów i usług a prowadzoną, opodatkowaną działalnością.
Jak wskazano w interpretacji indywidualnej z 13 lutego 2023 r.: „(...) związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć charakter bezpośredni lub pośredni. (...) O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania przychodu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez dany podmiot obrotów.” (vide: Pismo z dnia 13.02.2023 r., wydane przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 0114-KDIP1-1.4012.9.2023.2.AKA, Ustalenie prawa do odliczenia podatku naliczonego od realizowanej Inwestycji wodociągowo-kanalizacyjnej i braku opodatkowania jej nieodpłatnego przekazania na rzecz gminy, http://sip.mf.gov.pl).
Jak wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z 5 października 2022 r.: „Pośredni związek dokonanych zakupów z działalnością podatnika występuje wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania przychodu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podmiot obrotów.” (vide: Wyrok WSA w Szczecinie z 5.10.2022 r., I SA/Sz 351/22, LEX nr 3421297).
Modernizacja (...) jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania urządzeń produkcyjnych Spółki i w ten sposób będzie przyczyniać się do generowania obrotu przez Spółkę. Odliczenia kwoty podatku VAT naliczonego w związku z zakupem towarów i usług na potrzeby wymiany elementów infrastruktury elektroenergetycznej, które będą nieodpłatnie przekazanie przez Spółkę innej, niepowiązanej spółce, będzie możliwe, gdyż wydatki te będą związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, a związek ten jest pośredni.
Ad. Pytanie 2)
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terenie kraju.
Zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt. 2 ustawy o VAT, za odpłatne świadczenie usług uznaje się nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, która nie stanowi dostawy towarów.
Zgodnie z art. 47 § 2 Kodeksu Cywilnego częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości lub bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego.
Zgodnie z art. 47 § 1 Kodeksu Cywilnego część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych.
Jak wskazuje się w doktrynie prawa cywilnego: „rzecz, która posiadała swój samodzielny byt prawny, ale jednak stała się częścią składową innej rzeczy, traci samodzielny byt prawny i dzieli losy rzeczy, do której została przyłączona. (...) Należy tu wszakże zwrócić uwagę na to, że w odniesieniu do rzeczy, która utraciła swój samodzielny byt prawny i stała się częścią składową, wygasa dotychczasowe prawo własności i inne obciążające ją prawa rzeczowe.” (vide: A. Kaźmierczyk [w:] Kodeks cywilny. Komentarz. Tom I. Część ogólna (art. 1-125), red. M. Fras, M. Habdas, Warszawa 2018, art. 47).
Wobec tego, że elementy infrastruktury, które wymieniała będzie Spółka, stanowić będą części składowe (...), prawo własności do nich wygaśnie zgodnie z art. 47 § 1 k.c. Mając to na uwadze, nie może być tu mowy o dostawie towarów. Przeniesienie nakładów poniesionych w związku z modernizacją nie może być zatem rozpatrywane jako dostawa towarów. Czynność ta stanowić będzie świadczenie usług.
Jak wskazano w interpretacji indywidualnej z 13 lutego 2023 r.: „Przeniesienie przez Państwa ww. nakładów poniesionych w związku z realizacją Inwestycji wodociągowo-kanalizacyjnej na rzecz Gminy oraz przeniesienie Praw z gwarancji na rzecz Gminy nie można uznać za dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ustawy. Czynność ta będzie stanowiła świadczenie usług w rozumieniu powołanego art. 8 ustawy, gdyż przeniesienie to nie będzie wiązało się z faktycznym przekazaniem tych sieci, ponieważ będą one już we władaniu przedsiębiorstwa przesyłowego, zatem dojdzie do przekazania nakładów poniesionych przez Państwa na tą Inwestycję oraz Praw z gwarancji. Z uwagi natomiast na fakt, że opisane przeniesienie nastąpi nieodpłatnie, kwestia uznania tej czynności za odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług powinna być rozważana na podstawie przepisów art. 8 ust. 2 ustawy.” (Pismo z dnia 13.02.2023 r., wydane przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 0114-KDIP1-1.4012.9.2023.2.AKA, Ustalenie prawa do odliczenia podatku naliczonego od realizowanej Inwestycji wodociągowo-kanalizacyjnej i braku opodatkowania jej nieodpłatnego przekazania na rzecz gminy, http://sip.mf.gov.pl).
Użycie modernizowanych elementów sieci elektroenergetycznej będzie służyło do celów działalności gospodarczej (...), gdyż całość modernizacji służy kontynuowaniu produkcji (...) i części. Tym samym, na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy o VAT a contario, nieodpłatne świadczenie usług przez Spółkę na rzecz (...) nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”.
