Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 3 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.290.2023.2.AND

1. Czy w przedstawionym opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, w przypadku jeśli na fakturach VAT od Dostawców nie występuje rozdzielenie poszczególnych wydatków (tj. Spółka otrzymuje faktury VAT z jedną pozycją dotyczącą zakupu Serwisów i Stron internetowych, nie występuje wydzielenie ceny za poszczególne elementy), powoduje to powstanie po stronie Wnioskodawcy obowiązku rozpoznania z tego tytułu wartości niematerialnej i prawnej (WNiP) podlegającej amortyzacji podatkowej. 2. W przypadku odpowiedzi twierdzącej na pytanie nr 1 Wnioskodawcy, w jaki sposób ustalić w takim przypadku wartość początkową takiej/takich wartości niematerialnej i prawnej (WNiP).

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

31 maja 2023 roku wpłynął Państwa wniosek z 25 maja 2023 roku o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy kwestii obowiązku rozpoznania wartości niematerialnej i prawnej podlegającej amortyzacji podatkowej oraz sposobu ustalenia jej wartości początkowej.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych dlatego też pismem z 20 lipca 2023 r., Znak: 0111-KDIB1-2.4010.290.2023.1.AND wezwano do jego uzupełnienia. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 31 lipca 2023 r. (data wpływu 31 lipca 2023 r. za pośrednictwem platformy ePUAP).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

Spółka działająca pod firmą W. Sp. z o.o. (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Wnioskodawca jest spółką kapitałową należącą do międzynarodowej grupy kapitałowej (dalej: „Grupa Kapitałowa”) świadczącej usługi w obszarze IT. Ponadto, Grupa Kapitałowa, której częścią jest Wnioskodawca, wypracowała szereg rozwiązań w postaci algorytmów i programów służących do rozwoju strategii marketingowych w Internecie. Generalnie rzecz ujmując, Grupa Kapitałowa prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie świadczenia na rzecz Klientów usług (…) Ponadto w skład Grupy Kapitałowej wchodzą spółki, skupiające się na tworzeniu i udostępnianiu oprogramowania dla firm w obszarze social media marketingu i obsługi klienta, a także wsparciu działań dot. content marketingu, influencer marketingu oraz brandingu.

Spółka świadczy usługi komplementarne do tych oferowanych przez Grupę Kapitałową, m.in. usługi z zakresu marketingu internetowego, które polegają na pośrednictwie, realizacji i wsparciu działań takich jak: (…)

W celu umożliwienia efektywnego świadczenia usług, jak również mając na uwadze rozwój prowadzonej działalności gospodarczej przez Spółkę, Wnioskodawca nabywa majątkowe prawa do stron internetowych, serwisów internetowych oraz prawa do profili na portalu (...). Strony internetowe oraz Serwisy internetowe w przeciwieństwie do Profili, w ocenie Wnioskodawcy, stanowią autorskie lub pokrewne prawa majątkowe. Przeniesienie praw może wiązać się również z zakupem dodatkowych usług/programów, m.in. Serwisów internetowych z Treściami przynależnych do danej Strony internetowej oraz sparametryzowanego dla potrzeb konkretnej Strony internetowej darmowego oprogramowania (oprogramowania freeware), na bazie którego Strona internetowa działa (dalej: „Usługi pozostałe”). Co więcej, w przypadku, jeśli dana Strona internetowa jest oparta o autorski system informatyczny, to przedmiotem sprzedaży na rzecz Spółki jest prawo do takiego systemu informatycznego. W ramach jednej umowy może być przenoszony jeden, dwa lub więcej wartości niematerialnych i prawnych (dalej: „WNiP”). Wnioskodawca zawiera umowy w ww. przedmiocie z polskimi rezydentami podatkowymi, którzy nie są powiązani ze Spółką (dalej: „Dostawcy”).

Z tytułu realizacji opisanych umów, Spółka jest zobowiązana do uiszczenia Dostawcom wynagrodzenia na podstawie wystawionych przez Dostawców faktur VAT, przy czym wynagrodzenie zawiera w sobie zarówno kwotę za wykonaną usługę, jak również za przeniesienie autorskich praw majątkowych.

