Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 31 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.647.2023.2.MR
W zakresie możliwości opodatkowania uzyskiwanych przychodów z tytułu świadczonych usług w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
2 lipca 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 1 lipca 2023 r., który dotyczy możliwości opodatkowania uzyskiwanych przychodów z tytułu świadczonych usług w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%. Uzupełniła go Pani - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 14 sierpnia 2023 r. (data wpływu 14 sierpnia 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
Jest Pani polskim rezydentem podatkowym mającym miejsce zamieszkania w Polsce dla celów podatkowych.
Prowadzi Pani działalność gospodarczą od początku 2008 r. W dniu 15 lutego 2022 r., stosownie do treści art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, złożyła Pani pisemne oświadczenia o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na rok 2022 naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według Pani miejsca zamieszkania (tj. Naczelnikowi Urzędu Skarbowego (…). W poprzednim roku podatkowym, tj. w 2021, Pani przychody nie przekroczyły bowiem kwoty 2.000.000 euro. Począwszy od 2022 r., rozliczała Pani podatek dochodowy w sposób zryczałtowany, w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i do dnia dzisiejszego stosuje Pani wybraną formę opodatkowania (nie złożyła Pani oświadczenia o rezygnacji z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych).
Na początku lutego 2022 r., podpisała Pani umowę o świadczenie usług z (...) z siedzibą w (…) (dalej: „Zleceniodawca”), która obejmowała swoim zakresem współpracę pomiędzy stronami od początku 2022 r.
Na podstawie przedmiotowej umowy, świadczy Pani na rzecz Zleceniodawcy usługi pośredniczenia w transakcjach handlowych, w zakresie pozyskiwania dla Zleceniodawcy transakcji handlowych, w tym obejmujących finansowanie projektów Zleceniodawcy.
W ramach świadczonych usług pośredniczenia w transakcjach handlowych, wykonuje Pani na rzecz Zleceniodawcy następujące czynności:
a)poszukiwanie dla Zleceniodawcy ofert różnych transakcji handlowych, w tym finansowania działalności jego i jego spółek powiązanych;
b)reprezentowanie Zleceniodawcy oraz jego spółek powiązanych w kontaktach z kontrahentami;
c)obsługa handlowa Zleceniodawcy w zakresie zawieranych transakcji handlowych, w tym prowadzenie w imieniu i na rzecz Zleceniodawcy oraz jego spółek powiązanych negocjacji w zakresie sposobu i warunków finansowania;
d)organizacja spotkań i uczestnictwo w spotkaniach z potencjalnymi kontrahentami Zleceniodawcy lub jego spółek zależnych;
e)nawiązywanie i utrzymywanie bezpośrednich relacji z kontrahentami Zleceniodawcy i jego spółek powiązanych, w tym finansującymi ich działalność;
f)koordynowanie w imieniu i na rzecz Zleceniodawcy czynności związanych z wykonywaniem kontraktów handlowych, w tym umów o finansowanie działalności Zleceniodawcy i jego spółek powiązanych.
Oprócz powyższych czynności pośrednictwa w transakcjach handlowych, prowadzi Pani również szkolenia dla pracowników Zleceniodawcy. Działalność szkoleniowa dotyczy przekazania pracownikom Zleceniodawcy wiedzy w zakresie pożądanych warunków zawieranych transakcji handlowych oraz umiejętności w zakresie pozyskiwania transakcji handlowych. Szkolenia prowadzone przez Panią mają charakter usług w zakresie doradztwa edukacyjno-zawodowego.
Z tytułu świadczenia powyższych usług, otrzymuje Pani od Zleceniodawcy miesięczne wynagrodzenie, które jest należne za czynności starannego działania, wymagane przy usługach tego rodzaju. Oprócz wynagrodzenia zasadniczego, po zakończeniu roku obrachunkowego, może Pani również otrzymać premię, której wysokość jest uzależniona od Pani sukcesów handlowych. Wysokość wynagrodzenia premiowego ma charakter uznaniowy i zazwyczaj jest uzależniona od wyników prowadzonych transakcji.
