Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 19 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.569.2023.3.EC
PIT - w zakresie obowiązków płatnika w związku z organizowanym programem motywacyjnym.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 czerwca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 5 czerwca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z organizacją programu motywacyjnego.
Uzupełniliście go Państwo pismem z 21 sierpnia 2023 r. (data wpływu do Organu 21 sierpnia 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Sp. z o.o. (“Wnioskodawca” lub “Spółka”) podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych oraz jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wykonywane przez Spółkę transakcje dostawy towarów oraz świadczenia usług nie są zwolnione od podatku VAT. Spółka prowadzi działalność w branży IT. Przedmiotem działalności Spółki jest budowa systemów i rozwiązań informatycznych dotyczących sprzętu (tj. serwerów, macierzy, backupów), a także świadczenie usług wdrożeniowych oraz serwisowych.
Spółka zamierza wdrożyć program motywacyjny („Program”) dla swoich kilku kluczowych współpracowników, którzy w szczególny sposób przyczyniają się do rozwoju Spółki i osiąganych przez nią wyników finansowych („Uczestnicy programu”). Celem programu jest stworzenie wieloletnich mechanizmów motywacyjnych dla kluczowych dla Spółki Uczestników programu, w tym zacieśnienie współpracy ze Spółką (zmniejszenia ryzyka odejścia kluczowych Uczestników programu), zachęcenie do kontynuacji zaangażowanej współpracy w kolejnych latach; ukierunkowanie na realizację długofalowej strategii rozwoju Spółki, dbanie o relacje ze Spółką i jej kontrahentami z perspektywy relacji inwestorskiej.
Uczestnicy programu współpracują ze Spółką w ramach umów o świadczenie usług zawartych w ramach prowadzonych przez nich pozarolniczych działalności gospodarczych; świadczone usługi w ramach w/w umów obejmują m.in. usługi pośrednictwa w sprzedaży usług i rozwiązań IT oraz usługi programistyczne związane z budową systemów. Wykonywane usługi przez Uczestników wchodzą w zakres prowadzonych przez nich działalności gospodarczych. Uczestnicy programu są zarejestrowanymi podatnikami VAT czynnymi.
Program polegać będzie na zawarciu umów opcyjnych z Uczestnikami programu („Umowa opcyjna”) (zarząd spółki podejmie uchwałę o wskazaniu Uczestników programu, którym złożona zostanie oferta zawarcia umowy opcyjnej). Zawarcie umowy opcyjnej będzie dobrowolne. Umowy opcyjnie zostaną zawarte w dwóch wersjach (Wersja A / Wersja B).
Umowa opcyjna w Wersji A uprawniać będzie Uczestnika programu do otrzymania ekwiwalentu pieniężnego („Ekwiwalent”) odpowiadającego określonemu procentowi wartości transakcji (ceny uzyskanej ze sprzedaży udziałów Spółki (wszystkich udziałów lub ich części). Uprawnienie do otrzymania Ekwiwalentu nie będzie mogło zostać przez Uczestnika zbyte; nie będzie podlegało dziedziczeniu; nie będzie możliwe przeniesienie tego uprawnienia przez Uczestnika na inną osobę lub podmiot, pod jakimkolwiek tytułem prawnym. Zgodnie z umową opcyjną, Uprawnienie do otrzymania Ekwiwalentu wygaśnie w przypadku likwidacji Spółki, ogłoszenia jej upadłości lub ogłoszenia w stosunku do niej otwarcia postępowania układowego lub restrukturyzacyjnego. W takim przypadku Uczestnik nie będzie miał prawa do odszkodowania lub dochodzenia jakichkolwiek roszczeń w stosunku do Spółki. Uprawnienie do otrzymania Ekwiwalentu wygaśnie w przypadkach wskazanych w Umowie opcyjnej, w tym w szczególności w przypadku rozwiązania Umowy o współpracę (bez względu na przyczynę rozwiązania), naruszenia przez Uczestnika obowiązku zachowania poufności czy zakazu konkurencji.