Wnioskodawca pragnie zwrócić uwagę, iż należne wynagrodzenie może zostać określone w ww. umowach (a następnie w otrzymanych fakturach VAT), tj. bez rozdzielenia poszczególnych wydatków (spójnie z umową, Spółka otrzymuje fakturę VAT z jedną pozycją dotyczącą nabycia szeregu elementów, nie występuje wydzielenie ceny za poszczególne elementy).

Ponadto, jeżeli chodzi o wartość Stron internetowych oraz Serwisów internetowych będących przedmiotem niniejszego wniosku, zasadniczo większość z zakupionych praw przekraczała próg określony w art. 16d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”), niemniej jednak wartość nabycia niektórych praw nie przekraczała progu wskazanego w powyższym przepisie. Ponadto, przewidywany okres wykorzystywania (używania) Stron internetowych oraz Serwisów internetowych będzie dłuższy niż rok. Zgodnie z aktualnymi założeniami (tj. na moment złożenia niniejszego wniosku) planowany okres wykorzystywania (używania) będzie wynosił 2-5 lat od momentu ich zakupu oraz przyjęcia ich do używania przez Wnioskodawcę. Niemniej jednak, Spółka nie wyklucza, iż w wyniku decyzji biznesowych lub zmian w otoczeniu rynkowym w przyszłości okres ten w praktyce ulegnie wydłużeniu lub skróceniu.

Jednocześnie Wnioskodawca pragnie wskazać, iż powyższy stan faktyczny/zdarzenie przyszłe były już przedmiotem interpretacji prawa podatkowego Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 29 marca 2023 r. (Znak: 0111-KDIB1-2.4010.59.2023.1.AK). Organ podatkowy potwierdził w niej stanowisko Wnioskodawcy, iż nabywane prawa do Serwisów internetowych oraz Stron internetowych stanowią wartości niematerialne i prawne (WNiP) na gruncie ustawy o CIT. Ponadto, zdaniem organu, jedynie wynagrodzenie za nabycie wartości niematerialnej i prawnej w postaci Serwisu lub Strony internetowej, które dotyczy przeniesienia praw majątkowych może składać się na wartość początkową wartości niematerialnej i prawnej stosownie do art. 16g ust. 3 ustawy o CIT. Natomiast wszelkie inne koszty, które nie są związane z przeniesieniem praw, a dotyczą pozostałych usług, nie mogą być wliczane do wartości początkowej wartości niematerialnej i prawnej. Niemniej jednak, organ podatkowy nie wskazał Wnioskodawcy w jaki sposób Spółka powinna ustalić wartość początkową tychże wartości niematerialnych i prawnych (WNiP) w przypadku, jeśli na otrzymanej fakturze VAT ani w zawartej umowie, nie występuje rozdzielenie wartości poszczególnych wydatków.

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca powziął wątpliwość dotyczącą sposobu określenia wartość WNiP w przypadku braku rozdzielenia wartości poszczególnych wydatków na fakturze VAT.

Pytania

1.Czy w przedstawionym opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, w przypadku jeśli na fakturach VAT od Dostawców nie występuje rozdzielenie poszczególnych wydatków (tj. Spółka otrzymuje faktury VAT z jedną pozycją dotyczącą zakupu Serwisów i Stron internetowych, nie występuje wydzielenie ceny za poszczególne elementy), powoduje to powstanie po stronie Wnioskodawcy obowiązku rozpoznania z tego tytułu wartości niematerialnej i prawnej (WNiP) podlegającej amortyzacji podatkowej?

