Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 4 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.330.2023.4.KO
Prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku VAT naliczonego wynikającego z faktury wystawionej przez Współpracownika uwzględniającej zwrot kosztów Podróży (w tym usług noclegowych).
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zaistniałego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
25 kwietnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 21 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku VAT naliczonego wynikającego z faktury wystawionej przez Współpracownika uwzględniającej zwrot kosztów Podróży (w tym usług noclegowych).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zaistniałego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Spółka działająca pod firmą: X Sp. z o.o. (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Wnioskodawca jest także czynnym podatnikiem VAT.
Wnioskodawca jest spółką kapitałową należącą do międzynarodowej grupy kapitałowej (dalej: „Grupa Kapitałowa”) świadczącej usługi w obszarze…. W ramach swojej działalności Grupa kapitałowa, wypracowała szereg rozwiązań w postaci …. Generalnie rzecz ujmując, Grupa Kapitałowa prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie świadczenia na rzecz klientów usług …. Co więcej, Grupa Kapitałowa oferuje swoje usługi polegające na wykorzystaniu innowacyjnych technologii pozwalających ….
Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest …, w której prezentowane są oferty …(dalej: „Aplikacja”) i sprzedaż powierzchni reklamowej (banerów reklamowych) pojawiających się w Aplikacji. Aplikacja jest dostępna w sklepach …. Spółka prowadzi również kampanie reklamowe zmierzające do pozyskania nowych użytkowników, co przekłada się na wzrost atrakcyjności powierzchni reklamowej w Aplikacji.
Ponadto, w skład Grupy Kapitałowej wchodzą spółki, skupiające się na tworzeniu i udostępnianiu oprogramowania dla firm w obszarze … i obsługi klienta, a także wsparciu działalności dot. …..
Ze względu na złożony charakter świadczonych usług przez Wnioskodawcę, Spółka niejednokrotnie zawiera umowy o świadczenie usług (dalej: „Kontrakt”) z podwykonawcami - wysoko wykwalifikowanymi specjalistami, prowadzącymi własną działalność gospodarczą (dalej: „Współpracownicy”). W ramach Kontraktów, Współpracownicy, w zamian za otrzymywane wynagrodzenie, są zobowiązani do świadczenia określonego typu usług na rzecz Wnioskodawcy.
W konsekwencji, Współpracownicy czynnie uczestniczą w projektach realizowanych przez Spółkę, jednocześnie nie będąc klientami Wnioskodawcy. W ramach stosunku cywilnoprawnego, który łączy Współpracowników z Wnioskodawcą, Współpracownicy są wynagradzani za wykonywane zadania na podstawie comiesięcznie wystawianej faktury.
Z uwagi na międzynarodową skalę działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę oraz specyfikę sektora…, Współpracownicy, w związku i w ramach wykonania swoich zadań określonych w umowie, mogą być niejednokrotnie zobowiązani do odbycia podróży (dalej: „Podróż”). Celem odbycia Podróży przez Współpracowników jest:
- praca nad wdrożeniem nowych rozwiązań w Spółce i Grupie Kapitałowej, które zapewniąw przyszłości wzrost przychodu Spółki i których wdrożenie bezpośrednio wpływa na konkurencyjną pozycję Spółki na rynku oferowanych przez Spółkę usług,
- sprzedaż produktów oferowanych przez Spółkę oraz umożliwienie bezpośredniego kontaktu z klientem, co z kolei może skutkować wzmocnieniem zaufania pomiędzy stronami transakcji i wiąże się z możliwością zaprezentowania produktu Spółki,
- ułatwienie współpracy pomiędzy współpracownikami spółek z Grupy Kapitałowej poprzez między innymi omówienie istotnych dla Spółki kwestii współpracy,
- podnoszenia kwalifikacji Współpracowników.
Zdarza się, że w celu odbycia Podróży, Spółka musi zapewnić Współpracownikom możliwość dotarcia do miejsca docelowego tj. dokonać zakupu biletów lotniczych na rzecz Współpracowników oraz zapewnić Współpracownikom zakwaterowanie w miejscu realizacji usługi - nocleg w hotelu (dalej łącznie: „Wydatki związane z Podróżą”).
W celu uproszczenia rozliczeń z podmiotami trzecimi, najczęściej dochodzi do sytuacji, w której kontrahenci dostarczający usługę transportu lotniczego bądź zakwaterowania hotelowego wystawiają faktury dokumentujące ww. usługi bezpośrednio na rzecz Współpracownika.
Współpracownik opłaca faktury z własnych środków. Zwrot środków, na rzecz Współpracownika, następuje na podstawie faktury wystawionej przez Współpracownika na rzecz Spółki. Współpracownik wystawiając fakturę na rzecz Spółki, zgodnie z zapisami umowy ze Spółką, w okresach miesięcznych, w przypadku odbycia Podróży w danym miesiącu, dolicza kwotę wydatków związanych z Podróżą do wynagrodzenia należnego za dany miesiąc, na fakturze, ujawniając każdy poniesiony Wydatek związany z Podróżą w osobnej pozycji (najczęściej nazwanej „wynagrodzeniem dodatkowym w związku z umową”). Spółka dokonuje zapłaty za całą wartość faktury, tj. za usługę kompleksową obejmującą usługi związane z przedmiotem umowy (dalej, również: „wynagrodzenie główne”) oraz usługi związane z realizacją Podróży (dalej łącznie jako: „Usługa Kompleksowa”). Faktura dokumentuje, więc całość wynagrodzenia należnego Współpracownikowi na podstawie umowy.
Pismem z 28 czerwca 2023 r. uzupełniono opis sprawy następująco.
1. Na podstawie jakiej umowy Współpracownik świadczy/będzie świadczył pracę/usługi na rzecz Spółki?
Współpracownicy związani/będą związani są ze Spółką umowami o świadczenie usług. Doprecyzowując, są to tzw. umowy współpracy/o współpracę (kontrakt business to business -B2B).
2. Jaką rolę pełni/będzie pełnić Współpracownik? Jakie dokładnie świadczy/będzie świadczyć usługi bądź jaką pracę wykonuje?