Umowa opcyjna w Wersji B uprawniać będzie Uczestnika programu do otrzymania określonej liczby wirtualnych opcji fantomowych, po spełnieniu dodatkowych warunków wskazanych w załączniku do umowy (np. osiągnięcia określonego targetu sprzedażowego). Opcje fantomowe będą mogły być przyznane jednorazowo lub będą przyznawane okresowo (tzw. okres „vestingu”, np. co roku). W przypadku sprzedaży całości lub części udziałów w Spółce, opcje fantomowe (zarówno w przypadku zawarcia umowy w wersji A lub w wersji B) będą uprawniały do wypłaty Ekwiwalentu, stanowiącego iloczyn ilości przyznanych opcji fantomowych oraz kwoty stanowiącej równowartość określonego procentu ceny uzyskanej ze sprzedaży udziałów Spółki. Prawa wynikające z opcji fantomowych wygasną w szczególności w przypadku rozwiązania Umowy o współpracę (bez względu na przyczynę rozwiązania), naruszenia przez Uczestnika obowiązku zachowania poufności czy zakazu konkurencji. Prawa wynikające z opcji fantomowych nie będą mogły być zbyte przez Uczestnika oraz nie będą podlegać dziedziczeniu; nie będzie także możliwe przeniesienie praw z przyznanych opcji fantomowych przez Uczestnika na inną osobę lub podmiot, pod jakimkolwiek tytułem prawnym. Opcje fantomowe zostaną umorzone w przypadku likwidacji Spółki, ogłoszenia jej upadłości lub ogłoszenia w stosunku do niej otwarcia postępowania układowego. W takim przypadku Uczestnikowi nie będzie przysługiwało prawo do odszkodowania lub dochodzenia jakichkolwiek roszczeń w stosunku do Spółki. Opcje fantomowe będą cywilnoprawnym zobowiązaniem Spółki wobec Uczestnika; nie będą papierem wartościowym w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi („Ustawa o obrocie") ani pochodnym instrumentem finansowym, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 lit c-i Ustawy o obrocie. Opcje fantomowe nie będą uprawniały do nabycia udziałów Spółki ani żadnych innych praw udziałowych w stosunku do Spółki, w tym prawa głosu ani prawa do dywidendy.
Na moment zawierania umowy opcyjnej:
- Uczestnik programu nie będzie miał pewności, czy w ogóle otrzyma wypłatę Ekwiwalentu (wypłata Ekwiwalentu nie nastąpi w szczególności wtedy, gdy nie dojdzie do sprzedaży udziałów w Spółce; wypłata Ekwiwalentu nie nastąpi także w przypadku wygaśnięcia lub rozwiązania umowy o świadczenie usług na jakiejkolwiek podstawie prawnej)
- nie będzie znana wysokość Ekwiwalentu (na moment zawierania umowy opcyjnej nie będzie znana cena potencjalnej sprzedaży udziałów w Spółce).
Ocena spełnienia warunków do wypłaty Ekwiwalentu oraz wskazanie jego wysokości będzie podejmowana przez Zarząd lub inny organ, stosownie do zasad wskazanych w umowie opcyjnej lub aneksach do niej. Możliwe jest także, że wypłata Ekwiwalentu nastąpi na mocy odrębnego porozumienia pomiędzy stronami. Ekwiwalent będzie wypłacany przez Spółkę na podstawie faktur VAT wystawionych przez Uczestników. Ekonomiczny koszt Programu, w tym wypłaty Ekwiwalentu zostanie poniesiony przez Spółkę, w szczególności nie zostanie zwrócony przez potencjalnego inwestora lub udziałowców Spółki.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego
Zarówno w Wersji A jak i w Wersji B, sprzedaży całości lub części udziałów w Spółce dokonywać będą wspólnicy Spółki (obecnie większościowymi wspólnikami w Spółce są dwie osoby fizyczne, z których jedna jest pierwotnym założycielem Spółki); Uczestnicy programu nie są i nie będą wspólnikami Spółki (nie będą obejmować ani nabywać udziałów w Spółce).
Sprzedaż udziałów w Spółce oznacza sprzedaż udziałów przez jej wspólników (tzw. exit). Zapytanie nie dotyczy sprzedaży udziałów / akcji / papierów wartościowych posiadanych przez wspólników Spółki w innych podmiotach.
Sprzedaż udziałów Spółki będzie polegała na zawarciu umowy sprzedaży udziałów (tzw. exit). Umowa sprzedaży udziałów zostanie zawarta pomiędzy dotychczasowymi wspólnikami Spółki (obecnie większościowymi wspólnikami Spółki są osoby fizyczne, z których jedna jest jej założycielem) i inwestorem, który nie będzie podmiotem powiązanym ze Spółką, jej wspólnikami ani Uczestnikami programu.
Umowa Państwa spółki nie przewiduje ograniczeń w obrocie udziałami Spółki. Tym niemniej, wskazać należy, że Program nie zakłada nabywania udziałów w Spółce przez ich Uczestników.
Wirtualne opcje fantomowe, w momencie ich faktycznego przyznania (tj. spełnienia "Warunku Podstawowego", zdefiniowanego w umowie opcyjnej) będą stanowić prawo majątkowe, gdyż są one bezpośrednio uwarunkowane interesem ekonomicznym beneficjenta (Uczestnika programu), niezależnie od tego, czy można przypisać im w danym momencie faktyczną, definitywną wartość (np. w przypadku gdy umowa o świadczenie usług zostanie rozwiązana przez którąkolwiek ze stron, zanim dojdzie do sprzedaży udziałów w Spółce przez jej wspólników, Uczestnik nie otrzyma Ekwiwalentu, a przyznane wcześniej opcje fantomowe zostaną unicestwione). Do momentu spełnienia warunku Uczestnik będzie posiadał co najwyżej ekspektatywę tych praw.