W świetle tego przepisu,
w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy,
kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
a) nabycia towarów i usług,
b) dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.
Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Z uregulowań ustawy o podatku od towarów i usług wyraźnie wynika, że dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów i usług, a prowadzoną działalnością opodatkowaną. Przy czym związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć charakter bezpośredni lub pośredni.
O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży – towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub świadczenia usług, będących przedmiotem dostawy, bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.
Natomiast o związku pośrednim można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa. Mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganymi przez podatnika przychodami. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania przychodu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez dany podmiot obrotów.
Państwa wątpliwości w zakresie podatku od towarów i usług dotyczą m.in. prawa do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczanego, w związku z zakupem towarów i usług na potrzeby wymiany elementów infrastruktury elektroenergetycznej, które następnie zostaną nieodpłatnie przekazane innej, niepowiązanej spółce ((...)) (pytanie oznaczone we wniosku nr 1).
Z opisu sprawy wynika, że są Państwo zarejestrowani jako podatnik podatku od towarów i usług. Są Państwo producentem (...) i części do (...). Prowadzą Państwo działalność produkcyjną m.in. w Zakładzie (...). W obiekcie tym działa system sterowania i nadzoru sieci elektroenergetycznej (...).
W związku z eksploatacją infrastruktury sieci elektroenergetycznej na potrzeby produkcji prowadzonej przez (...) niezbędna stała się modernizacja (...) w rozdzielni (...) kV. Urządzenia te muszą być skomunikowane z terminalami pola w Głównym Punkcie Zasilającym (...) ((...)). Część prac modernizacyjnych musi być wykonana w (...). Nowe urządzenia, które zostaną zamontowane, nie będą mogły być odłączone od (...) bez ich istotnej zmiany.
Prace modernizacyjne obejmujące (...) są niezbędne dla dokonania modernizacji (...) sieci elektroenergetycznej. Modernizacja ta jest niezbędna dla zapewnienia bezpiecznego korzystania z sieci elektroenergetycznej na potrzeby działalności produkcyjnej w Zakładzie (...).
Zamierzają Państwo zlecić taką modernizację (...) sieci elektroenergetycznej oraz ją sfinansować.
(...), oraz całość infrastruktury składającej się na (...) należy do niepowiązanego podmiotu (...) Sp. z o.o.
(...) uzależnia umożliwienie Państwu wykonania prac modernizacyjnych infrastruktury elektroenergetycznej stanowiącej własność (...), od zawarcia umowy z (...). Zgodnie z tą umową, (...) miałby nieodpłatnie przekazać (...) wymienione elementy infrastruktury elektroenergetycznej po modernizacji.
Wydatki poniesione na modernizację (...) sieci elektroenergetycznej będą związane z działalnością gospodarczą (...), gdyż modernizacja ta pozwoli kontynuować produkcję w Zakładzie (...) i osiągać przychody.
Modernizacja zabezpieczeń sieci elektroenergetycznej za pośrednictwem, której ta energia jest dostarczana i rozprowadzana do punktów odbioru, w tym w (...), służyć ma lepszemu zabezpieczeniu sieci elektroenergetycznej Zakładu produkcji (...)w (...). Produkcja i sprzedaż (...) i części do (...) jest działalnością opodatkowaną VAT. Aby zmodernizować zabezpieczenia sieci eletroenergetycznej w zakładzie produkcji (...) w (...) niezbędna jest modernizacja w (...), który należy do (...). Bez modernizacji w (...) nie można zmodernizować sieci w zakładzie należącym do (...).
Biorąc powyższe pod uwagę należy wskazać, że towary i usługi zakupione na potrzeby wymiany elementów infrastruktury elektroenergetycznej, będą związane z wykonywaną przez Państwa opodatkowaną działalnością gospodarczą, polegającą na produkcji (...) i części do (...). W konsekwencji, będzie przysługiwało Państwu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o wartość podatku naliczonego w związku z zakupem towarów i usług na potrzeby wymiany elementów infrastruktury elektroenergetycznej.
Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 jest prawidłowe.
Państwa wątpliwości w zakresie podatku od towarów i usług dotyczą także nieuznania nieodpłatnego przekazania elementów infrastruktury elektroenergetycznej przez Spółkę do (...) za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT (pytanie oznaczone we wniosku nr 2).
Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług,
opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 2 pkt 6 ustawy,
ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Natomiast stosownie do art. 2 pkt 22 ustawy,
ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży – rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy,
przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy,
przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2) wszelkie inne darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.