Współpracownik świadczy/będzie świadczył usługi, których zakres został określony/zostanie określonych w umowie zawartej pomiędzy Spółką a Współpracownikiem. Każdy ze Współpracowników świadczy/będzie świadczył usługi, które związane są z rolą jaką dany Współpracownik pełni w Spółce. Z tej przyczyny Spółka nie może określić dokładnego zakresu usług - każdy Współpracownik świadczy/będzie świadczył inne usługi, w zależności od zagadnień, w których wspiera Spółkę i aktualnych, konkretnych biznesowych potrzeb Spółki. Przykładowo można podać tylko że jedną z wielu grup takich współpracowników są osoby realizujące czynności sprzedażowe. W takiej sytuacji współpracownik może np. odbywać podróże do potencjalnych klientów Spółki w celu prezentowania oferty/usług Wnioskodawcy, negocjacji umów, itd.
3. Jaki wpływ na uzyskanie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów ma/będzie miało poniesienie kosztów podróży Państwa Współpracownika?
Jak zostało podniesione przez Wnioskodawcę w treści złożonego Wniosku, podczas Podróży, Współpracownicy niejednokrotnie pracują nad wdrożeniem nowych rozwiązań w Spółce i grupie kapitałowej, której częścią jest Wnioskodawca. Efektywna praca, bądź wykonywanie usług jest natomiast możliwa po uprzednich konsultacjach z innymi pracownikami, współpracownikami czy członkami zarządu innych spółek z grupy kapitałowej, potencjalnymi klientami czy też przedstawicielami branży, które to spotkania umożliwia z kolei Podróż.
Z uwagi na międzynarodową skalę działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę oraz specyfikę sektora …, w ramach Podróży, Współpracownik realizuje swoje zadania określone postanowieniami umownymi z Wnioskodawcą, m.in. pracując merytorycznie nad projektem bądź produktem, spotykając się z innymi pracownikami oraz współpracownikami innych spółek z grupy kapitałowej, potencjalnymi klientami czy też przedstawicielami branży. Ponadto, realizacja podróży służbowej, bezsprzecznie podnosi poziom wiedzy i kwalifikacje kadry Wnioskodawcy, poprzez rozwój umiejętności niezbędnych do współpracy z Wnioskodawcą.
Jednocześnie, w trakcie Podróży, Współpracownicy aktywnie działają na rzecz zwiększenia sieci kontaktów Wnioskodawcy, promują produkty oferowane przez Spółkę i odbywają spotkania biznesowe dotyczące bezpośrednio bieżącej działalności Spółki, czy też kluczowych dla Spółki projektów. Podczas Podróży, Współpracownik odbywa spotkania z klientami, kontrahentami, czy też współpracownikami innych spółek z grupy Kapitałowej. Natomiast, spotkania organizowane są m.in. w celu:
(i) pracy nad wdrożeniem nowych rozwiązań w Spółce i grupie kapitałowej, które zapewnią w przyszłości wzrost przychodu Spółki a ich wdrożenie jest czynnikiem, który wpływa bezpośrednio na konkurencyjną pozycję Spółki na rynku oferowanych usług,
(ii) sprzedaży produktów oferowanych przez Spółkę oraz umożliwienia bezpośredniego kontaktu z klientem, co wzmacnia zaufanie pomiędzy stronami, a także zwiększa szanse na kompleksowe zaprezentowanie produktu Spółki, a w efekcie pozytywną decyzję klienta co do przyszłej współpracy,
(iii) ułatwienia współpracy pomiędzy współpracownikami spółek z grupy kapitałowej poprzez przede wszystkim omówienie istotnych dla Spółki kwestii współpracy, ponieważ osobiste poznanie członków projektu usprawnia współpracę pomiędzy członkami projektu oraz zapewnia płynność komunikacji,
(iv) podnoszenia kwalifikacji Współpracowników, co skutkuje lepszą współpracą ze Spółką oraz pozwala na zlecanie Współpracownikom nowych zadań związanych z nowymi umiejętnościami,
Ponadto, zwrot kosztów podróży jest utartą praktyką rynkową przyjętą przez podmioty konkurencyjne dla Spółki. Brak finansowania kosztów Podróży Służbowych mógłby przyczynić się do utraty stałych Współpracowników bądź niepozyskania przez Spółkę nowych Współpracowników co biorąc pod uwagę wysoką konkurencyjność oraz dynamiczny rozwój rynków …, przyczyniłoby się do utraty potencjalnego źródła przychodu przez Spółkę oraz zwiększenia kosztów związanych z poszukiwaniem nowych Współpracowników.
4. O jakich dokładnie podróżach związanych z podniesieniem kwalifikacji Współpracowników jest mowa we wniosku? Jaki mają one związek z działalnością gospodarczą Wnioskodawcy? Czy podniesienie kwalifikacji ma charakter ogólny, czy też ma związek z realizacją określonych projektów (proszę opisać jakich)?
Poprzez podnoszenie kwalifikacji, Wnioskodawca rozumie zdobywanie przez Współpracownika wiedzy związanej z codziennymi zadaniami Współpracownika realizowanymi na rzecz Spółki, zarówno pod kątem merytorycznym jak i biznesowym. Współpracownicy podnoszą kwalifikacje podczas każdego dnia realizowania zadań na rzecz Spółki, jednak niektóre z umiejętności mogą być nabywane jedynie w podróży służbowej np. poprzez bezpośredni kontakt z klientem, udział w branżowej konferencji, targach, eventach czy spotkania z innymi pracownikami grupy kapitałowej, do której należy Wnioskodawca.
W każdym przypadku podnoszenie kwalifikacji ma związek z działalnością gospodarczą Wnioskodawcy (poprzez kwalifikacje Wnioskodawca rozumie te umiejętności, które wspierają realizację zadań określonych w umowie). Podnoszenie kwalifikacji ma zawsze związek z realizacją określonych projektów - podróż służbowa jest przeprowadzana w celu przeprowadzenia konkretnych zadań tj.:
(i) wdrożenia konkretnego rozwiązania w Spółce i grupie kapitałowej, do której należy Wnioskodawca;
(ii) sprzedaży produktów oferowanych przez Spółkę oraz umożliwienia bezpośredniego kontaktu z klientem,
(iii) ułatwienia współpracy pomiędzy współpracownikami spółek z Grupy Kapitałowej podczas realizacji konkretnych projektów.