Nie miała Pani pewności co do właściwej stawki podatkowej zryczałtowanego podatku dochodowego mającej zastosowanie do świadczonych przez Panią usług, gdyż przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne posługują się kodami Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), a nie kodami PKD, które wynikają z wpisów do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). W związku z tym, zastosowała Pani do przychodów osiąganych z opisanych powyżej usług, tj.:
1)usług pośredniczenia w transakcjach handlowych,
2)prowadzenia szkoleń dla pracowników Zleceniodawcy,
stawkę 15%, która ma zastosowanie do większości usług wynikających z ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Jednocześnie, w dniu 21 kwietnia 2022 r., wystąpiła Pani do Urzędu Statystycznego w Łodzi - Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur z wnioskiem o wydanie informacji w zakresie stosowania standardów klasyfikacyjnych, aby uzyskać potwierdzenie co do określenia świadczonych przez Panią usług według nomenklatury PKWiU.
W dniu 31 maja 2023 r. Urząd Statystyczny w Łodzi – Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur wydał klasyfikację statystyczną o numerze (…), w której stwierdził, że:
1)usługi pośrednictwa w transakcjach handlowych, obejmujące:
- poszukiwanie dla Zleceniodawcy ofert różnych transakcji handlowych, w tym finansowania działalności jego i jego spółek powiązanych,
- reprezentowanie Zleceniodawcy oraz jego spółek powiązanych w kontaktach z kontrahentami,
- obsługę handlową Zleceniodawcy w zakresie zawieranych transakcji handlowych, w tym prowadzenie w imieniu i na rzecz Zleceniodawcy oraz jego spółek powiązanych negocjacji w zakresie sposobu i warunków finansowania,
- organizację spotkań i uczestnictwo w spotkaniach z potencjalnymi kontrahentami Zleceniodawcy lub jego spółek zależnych,
- nawiązywanie i utrzymywanie bezpośrednich relacji z kontrahentami Zleceniodawcy i jego spółek powiązanych, w tym finansującymi ich działalność,
- koordynowanie w imieniu i na rzecz Zleceniodawcy czynności związanych z wykonywaniem kontraktów handlowych, w tym umów o finansowanie działalności Zleceniodawcy i jego spółek powiązanych,
bez fizycznej sprzedaży i bez zawierania umów we własnym imieniu, mieszczą się w grupowaniu: PKWiU 74.90.12.0 „Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń”.
Natomiast wykonywane na odrębne zlecenie prowadzenie szkoleń dla pracowników zleceniodawcy w zakresie pożądanych warunków zawieranych transakcji handlowych oraz umiejętności w zakresie pozyskiwania transakcji handlowych, mieści się w grupowaniu: PKWiU 85.59.1 „Usługi w zakresie pozostałych pozaszkolnych form edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane”.
Przyjęła Pani powyższą klasyfikację statystyczną dotyczącą świadczonych usług i zaczęła Pani stosować (wykazywać) na wystawianych fakturach VAT. Jednocześnie, zamierza Pani zastosować otrzymaną klasyfikację statystyczną dla celów rozliczania zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Uzupełnienie opisu stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
Wskazała Pani, że:
1.Pytanie dotyczy roku 2022 oraz lat następnych. Jak zostało wskazane we wniosku, w dniu 15 lutego 2022 r., złożyła Pani pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na rok 2022 naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania. Zatem jest Pani zainteresowana zastosowaniem stawek podatkowych wskazanych we wniosku i wynikających z ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm., dalej: „u.z.p.d.o.f.”) za rok 2022 i lata następne.
2.Oprócz wskazanej działalności gospodarczej, uzyskuje Pani przychody z tytułu najmu lokalu mieszkalnego, który również jest opodatkowany w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
3.Prowadzi Pani ewidencję w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności.
