Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 5 lipca 2023 r., sygn. I PSKP 44/22

1. Bezwzględnie obowiązujące na korzyść pracownika są zarówno przepisy Kodeksu pracy, jak i innych ustaw i aktów wykonawczych określających prawa i obowiązki pracowników i pracodawców, a także postanowienia układów zbiorowych pracy, regulaminów i statutów, zaś sankcją za naruszenie zasady uprzywilejowania pracownika są - w myśl art. 18 § 2 - nieważność takich postanowień oraz automatyczne zastąpienie ich przepisami korzystniejszymi dla pracownika. Nieważna jest więc zmiana warunków pracy i płacy wynikających z indywidualnych umów o pracę, jeśli autonomiczne źródło prawa pracy zawiera korzystniejsze dla pracownika uregulowania.

2. Oceny prawnej obowiązywania układu zbiorowego pracy przez badanie zgodności z prawem czynności podejmowanych przez organ rejestrowy można dokonać dopiero po wydaniu stanowiska przez Okręgowego Inspektora Pracy.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

Prezes SN Piotr Prusinowski (przewodniczący)

‎SSN Józef Iwulski

‎SSN Halina Kiryło (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa Z. K. ‎przeciwko E. Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w B. ‎o wynagrodzenie za pracę, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 5 lipca 2023 r., ‎skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Piotrkowie Trybunalskim ‎z dnia 23 czerwca 2021 r., sygn. akt V Pa 21/20,

uchyla zaskarżony wyrok w punktach 1 i 3 i przekazuje sprawę w tym zakresie Sądowi Okręgowemu w Piotrkowie Trybunalskim do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim wyrokiem z dnia 5 kwietnia 2018 r. oddalił apelację powódki od wyroku Sądu Rejonowego w Bełchatowie z dnia 27 kwietnia 2017 r., którym Sąd pierwszej instancji oddalił powództwo Z. K. przeciwko pozwanej E. Sp. z o.o. w B. o wynagrodzenie za pracę.

W sprawie ustalono następujący stan faktyczny. Z. K. jest pracownikiem E. Sp. z o.o. w B. od 1 maja 2001 r., przejętym w trybie art. 23 k.p. z E.1. Pracuje na stanowisku samodzielnego referenta ds. księgowości. Powódka pełni funkcję przewodniczącej zarządu Międzyzakładowego Związku Zawodowego „[...]” w E. Sp. z o.o. w B.. Międzyzakładowy Związek Zawodowy „[...]” w E. Sp. z o.o. w B. został zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym w dniu 23 kwietnia 2015 r. Statut związku uchwalono w dniu 17 lutego 2015 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00