Niemniej, kwalifikacje (umiejętności), które Współpracownicy zdobywają podczas podróży służbowych są przydatne, również podczas realizacji kolejnych projektów Spółki.
5. Co jest przedmiotem świadczenia w ramach zawartej umowy o świadczenie usług (Kontraktu) z Podwykonawcą (Współpracownikiem) (jaka konkretnie czynność jest przedmiotem zawartej umowy, należy wskazać)?
Każdy ze Współpracowników świadczy usługi o innym zakresie, tak by wykorzystując swoje doświadczenie, umiejętności oraz cechy osobiste w jak najbardziej skuteczny sposób mógł realizować zadania na rzecz Spółki. Z tej przyczyny, Wnioskodawca nie może wskazać konkretnego zakresu zadań zbieżnego dla wszystkich Współpracowników. Niemniej, zakres faktycznie realizowanych zadań zawsze pokrywa się z zawartą z danym Współpracownikiem umową. Przykładowo można podać tylko że jedną z wielu grup takich współpracowników są osoby realizujące czynności sprzedażowe. W takiej sytuacji współpracownik może np. odbywać podróże do potencjalnych klientów Spółki w celu prezentowania oferty/usług Wnioskodawcy, negocjacji umów, itd.
6. Czy Podwykonawca (Współpracownik) nabywając usługi związane z podróżą służbową tj. transport, nocleg, nabywa/będzie je nabywać od podmiotów trzecich we własnym imieniu i na własną rzecz w celu wykonania dla Państwa usługi wynikającej z zawartej z Państwem umowy?
Zasada ogólna stanowi, że Wnioskodawca nabywa/będzie nabywać usługi związane z podróżą służbową od podmiotów trzecich we własnym imieniu i na własną rzecz. Oznacza to, że Wnioskodawca samodzielnie kupuje np. bilety lotnicze, rezerwuje hotele dla danego Współpracownika/Współpracowników. Zdarzają się jednak także sytuacje, gdzie dany Współpracownik samodzielnie kupuje bilet lotniczy, rezerwuje sam sobie hotel. W takiej sytuacji powyższe koszty zwracane są temu Współpracownikowi/Współpracownikom przez Spółkę na podstawie wystawionej przez niego faktury w faktycznej wartości jaką poniósł dany Współpracownik/Współpracownicy. Zwrot może nastąpić, również na podstawie rozliczenia zaliczki wypłaconej Współpracownikom.
7. Czy odbycie podróży jest/będzie niezbędne, aby zrealizować ww. świadczenie w ramach zawartej umowy o świadczenie usług?
Każdorazowo, odbycie podróży służbowej wynika bezpośrednio z zadań określonych stosunkiem umownym współpracy pomiędzy Współpracownikiem i Spółką. W przypadku realizacji podróży służbowej, Spółka decyduje na jej przeprowadzenie (pokrycie kosztów podróży), w takich przypadkach, w których udział Współpracownika w podroży służbowej jest niezbędny i wynika z konkretnych, bieżących potrzeb biznesowych Spółki.
8. Czy przedmiot świadczenia w ramach zawartej umowy o świadczenie usług i podróż są/nie są, będą/nie będą ściśle ze sobą związane, proszę opisać?
Przedmiot świadczenia w ramach zawartej umowy o świadczenie usług i podróż są/ będą ze sobą ściśle związane. Współpracownik realizuje w ramach podróży analogiczne zadania, jakie wykonuje w stałym (codziennym) miejscu świadczenia usług, niemniej ze specyfiki konkretnych zadań wynika konieczność wykonywania ich w trakcie/w ramach podróży służbowej.
9. Jakie są postanowienia umowy o świadczenie usług (Kontraktu) dotyczące zwrotu przez Państwa Podwykonawcom (Współpracownikom) wydatków związanych z podróżą?
Zasada ogólna stanowi, że zwrot środków następuje na podstawie faktury wystawionej przez Współpracownika na rzecz Spółki lub na podstawie rozliczenia zaliczki wypłaconej Współpracownikom.
Postanowienie umowne na podstawie, którego następuje zwrot wydatku ma następujący kształt: „Zleceniodawca zobowiązuje się zwrócić Zleceniobiorcy kwoty odpowiadające kosztom podróży Zleceniobiorcy, w tym kosztom przejazdów i noclegów w przypadku konieczności świadczenia usług poza stałym miejscem wykonywania działalności, o ile zostaną pokryte przez Zleceniobiorcę bezpośrednio, na podstawie faktury VAT wystawionej przez Zleceniobiorcę, do której zostanie załączone zestawienie wydatków lub kopie faktur i rachunków obejmujących poniesione wydatki
10. Jakie wydatki związane z podróżą wykazuje/będzie wykazywał Podwykonawca na fakturze wystawionej dla Państwa?
Są to wydatki/koszty niezbędne do wykonania podróży służbowej - tj. głównie koszty hoteli oraz dotarcia do docelowego miejsca wykonywania podróży służbowej (koszty odbytych lotów, pozostałych biletów komunikacyjnych, usługi taxi). Spółka pragnie podkreślić, że nie dokonuje zwrotu kosztów wydatków niezwiązanych z podróżą -tj. wydatków związanych z rozrywką, gastronomią bądź atrakcjami turystycznymi.
11. Czy wydatki związane z podróżą są/będą stanowić element kalkulacyjny wynagrodzenia za usługę wynikającą z zawartej umowy?
Jak zostało wskazane we wniosku, Współpracownik wystawiając fakturę na rzecz Spółki, zgodnie z zapisami umowy ze Spółką, w okresach miesięcznych, w przypadku odbycia Podróży w danym miesiącu, dolicza kwotę wydatków związanych z Podróżą do wynagrodzenia należnego za dany miesiąc, na fakturze, ujawniając każdy poniesiony Wydatek związany z Podróżą w osobnej pozycji (najczęściej nazwanej „wynagrodzeniem dodatkowym w związku z umową”). Spółka dokonuje zapłaty za całą wartość faktury, tj. za usługę kompleksową obejmującą usługi związane z przedmiotem umowy oraz usługi związane z realizacją Podróży [we Wniosku łącznie jako: „Usługa Kompleksowa”]. Faktura dokumentuje, więc całość wynagrodzenia należnego Współpracownikowi na podstawie umowy.