2.W przypadku odpowiedzi twierdzącej na pytanie nr 1 Wnioskodawcy, w jaki sposób ustalić w takim przypadku wartość początkową takiej/takich wartości niematerialnej i prawnej (WNiP)?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, w sytuacji, gdy na fakturach od Dostawców nie występuje rozdzielenie poszczególnych elementów (tj. Spółka otrzymuje faktury z jedną pozycją dotyczącą zakupu Serwisów internetowych oraz Stron internetowych, nie występuje wydzielenie ceny za poszczególne elementy), Wnioskodawca jest uprawniony do rozpoznania wartości niematerialnej i prawnej (WNiP) podlegającej amortyzacji podatkowej z tego tytułu.

Wartość początkowa takiej wartości niematerialnej i prawnej (WNiP) powinna zostać ustalona jako jej wartość rynkowa, określona na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia. Jednocześnie suma wartości początkowej wartości niematerialnej i prawnej (WNiP) (lub wielu WNiP-ów objętych fakturą) oraz wartości usług pozostałych nie może jednak przekroczyć łącznej kwoty określonej w umowie.

Uzasadnienie:

Stosownie do art. 16b ust. 1 ustawy o CIT, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte od innego podmiotu, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania:

1)(uchylony)

2)spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,

3)(uchylony)

4)autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,

5)licencje,

6)prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. – Prawo własności przemysłowej,

7)wartość stanowiącą równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how)

-o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Jak wynika z cytowanego wyżej unormowania, za podlegające amortyzacji wartości niematerialne i prawne można uznać m.in. autorskie lub pokrewne prawa majątkowe i licencje, o ile spełniają one łącznie następujące warunki:

-zostały nabyte,

-nadają się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania,

-przewidywany okres ich używania przekracza rok,

-są wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1 ustawy o CIT.

Ustawa o CIT przewiduje zamknięty katalog wartości niematerialnych i prawnych, na nabycie których wydatki rozpoznawane mogą być jako koszt podatkowy w formie odpisów amortyzacyjnych. Oznacza to, że prawa, które nie zostały wymienione wprost w tej ustawie jako wartości niematerialne i prawne nie mogą zostać zaliczone do tej kategorii. Tym samym nie podlegają amortyzacji.

W powyższym katalogu wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji wymienione zostały nabyte przez podatnika autorskie lub pokrewne prawa majątkowe.

Stosownie do art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2509, dalej: „upapp”): przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).

Zgodnie z art. 1 ust. 2 pkt 1 upapp, w szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory: wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe).

Jak stanowi art. 16f ust. 1 ustawy o CIT, podatnicy, z wyjątkiem tych, którzy ze względu na ogłoszoną upadłość nie prowadzą działalności gospodarczej, dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 16a ust. 1 i ust. 2 pkt 1-3 oraz w art. 16b.

W świetle z art. 16d ust. 1 ustawy o CIT, podatnicy mogą nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od składników majątku, o których mowa w art. 16a i 16b, których wartość początkowa określona zgodnie z art. 16g nie przekracza 10 000 zł; wydatki poniesione na ich nabycie stanowią wówczas koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania.

Zasady ustalania wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dla celów amortyzacji wskazane zostały natomiast w art. 16g ustawy o CIT. Zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, w razie odpłatnego nabycia uważa się cenę ich nabycia.

Dodatkowo ustawodawca precyzuje zasady ustalania wartości początkowej stricte w odniesieniu do nabycia praw majątkowych, stwierdzając w art. 16g ust. 14 ustawy o CIT, że wartość początkową praw majątkowych, w tym licencji i autorskich praw majątkowych, stanowi cena nabycia tych praw; jeżeli wynagrodzenie (opłaty) wynikające z umowy licencyjnej albo z umowy o przeniesienie innych praw majątkowych jest uzależnione od wysokości przychodów z licencji lub praw uzyskanych przez licencjobiorcę albo nabywcę, przy ustalaniu wartości początkowej praw majątkowych, w tym licencji, nie uwzględnia się tej części wynagrodzenia.