4.Do wykonywanej przez Panią działalności nie mają zastosowania żadne z wyłączeń wskazanych art. 8 u.z.p.d.o.f., w szczególności nie osiąga Pani przychodów wskazanych w ww. artykule, jak również nie dotyczą przypadki wskazane w tym przepisie.
5.Pomiędzy Panią, a Zleceniodawcą nie istnieją i nie będą istniały żadne powiązania osobiste i gospodarcze. W szczególności nie jest i nie będzie Pani wspólnikiem Zleceniodawcy, jak również nie pełni i nie będzie Pani pełniła funkcji zarządczych w spółce będącej Zleceniodawcą.
Pytania
1)Czy jest Pani uprawniona do zastosowania do przychodów osiąganych z tytułu świadczonych usług pośrednictwa w transakcjach handlowych, opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym stawki podatku wynoszącej 8,5% wynikającej z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, tj. przychodów z działalności usługowej?
2)Czy jest Pani uprawniona do zastosowania do przychodów osiąganych z tytułu szkoleń dla pracowników zleceniodawcy w zakresie pożądanych warunków zawieranych transakcji handlowych oraz umiejętności w zakresie pozyskiwania transakcji handlowych, opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, stawki podatku wynoszącej 8,5% wynikającej z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. przychodów ze świadczenia usług w zakresie edukacji (PKWiU dział 85)?
Pani stanowisko w sprawie
Stoi Pani na stanowisku, że do przychodów z tytułu świadczenia usług pośrednictwa w transakcjach handlowych jest uprawniona do zastosowania stawki podatku w wysokości 8,5% wynikającej z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, tj. przychodów z działalności usługowej.
Stoi Pani na stanowisku, że do przychodów osiąganych z tytułu szkoleń dla pracowników zleceniodawcy w zakresie pożądanych warunków zawieranych transakcji handlowych oraz umiejętności w zakresie pozyskiwania transakcji handlowych, jest uprawniona do zastosowania stawki podatku w wysokości 8,5% wynikającej z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c) ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, tj. przychodów ze świadczenia usług w zakresie edukacji (PKWiU dział 85).
UZASADNIENIE PANI STANOWISKA
1.Spełnienie warunków oraz wybór formy opodatkowania
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodu osiąganych przez osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Z kolei słowniczek do ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w art. 4 ust. 1 pkt 12, odsyła nas do definicji pozarolniczej działalności gospodarcza znajdującej się w art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm., dalej jako: „u.p.d.o.f.”), zgodnie z którą pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Prowadzi Pani zarobkową działalność usługową, we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły - od ponad 15 lat, tym samym należy uznać, że wykonuje Pani pozarolniczą działalność gospodarczą, której przychody mogą zostać opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 u.z.p.d.o.f. opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych.
Przychody osiągane przez Panią, stanowią - jak zostało wcześniej wskazane - przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, za które zgodnie z art. 14 u.p.d.o.f., uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług (tak jak ma to miejsce w Pani przypadku) za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Do przychodów opodatkowanych w formie ryczałtu ma zastosowanie próg przychodowy. Otóż podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z pozarolniczej działalności gospodarczej, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2.000.000 euro (art. 6 ust. 4 pkt 1 lit. a u.z.p.d.o.f.). Jak zostało wskazane w stanie faktycznym, Pani przychód w roku podatkowym 2021 r., nie przekroczył kwoty 2.000.000 euro, w związku z tym była Pani uprawniona opłacać podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Warunkiem wyboru formy opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu. Zgodnie z art. 9 ust. 1 u.z.p.d.o.f., sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
