Wyrok SN z dnia 11 lipca 2023 r., sygn. II PSKP 85/22
1. W umowie o pracę na czas określony, której celem jest wykonywanie pracy przez okres kadencji, należy uwzględnić zabezpieczenie w postaci okresu wypowiedzenia umowy, co stanowi minimalny zakres ochrony pracownika przed niezgodnym z prawem rozwiązaniem takiej umowy pracowniczej.
2. Umowy o pracę na czas określony zawarte w celu wykonywania pracy przez okres kadencji prezesa zarządu spółki kapitałowej mogą być rozwiązane jedynie w sposób przewidziany przez prawo pracy, z zachowaniem formy pisemnej oraz respektując okres wypowiedzenia określony przez odpowiednie przepisy.
3. Zaskoczenie pracownika wcześniejszym rozwiązaniem umowy o pracę na czas określony bez wypowiedzenia i bez zachowania formy pisemnej stanowi naruszenie przepisów Kodeksu pracy oraz standardów ochrony pracownika.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Zbigniew Korzeniowski (przewodniczący)
SSN Leszek Bielecki (sprawozdawca)
SSN Romuald Dalewski
w sprawie z powództwa M. O. przeciwko P. Spółce Akcyjnej z siedzibą w G. o odszkodowanie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 11 lipca 2023 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego w Gdańsku z dnia 14 czerwca 2021 r., sygn. akt VII Pa 25/21,
1. oddala skargę kasacyjną,
2. zasądza od pozwanej P. Spółki Akcyjnej z siedzibą w G. na rzecz powoda M. O. (M. O.) kwotę 240,00 (dwieście czterdzieści złotych, zero groszy) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy w Gdańsku VII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wyrokiem z 14 czerwca 2021 r., VII Pa 25/21, oddalił apelację pozwanej P. Spółki Akcyjnej z siedzibą w G. od wyroku Sądu Rejonowego w Gdyni z 29 grudnia 2020 r., IV P 292/19, zasądzającego od pozwanej na rzecz powoda M. O. kwotę 60.855 zł tytułem odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia.
W sprawie tej ustalono, że Rada Nadzorcza pozwanej spółki 10 lutego 2017 r. podjęła uchwałę, na mocy której powód został powołany z tym dniem do Zarządu i powierzono mu funkcję Prezesa Zarządu Spółki. Uchwała przewidywała, iż pomiędzy spółką a Prezesem Zarządu może zostać zawarta umowa regulująca szczegółowo prawa i obowiązki Prezesa Zarządu. Strony zawarły wówczas umowę o pracę na czas określony, tj. na czas pełnienia przez pracownika funkcji Prezesa Zarządu, z zastrzeżeniem zapisów § 5 umowy w odniesieniu do okresu trwania obowiązku zachowania poufności. § 3 ust. 2 umowy stanowił z kolei, iż z dniem zaprzestania pełnienia przez pracownika funkcji Prezesa Zarządu Pracodawcy (odwołanie pracownika z funkcji Prezesa Zarządu, upływ kadencji bez powołania na kolejną kadencję, rezygnacja ze stanowiska Prezesa Zarządu) umowa ulega rozwiązaniu. Kolejne ustępy § 3 umowy wskazywały, iż w przypadku rozwiązania umowy z inicjatywy pracownika po przepracowaniu sześciu pełnych miesięcy pracy, pracownikowi będzie przysługiwała jednorazowa odprawa w wysokości trzykrotności miesięcznego wynagrodzenia, zaś w przypadku rozwiązania umowy o pracę w wyniku odwołania z funkcji Prezesa Zarządu pracodawcy, pracownikowi będzie przysługiwała jednorazowa odprawa w wysokości trzykrotności miesięcznego wynagrodzenia.