Celem Programu jest zapewnienie długotrwałego zaangażowania Uczestnika jako kluczowego współpracownika Spółki w rozwój i wzrost wartości rynkowej Spółki, zapewnienie stabilnych mechanizmów prowadzenia sprzedaży oraz zapewnienie Uczestnikowi partycypacji w oczekiwanym wzroście wartości Spółki (tj. im wyższa będzie wartość Spółki w momencie tzw. exitu, tym Uczestnicy otrzymają wyższy Ekwiwalent). A zatem, celem Programu jest zwiększenie przychodów Spółki lub co najmniej utrzymanie źródła przychodów.
W ocenie Spółki, Programu nie należy zatem postrzegać jako mechanizmu zmierzającego do kreowania czy utrwalania pozytywnego wizerunku Spółki wobec innych podmiotów.
Spółka jest czynnym podatnikiem VAT i prowadzi wyłącznie sprzedaż opodatkowaną podatkiem VAT. A zatem, należy uznać, że usługi świadczone przez Uczestników Programu będą wykorzystywane wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.
W umowie opcyjnej w Wersji A, Spółka, jako organizator Programu zobowiąże się do wypłaty wynagrodzenia (Ekwiwalentu pieniężnego) odpowiadającego określonemu procentowi wartości transakcji - ceny uzyskanej ze sprzedaży udziałów Spółki przez jej wspólników (zarówno w przypadku gdy przedmiotem sprzedaży (tzw. exitu) będą wszystkie udziały w Spółce jak i w przypadku gdy przedmiotem sprzedaży (tzw. exitu) będzie jedynie określony procent udziałów w Spółce.
W umowie opcyjnej w Wersji B, Spółka, jako organizator Programu zobowiąże się do wypłaty wynagrodzenia (Ekwiwalentu pieniężnego) stanowiącego iloczyn ilości przyznanych opcji fantomowych oraz kwoty stanowiącej równowartość określonego procentu ceny uzyskanej ze sprzedaży udziałów Spółki (wszystkich udziałów lub ich części) przez jej wspólników.
Uczestnicy programu (zarówno w Wersji A jak i w Wersji B) na mocy umów opcyjnych będą zobowiązani do prawidłowego wykonywania usług wynikających z łączących ich ze Spółką umów o świadczenie usług, przestrzegania obowiązków nałożonych klauzulą lub odrębną umową o zakazie konkurencji oraz przestrzegania nakazu zachowania poufności. Prawo do wypłaty Ekwiwalentu wygaśnie, w szczególności w sytuacji, w której umowa o świadczenie usług pomiędzy Uczestnikiem i Spółką wygaśnie lub zostanie rozwiązana na jakiejkolwiek podstawie prawnej.
Uprawnienie do otrzymania Ekwiwalentu nie będzie mogło być zbyte przez Uczestnika oraz nie będzie podlegać dziedziczeniu; nie będzie także możliwe przeniesienie tego uprawnienia przez Uczestnika na inną osobę lub podmiot, pod jakimkolwiek tytułem prawnym. W szczególności, wyłączone będzie uprawnienie do cesji wierzytelności o zapłatę Ekwiwalentu Pieniężnego.
Decyzja o propozycji zawarcia umowy opcyjnej w Wersji A lub w Wersji B z danym Uczestnikiem będzie podejmowana dyskrecjonalnie przez Zarząd Spółki.
Ekwiwalent (jeśli dojdzie do jego wypłaty) będzie stanowił dodatkowe wynagrodzenie (bonus) za usługi świadczone na rzecz Spółki przez Uczestników w ramach zawartych umów o świadczenie usług.
W umowie opcyjnej w Wersji A, wysokość Ekwiwalentu będzie odpowiadała określonemu procentowi wartości transakcji - ceny uzyskanej ze sprzedaży udziałów Spółki przez jej wspólników (zarówno w przypadku gdy przedmiotem sprzedaży (tzw. exitu) będą wszystkie udziały w Spółce jak i w przypadku gdy przedmiotem sprzedaży (tzw. exitu) będzie jedynie określony procent udziałów w Spółce).
W umowie opcyjnej w Wersji B, wysokość Ekwiwalentu będzie odpowiadała iloczynowi ilości przyznanych opcji fantomowych oraz kwoty stanowiącej równowartość określonego procentu ceny uzyskanej ze sprzedaży udziałów Spółki (wszystkich udziałów lub ich części) przez jej wspólników.
Podsumowując, zarówno w umowie opcyjnej w wersji A jak i w wersji B, wysokość Ekwiwalentu będzie powiązana z wysokością ceny sprzedaży udziałów w Spółce uzyskaną przez jej wspólników od niepowiązanego ze Spółką, jej wspólnikami ani Uczestnikami, inwestorem (tzw. exitu).