W 2022 r. osiągnęła Pani pierwsze przychody w styczniu 2022 r., w związku z tym termin na złożenie oświadczenia o wyborze ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych upływał w dniu 20 lutego 2022 r. W związku z tym należy uznać, że składając oświadczenie w dniu 15 lutego 2022 r., spełniła Pani warunek, aby z ogólnych zasad opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, przejść na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Ponadto, stosownie do treści art. 9 ust. 1b u.z.p.d.o.f., dokonany wybór formy opodatkowania, o którym mowa w ust. 1, dotyczy również lat następnych, chyba że w kolejnych latach podatnik w terminie określonym w ust. 1 złoży oświadczenie na piśmie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego o rezygnacji z tej formy opodatkowania albo oświadczenie o wyborze opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c u.p.d.o.f., w terminie określonym w art. 9a ust. 2 tej ustawy. Nie złożyła Pani oświadczenia o rezygnacji z formy opodatkowania w formie ryczałtu, w związku z tym nadal (w roku 2023 oraz latach następnych – o ile przedmiotowe oświadczenie o rezygnacji nie zostanie złożone) jest Pani uprawniona do opodatkowania osiąganych przychodów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
2.Zastosowane stawki podatku
Zgodnie z art. 12 ust. 1 u.z.p.d.o.f., ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:
1) 17% przychodów osiąganych w zakresie wolnych zawodów;
2) 15% przychodów ze świadczenia usług:
a) reprodukcji komputerowych nośników informacji (PKWiU 18.20.30.0),
b) pośrednictwa w sprzedaży motocykli oraz części i akcesoriów do nich (PKWiU 45.40.40.0),
c) pośrednictwa w sprzedaży hurtowej (PKWiU grupa 46.1),
d) magazynowania i przechowywania cieczy i gazów (PKWiU 52.10.12.0), magazynowania i przechowywania towarów w strefach wolnocłowych (PKWiU ex 52.10.19.0), parkingowych (PKWiU 52.21.24.0), obsługi centrali wzywania radio-taxi (PKWiU ex 52.21.29.0), pilotowania na wodach morskich i przybrzeżnych (PKWiU ex 52.22.13.0), pilotowania na wodach śródlądowych (PKWiU ex 52.22.14.0),
e) licencyjnych związanych z:
- nabywaniem praw do książek, broszur, ulotek, map itp. (PKWiU 58.11.60.0),
- nabywaniem praw do korzystania z wykazów i list (np. adresowych, telefonicznych) (PKWiU 58.12.30.0),
- nabywaniem praw do czasopism i pozostałych periodyków (PKWiU 58.14.40.0),
- nabywaniem praw do pozostałych wyrobów drukowanych (PKWiU 58.19.30.0),
- nabywaniem praw do korzystania z gier komputerowych (PKWiU 58.21.40.0),
- nabywaniem praw do korzystania z programów komputerowych (PKWiU 58.29.50.0),
f) związanych ze sprzedażą miejsca reklamowego w wykazach i listach (np. adresowych, telefonicznych) (PKWiU 58.12.40.0),
g) (uchylona)
h) związanych z nadawaniem programów ogólnodostępnych i abonamentowych (PKWiU dział 60),
i) przetwarzania danych (PKWiU ex 63.11.1), przesyłania strumieni wideo przez Internet (PKWiU 59.11.25.0), przesyłania strumieni audio przez Internet (PKWiU 59.20.36.0), agencji informacyjnych (PKWiU 63.91.1) oraz pozostałych w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 63.99),
j) finansowych i ubezpieczeniowych (PKWiU sekcja K), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów,
k) związanych z obsługą nieruchomości, świadczonych na zlecenie (PKWiU 68.3),
l) prawnych, rachunkowo-księgowych i doradztwa podatkowego (PKWiU dział 69), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów,
m) firm centralnych (head office); usług doradztwa związanych z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70), z wyjątkiem usług doradztwa związanych z zarządzaniem rynkiem rybnym (PKWiU 70.22.16.), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów,
n) (uchylona)
o) reklamowych; usług badania rynku i opinii publicznej (PKWiU dział 73),
p) (uchylona)
q) fotograficznych (PKWiU 74.2),