12. Czy nabyta od Podwykonawcy usługa jest/będzie wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych przez Państwa?
Nabywane od Współpracowników usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych przez Spółkę takich jak przykładowo: świadczenie usług na rzecz osób trzecich, innych podmiotów z grupy kapitałowej, do której należy Wnioskodawca, sprzedaż produktów Spółki. Koszty, które Spółka ponosi na wynagrodzenie Współpracowników są zdaniem Wnioskodawcy kosztami wykazującymi związek z działalnością gospodarczą, ponieważ bezpośrednio warunkują osiągnięcie obrotów podlegających opodatkowaniu VAT - Wnioskodawca nie mógłby wykonywać czynności opodatkowanych bez nabycia usług od Podwykonawców.
Pytanie w zakresie podatku od towarów i usług
Czy Wnioskodawca ma prawo odliczyć pełną kwotę podatku VAT naliczonego wynikającego z faktury wystawionej przez Współpracownika, dokumentującej świadczenie Usługi Kompleksowej, uwzględniającej zwrot kosztów Podróży, opodatkowanej podstawową stawką VAT 23%?
Państwa stanowisko w zakresie podatku od towarów i usług
Odliczenie podatku VAT naliczonego - zasady ogólne
Zgodnie z normą wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych VAT, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Natomiast, artykuł 86 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT wskazuje, że kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
a) nabycia towarów i usług,
b) dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.
Z kolei, zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika: usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkami niemającymi zastosowania w niniejszej sprawie.
W związku z powyższym, aby Wnioskodawca mógł dokonać odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia Usługi Kompleksowej uwzględniającej Wydatki związane z Podróżą, muszą zostać spełnione następujące warunki:
1. usługi te muszą mieć związek z wykonywanymi przez Wnioskodawcę czynnościami opodatkowanymi,
2. kwota podatku musi wynikać z otrzymanej faktury,
3. nabywane usługi nie mogą być ujęte w katalogu towarów i usług objętych wyłączeniem z odliczenia, zawartym w art. 88 ustawy o VAT.
Warunek 1 - związek z wykonywanymi przez Wnioskodawcę czynnościami opodatkowanymi
Prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT jest realizacją zasady neutralności podatku VAT dla podatnika tego podatku. Z zasady neutralności podatku VAT wynika konieczność stworzenia takich mechanizmów, które umożliwią podatnikowi odliczenie podatku VAT zapłaconego w związku z nabyciem towarów i usług wykorzystywanych przez niego do prowadzenia działalności opodatkowanej tym podatkiem. Orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: „TSUE") wskazuje, że możliwość odliczenia podatku VAT jest fundamentalnym prawem podatnika wynikającym z zasady neutralności podatku VAT. Dla skutecznego działania tej zasady, związek pomiędzy zakupionymi towarami i usługami, a działalnością opodatkowaną podatnika powinien być interpretowany szeroko, tak, aby zapewnić możliwość odliczenia podatku VAT od wszelkich zakupów, które wykorzystywane są przez podatnika do prowadzenia działalności opodatkowanej. Tak więc, zasadniczo, prawo to stanowi integralną część systemu VAT i z wyłączeniem szczególnych przypadków nie powinno podlegać ograniczeniu.
Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego (ujętego w cenach kupowanych usług), o ile spełniona jest przesłanka związku dokonanych zakupów z prowadzoną działalnością gospodarczą opodatkowaną VAT. Ustawodawca nie wskazał jednak wyraźnie, w jaki sposób i w jakim zakresie nabywane towary i usługi powinny wiązać się z opodatkowaną działalnością gospodarczą podatnika, tak aby podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT. Stosownie do brzmienia przywołanego art. 86 ust. 1 ustawy o VAT - prawo do odliczenia przysługuje w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych VAT. Towary i usługi mogą być w związku bezpośrednim bądź pośrednim z wykonywaniem czynności opodatkowanych VAT. Bezpośredni związek dokonywanych zakupów z opodatkowaną działalnością gospodarczą występuje, gdy nabywane usługi służą dokonaniu przez podatnika konkretnej transakcji podlegającej opodatkowaniu, np. dalszej odsprzedaży nabytych usług.
W ramach obrotu gospodarczego, podatnik może ponosić także wydatki, których związek z konkretnymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu VAT będzie miał charakter pośredni.
Takie wydatki nie będą przyczyniały się bezpośrednio do uzyskania obrotu, lecz będą oddziaływały na rozwój spółki poprzez ogólny wpływ na działalność podatnika. Takie koszty mogą pozostawać w wyraźnym związku przyczynowo skutkowym z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika, generującą obrót podlegający opodatkowaniu VAT. Stanowisko to podtrzymują zarówno organy podatkowe i sądy w orzecznictwie krajowym (m.in. w interpretacji indywidualnej z 31 marca 2022 r., o sygn. 1462-IPPP3.4512.977.2016.8.2022.S.PC - „podatnik będzie korzystał z prawa do odliczenia podatku naliczonego od kwoty podatku należnego także w przypadku, gdy związek pomiędzy zakupami towarów i usług a czynnościami opodatkowanymi będzie miał charakter pośredni.”) jak i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (np. w sprawie Portugal Telecom SGPS SA v. Fazenda Publica, sygn. C-496/11, w którym TSUE wskazał, że: „Prawo do odliczenia zostaje jednak również przyznane podatnikowi nawet w przypadku braku bezpośredniego i ścisłego związku pomiędzy konkretną transakcją powodującą naliczenie podatku a jedną lub większą liczbą transakcji objętych podatkiem należnym, które rodzą prawo do odliczenia, gdy koszty omawianych usług należą do jego kosztów ogólnych i jako takie stanowią elementy cenotwórcze dostarczanych towarów lub świadczonych usług. Koszty te zachowują bowiem bezpośredni i ścisły związek z całą działalnością gospodarczą podatnika.” Analogiczne stanowisko TSUE zajął, również w wyroku Beteiligungsgesellschaft Larentia + Minerva mbH & Co. KG v. Finanzamt Nordenham, o sygn. C-108/14).