Wypłata Ekwiwalentu w ramach umowy opcyjnej zarówno w Wersji A jak i w Wersji B uzależniona będzie od:
(i) dojścia do skutku transakcji (tzw. exitu, tj. umowy sprzedaży udziałów w Spółce zawartej pomiędzy wspólnikami Spółki i inwestorem) oraz nadejścia dnia rozliczenia transakcji (tj. otrzymania płatności należnej Wspólnikom z tytułu transakcji),
(ii) braku zaistnienia jakiejkolwiek okoliczności stanowiącej Bad Leaver (przesłanki Bad Leaver będą wskazane w umowie opcyjnej. W szczególności, okolicznością Bad Leaver będzie rozwiązanie umowy o świadczenie usług na jakiejkolwiek podstawie prawnej przed dniem rozliczenia transakcji) w okresie do danego dnia rozliczenia transakcji.
W przypadku umowy opcyjnej w Wersji B, warunkiem wypłaty Ekwiwalentu będzie również posiadanie opcji fantomowych.
Opcje fantomowe będą uprawniały Uczestników wyłącznie (na warunkach wskazanych w umowie opcyjnej) do otrzymania Ekwiwalentu (dodatkowego wynagrodzenia), którego wysokość będzie ustalona jako iloczyn ilości przyznanych opcji fantomowych oraz kwoty stanowiącej równowartość określonego procentu ceny uzyskanej ze sprzedaży udziałów Spółki (wszystkich udziałów lub ich części) przez jej wspólników na rzecz inwestora (podmiotu niepowiązanego ze wspólnikami, Spółką ani Uczestnikami). Prawa wynikające z Opcji Fantomowych nie będą mogły być zbyte przez Uczestnika oraz nie będą podlegały dziedziczeniu. W żadnym wypadku i w żadnej postaci nie będzie możliwe przeniesienie praw z przyznanych Opcji fantomowych przez Uczestnika na inną osobę lub podmiot, pod jakimkolwiek tytułem prawnym. W szczególności wyłączone będzie uprawnienie do cesji wierzytelności o zapłatę Ekwiwalentu. W określonych przypadkach Opcje fantomowe zostaną umorzone (np. w przypadku likwidacji Spółki).
Ekwiwalent będzie wypłacany zarówno w Wersji A jak i w Wersji B. Wypłata Ekwiwalentu będzie świadczeniem definitywnym (wypłacony Ekwiwalent nie będzie podlegał zwrotowi).
Ekwiwalent będzie należny w związku z ze sprzedażą udziałów Spółki przez jej wspólników na rzecz inwestora (podmiotu niepowiązanego ze Spółką, jej wspólnikami ani Uczestnikami programu).
Świadczone przez Uczestników usługi, w ramach zawartych umów o świadczenie usług mają charakter usług ciągłych i rozliczane są zgodnie ze wskazanym w umowie o świadczenie usług okresem rozliczeniowym. Co do zasady, okresem rozliczeniowym jest miesiąc kalendarzowy. A zatem, Uczestnicy wystawiają faktury VAT w okresach miesięcznych. Co do zasady, na fakturze znajduje się jedna pozycja „Usługi zgodnie z umową w [nazwa miesiąca]” lub podobna.
Wypłata Ekwiwalentu nastąpi na podstawie faktury wystawionej przez Uczestnika; będzie to albo odrębna faktura (od faktury wystawianej za wykonywane usługi ciągłe na podstawie zawartych umów o świadczenie usług) albo odrębna pozycja na jednej z faktur dokumentujących wykonanie usług ciągłych na rzecz Spółki w danym okresie rozliczeniowym.
Zapłata za usługi wykonywane na podstawie zawartych umów o świadczenie usług następuje zgodnie z treścią zawartych umów; co do zasady termin płatności wynosi 7 dni. Umowy opcyjnie (zarówno w Wersji A jak i w Wersji B) będą przewidywać harmonogram dokonania wypłaty Ekwiwalentu. Przykładowo, termin płatności może wynosić 30 dni od doręczenia prawidłowo wystawionej faktury VAT przez Uczestnika; prawo do wystawienia faktury VAT powstanie dopiero po podjęciu Uchwały o Wypłacie Ekwiwalentu Pieniężnego.
Pytania
1.Czy w związku z zawarciem z Uczestnikiem umowy opcyjnej w wersji A lub wersji B na Spółce będą ciążyły jakiekolwiek obowiązki płatnika w rozumieniu Ustawy PIT, w tym poboru zaliczki na podatek lub sporządzenia informacji podatkowej?
2.Czy w związku z przyznaniem opcji fantomowych Uczestnikowi na mocy umowy opcyjnej w wersji B, na Spółce będą ciążyły jakiekolwiek obowiązki płatnika w rozumieniu Ustawy PIT, w tym poboru zaliczki na podatek lub sporządzenia informacji podatkowej?