r) tłumaczeń pisemnych i ustnych (PKWiU 74.3), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów,
s) związanych z zatrudnieniem (PKWiU dział 78),
t) przez organizatorów turystyki, pośredników i agentów turystycznych oraz pozostałych usług rezerwacji i usług z nią związanych (PKWiU dział 79),
u) detektywistycznych i ochroniarskich (PKWiU dział 80), z wyjątkiem robót związanych z instalowaniem systemów przeciwpożarowych i przeciwwłamaniowych z późniejszym monitoringiem,
v) obsługi nieruchomości wykonywanych na zlecenie, polegających m.in. na utrzymaniu porządku w budynkach, kontroli systemów ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji, wykonywaniu drobnych napraw (PKWiU 81.10.10.0), dezynfekcji i tępienia szkodników (PKWiU 81.29.11.0), związanych ze wspomaganiem prowadzenia działalności gospodarczej, gdzie indziej niesklasyfikowane (PKWiU 82.9), centrów telefonicznych (call center) (PKWiU 82.20.10.0), powielania (PKWiU 82.19.11.0), związanych z organizowaniem kongresów, targów i wystaw (PKWiU 82.30),
w) (uchylona)
x) w zakresie pomocy społecznej bez zakwaterowania (PKWiU ex dział 88), z wyłączeniem usług pomocy społecznej bez zakwaterowania w zakresie odwiedzania i pomocy domowej świadczonych osobom niepełnosprawnym (PKWiU 88.10.14), usług pomocy społecznej bez zakwaterowania w zakresie opieki dziennej świadczonych osobom dorosłym niepełnosprawnym (PKWiU 88.10.15), usług pomocy społecznej bez zakwaterowania w zakresie opieki dziennej nad dziećmi, z wyłączeniem opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi (PKWiU 88.91.11), usług pomocy społecznej bez zakwaterowania w zakresie opieki dziennej nad dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną (PKWiU 88.91.12), usług pomocy społecznej bez zakwaterowania świadczonych przez opiekunki do dzieci (PKWiU 88.91.13), pozostałych usług pomocy społecznej bez zakwaterowania, gdzie indziej niesklasyfikowane (PKWiU 88.99.19),
y) kulturalnych i rozrywkowych (PKWiU dział 90),
z) związanych ze sportem, rozrywką i rekreacją (PKWiU dział 93);
2a) 14% przychodów ze świadczenia usług:
a) w zakresie opieki zdrowotnej (PKWiU dział 86),
b) architektonicznych i inżynierskich; usług badań i analiz technicznych (PKWiU dział 71),
c) w zakresie specjalistycznego projektowania (PKWiU 74.1);
2b) 12% przychodów ze świadczenia usług:
a) związanych z wydawaniem:
- pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line,
- pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1),
- pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2),
- oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line,
b) związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1);
3) 10% przychodów ze świadczenia usług w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek (PKWiU 68.10.1);
4) 8,5% przychodów do kwoty 100 000 zł oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100 000 zł z tytułu:
a) przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a,
b) przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym,
c) świadczenia usług związanych z zakwaterowaniem (PKWiU dział 55),
d) świadczenia usług wynajmu i obsługi nieruchomości własnych lub dzierżawionych (PKWiU 68.20.1),
e) wykonywania usług w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych (PKWiU dział 72),
f) wynajmu i dzierżawy:
- samochodów osobowych i furgonetek, bez kierowcy (PKWiU 77.11.10.0),
- pozostałych pojazdów samochodowych (z wyłączeniem motocykli), bez kierowcy (PKWiU 77.12.1),
- środków transportu wodnego bez załogi (PKWiU 77.34.10.0),
- środków transportu lotniczego bez załogi (PKWiU 77.35.10.0),
- pojazdów szynowych (bez obsługi) (PKWiU 77.39.11.0),
- kontenerów (PKWiU 77.39.12.0),
- motocykli, przyczep kempingowych i samochodów z częścią mieszkalną, bez kierowcy (PKWiU 77.39.13.0),
- własności intelektualnej i podobnych produktów z wyłączeniem prac chronionych prawem autorskim (PKWiU 77.40),
g) świadczenia usług pomocy społecznej z zakwaterowaniem (PKWiU dział 87);