Cena nabycia zdefiniowana jest w art. 16g ust. 3 ustawy o CIT, który stanowi, że uważa się za nią kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Z powyższego wynika, że na wartość początkową wartości niematerialnej i prawnej (WNiP) składać się będą wszystkie kwoty należne Dostawcom tytułem nabycia przez Wnioskodawcę wartości niematerialnej i prawnej (WNiP) w postaci autorskiego prawa majątkowego do Serwisu internetowego oraz Strony internetowej, jakie otrzymał on do dnia ich przekazania do używania.

Zatem, w ocenie Wnioskodawcy, wartość początkowa Serwisów internetowych oraz Stron internetowych, która dotyczy przeniesienia praw majątkowych, może składać się na wartość początkową wartości niematerialnej i prawnej stosownie do art. 16g ust. 3 ustawy o CIT. Natomiast wszelkie inne koszty, które nie są związane z przeniesieniem praw, a dotyczą pozostałych usług nie mogą być wliczane do wartości początkowej wartości niematerialnej i prawnej.

Co więcej, w ocenie Wnioskodawcy, fakt wykazania na fakturze od Dostawcy jednej pozycji dotyczącej zakupu Serwisu lub Strony internetowej, bez wydzielenia ceny na poszczególne elementy nie może wpływać na prawo Wnioskodawca do rozpoznania wartości niematerialnej i prawnej (WNiP) podlegającej amortyzacji podatkowej z tego tytułu. Zdaniem Wnioskodawcy, nie można bowiem uznać, że z uwagi na brak wyszczególnienia konkretnego wynagrodzenia za przeniesienie opisanych we wniosku Praw nie ma możliwości ustalenia wartości początkowej wartości niematerialnej i prawnej, od której dokonywane powinny być odpisy amortyzacyjne.

Wnioskodawca wskazuje, że ustawa o CIT zawiera art. 16g ust. 12 ustawy o CIT, zgodnie z którym, przy ustalaniu wartości początkowej poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z ust. 1 pkt 3-5 oraz ust. 2, 10 i 11 (tj. w szczególności nabyte nieodpłatnie) stosuje się odpowiednio art. 14. Regulacja, do której referuje art. 16g ust. 12 ustawy o CIT in fine ustanawia zasadę ceny rynkowej, którą określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami, prawami lub usługami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca zbycia albo świadczenia. Zatem, ustawodawca uznał, że w określonych przypadkach, przy ustalaniu wysokość wartości początkowej WNiP odpowiednie zastosowanie powinna mieć zasada ceny rynkowej. Podkreślenia wymaga, że zwrot „stosuje się odpowiednio” użyty w przepisie oznacza, że daną regulację należy racjonalnie transponować do danej sytuacji. W rezultacie, nie oznacza to automatycznego zastosowania normy, lecz jej dostosowania (w tym, m.in. pewnego zmodyfikowania) do danej sytuacji.

W ocenie Wnioskodawcy, ustawodawca bezpośrednio nie uregulował sytuacji, w której podatnik nabywa za łączną kwotę wartość/wartości niematerialne i prawne oraz inne usługi. W rezultacie, konieczne jest zastosowanie takich obowiązujących przepisów, które pozwolą podatnikowi zrealizować jego prawo do uwzględnienia w kosztach podatkowych odpisów amortyzacyjnych. W ocenie Spółki niezbędne przy tym jest prawidłowe ustalenie zasad określenia wartości początkowej WNiP. Wnioskodawca uznaje, że w rezultacie konieczne jest zastosowanie na podstawie analogii art. 16g ust. 12 ustawy o CIT. Zatem, w przypadku ustalonego wynagrodzenia na rzecz Dostawcy, gdzie nie wyodrębniono ceny nabycia praw majątkowych, to w takiej sytuacji Wnioskodawca powinien ustalić wartość początkową praw majątkowych w oparciu o wartość rynkową tego prawa, określoną na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia. Suma wynagrodzenia za usługę i wartości rynkowej WNiP (WNiP-ów) nie może jednak przekroczyć łącznej kwoty określonej w umowie.