Natomiast, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy,
przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Przez świadczenie usług należy zatem rozumieć każde zachowanie się na rzecz innej osoby. Na zachowanie to składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś na rzecz innej osoby), jak i zaniechanie (nieczynienie bądź też tolerowanie, znoszenie określonych stanów rzeczy). Spod pojęcia usługi będzie natomiast wyłączone takie świadczenie, którego treścią jest przeniesienie na inny podmiot prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Stanowi ono bowiem dostawę towarów. Przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy mieć na względzie, że ustawa zalicza do usług każde świadczenie niebędące dostawą towarów. Jeśli tylko mamy do czynienia ze świadczeniem, to na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług stanowi ono albo usługę, albo dostawę towarów.
Aby uznać dane świadczenie za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę i odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi musi zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Wypłacający wynagrodzenie otrzymuje w zamian świadczenie przynoszące mu korzyść.
Kwestia „odpłatności” była niejednokrotnie przedmiotem rozpatrzenia przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jak zauważył Trybunał w wyroku C-102/86 „czynność można uznać za dokonaną odpłatnie, gdy istnieje bezpośrednia i jasno zindywidualizowana korzyść po stronie dostawcy towaru lub usługi, a ponadto odpłatność za otrzymane świadczenie (towar lub usługę) pozostaje w bezpośrednim związku z czynnością, która miałaby być opodatkowana tym podatkiem”.
Należy też zwrócić uwagę na wyrok C-16/93 pomiędzy R. J. Tolsma a Inspecteur der Omzetbelasting Leeuwarden, gdzie Trybunał zauważył, że czynność „podlega opodatkowaniu wyłącznie wtedy, gdy istnieje związek prawny między usługodawcą i usługobiorcą, w ramach którego następuje świadczenie wzajemne, przy czym wynagrodzenie otrzymane przez usługodawcę stanowi wartość faktycznie przekazaną w zamian za usługi świadczone na rzecz usługobiorcy”. W orzeczeniu z 5 lutego 1981 r., C-154/80 Trybunał stwierdził, że świadczenie podlega opodatkowaniu jedynie w wypadku, gdy podstawę opodatkowania stanowi świadczenie wzajemne otrzymane przez świadczącego usługę. Musi również istnieć możliwość wyrażenia w pieniądzu wartości tego świadczenia wzajemnego.
Zatem z odpłatnością za dostawę towarów lub świadczenie usług mamy do czynienia w sytuacji, gdy pomiędzy dostawą towarów lub świadczeniem usługi a zapłatą istnieje adekwatny związek.
Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług, usługi o charakterze nieodpłatnym, jako niemieszczące się w zakresie opodatkowania tym podatkiem, co do zasady nie podlegają opodatkowaniu. Jednakże, od zasady tej określono wyjątki, zgodnie z którymi opodatkowaniu VAT podlega również świadczenie usług niemające charakteru odpłatnego.
I tak, przepis art. 8 ust. 2 ustawy stanowi, że
za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:
1) użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;
2) nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.
Mając na uwadze powyższe regulacje należy wskazać, że co do zasady, opodatkowaniu podlega odpłatne świadczenie usług, w tym przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej. Ponadto, usługa o charakterze nieodpłatnym, tj. w ramach której odbiorca świadczenia nie jest obowiązany do żadnego świadczenia ekwiwalentnego na rzecz świadczącego usługę, może podlegać opodatkowaniu, jeżeli świadczenie usługi nastąpi dla celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.
W oparciu o treść art. 3531 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.),
strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.
Z powyższej zasady wynika, że strony mogą dowolnie kształtować treść umowy w granicach wyznaczonych przez obowiązujące przepisy prawa, w tym także przepisy prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 45 ustawy Kodeks cywilny,
rzeczami w rozumieniu niniejszego kodeksu są tylko przedmioty materialne.
Wyjaśnić jednocześnie należy, że przedmioty praw majątkowych mogą mieć charakter materialny albo niematerialny, a rzeczy stanowią jedną z kategorii przedmiotów, do których odnosi się treść praw majątkowych. Wyodrębnione przedmioty mające charakter materialny, czyli rzeczy, dzielone są tradycyjnie na nieruchomości i ruchomości (red. prof. dr hab. Maciej Gutowski, „Kodeks cywilny. Tom I. Komentarz do art. 1-449”, C.H. Beck 2016, komentarz do art. 45 k.c.)
Ponadto, stosownie do art. 49 § 1 ww. ustawy Kodeks cywilny,
urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych nieruchomości, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa.