5) 8,5%:
a) przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8,
b) przychodów ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem pożarom (PKWiU 84.25.11.0),
c) przychodów ze świadczenia usług w zakresie edukacji (PKWiU dział 85),
d) przychodów ze świadczenia usług związanych z działalnością bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałych usług w zakresie kultury (PKWiU dział 91),
e) przychodów z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów (wyrobów) z materiału powierzonego przez zamawiającego,
f) prowizji uzyskanej przez komisanta ze sprzedaży na podstawie umowy komisu,
g) prowizji uzyskanej przez kolportera prasy na podstawie umowy o kolportaż prasy,
h) przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym;
6) 5,5%:
a) przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton,
b) prowizji uzyskanej z działalności handlowej w zakresie sprzedaży jednorazowych biletów komunikacji miejskiej, znaczków do biletów miesięcznych, znaczków pocztowych, żetonów i kart magnetycznych do automatów,
c) przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym;
7) 3,0% przychodów:
a) z działalności gastronomicznej, z wyjątkiem przychodów ze sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%,
b) z działalności usługowej w zakresie handlu, z zastrzeżeniem pkt 2 i 3,
c) ze świadczenia usług związanych z produkcją zwierzęcą (PKWiU 01.62.10.0),
d) z działalności rybaków morskich i zalewowych w zakresie sprzedaży ryb i innych surowców pochodzących z własnych połowów, z wyjątkiem sprzedaży konserw oraz prezerw z ryb i innych surowców z połowów,
e) o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 2, 5-10 i 19-22 ustawy o podatku dochodowym,
f) z odpłatnego zbycia ruchomych składników majątku wykorzystywanych w pozarolniczej działalności gospodarczej, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z tej działalności gospodarczej, a pomiędzy pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik majątku został wycofany z działalności, i dniem jego zbycia nie upłynęło sześć lat, będących:
- środkami trwałymi podlegającymi ujęciu w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
- składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa, ustalona zgodnie z art. 22g ustawy o podatku dochodowym, nie przekracza 1500 zł,
- składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy rokowi lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,
g) z odpłatnego zbycia ruchomych składników majątku przedsiębiorstwa w spadku;
8) 2% przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1d.
Z uwagi na obszerny i skomplikowany zakres przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, określających właściwą stawkę podatku, który dodatkowo posługuje się klasyfikacją PKWiU, a nie PKD, która jest właściwa dla określenia przedmiotu działalności gospodarczej podatnika i która jest odzwierciedlona we wpisach w CEiDG, nie miała Pani pewności jaką stawkę podatku powinna zastosować do świadczonych przez siebie usług tj.:
a)pośredniczenia w transakcjach handlowych, oraz
b)prowadzenia szkoleń dla pracowników zleceniodawcy w zakresie pożądanych warunków zawieranych transakcji handlowych oraz umiejętności w zakresie pozyskiwania transakcji handlowych.
Postanowiła Pani zastosować stawkę w wysokości 15%, gdyż jest to stawka mająca zastosowanie do znacznego zakresu świadczonych usług. Wybrała Pani tą stawkę, gdyż nie chciała się również narazić na ewentualną zaległość podatkową z tytułu niedopłaty podatku oraz odsetek od zaległości podatkowych, gdyby okazało się, że stosowana przez Panią stawka podatku powinna być innej, większej wysokości.
3.Właściwa stawka podatku
Jest Pani świadoma, że w orzecznictwie sądowo-administracyjnym zapadały rożne orzeczenia co do charakteru klasyfikacji statystycznych; to jest czy mają one charakter stanu faktycznego, czy też jako wskazane w przepisach podatkowych są elementem normy prawnej określającej sposób opodatkowania.