Na marginesie, Wnioskodawca powołuje stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z wydanej interpretacji indywidualnej prawa podatkowego z 23 stycznia 2023 r. (Znak: 0114-KDIP2-2.4010.191.2022.2.IN), która dotyczyła ustalenia wartości początkowej praw autorskich do filmów spełniających definicję wartości niematerialnych i prawnych (WNiP), o których mowa w art. 16b ust. 1 ustawy o CIT. Organ podatkowy stanął na stanowisku, uznając że: „(...) nabyte prawa autorskie do filmów za kwotę przekraczającą 10 tysięcy złotych netto w sytuacji, gdy umowa wskazuje jedną łączną kwotę wynagrodzenia za wszystkie świadczenia, stanowią wartości niematerialne i prawne. Nie można też uznać, że z uwagi na brak wyszczególnienia konkretnego wynagrodzenia za przeniesienie opisanych we wniosku Praw, nie ma możliwości ustalenia wartości początkowej wartości niematerialnej i prawnej, od której dokonywane powinny być odpisy amortyzacyjne. Wartość początkową praw majątkowych nabytych filmów, ustalić należy w oparciu o wartość rynkową tego prawa, określoną na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie prawami tego samego rodzaju i gatunku filmów, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia”.

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca wnosi jak na wstępie.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie należy zaznaczyć, że pytania postawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznaczają zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z tym Organ informuje, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (Państwa zapytania). Zatem kwestia czy nabywane prawa do Serwisów internetowych oraz Stron internetowych stanowią wartości niematerialne i prawne (dalej: „WNiP”) na gruncie ustawy o CIT nie objęta pytaniami, nie została rozpatrzona w niniejszej interpretacji.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm.; dalej: „ustawa o CIT”),

kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

W myśl tego przepisu, podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod tym jednak warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

- został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),

- jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,

- pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

- poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,

- został właściwie udokumentowany,

- nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów. Aby zatem wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, należy oceniać jego związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczyniać się do osiągnięcia przychodu bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów – w okresie ponoszenia kosztów lub w przyszłości.

Określona grupa wydatków, w tym związana z finansowaniem środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (ich nabyciem czy wytworzeniem) może być zaliczana do kosztów uzyskania przychodów tylko poprzez odpisy amortyzacyjne. Wynika to z art. 15 ust. 6 ustawy o CIT, który stanowi, że:

kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane zgodnie z art. 16a-16m, przy czym w przypadku spółek nieruchomościowych odpisy dotyczące środków trwałych zaliczonych do grupy 1 Klasyfikacji nie mogą być w roku podatkowym wyższe niż dokonywane zgodnie z przepisami o rachunkowości odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe z tytułu zużycia środków trwałych, obciążające w tym roku podatkowym wynik finansowy jednostki.

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT:

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów:

1)wydatków na:

a)nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów,

b)nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części,

c)ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 16g ust. 13 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych

- wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów, w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na czas ich poniesienia.

Stosownie do art. 16b ust. 1 ustawy o CIT:

Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte od innego podmiotu, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania:

1)(uchylony)

2)spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,

3)(uchylony)

4)autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,

5)licencje,

6)prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej,

7)wartość stanowiącą równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how)

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Jak wynika z cytowanego wyżej unormowania, za podlegające amortyzacji wartości niematerialne i prawne można uznać m.in. autorskie lub pokrewne prawa majątkowe i licencje, o ile spełniają one łącznie następujące warunki:

-zostały nabyte,

-nadają się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania,

-przewidywany okres ich używania przekracza rok,

-są wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1 ustawy o CIT.

Ustawa o CIT przewiduje zamknięty katalog wartości niematerialnych i prawnych, na nabycie których wydatki rozpoznawane mogą być jako koszt podatkowy w formie odpisów amortyzacyjnych. Oznacza to, że prawa, które nie zostały wymienione wprost w tej ustawie, jako wartości niematerialne i prawne nie mogą zostać zaliczone do tej kategorii i tym samym nie podlegają amortyzacji.

W powyższym katalogu wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji wymienione zostały nabyte przez podatnika autorskie lub pokrewne prawa majątkowe.

