Wyrok SN z dnia 13 kwietnia 2023 r., sygn. II CSKP 5/22
1. Przez „wyciąg z ksiąg handlowych” w rozumieniu art. 7615 § 2 k.c. należy przy tym rozumieć nie tylko księgi rachunkowe ale również wszelkie zasoby (papierowe, elektroniczne), w których dający zlecenie gromadzi informacje dotyczące dokonywanych transakcji handlowych. Wyciąg powinien zatem obejmować dane zamieszczone w księgach istotne w konkretnych okolicznościach sprawy dla ustalenia prawa do prowizji. Nie może być on identyfikowany z prawem do osobistego wglądu agenta w księgi handlowe dającego zlecenie (dokumenty źródłowe stanowiące podstawę sporządzenia wyciągu). Agentowi nie przysługuje bowiem osobisty wgląd w księgi handlowe. Jeżeli dostarczony przez dającego zlecenie wyciąg z ksiąg handlowych (dokumentów źródłowych) nie jest w ocenie agenta rzetelny, zupełny i wystarczający do wyliczenia należnej mu prowizji, ma on roszczenie o zapewnienie wglądu do ksiąg handlowych dającego zlecenie biegłemu, który sporządzi wyciąg z ksiąg handlowych zawierający dane wymagane przez art. 7615 § 2 k.c. i na którym spoczywa obowiązek zachowania w tajemnicy wszystkiego, czego dowiedział się w związku z wykonywaniem czynności zawodowych.
2. Przesłanką uwzględnienia powództwa wytoczonego na podstawie art. 7615 § 4 k.c. jest uprawdopodobnienie przez agenta, że postanowienia łączącej go z dającym zlecenie umowy agencji przewidują jego uprawnienie do prowizji. Wyrok uwzględniający lub oddalający takie żądanie nie determinuje jednak wyniku kolejnego postępowania o zasądzenie prowizji, o tyle, że w jego toku objęte pozwem roszczenie podlega autonomicznej ocenie sądu.
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:
SSN Monika Koba (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Grzegorz Misiurek
SSN Marta Romańska
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 13 kwietnia 2023 r. w Warszawie, skargi kasacyjnej R. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowej w W. od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 28 lutego 2018 r., VII AGa 179/18, w sprawie z powództwa R. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowej w W. przeciwko Bankowi spółce akcyjnej w W. o nakazanie,