3.Czy w przypadku wypłaty Ekwiwalentu Uczestnikom stosownie do zawartych umów opcyjnych (w wersji A lub w wersji B) na Spółce będą ciążyły jakiekolwiek obowiązki płatnika w rozumieniu Ustawy PIT, w tym poboru zaliczki na podatek lub sporządzenia informacji podatkowej?
4.Czy Spółka będzie uprawniona do zaliczenia kwoty wypłaconego Ekwiwalentu na mocy umów opcyjnych (zarówno w wersji A jak i wersji B) do kosztów podatkowych?
5.Czy Spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego na fakturach wystawionych przez Uczestników dokumentujących przyznanie Ekwiwalentu?
Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytania nr 1, 2 i 3 w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Na pytanie nr 4 w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych oraz pytanie nr 5 w zakresie podatku od towarów i usług zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Państwa stanowisko w sprawie
Pytanie 1
W Państwa ocenie, w związku z zawarciem z Uczestnikiem umowy opcyjnej w wersji A lub wersji B na Spółce nie będą ciążyły jakiekolwiek obowiązki płatnika w rozumieniu Ustawy PIT, w tym poboru zaliczki na podatek lub sporządzenia informacji podatkowej
Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 9 ust. 1 Ustawy PIT, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Oznacza to, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody uzyskane przez podatnika, z wyjątkiem tych, które zostały enumeratywnie wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych, zawartym w Ustawie PIT, bądź od których zaniechano poboru podatku. Katalog źródeł przychodów wskazuje art. 10 ust. 1 Ustawy PIT.
Jednym ze źródeł przychodu jest stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 pozarolnicza działalność gospodarcza.
Przychodem z działalności gospodarczej, zgodnie z art. 14 ust. 1 Ustawy PIT, są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Z kolei zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 8 Ustawy PIT przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, z zastrzeżeniem ust. 2g i art. 21 ust. 1 pkt 125 i 125a.
W świetle powyższego, za przychody należy uznać każdą formę przysporzenia majątkowego, zarówno formę pieniężną, jak i niepieniężną, w tym nieodpłatne świadczenia oraz świadczenia w naturze otrzymane przez podatnika.
Zgodnie z ugruntowanym stanowiskiem organów podatkowych oraz orzecznictwem (np. interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 22.03.2023 r., sygn. 0115-KDIT1.4011.32.2023.2.MR, wyrok Trybunał Konstytucyjnego z dnia 8.07.2014 r., sygn. K 7/13, wyrok NSA z dnia 25.05.2017 r., sygn. II FSK 1034/15, wyrok NSA z dnia 13.12.2018 r., sygn. II FSK 3310/16) dla celów podatkowych nieodpłatne świadczenie obejmuje każde działanie lub zaniechanie na rzecz innej osoby oraz wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób, których skutkiem jest nieodpłatne, tj. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku innej osobie, mające konkretny wymiar finansowy.
A zatem, przychód na gruncie Ustawy PIT powstaje dopiero wtedy gdy:
- świadczenie ma wymierną korzyść dla podatnika, niezależnie od formy przysporzenia (czy to w pieniądzu czy w postaci świadczenia rzeczowego)
- świadczenie (korzyść) jest przez podatnika faktycznie otrzymane, tzn. przychód musi mieć charakter trwały, definitywny i bezwarunkowy.
W tym przypadku, zawarcie umowy opcyjnej (w wersji A lub w wersji B) nie skutkuje powstaniem jakiejkolwiek definitywnej i bezwarunkowej korzyści po stronie Uczestnika, ponieważ (i) Ekwiwalent może nigdy nie zostać wypłacony (np. w przypadku gdy nie dojdzie do zbycia udziałów Spółki lub gdy przez zbyciem udziałów Uczestnik zakończy współpracę ze Spółką (ii) na moment zawarcia umowy opcyjnej nie jest znana wysokość Ekwiwalentu, ponieważ nie jest znana wysokość ceny sprzedaży udziałów Spółki, od której uzależniona jest wysokość Ekwiwalentu; Uczestnicy przy tym nie mają żadnego wpływu na cenę sprzedaż udziałów Spółki (nie są udziałowcami Spółki i nie będą uczestniczyć w negocjacjach).
W związku z tym, zawarcie umowy opcynej w wersji A lub w wersji B nie będzie skutkowało powstaniem przychodu po stronie Uczestników. W konsekwencji, na Spółce nie będą ciążyły jakiekolwiek obowiązki płatnika w rozumieniu Ustawy PIT, w tym poboru zaliczki na podatek lub sporządzenia informacji podatkowej.
Mając na uwadze powyższe, wnoszą Państwo o potwierdzenie jego stanowiska w sprawie.