Jak stanowi art. 16f ust. 1 i ust. 3 ustawy o CIT:

Podatnicy, z wyjątkiem tych, którzy ze względu na ogłoszoną upadłość nie prowadzą działalności gospodarczej, dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 16a ust. 1 i ust. 2 pkt 1-3 oraz w art. 16b.

Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się zgodnie z art. 16h-16m, gdy wartość początkowa środka trwałego albo wartości niematerialnej i prawnej w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 10 000 zł. W przypadku gdy wartość początkowa jest równa lub niższa niż 10 000 zł, podatnicy, z zastrzeżeniem art. 16d ust. 1, mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16h-16m albo jednorazowo w miesiącu oddania do używania tego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, albo w miesiącu następnym.

W świetle art. 16d ust. 1 ustawy o CIT,

podatnicy mogą nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od składników majątku, o których mowa w art. 16a i 16b, których wartość początkowa określona zgodnie z art. 16g nie przekracza 10 000 zł; wydatki poniesione na ich nabycie stanowią wówczas koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania.

Zasady ustalania wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dla celów amortyzacji wskazane zostały natomiast w art. 16g ustawy o CIT.

W myśl art. 16g ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT,

za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się: w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia.

Stosownie do postanowień art. 16g ust. 3 ustawy o CIT:

Za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

Zgodnie z art. 16g ust. 12 ustawy o CIT,

przy ustalaniu wartości początkowej poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z ust. 1 pkt 3-5 oraz ust. 2, 10 i 11 stosuje się odpowiednio art. 14.

Z kolei jak wynika z art. 16g ust. 14 ustawy o CIT,

wartość początkową praw majątkowych, w tym licencji i autorskich praw majątkowych, stanowi cena nabycia tych praw; jeżeli wynagrodzenie (opłaty) wynikające z umowy licencyjnej albo z umowy o przeniesienie innych praw majątkowych jest uzależnione od wysokości przychodów z licencji lub praw uzyskanych przez licencjobiorcę albo nabywcę, przy ustalaniu wartości początkowej praw majątkowych, w tym licencji, nie uwzględnia się tej części wynagrodzenia.

Mając na uwadze powyższe należy zauważyć, że zgodnie z art. 16g ust. 12 ustawy o CIT, przy ustalaniu wartości początkowej poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z ust. 1 pkt 3-5 oraz ust. 2 i ust. 10-11 stosuje się odpowiednio art. 14.

Zgodnie z art. 14 ust. 1-3 ustawy o CIT:

1.Przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy, praw majątkowych lub świadczenia usług jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionych przyczyn ekonomicznych znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy, praw lub usług, organ podatkowy określa ten przychód w wysokości wartości rynkowej.

2.Wartość rynkową, o której mowa w ust. 1, rzeczy, praw majątkowych lub usług określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami, prawami lub usługami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca zbycia albo świadczenia.

3.Jeżeli wartość wyrażona w cenie określonej w umowie znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy, praw lub usług, organ podatkowy wzywa strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej. W razie nieudzielenia odpowiedzi, niedokonania zmiany wartości lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej, organ podatkowy określa wartość z uwzględnieniem opinii biegłego. Jeżeli wartość określona w ten sposób odbiega co najmniej o 33% od wartości wyrażonej w cenie, koszty opinii biegłego ponosi zbywający albo świadczący usługi.

Jak wskazaliście Państwo we wniosku, Spółka nabywa na podstawie umów m.in. majątkowe prawa do stron internetowych i serwisów internetowych od podmiotów niepowiązanych. Należne wynagrodzenie może zostać określone w ww. umowach, a następnie w otrzymanych fakturach VAT bez rozdzielenia poszczególnych wydatków, czyli Spółka otrzymuje fakturę VAT z jedną pozycją dotyczącą nabycia szeregu elementów, bez rozdzielenia ceny na poszczególne elementy, tj. kwota za wykonaną usługę i kwota za przeniesienie autorskich praw majątkowych.