Przykładowo, jak wskazał NSA w wyrok z dnia 7 marca 2016 r., sygn. akt I FSK 1031/14, co do zasady bowiem, klasyfikacja statystyczna jest elementem stanu faktycznego podanego przez wnioskodawcę i nie powinna być weryfikowana w postępowaniu interpretacyjnym (...) interpretacje klasyfikacji statystycznych nie są wiążące, ani dla podmiotu, który ją uzyskał, ani dla organu podatkowego. Mogą stanowić jedynie dowód w sprawie podatkowej. Niemniej jednak w postępowaniu o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego organ podatkowy związany jest stanem faktycznym podanym przez wnioskodawcę i nie ma prawa dokonywać własnych ustaleń w tym zakresie. Skoro wnioskodawca zakwalifikował swoją działalność do określonego grupowania PKWiU, to organ nie jest władny w tym postępowaniu dokonywać własnych ustaleń. Takie uprawnienia będzie miał dopiero w ewentualnym postępowaniu podatkowym.
Z kolei w innych orzeczeniach NSA, przykładowo z dnia 29 listopada 2017 r., sygn. akt I FSK 179/16 oraz 5 grudnia 2018 r., sygn. akt I FSK 1917/16, wskazał, że wskazane w przepisach podatkowych klasyfikacje statystyczne są elementem normy prawnej określającej sposób opodatkowania i podlegają także procesowi wykładni dokonywanej przez organ interpretacyjny w kontekście stanu faktycznego czy zdarzenia przyszłego opisanego we wniosku o wydanie interpretacji. Pomimo powyższych sporów NSA odmówił podjęcia uchwały w przedmiotowej sprawie (postanowienie NSA z dnia 20 stycznia 2020 r., sygn. I FPS 3/19).
Mając powyższe na względzie, postanowiła Pani przed złożeniem wniosku o wydanie interpretacji podatkowej, wystąpić z wnioskiem o wydanie opinii w zakresie klasyfikacji statystycznej świadczonych przez nią usług. W dniu 21 kwietnia 2022 r., wystąpiła Pani do Urzędu Statystycznego w Łodzi - Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur z wnioskiem o wydanie informacji w zakresie stosowania standardów klasyfikacyjnych.
Oczekiwała Pani na odpowiedź z organu klasyfikacyjnego blisko rok i w dniu 31 maja 2023 r. Urząd Statystyczny w Łodzi - Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur wydał klasyfikację statystyczną o numerze (…), w której stwierdził, że świadczone przez Panią:
- usługi pośrednictwa w transakcjach handlowych, obejmujące:
- poszukiwanie dla Zleceniodawcy ofert różnych transakcji handlowych, w tym finansowania działalności jego i jego spółek powiązanych,
- reprezentowanie Zleceniodawcy oraz jego spółek powiązanych w kontaktach z kontrahentami,
- obsługę handlową Zleceniodawcy w zakresie zawieranych transakcji handlowych, w tym prowadzenie, w imieniu i na rzecz Zleceniodawcy oraz jego spółek powiązanych negocjacji w zakresie sposobu i warunków finansowania,
- organizację spotkań i uczestnictwo w spotkaniach z potencjalnymi kontrahentami Zleceniodawcy lub jego spółek zależnych,
- nawiązywanie i utrzymywanie bezpośrednich relacji z kontrahentami Zleceniodawcy i jego spółek powiązanych, w tym finansującymi ich działalność,
- koordynowanie w imieniu i na rzecz Zleceniodawcy czynności związanych z wykonywaniem kontraktów handlowych, w tym umów o finansowanie działalności Zleceniodawcy i jego spółek powiązanych,
bez fizycznej sprzedaży i bez zawierania umów we własnym imieniu, mieszczą się w grupowaniu: PKWiU 74.90.12.0 „Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń”.
Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 u.z.p.d.o.f. przez działalność usługową rozumie się pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676 z 2017 r. poz. 2453 z 2018 r. poz. 2440 z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 [działalność gastronomiczna] i 3 [działalność usługowa w zakresie handlu].
Nie wykonuje Pani działalności gastronomicznej, jak również działalności usługowej w zakresie handlu przez którą rozumie się sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników (art. 4 ust. 1 pkt 3 u.z.p.d.o.f.).