Pytanie 2
W Państwa ocenie, przyznanie opcji fantomowych Uczestnikowi na mocy umowy opcyjnej w wersji B, nie będzie skutkowało po stronie Spółki jakimikolwiek obowiązkami płatnika w rozumieniu Ustawy PIT, w tym poboru zaliczki na podatek lub sporządzenia informacji podatkowej.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 9 ust. 1 Ustawy PIT, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Oznacza to, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody uzyskane przez podatnika, z wyjątkiem tych, które zostały enumeratywnie wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych, zawartym w Ustawie PIT, bądź od których zaniechano poboru podatku.
Katalog źródeł przychodów wskazuje art. 10 ust. 1 Ustawy PIT.
Jednym ze źródeł przychodu jest stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 pozarolnicza działalność gospodarcza.
Przychodem z działalności gospodarczej, zgodnie z art. 14 ust. 1 Ustawy PIT, są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Z kolei zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 8 Ustawy PIT przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, z zastrzeżeniem ust. 2g i art. 21 ust. 1 pkt 125 i 125a.
W świetle powyższego, za przychody należy uznać każdą formę przysporzenia majątkowego, zarówno formę pieniężną, jak i niepieniężną, w tym nieodpłatne świadczenia oraz świadczenia w naturze otrzymane przez podatnika. Zgodnie z ugruntowanym stanowiskiem organów podatkowych oraz orzecznictwem (np. interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 22.03.2023 r., sygn. 0115-KDIT1.4011.32.2023.2.MR, wyrok Trybunał Konstytucyjnego z dnia 8.07.2014 r., sygn. K 7/13, wyrok NSA z dnia 25.05.2017 r., sygn. II FSK 1034/15, wyrok NSA z dnia 13.12.2018 r., sygn. II FSK 3310/16) dla celów podatkowych nieodpłatne świadczenie obejmuje każde działanie lub zaniechanie na rzecz innej osoby oraz wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób, których skutkiem jest nieodpłatne, tj. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku innej osobie, mające konkretny wymiar finansowy.
A zatem, przychód na gruncie Ustawy PIT powstaje dopiero wtedy gdy:
- świadczenie ma wymierną korzyść dla podatnika, niezależnie od formy przysporzenia (czy to w pieniądzu czy w postaci świadczenia rzeczowego)
- świadczenie (korzyść) jest przez podatnika faktycznie otrzymane, tzn. przychód musi mieć charakter trwały, definitywny i bezwarunkowy.
W tym przypadku, przyznanie Uczestnikowi opcji fantomowych na mocy umowy opcyjnej w wersji B nie będzie skutkowało powstaniem jakiejkolwiek definitywnej i bezwarunkowej korzyści po stronie Uczestnika, ponieważ (i) Ekwiwalent może nigdy nie zostać wypłacony (sytuacja taka będzie miała miejsce m.in. w przypadku gdy nie dojdzie do zbycia udziałów Spółki lub gdy przed zbyciem udziałów Uczestnik zakończy współpracę ze Spółką) (ii) na moment przyznania opcji fantomowych nie będzie znana wysokość Ekwiwalentu, która może zostać wypłacona w zamian za opcje fantomowe, ponieważ nie będzie znana wysokość ceny sprzedaży udziałów Spółki, od której uzależniona będzie wysokość Ekwiwalentu; Uczestnicy przy tym nie mają żadnego wpływu na cenę sprzedaż udziałów Spółki (nie są udziałowcami Spółki i nie będą uczestniczyć w negocjacjach), (iii) opcje fantomowe nie mogą być przedmiotem obrotu, nie podlegają zbyciu ani dziedziczeniu.
W związku z tym, zawarcie umowy opcyjnej w wersji B nie będzie skutkowało powstaniem przychodu po stronie Uczestników. W konsekwencji, na Spółce nie będą ciążyły jakiekolwiek obowiązki płatnika w rozumieniu Ustawy PIT, w tym poboru zaliczki na podatek lub sporządzenia informacji podatkowej.
Takie stanowisko jest podzielane przez organy podatkowe, np. przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 10 sierpnia 2018 r., sygn. 0114-KDIP3-2.4011.365.2018.2.AK.
Mając na uwadze powyższe, wnoszą Państwo o potwierdzenie waszego stanowiska w sprawie.
Pytanie 3
W Państwa ocenie, w przypadku wypłaty Ekwiwalentu Uczestnikom stosownie do zawartych umów opcyjnych (w wersji A lub w wersji B) na Spółce nie będą ciążyły jakiekolwiek obowiązki płatnika w rozumieniu Ustawy PIT, w tym poboru zaliczki na podatek lub sporządzenia informacji podatkowej.
Uzasadnienie
Źródło przychodów Ekwiwalentu
Zgodnie z art. 9 ust. 1 Ustawy PIT, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Oznacza to, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody uzyskane przez podatnika, z wyjątkiem tych, które zostały enumeratywnie wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych, zawartym w Ustawie PIT, bądź od których zaniechano poboru podatku.
