Ochrona stosunku pracy, płaca minimalna i składki związkowe po zmianie przepisów
Ustawa o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw wprowadza nowości w regulacjach odnoszących się do ochrony stosunku pracy, płacy minimalnej czy limitu odliczenia od dochodu wydatków z tytułu składek członkowskich zapłaconych na rzecz związków zawodowych. Najważniejsze z nich wejdą w życie 30 dni po ogłoszeniu wspomnianej nowelizacji w Dzienniku Ustaw oraz 1 stycznia 2024 r.
W szeroko rozumianym obszarze kadr i podatków w ostatnim czasie następują istotne modyfikacje. Kilka z nich przewiduje ustawa z 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw.
Zmiany w postępowaniu sądowym w sprawach z zakresu prawa pracy
Przywołana nowelizacja ustanawia zupełnie nowe rozwiązania dotyczące zabezpieczenia pracowników w sprawach z zakresu prawa pracy. Sprowadzają się one głównie do tego, że:
uznając wypowiedzenie umowy o pracę za bezskuteczne albo przywracając pracownika do pracy, sąd na wniosek pracownika nałoży w wyroku na pracodawcę obowiązek dalszego zatrudnienia pracownika do czasu prawomocnego zakończenia postępowania;
w sprawach z zakresu prawa pracy, w których pracownik podlegający szczególnej ochronie przed zwolnieniem z pracy (np. rodzic na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim, ojcowskim, wychowawczym, kobieta w ciąży, osoba w wieku przedemerytalnym, członkowie zakładowych organizacji związkowych imiennie wskazanych przez zarząd tej organizacji czy członkowie rady pracowników) dochodzi roszczenia o uznanie wypowiedzenia stosunku pracy za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy, sąd na wniosek uprawnionego udzieli mu zabezpieczenia polegającego na nakazie dalszego zatrudniania do czasu prawomocnego zakończenia sprawy.