Państwa wątpliwości dotyczą kwestii czy w przypadku, gdy na fakturach VAT od dostawców nie występuje rozdzielenie poszczególnych wydatków spowoduje to powstanie po stronie Wnioskodawcy obowiązku rozpoznania z tego tytułu wartości niematerialnej i prawnej podlegającej amortyzacji podatkowej i w jaki sposób w tym przypadku należy ustalić wartość początkową takiej/takich wartości niematerialnej i prawnej.

Odnosząc się do powyższej wątpliwości w pierwszej kolejności wskazać należy, że przepisy dotyczące amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych nie uzależniają możliwości uznania ich za wartość niematerialną i prawną z prawem jej amortyzacji podatkowej od sposobu w jaki został udokumentowany jej zakup, w szczególności czy na fakturze dokumentującej jej zakup cena nabycia tej wartości – tj. przeniesienia autorskich praw majątkowych została wskazana wprost, czy też została ujęta w jednej pozycji z innymi usługami związanymi z tą wartością niematerialną i prawną. Wskazać bowiem należy, że aby dane prawo majątkowe (autorskie lub pokrewne) stanowiło wartość niematerialną i prawną podlegającą amortyzacji, musi spełniać łącznie warunki wskazane w art. 16b ust. 1 ustawy o CIT. Mianowicie prawa te:

-zostały nabyte,

-nadają się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania,

-przewidywany okres ich używania przekracza rok,

-są wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1 ustawy o CIT.

Zatem, jeżeli w istocie nabyte przez Państwa prawa do Serwisów internetowych oraz Stron internetowych stanowią autorskie lub pokrewne prawa majątkowe, spełniające ww. warunki, to niezależnie od tego czy zakup tych praw został udokumentowany na fakturze jedną pozycją z innymi usługami, prawa te będą stanowić wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji podatkowej.

Odnosząc się natomiast do sposobu ustalenia wartości początkowej ww. wartości niematerialnych i prawnych wskazać należy, że w sytuacji opisanej we wniosku będzie miał zastosowania przepis art. 16g ust. 1 pkt 1, ust. 3 oraz ust. 12 tego artykułu.

Jeżeli więc w ramach ustalonego wynagrodzenia na rzecz podmiotu niepowiązanego nie wyodrębniono ceny nabycia praw majątkowych, to w takiej sytuacji wartość początkową praw majątkowych ustala się w oparciu o wartość rynkową tego prawa, określoną na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia. Suma wynagrodzenia za usługę i wartości rynkowej autorskiego prawa majątkowego nie może jednak przekroczyć łącznej kwoty określonej w umowie.

Mając na uwadze powyższe, wartość początkową nabytych przez Wnioskodawcę wartości niematerialnych i prawnych należy ustalić w oparciu o wartość rynkową tego prawa, określoną na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.

Reasumując, jeśli ani na otrzymywanej przez Wnioskodawcę fakturze VAT, ani w zawartej umowie z dostawcami nie występuje rozdzielenie wartości poszczególnych wydatków, to wynagrodzenie na nabycie wartości niematerialnej i prawnej w postaci serwisu lub strony internetowej, które dotyczy przeniesienia praw majątkowych może składać się na wartość początkową wartości niematerialnej i prawnej stosownie do art. 16g ust. 3 oraz ust. 12 ustawy o CIT, którą należy ustalić w oparciu o wartość rynkową tych praw, określoną na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia. Przy czym, suma wynagrodzenia za usługę i wartości rynkowej autorskiego prawa majątkowego nie może jednak przekroczyć łącznej kwoty określonej w umowie.

W związku z powyższym, stanowisko Wnioskodawcy odnośnie pytania Nr 1 i Nr 2 należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia oraz zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu opisu sprawy przedstawionego we wniosku, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Odnosząc się do powołanych we wniosku interpretacji indywidualnych stwierdzić należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach innych podmiotów i nie wiążą Organu w sprawie będącej przedmiotem wniosku.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00