W związku z tym, że przychody osiągane przez Panią z tytułu usług pośrednictwa w transakcjach handlowych nie mieszczą się w żadnym innym grupowaniu PKWiU wskazanym w art. 12 ust. 1 u.z.p.d.o.f., a jednocześnie stanowią przychody z działalności usługowej, jest Pani uprawniona do zastosowania do przychodów osiąganych z tytułu usług pośrednictwa w transakcjach handlowych stawki podatku 8,5% wynikającej z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) u.z.p.d.o.f.
Natomiast w zakresie usług szkoleń dla pracowników zleceniodawcy w zakresie pożądanych warunków zawieranych transakcji handlowych oraz umiejętności w zakresie pozyskiwania transakcji handlowych, Urząd Statystyczny w Łodzi - Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur wydał klasyfikację statystyczną o numerze (…), w której stwierdził, że świadczone przez Panią usługi:
mieszczą się w grupowaniu: PKWiU 85.59.1 „Usługi w zakresie pozostałych pozaszkolnych form edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane”.
W związku z tym, że wykonywane przez Panią usługi prowadzenia szkoleń dla pracowników zleceniodawcy w zakresie pożądanych warunków zawieranych transakcji handlowych oraz umiejętności w zakresie pozyskiwania transakcji handlowych stanowią Usługi w zakresie pozostałych pozaszkolnych form edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane (PKWiU 85.59.1), a zatem mieszczą się w dziale 85 PKWiU wskazanym w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c) u.z.p.d.o.f, jest Pani uprawniona do zastosowania do nich stawki podatku 8,5%.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):
Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ww. ustawy:
Pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.
Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 tej ustawy:
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Zgodnie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Użyte w ustawie określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
Jak wskazuje art. 6 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy:
Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a.uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub
b.uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.
Natomiast zgodnie z treścią art. 6 ust. 4 pkt 2 cytowanej ustawy:
Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów.
Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zgodnie z ww. art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:
1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;
2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;
3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
a) prowadzenia aptek,
b) uchylony
c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
d) – e) uchylony
f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;
5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
6) (uchylony)
W myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy:
Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Jak stanowi art. 9 ust. 1 ww. ustawy:
Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.
W myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c) ww. ustawy:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych 8,5% przychodów ze świadczenia usług w zakresie edukacji.
Możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.
Z opisu sprawy wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą od początku 2008 r. W dniu 15 lutego złożyła Pani pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na rok 2022 Naczelnikowi Urzędu Skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania. Świadczone przez Panią usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej mieszczą się w grupowaniu PKWiU 74.90.12.0 „Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń” oraz PKWiU 85.59.1 „Usługi w zakresie pozostałych pozaszkolnych form edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane”. Pani przychody nie przekroczyły kwoty 2.000.000 euro w poprzednim roku podatkowym, tj. w 2021 r. Prowadzi Pani ewidencję w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. Do wykonywanej przez Panią działalności nie mają zastosowania żadne z wyłączeń wskazanych art. 8 u.z.p.d.o.f., w szczególności nie osiąga Pani przychodów wskazanych w ww. artykule, jak również nie dotyczą przypadki wskazane w tym przepisie.
Zatem do uzyskanych przez Panią przychodów ze świadczenia:
- usług sklasyfikowanych według symbolu PKWiU 74.90.12.0 - usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń,
- usług sklasyfikowanych według symbolu PKWiU 85.59.1 - usługi w zakresie pozostałych pozaszkolnych form edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane,
znajdzie zastosowanie 8,5% stawka ryczałtu, określona w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) oraz w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od przychodów.
Wobec powyższego Pani stanowisko należy uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy:
- stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia, oraz
- zdarzenia przyszłego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Organ nie jest uprawniony do przyporządkowywania formalnego usług do określonego grupowania klasyfikacyjnego. Kwestie dotyczące zaklasyfikowania usługi do właściwego grupowania statystycznego nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Tak więc interpretację wydano na podstawie wskazanego przez Panią we wniosku grupowania PKWiU.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pani sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i musi się Pani zastosować do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right