Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 7 marca 2016 r., sygn. I FSK 1031/14
Niezależnie od tego, czy rejs zostanie ostatecznie uznany za usługę transportową, czy rekreacyjną, w obu przypadkach może mieć zastosowanie preferencyjna stawka podatkowa.
Gazeta Prawna nr 46/2016
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski (spr.), Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 2 marca 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Z. O. - E. sp. z o.o. z siedzibą w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 12 marca 2014 r. sygn. akt I SA/Ol 147/14 w sprawie ze skargi Z. O. - E. sp. z o.o. z siedzibą w O. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 7 października 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla w całości interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 7 października 2013 r. nr [...], 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz Z. O. - E. sp. z o.o. z siedzibą w O. kwotę 737 (siedemset trzydzieści siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania za obie instancje.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1.1. Wyrokiem z 12 grudnia 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie, w sprawie o sygn. akt I SA/Ol 147/14, oddalił skargę Z[...] sp. z o.o. z siedzibą w O. - nazywanej dalej "Spółką", na interpretację indywidualną Ministra Finansów z 7 października 2013 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
1.2. Stan sprawy Sąd pierwszej instancji przedstawił następująco. We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Spółka wyjaśniła, że w ramach swojej działalności gospodarczej świadczy usługi polegające na organizowaniu rejsów statkami żeglugi śródlądowej po jeziorach i kanałach.
Następnie Spółka opisała poszczególne rejsy, wymieniając miejsca, w których się rozpoczynały i kończyły oraz czas ich trwania. Część rejsów, Spółka określiła jako spacerowe, ponieważ te kończyły się i rozpoczynały w tym samym miejscu. W pozostałych przypadkach Spółka oferowała klientom indywidualnym w ramach biletu transport powrotny autobusem (usługa kompleksowa). Bilety sprzedawane grupom obejmowały wyłącznie rejs. Ponadto podczas niektórych rejsów podawano na pokładzie posiłek, a pasażerom towarzyszył przewodnik. Usługi przewodnickie, świadczone były przez podmioty zewnętrzne i nie były ujęte w cenie biletu. Trzecią grupą usług oferowanych przez Spółkę był czarter statku z załogą. W tym przypadku transport powrotny zapewniany był autokarami własnymi lub zewnętrznymi, natomiast obiad był wliczony w cenę biletu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right