Katalog źródeł przychodów wskazuje art. 10 ust. 1 Ustawy PIT. Jednym ze źródeł przychodu jest stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 pozarolnicza działalność gospodarcza.
Przychodem z działalności gospodarczej, zgodnie z art. 14 ust. 1 Ustawy PIT, są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Pojęcie „działalności gospodarczej” (pozarolniczej działalności gospodarczej) zostało zdefiniowane w art. 5a pkt 6 Ustawy PIT i oznacza działalność zarobkową: a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową, b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż, c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 Ustawy PIT.
Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 Ustawy PIT za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1) odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
2) są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
3) wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Biorąc pod uwagę powyższe przepisy Ustawy PIT oraz okoliczność, że umowy opcyjnie (zarówno w wersji A jak i w wersji B) będą zawierane z Uczestnikami jako osobami prowadzącymi działalność gospodarczą oraz w związku z usługami świadczonymi przez Uczestników na rzecz Spółki w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, wypłatę Ekwiwalentu należy zakwalifikować do przychodów ze źródła „działalność gospodarcza”, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 Ustawy PIT.
Oznacza to, że Ekwiwalent będzie dla każdego Uczestnika przychodem podlegającym opodatkowaniu na tych samych zasadach, jak pozostałe przychody z działalności gospodarczej prowadzonej.
Obowiązki Spółki jako płatnika.
Zgodnie art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.), płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.
Oznacza to, że obowiązki płatnika musza być wprost wskazane w przepisach ustaw szczególnych. W przeciwnym wypadku, podatek / zaliczka jest obliczany i wpłacany przez podatnika w ramach tzw. mechanizmu samoobliczenia podatku. Obowiązki płatnika wskazuje Ustawa PIT w Rozdziale 7 „Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników”.
Płatnikiem w świetle art. 32, 33, 34, 41 są: zakłady pracy, rolnicze spółdzielnie produkcyjne, organy rentowe, a także osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 (tj. wybrane przychody ze źródła „działalność wykonywana osobiście”) oraz art. 18 (tj. przychody kwalifikowane do źródła: „prawa majątkowe”) osobom będącym polskimi rezydentami podatkowymi.
Żaden z przepisów Ustawy PIT nie nakłada obowiązków płatnika w stosunku do podmiotów, które wypłacają przychody stanowiące przychody ze źródła „działalność gospodarcza”. Co więcej, ustawodawca wskazał wprost w art. 41 ust. 2 Ustawy PIT, że płatnicy nie są obowiązani do poboru zaliczek od należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 2 i 8, jeżeli podatnik złoży oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.
A zatem, przychody z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej są rozliczane w ramach mechanizmu samoobliczenia bezpośrednio przez podatnika.
Podsumowując, w przypadku wypłaty Ekwiwalentu Uczestnikom stosownie do zawartych umów opcyjnych (w wersji A lub w wersji B) na Spółce nie będą ciążyły jakiekolwiek obowiązki płatnika w rozumieniu Ustawy PIT, w tym poboru zaliczki na podatek lub sporządzenia informacji podatkowej. Mając na uwadze powyższe, wnoszą Państwo o potwierdzenie jego stanowiska w sprawie.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiliście Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Przychodem należnym jest każda forma przysporzenia majątkowego, mającego zarówno formę pieniężną, jak i niepieniężną, w tym nieodpłatne świadczenia oraz świadczenia w naturze otrzymane przez podatnika. Dla celów podatkowych nieodpłatne świadczenie obejmuje każde działanie lub zaniechanie na rzecz innej osoby oraz wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób, których skutkiem jest nieodpłatne, tj. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu - przysporzenie majątku innej osobie, mające konkretny wymiar finansowy.
O uzyskaniu przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych można więc mówić w każdej sytuacji, gdy podatnik na skutek otrzymania określonych wartości majątkowych (środków pieniężnych, świadczeń w naturze, czy też innych nieodpłatnych świadczeń), jak również na skutek określonego zdarzenia powodującego zmniejszenie jego zobowiązań wobec innych podmiotów, uzyskuje określone przysporzenie majątkowe.
W myśl art. 11 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wartość pieniężną świadczeń w naturze, z zastrzeżeniem ust. 2c oraz art. 12 ust. 2-2c, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.
Zgodnie z art. 11 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:
1)jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia – według cen stosowanych wobec innych odbiorców;
2)jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione - według cen zakupu;
3)jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku - według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku;
4)w pozostałych przypadkach - na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.
Stosownie natomiast do art. 11 ust. 2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Jeżeli świadczenia są częściowo odpłatne, przychodem podatnika jest różnica pomiędzy wartością tych świadczeń, ustaloną według zasad określonych w ust. 2 lub 2a, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika.
W myśl art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Źródłami przychodów są:
- pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),
Stosownie do art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Z kolei zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, z zastrzeżeniem ust. 2g i art. 21 ust. 1 pkt 125 i 125a.