Podsumowując, w odniesieniu do zakresu i sposobu, w jakim towary i usługi muszą być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, związek ten może mieć charakter zarówno bezpośredni, jak i pośredni. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług przyczynia się pośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości.
Przenosząc powyższe rozważania na grunt analizowanej sprawy, należy wskazać, że wydatki poniesione na Usługę Kompleksową powinny zostać zakwalifikowane do kosztów ogólnych funkcjonowania Spółki, związanych ściśle z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą. Nie można bowiem zaprzeczyć, że koszty, które podatnicy ponoszą na wynagrodzenie współpracownikami są kosztami wykazującymi związek z działalnością gospodarczą, ponieważ warunkują osiągnięcie obrotów podlegających opodatkowaniu VAT.
Wnioskodawca pragnie podkreślić, że w ocenie Wnioskodawcy, powyższe dotyczy całej usługi kompleksowej, tak, więc zarówno kosztów usługi głównej jak i kosztów wykazanych na fakturze jako koszty związane z Podróżami. W ramach Podróży, Współpracownicy realizują zadania wynikające bezpośrednio z umowy, a mające wpływ na obrót Spółki, biorą udział w projektach Spółki, spotykają się ze Współpracownikami i pracownikami innych spółek z Grupy Kapitałowej Wnioskodawcy oraz klientami Spółki. Z uwagi na powyższe, należy podnieść, że Wydatki na Podróże Współpracowników, będące elementem wynagrodzenia za świadczenie Usługi Kompleksowej, wykazują związek z działalnością gospodarczą Wnioskodawcy i warunkują osiągnięcie, w przyszłości, obrotów podlegających opodatkowaniu VAT przez Wnioskodawcę. Tym samym, nie można zaprzeczyć, że skutkują zaistnieniem po stronie Spółki prawa do odliczenia naliczonego podatku VAT.
Warunek 2 - kwota podlegająca odliczeniu wynika wprost z otrzymanej faktury
Jak zostało podniesione powyżej, kwota podatku VAT będzie odliczana bezpośrednio z otrzymanej od Współpracownika faktury. Faktura dokumentuje wszystkie koszty składające się na Usługę Kompleksową - zarówno koszty usługi głównej jak i koszty dodatkowe związane z Podróżami. Kwoty Wydatków związanych z Podróżami stanowią, więc część składową miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego na rzecz Współpracownika jednorazowo. Jednocześnie, kwoty związane z Podróżami będą dokumentując każdy poniesiony koszt (otrzymaną od podmiotu trzeciego fakturę) w osobnej pozycji na wystawianej na rzecz Spółki fakturze miesięcznej. Spółka pragnie podkreślić, że możliwość udokumentowania przez Współpracownika świadczenia kompleksowego, w taki sposób, że dochodzi na fakturze do wyszczególnienia pozycji „głównej” i pozycji „dodatkowych”, wynika bezpośrednio m.in. z tezy Naczelnego Sądu Administracyjnego, który w wyroku z dnia 5 czerwca 2019 r., o sygn. I FSK 661/17 wskazał, że umieszczenie na fakturze w osobnych pozycjach kilku różnych świadczeń nie świadczy o tym, że przedmiotem sprzedaży było kilka odrębnych świadczeń, nie natomiast jedno kompleksowe świadczenie. Jednocześnie, zdaniem Wnioskodawcy takie podejście jest spójne zarówno z celem jak i literalnym brzmieniem art. 106e ust. 1 ustawy o VAT - wyszczególnienie na fakturze części składowej świadczenia ma znaczenie dowodowe, jednak nie przeczy charakterowi usługi i nie determinuje go.
Warunek 3 - nabywane usługi nie są objęte wyłączeniem z odliczenia
Artykuł 88 ustawy o VAT określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W świetle art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkami niemającymi zastosowania w niniejszej sprawie. Tym samym, w przypadku nabycia od podmiotu trzeciego jedynie usługi noclegowej - Wnioskodawca, zgodnie z ww. przepisem, nie dokonuje obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na podstawie faktury wystawionej przez podmiot trzeci.
Zasady odliczania VAT w związku z nabyciem usług kompleksowych
Jednocześnie, stosownie do przedstawionego stanu faktycznego, w ramach nabywanych od Współpracownika usług, Wnioskodawca nabywa Usługę Kompleksową składającą się z pakietu powiązanych świadczeń, którymi są: usługa główna - świadczenie związane z głównym przedmiotem umowy z Współpracownikiem i usługi pomocnicze, którymi są usługi transportu lotniczego, ale również usługi zakwaterowania w hotelu.
Ustawa o VAT nie wprowadza pojęcia usługi kompleksowej. Kwestia zasad opodatkowania usług kompleksowych była jednak przedmiotem orzeczeń zarówno Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jak i sądów krajowych.
W wyroku z dnia 25 lutego 1999 r. w sprawie C-349/96 Card Protection Plan Ltd. TSUE wskazał, że transakcja złożona z jednego świadczenia w aspekcie gospodarczym nie powinna być sztucznie rozdzielana, by nie pogarszać funkcjonalności systemu podatku VAT.
Analogicznie, TSUE w wyroku z dnia 27 października 2005 r. w sprawie C-41/04 Levob Verzekeringen BV i OV Bank NV - należy uznać, że „jeżeli dwa lub więcej niż dwa świadczenia (lub czynności) dokonane przez podatnika na rzecz konsumenta, rozumianego jako przeciętnego konsumenta, są tak ściśle związane, że obiektywnie tworzą one w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te świadczenia lub czynności stanowią jedno świadczenie do celów stosowania podatku VAT”. Przy ocenie tej trzeba wziąć pod uwagę wszystkie okoliczności, w jakich dokonywana jest transakcja, należy poszukiwać elementów charakterystycznych dla rozpatrywanej czynności celem określenia, czy podatnik dostarcza konsumentowi kilka odrębnych świadczeń głównych, czy też jedno świadczenie. Podobne stanowisko TSUE zaprezentował w:
- sprawie o sygn. C-349/96 pomiędzy Card Protection Plan Ltd (CPP) a Commissioners of Customs and Excise,
- sprawie o sygn. C-111/05 pomiędzy Aktiebolaget NN a Skatteverket.
