Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok SN z dnia 18 maja 2023 r., sygn. II PSKP 66/22

1. Zasada ochrony pracy kobiet w ciąży obejmuje zakaz rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę w okresie ciąży, który rozpoczyna się z chwilą zajścia w ciążę i jest niezależny od świadomości pracownicy o swoim stanie.

2. W sytuacjach, gdy pracownica pod wpływem błędu dotyczącego stanu ciąży podejmuje decyzję o rozwiązaniu umowy o pracę, przysługuje jej możliwość uchylenia się od skutków tego oświadczenia woli, co jest wyrazem ochronnego charakteru norm prawa pracy wobec pracownika.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

Prezes SN Piotr Prusinowski (przewodniczący)
‎SSN Jolanta Frańczak
‎SSN Halina Kiryło (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa A. G.
‎przeciwko S. Spółce Akcyjnej w W.
‎o ustalenie istnienia stosunku pracy,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 18 maja 2023 r.,
‎skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego w Toruniu
‎z dnia 23 kwietnia 2021 r., sygn. akt IV Pa 5/21,

uchyla zaskarżony wyrok w punktach I i III i sprawę w tym zakresie przekazuje Sądowi Okręgowemu w Toruniu do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Powódka A.G. wniosła pozew przeciwko S. S.A. w W. o ustalenie istnienia między stronami stosunku pracy na podstawie umowy o pracę z 27 marca 2017 r. Pozwana w odpowiedzi na pozew domagała się oddalenia powództwa w całości z uwagi na jego bezzasadność.

Sąd Rejonowy w Grudziądzu wyrokiem z 8 listopada 2020 r. ustalił, że stosunek pracy między pozwaną S. S.A. w W. a powódką A.G. trwa.

Z dokonanych przez Sąd pierwszej instancji ustaleń wynika, że A.G. była zatrudniona w S. S.A. w W. od 27 marca 2008 r. do 14 grudnia 2014 r., a następnie zawarła z pozwaną umowę o pracę na czas określony od 23 marca 2015 r. do 31 marca 2017 r. Z dniem 10 września 2016 r. została wprowadzona zmiana do umowy o pracę i powódka objęła stanowisko inżyniera budowy, a od 1 kwietnia 2017 r. stała się pracownikiem zatrudnionym na czas nieokreślony. W 2018 r. i 2019 r. powódka pracowała jako inżynier nad projektem budowy drogi w T. Wykonanie projektu trwało do grudnia 2019 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00