Należy zaznaczyć, że przesłanka wynikająca z powołanego wyżej art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego jest spełniona z chwilą podłączenia wymienionych w tym przepisie urządzeń do sieci należących do przedsiębiorstwa lub zakładu.
Na podstawie art. 49 § 2 Kodeksu cywilnego,
osoba, która poniosła koszty budowy urządzeń, o których mowa w § 1, i jest ich właścicielem, może żądać, aby przedsiębiorca, który przyłączył urządzenia do swojej sieci, nabył ich własność za odpowiednim wynagrodzeniem, chyba że w umowie strony postanowiły inaczej. Z żądaniem przeniesienia własności tych urządzeń może wystąpić także przedsiębiorca.
W świetle powołanych przepisów Kodeksu cywilnego urządzenia przesyłowe co do zasady stanowią część składową nieruchomości, na której zostały posadowione. Jeżeli jednak wchodzą one w skład przedsiębiorstwa, to nie należą do części składowych nieruchomości, na których zostały posadowione. Tym samym, w takiej sytuacji stanowią one odrębny od samej nieruchomości przedmiot prawa własności. Uznanie sieci przesyłowych, o których mowa w art. 49 § 1 K.c. za odrębny od nieruchomości przedmiot prawa własności uzależnione zostało zatem od przesłanki, aby sieci te wchodziły w skład przedsiębiorstwa. Z chwilą fizycznego połączenia z siecią urządzenia te stają się zatem samoistnymi rzeczami ruchomymi, które mogą być przedmiotem odrębnej własności i odrębnego obrotu - może zatem dojść do przeniesienia własności tych urządzeń w drodze umowy na rzecz przedsiębiorcy lub osoby trzeciej.
Z uwagi na okoliczność, że (...) oraz całość infrastruktury składającej się na (...) należy do (...) Sp. z o.o. stanowiącej przedsiębiorstwo przesyłowe, o którym mowa w art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego, przeniesienie nakładów, poniesionych w związku z wymianą elementów infrastruktury elektroenergetycznej, na rzecz (...), nie można rozpatrywać w kategorii dostawy towarów, niezależnie od okoliczności, czy inwestycja będzie znajdowała się na działkach gruntu będących własnością Państwa lub osób trzecich. Przeniesienie przez Państwa ww. nakładów poniesionych w związku z wymianą elementów infrastruktury elektroenergetycznej na rzecz (...) nie można uznać za dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ustawy.
Czynność ta będzie stanowiła świadczenie usług w rozumieniu powołanego art. 8 ustawy, gdyż przeniesienie to nie będzie wiązało się z faktycznym przekazaniem tych sieci, ponieważ będą one już we władaniu przedsiębiorstwa przesyłowego, zatem dojdzie do przekazania nakładów poniesionych przez Państwa na tą inwestycję. Z uwagi natomiast na fakt, że opisane przeniesienie nastąpi nieodpłatnie, kwestia uznania tej czynności za odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług powinna być rozważana na podstawie przepisów art. 8 ust. 2 ustawy.
W przedmiotowej sprawie w sytuacji nieodpłatnego przeniesienia elementów infrastruktury elektroenergetycznej przez Państwa na rzecz (...), dojdzie do nieodpłatnego świadczenia usług związanych z prowadzoną przez Państwa działalnością gospodarczą, ponieważ modernizacja (...) sieci elektroenergetycznej, jak zostało wyżej wskazane, jest niezbędna dla zapewnienia bezpiecznego korzystania z ww. sieci na potrzeby działalności produkcyjnej w Zakładzie (...).
Zatem, w analizowanym przypadku związek nieodpłatnego świadczenia usług z potrzebami prowadzonej przez Państwa działalności gospodarczej będzie spełniony.
W konsekwencji, nieodpłatne przeniesienie elementów infrastruktury elektroenergetycznej na rzecz (...)nie będzie stanowiło czynności opodatkowanej podatkiem, ponieważ nie są spełnione warunki, o których mowa w art. 8 ust. 2 ustawy. Z okoliczności przedstawionych przez Państwa wynika, że przedmiotowe świadczenie będzie miało związek z prowadzoną przez Państwa działalnością gospodarczą.
Zatem nieodpłatne przeniesienie elementów infrastruktury elektroenergetycznej na rzecz (...) (które w efekcie będzie przeniesieniem wyłącznie poniesionych nakładów, gdyż infrastruktura, której modernizację zamierzają Państwo zlecić i sfinansować, należy do (...)) nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2 jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Niniejsza interpretacja rozstrzyga wyłącznie w zakresie podatku od towarów i usług. Ocena prawna Państwa stanowiska w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie zawarta w odrębnym rozstrzygnięciu.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...),(...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right