Z kolei w uchwale NSA z dnia 8 listopada 2010 r., o sygn. I FPS 3/10 podniesione zostało, że „określenie świadczenia jako pomocniczego w stosunku do świadczenia zasadniczego oznacza, iż ma pomóc w wykonaniu świadczenia zasadniczego, natomiast nie jest konieczne, aby stanowiło ono warunek wykonania świadczenia zasadniczego.”
Z powyższego należy, więc sformułować wniosek, że zasadniczo każde świadczenie dla celów opodatkowania VAT powinno być traktowane jako odrębne i niezależne. Jednakże w sytuacji, gdy świadczenie usługodawcy jest rozbudowane i obejmuje dwie lub więcej pojedynczych czynności (świadczeń), które z ekonomicznego punktu widzenia tworzą jedną całość (stanowią element całościowego zobowiązania strony transakcji), to transakcja taka nie powinna być dla celów podatkowych sztucznie dzielona.
Do takiej sytuacji dochodzi, również w przypadku świadczenia przez Współpracownika usług, które obejmują zarówno świadczenie usługi głównej jak i usług pomocniczych do usługi głównej, jakimi są usługi transportu lotniczego oraz usługa hotelowa. Co do zasady, celem wykonania Usługi Kompleksowej jest osiągnięcie jednego celu - realizacja przez Współpracownika zobowiązania określonego umową w danym miesiącu. Do realizacji tego celu niezbędna jest Podróż, a w związku z tym przeznaczenie na ten cel Wydatków związanych z Podróżą. Z kolei, do samej Podróży nie doszłoby, gdyby nie świadczenie przez Współpracownika na rzecz Spółki usługi głównej, określonej przedmiotem umowy. Bez usługi głównej usługa pomocnicza byłaby tu bezcelowa.
Podobne rozumienie pojęcia usługi kompleksowej, w analogicznych sprawach, prezentowały organy podatkowe i sądy administracyjne. Wnioskodawca pragnie wskazać, że każdym z poniżej przywołanych stanowisk organów podatkowych i sądów administracyjnych, jednym z elementów usługi kompleksowej były podobnie jak to ma miejsce w przypadku Wnioskodawcy, usługi zakwaterowania hotelowego.
- w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 11 czerwca 2021 r, o sygn. I FSK 1519/18, w którym NSA, w analogicznej sprawie, podniósł, że „ gdy formalnie odrębne i dodatkowe świadczenia, nie są od siebie niezależne - świadczenia te należy uważać za jednolitą czynność. Taka sytuacja ma miejsce wówczas, gdy co najmniej dwa elementy, albo co najmniej dwie czynności dokonane przez podatnika są ze sobą tak ściśle związane, że tworzą obiektywnie jednolite nierozerwalne świadczenie gospodarcze, co w szczególności odnosić należy do przypadku, gdy jedno lub kilka świadczeń formalnie stanowiących świadczenie dodatkowe nie stanowi dla podatnika celu samego w sobie, lecz służy skorzystaniu w jak najlepszy sposób ze świadczenia głównego.”
- w interpretacji z dnia 31 marca 2022 r., o sygn. 1462-IPPP3.4512.977.2016.8.2022.S.PC, wydanej z uwzględnieniem powyżej przywołanego wyroku NSA, w której organ podatkowy przychylił się do stanowiska wnioskodawcy, zgodnie, z którym Wnioskodawca ma prawo odliczyć pełną kwotę podatku VAT naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej nabycie od Usługodawców jednej kompleksowej usługi organizacji i produkcji Imprez/Konferencji opodatkowanej podstawową stawką VAT 23% - w tym przypadku - nabywane usługi noclegowe i gastronomiczne, jako element kompleksowej usługi, nie podlegają wyłączeniu z prawa do odliczenia, zawartemu w art. 88 ustawy o VAT.
- w interpretacji z dnia 7 czerwca 2018 r., o sygn. 0114-KDIP1-3.4012.268.2018.1.ISK podsumował – „usługa kompleksowa to kompozycja różnych działań zmierzających do jednego celu, którym jest wykonanie świadczenia głównego przy wykorzystaniu świadczenia (świadczeń) pomocniczego).”
- w interpretacji z dnia 22 lutego 2018 r., o sygn. 0114-KDIP1-1.4012.52.2018.1.KOM, gdzie zdaniem organu „ nabywając usługę kompleksową, w skład której, jako elementy składowe (kalkulacyjne) wejdą m.in. usługi gastronomiczne oraz usługi hotelowe, która to usługa służyć będzie wyłącznie działalności opodatkowanej, spółka będzie miała prawo do odliczenia na zasadach ogólnych 100% wartości naliczonego podatku od towarów i usług w związku z ich nabyciem ”
- w interpretacji z dnia 13 stycznia 2017 r., o sygn. 1462-IPPP3.4512.774.2016.1.PC, w której organ podkreślił, że w przypadku, w którym „poszczególne usługi, są niezbędne do organizacji (...) spotkania, nie stanowią dla Wnioskodawcy celu samego w sobie, lecz są jedynie środkiem do lepszego wykorzystania usługi głównej. Usługi te (w tym usługi noclegowe i gastronomiczne) nie mają zatem charakteru samoistnego, lecz tworzą w aspekcie gospodarczym jedną całość - usługę polegającą na organizacji i produkcji Imprezy, oraz są ze sobą tak ściśle związane, że tworzą obiektywnie jedno świadczenie i nie powinny być sztucznie dzielone dla celów podatkowych.”