Z przedstawionego we wniosku opisu wynika, że Spółka z o.o. zamierza zorganizować program motywacyjny dla swoich kluczowych współpracowników. Uczestnicy programu współpracują ze Spółką w ramach umów o świadczenie usług zawartych w ramach prowadzonej przez nich pozarolniczej działalności gospodarczej.
Dlatego też należy przytoczyć art. 24 ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – normujący szeroko pojęte programu motywacyjne.
Zgodnie z tym przepisem:
Jeżeli w wyniku realizacji programu motywacyjnego utworzonego przez:
1)spółkę akcyjną, od której podatnik uzyskuje świadczenia lub inne należności z tytułów określonych w art. 12 lub art. 13,
2)spółkę akcyjną będącą jednostką dominującą w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 37 ustawy o rachunkowości w stosunku do spółki, od której podatnik uzyskuje świadczenia oraz inne należności z tytułów określonych w art. 12 lub art. 13
- podatnik faktycznie obejmuje lub nabywa akcje tej spółki lub akcje spółki w stosunku do niej dominującej, przychód z tego tytułu powstaje w momencie odpłatnego zbycia tych akcji.
Ponieważ program motywacyjny, o którym mowa we wniosku, nie spełnia przesłanek programu motywacyjnego, o którym mowa w art. 24 ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. uczestnicy nie uzyskują od Spółki świadczeń lub innych należności z tytułów określonych w art. 12 lub art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stąd zasady opodatkowania określone w ww. przepisie nie znajdą zastosowania w Państwa sprawie.
Z opisu sprawy wynika, że w ramach realizowanego przez Spółkę programu o charakterze motywacyjnym Spółka zawiera z Uczestnikami (osobami fizycznymi prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą) umowy opcyjne w Wersji A i Wersji B. Umowy opcyjnie:
- uprawniają Uczestnika programu do otrzymania ekwiwalentu pieniężnego;
- uprawnienie do otrzymania ekwiwalentu nie będzie mogło zostać przez Uczestnika zbyte, nie będzie podlegało dziedziczeniu, nie będzie możliwe przeniesienie tego uprawnienia przez Uczestnika na inną osobę lub podmiot;
- wirtualne opcje fantomowe w Wersji B uprawniają Uczestnika do otrzymania Ekwiwalentu;
- prawa wynikające z opcji fantomowych nie będą mogły być zbyte przez Uczestnika, nie będą podlegać dziedziczeniu, nie będzie możliwe przeniesienia na inną osobę lub podmiot,
- nie będzie znana wysokość Ekwiwalentu (na moment zawierania umowy opcji nie będzie znana cena potencjalnej sprzedaży udziałów w Spółce),
- opcje fantomowe nie będą papierami wartościowymi, o których mowa w art. 5a pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. papiery wartościowe, o których mowa w art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi ani pochodnym instrumentem finansowym, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. c-i ustawy o obrocie instrumentami finansowymi;
- ekwiwalent (jeśli dojdzie do jego wypłaty) będzie stanowił dodatkowe wynagrodzenie (bonus) za usługi świadczone na rzecz Spółki przez Uczestników w ramach zawartych umów o świadczenie usług.
Skoro na moment zawierania umowy opcji nie będzie znana cena potencjalnej umowy sprzedaży udziałów w Spółce, jednocześnie będzie jedynie potencjalna możliwość uzyskania korzyści w przyszłości - określenie ich wartości na moment ich przyznania nie będzie możliwe.
Dlatego też zawarcie umowy opcyjnej w wersji A i wersji B oraz przyznanie Uczestnikom opcji fantomowych na mocy umowy w wersji B, nie spowoduje powstania przychodu po stronie Uczestników, a na Spółce z o.o. nie będziecie ciążył obowiązek płatnika.
Kolejną kwestią jest wypłata Ekwiwalentu Uczestnikom stosownie do zawartych umów opcyjnych w wersji A i wersji B.
Jak wskazano w opisie zdarzenia Ekwiwalent będzie stanowił dodatkowe wynagrodzenie (bonus) za usługi świadczone na rzecz Spółki przez Uczestników w ramach prowadzonych przez nich działalności gospodarczych. Wypłata Ekwiwalentu jest niewątpliwie dla Uczestników rzeczywistym, wymiernym przysporzeniem majątkowym. Przychody uzyskane w ramach programów motywacyjnych przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą są dla nich czynnościami wykonywanymi w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa.
Zatem przychód z tego tytułu powinien zostać zakwalifikowany do źródła przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W świetle natomiast art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14, są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.
W związku z powyższym, podatnicy uzyskujący dochody ze źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, sami dokonają opodatkowania uzyskanych przychodów.
W konsekwencji powyższego, nie ciążą na Państwu obowiązki płatnika w związku z otrzymaniem przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą Ekwiwalentu.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawiliście i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawa 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right