Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 13 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.656.2023.3.LS
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości nabytej w spadku.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 lipca 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 3 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości nabytej w spadku.
Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 7 września 2023 r. (data wpływu 8 września 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Razem z bratem i mamą odziedziczyła Pani w drodze spadku ziemię rolną 5ha po tacie w 2017 r. Pani tata otrzymał tę ziemię w latach młodości w darowiźnie od swoich rodziców. Pani mama ze względu, że tata posiadał ziemię rolną, a ona nie pracowała opłacała KRUS. Aktualnie po śmierci taty pracuje Pani na etacie. Pani brat od 2016 roku prowadził działalność gospodarczą (nie był czynnym podatnikiem VAT, korzysta z zwolnienia podmiotowego) w zakresie usług ślusarskich, działalność została zawieszona w 2020 r. i aktualnie również pracuje na etacie oraz wynajmuje budynek użytkowy w ramach swojego majątku prywatnego. Pani pracuje na umowie o pracę. Od czasu przejęcia spadku omawiana ziemia była przez Pani brata i mamę w miarę możliwości obrabiana na tyle na ile mogliście, aby nie stała odłogiem. Była również zgłoszona do dopłat do ziemi z ARiMR. Pani, brat i mama chcecie w przyszłości sprzedać ziemię. Nie jest ona objęta miejscowym planem zagospodarowania terenu, w księdze wieczystej jest ona ujęta jako rola, natomiast na mapie ewidencyjnej jest oznaczona jako RV czy użytki rolne. Nie są tam podciągnięte żadne media. Nie zamierza Pani wraz z bratem i mamą również jej w żaden sposób uatrakcyjniać.
W sprzedaży nie będzie uczestniczył pośrednik.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego
1)Data śmierci Pani ojca: 6 maja 2017 r., data zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia: 16 czerwca 2017 r.
2)Nieruchomość będąca przedmiotem sprzedaży stanowi jedną działkę ewidencyjną o numerze 1.
3)Nieruchomość nie była i nie będzie przedmiotem umów najmu, dzierżawy, ani żadnych innych umów o podobnym charakterze.
4)Przed sprzedażą nieruchomości chciałaby Pani zawrzeć standardową umowę przedwstępną, w której będzie zawarta cena nieruchomości za jaką zostanie ona sprzedana, warunki płatności oraz termin zawarcia właściwej umowy sprzedaży i wysokość ewentualnej zaliczki/zadatku.
5)Nie dokonała Pani przeniesienia własności ww. nieruchomości.
6)Nie będzie Pani udzielać pełnomocnictwa kupującemu przed sprzedażą nieruchomości do występowania w Pani imieniu.
7)Dla przedmiotowej nieruchomości nie została wydana decyzja o warunkach zabudowy.
8)Nie będzie Pani prowadzić żadnych działań, żeby uatrakcyjnić działkę dla celów sprzedaży lub podniesienia jej wartości przed sprzedażą.
9)Nie prowadzi i nie będzie Pani prowadzić żadnych działań marketingowych, dotyczących sprzedaży działki.
10)Nieruchomość w chwili sprzedaży będzie stanowiło gospodarstwo rolne, będące Pani współwłasnością, o obszarze gruntów o łącznej powierzchni co najmniej 1 ha, a konkretnie 5 ha.
11)Nie zna Pani celu zakupu działki przez kupującego, jednak możliwe, że kupuje ją w celach inwestycyjnych, a więc utraci charakter rolny.
12)Sprzedaż ww. nieruchomości będzie realizowana incydentalnie, w sposób przypadkowy i nieregularny.
13)Nigdy wcześniej nie dokonywała Pani sprzedaży innych nieruchomości.
14)Nie posiada Pani innych nieruchomości przeznaczonych w przyszłości do sprzedaży.
Pytanie
Czy sprzedaż ziemi będzie opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Pana stanowisko w sprawie
W Pani ocenie sprzedaż działki nie zostanie opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ od nabycia jej w drodze spadku upłynęło 5 lat, dlatego podlega ona pod zwolnienie zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które Pani przedstawiła jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm. ):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ww. ustawy:
Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ww. ustawy, przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego.
W przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, co do zasady decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment i sposób ich nabycia.
Zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.
Art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że w przypadku zbycia nieruchomości nabytych w drodze spadku, 5-letni okres liczony będzie od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości lub praw majątkowych przez spadkodawcę.
Wobec powyższego, w przypadku odpłatnego zbycia nabytej w spadku nieruchomości istotne znaczenie ma ustalenie daty nabycia tej nieruchomości przez spadkodawcę.
Aby zatem ustalić, czy w przedmiotowej sprawie sprzedaż przez Panią udziału w działce podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, istotne jest ustalenie, czy odpłatne zbycie nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie.
Z przedstawionego we wniosku i uzupełnieniu opisu wynika, że razem z bratem i mamą odziedziczyła Pani w drodze spadku ziemię rolną 5ha po tacie w 2017 r. Pani tata otrzymał tę ziemię w latach młodości w darowiźnie od swoich rodziców. Data śmierci Pani ojca: 6 maja 2017 r., data zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia: 16 czerwca 2017 r. Nieruchomość będąca przedmiotem sprzedaży stanowi jedną działkę ewidencyjną o numerze 1. Pani, brat i mama chcecie w przyszłości sprzedać ziemię.
Kwestie związane z dziedziczeniem regulują przepisy Kodeksu cywilnego.
Zgodnie z art. 922 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 326):
Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.
W myśl art. 924 oraz art. 925 Kodeksu cywilnego:
Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, a spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.
Stosownie do art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego:
Prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku, czy też akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza, potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.
Do wyliczenia 5-letniego okresu, od którego uzależnione jest opodatkowanie sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych nabytych w drodze spadku, wliczany jest zatem nie tylko okres posiadania nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkobiercę, który dokonuje sprzedaży, ale także okres posiadania nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkodawcę. Jeżeli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości bądź nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę, do momentu odpłatnego zbycia nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkobiercę upłynęło 5 lat – to sprzedaż nie podlega opodatkowaniu.
W przedmiotowej sprawie nabycie nieruchomości przez spadkodawcę (Pani ojca), o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nastąpiło w latach młodości w drodze darowizny od rodziców, natomiast spadkodawca zmarł 6 maja 2017 r. (data zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia: 16 czerwca 2017 r.).
Pięcioletni okres o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, liczony jest od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości przez spadkodawcę, zatem termin ten niewątpliwie upłynął.
Wobec powyższego planowana sprzedaż udziału w działce nr 1 nabytej przez Pani ojca w latach młodości w drodze darowizny od rodziców nie zobowiązuje Pani do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodu osiągniętego z tytułu tej sprzedaży, gdyż zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 ww. ustawy, upłynął 5 letni termin, licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie ww. udziału przez Pani spadkodawcę (Pani ojca).
Reasumując, nienastępujące w wykonaniu działalności gospodarczej planowane zbycie udziału w działce nabytej przez Pani ojca w drodze darowizny w latach młodości od rodziców nie będzie stanowić dla Pani źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) w zw. z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z tytułu tej sprzedaży nie będzie Pani zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Ta interpretacja stanowi ocenę Pani stanowiska wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W zakresie podatku od towarów i usług zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Interpretacja indywidualna odnosi się wyłącznie do Pani obowiązków podatkowych, nie obejmuje ewentualnych obowiązków podatkowych Pani brata i matki (współwłaścicieli nieruchomości (działki)).
Jednocześnie wskazujemy, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy stan faktyczny/zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym podanym przez Panią w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i musi się Pan zastosować do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right