- w interpretacji z dnia 30 sierpnia 2016 r., o sygn. IPPP3/4512-477/16-2/IG, w której organ zgodził się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, zgodnie, z którym „z uwagi na z jednej strony - kompleksowy charakter nabywanych usług polegających na organizacją Konferencji, Szkolenia czy podobnych wydarzeń, z drugiej - związek tego nabycia z prowadzoną przez Spółkę działalnością opodatkowaną polegającą na produkcji i sprzedaży produktów marki N., przysługuje/będzie mu przysługiwać - przy zachowaniu pozostałych warunków - prawo do odliczenia w pełnej wysokości podatku naliczonego wynikającego z otrzymanych faktur dokumentujących zakup ww. usług”.
Jednocześnie, na takie rozumienie powyższego zagadnienia wskazuje bezpośrednio art. 29a ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT zgodnie, z którym „podstawa opodatkowania obejmuje:
1) podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku;
2) koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy”.
Art. 29a ust. 6 ustawy o VAT wskazuje, jakie elementy uwzględnia się przy ustalaniu wynagrodzenia, stanowiącego podstawę opodatkowania i wymienia przykładowo kilka rodzajów kosztów mieszczących się w pojęciu podstawy opodatkowania. Sama regulacja dotyczy kosztów bezpośrednio związanych ze świadczeniem usług; Koszty te zwiększają łączną kwotę należną z tytułu transakcji. Zgodnie z tą regulacją, każdy koszt bezpośrednio związany z dostawą towarów lub świadczeniem usług, którym dostawca obciążył nabywcę lub klienta, powinien być włączony do podstawy opodatkowania. Zasada włączenia tych świadczeń do podstawy opodatkowania oznacza, że wartości tego typu kosztów, których ciężar przerzucany jest na nabywcę, nie wykazuje się jako odrębnego świadczenia, lecz traktuje, jako element świadczenia zasadniczego, z zastosowaniem stawki podatku właściwej dla świadczenia zasadniczego. Nie ma, więc podstawy, by tego rodzaju koszty usług traktować dla celów podatku VAT odrębnie.
W związku z powyższym, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że ma prawo odliczyć pełną kwotę podatku VAT naliczonego wynikającego z faktury wystawionej przez Współpracownika, dokumentującej świadczenie Usługi Kompleksowej, uwzględniającej zwrot kosztów Podróży, opodatkowanej podstawową stawką VAT 23%.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą. W myśl tego przepisu, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy,
kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
a) nabycia towarów i usług,
b) dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.
Z powołanych przepisów art. 86 ustawy wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione łącznie określone warunki:
- odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług,
- towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego),
- faktura dokumentuje czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski, czyli została na niej wskazana kwota podatku.
Przedstawiona zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.
Należy zauważyć, że formułując w art. 86 ust. 1 ustawy warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną, ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej.
Ponadto należy podkreślić, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
W myśl art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy,
obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem:
a) (uchylona)
b) nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób,
c) usług noclegowych nabywanych w celu ich odprzedaży, opodatkowanych u tego podatnika na podstawie art. 8 ust. 2a.
Ponadto, zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy,
nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.
Natomiast w myśl art. 88 ust. 4 ustawy,
obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.
Z opisu sprawy wynika, że zawierają Państwo umowy o świadczenie usług (Kontrakt) z podwykonawcami (dalej: Współpracownicy). W ramach Kontraktów, Współpracownicy, w zamian za otrzymywane wynagrodzenie, są zobowiązani do świadczenia określonego typu usług na rzecz Państwa. W ramach stosunku cywilnoprawnego, który łączy Współpracowników z Państwem, Współpracownicy są wynagradzani za wykonywane zadania na podstawie comiesięcznie wystawianej faktury.
Współpracownicy, w związku i w ramach wykonania swoich zadań określonych w umowie, mogą być niejednokrotnie zobowiązani do odbycia podróży. Zdarza się, że w celu odbycia Podróży, Państwo muszą zapewnić Współpracownikom możliwość dotarcia do miejsca docelowego tj. dokonać zakupu biletów lotniczych na rzecz Współpracowników oraz zapewnić Współpracownikom zakwaterowanie w miejscu realizacji usługi - nocleg w hotelu (Wydatki związane z Podróżą).
W celu uproszczenia rozliczeń z podmiotami trzecimi, najczęściej dochodzi do sytuacji, w której kontrahenci dostarczający usługę transportu lotniczego bądź zakwaterowania hotelowego wystawiają faktury dokumentujące ww. usługi bezpośrednio na rzecz Współpracownika. Współpracownik opłaca faktury z własnych środków.
Zwrot środków, na rzecz Współpracownika, następuje na podstawie faktury wystawionej przez Współpracownika na rzecz Państwa. Współpracownik wystawiając fakturę na rzecz Państwa, zgodnie z zapisami umowy ze Spółką, w okresach miesięcznych, w przypadku odbycia Podróży w danym miesiącu, dolicza kwotę wydatków związanych z Podróżą do wynagrodzenia należnego za dany miesiąc, na fakturze, ujawniając każdy poniesiony Wydatek związany z Podróżą w osobnej pozycji (wynagrodzenie dodatkowe w związku z umową). Państwo dokonują zapłaty za całą wartość faktury, tj. usługi związane z przedmiotem umowy oraz usługi związane z realizacją Podróży. Faktura dokumentuje, więc całość wynagrodzenia należnego Współpracownikowi na podstawie umowy.
Nabywane od Współpracowników usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych przez Spółkę takich jak przykładowo: świadczenie usług na rzecz osób trzecich, innych podmiotów z grupy kapitałowej, do której należy Państwo, sprzedaż produktów Spółki.
Wątpliwości Państwa dotyczą kwestii czy mają prawo odliczyć pełną kwotę podatku VAT naliczonego wynikającego z faktury wystawionej przez Współpracownika uwzględniającej zwrot kosztów Podróży.
Jak wynika z opisu sprawy Współpracownik wystawiając fakturę na rzecz Państwa w przypadku odbycia podróży na fakturze ujawniają każdy poniesiony wydatek związany z podróżą w osobnej pozycji np. nocleg w hotelu.
W tym miejscu należy wskazać, że zasady dotyczące dokumentowania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zawarte są w Dziale XI rozdziale 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Na podstawie art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy,
podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.
Elementy jakie – co do zasady – powinna zawierać faktura wymienione zostały w art. 106e ust. 1 ustawy, zgodnie z którym faktura powinna zawierać:
1) datę wystawienia;
2) kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę;
3) imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy;
4) numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku, z zastrzeżeniem pkt 24 lit. a;
5) numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej, pod którym otrzymał on towary lub usługi, z zastrzeżeniem pkt 24 lit. b;
6) datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury;
7) nazwę (rodzaj) towaru lub usługi;
8) miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług;
9) cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);
10)kwoty wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto;
11)wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);
12)stawkę podatku albo stawkę podatku od wartości dodanej w przypadku korzystania z procedur szczególnych, o których mowa w dziale XII w rozdziałach 6a, 7 i 9;
13)sumę wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku;
14)kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;
15)kwotę należności ogółem;
(…)
Z powyższych uregulowań wynika, że faktura VAT jest dokumentem potwierdzającym zaistnienie określonej transakcji sprzedaży, a ustawodawca określił, w jakich okolicznościach należy ją wystawić. Przede wszystkim, wystawiane przez podatników podatku od towarów i usług faktury VAT muszą dokumentować wykonanie przez nich czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, tj. dostawy towarów lub świadczenia usług.
Jak wynika z przywołanych przepisów regulujących wystawianie faktur, dokumenty te wystawia podatnik dokonujący sprzedaży towarów i usług, w celu udokumentowania dokonanej transakcji. Faktura jest dokumentem sformalizowanym (potwierdzającym zaistnienie określonego zdarzenia gospodarczego), który powinien spełniać szereg wymogów przewidzianych przepisami prawa. Prawidłowość materialno-prawna faktury zachodzi wówczas, jeżeli odzwierciedla ona prawdziwe zdarzenie gospodarcze, czyli w istocie stwierdza fakt dostawy określonych towarów lub świadczenia usług. Wystawienie faktury należy rozumieć jako sporządzenie dokumentu oraz jego przekazanie innemu podmiotowi. Faktura jest więc dokumentem stwierdzającym wystąpienie u podatnika okoliczności powodujących powstanie obowiązku podatkowego.
Zatem, w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, faktury są dokumentami potwierdzającymi rzeczywiste transakcje gospodarcze dokonywane przez podatnika. Faktura pełni szczególną rolę dowodową w prawidłowym wymiarze podatku od towarów i usług, dlatego też istotne jest prawidłowe oznaczenie wszystkich elementów faktury.
W kwestii dokumentowania przedmiotowego świadczenia na fakturze, należy zauważyć, że treść art. 106e ust. 1 ustawy określa, jakie elementy powinna zawierać faktura. Są to elementy obligatoryjne, których podanie ma przede wszystkim cel fiskalny. Służą one bowiem do prawidłowego zidentyfikowania dla celów podatkowych strony podmiotowej danej transakcji, rodzaju transakcji, jak również wartości służących do określenia w kwotach bezwzględnych wysokości zobowiązania podatkowego. Podmiot zobowiązany do wystawienia faktury powinien precyzyjnie określić rodzaj „fakturowanej” czynności, tj. podać nazwę (rodzaj) towaru lub usługi. Źródłem tego obowiązku jest aktualnie art. 106e ust. 1 pkt 7 ustawy. Z treści ww. przepisu wynika jednoznacznie, że faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać m.in. nazwę (rodzaj) towaru lub usługi.
Wobec powyższego, na fakturze dokumentującej sprzedaż, o której mowa we wniosku – a precyzyjniej rzecz ujmując, w tej jej części, która odzwierciedla elementy obligatoryjne w świetle przepisów prawa – powinna widnieć nazwa nabytej usługi, a nie poszczególne elementy tego świadczenia. Ustawodawca nie zabrania umieszczania na fakturze dodatkowych informacji. Zatem nic nie stoi na przeszkodzie, aby – po wypełnieniu obowiązków nałożonych przez obowiązujące przepisy prawa podatkowego – zamieścić np. w części informacyjnej faktury lub w osobnym dokumencie np. w kosztorysie dodatkowe informacje, dotyczące rozliczenia transakcji.
Natomiast umieszczenie na fakturze w osobnych pozycjach jako przedmiot sprzedaży kilku różnych świadczeń wskazuje, że przedmiotem sprzedaży jest kilka odrębnych świadczeń.
W związku z powyższym odnosząc się do kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego należy wskazać, że zgodnie z przytoczonym wcześniej art. 86 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Przy czym prawo to nie przysługuje – nawet gdy określone wcześniej warunki są spełnione – w sytuacji wystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 88 ustawy.
Mając na uwadze przedstawiony stan prawny i opis sprawy należy stwierdzić, że przysługuje Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury wystawionej przez Współpracownika po spełnieniu warunków określonych w art. 86 ustawy pod warunkiem nie wystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 88 tej ustawy.
Tak, więc w przypadku wykazania przez Współpracownika na fakturze w osobnej pozycji usług noclegowych nie przysługuje Państwu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tego tytułu na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy. Bowiem zgodnie z tym artykułem obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych.
Tym samym Państwa stanowisko w zakresie podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Ocena prawna stanowiska Państwa w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie zawarta w odrębnym rozstrzygnięciu.
Odnosząc się do wskazanych interpretacji indywidualnych, należy zauważyć, że dotyczą one innego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i nie mają zastosowania w niniejszej sprawie.
Odnosząc się do wskazanych wyroków sądów należy stwierdzić, że wyroki sądów nie mają mocy powszechnie obowiązującej. Sąd wyrokiem lub postanowieniem rozstrzyga wyłącznie konkretną sprawę co do stwierdzenia naruszenia prawa i skutków prawnych tego naruszenia i jedynie w tej sprawie ma moc wiążącą. Ocena prawna i wskazania co do dalszego postępowania wyrażone w orzeczeniu sądu wiążą w sprawie ten sąd oraz organ, którego działanie lub bezczynność było przedmiotem zaskarżenia, o czym stanowi art. 153 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2023 r., poz. 259).
Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego. Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu zdarzenia przyszłego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Interpretacja dotyczy:
- zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia,
-zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej,
przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej,
przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA).
Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right