Wyrok SN z dnia 1 czerwca 2023 r., sygn. I PSKP 22/22
1. Istotny jest obiektywny wzorzec ofiary rozsądnej, co z zakresu mobbingu pozwala wyeliminować przypadki wynikające z nadmiernej wrażliwości pracownika bądź braku takiej wrażliwości. Badanie i ocena subiektywnych odczuć osoby, która uważa, że znęca się nad nią jej przełożony, nie może stanowić podstawy do ustalania odpowiedzialności za mobbing. Ocena, czy nastąpiło nękanie i zastraszanie pracownika oraz czy działania te miały na celu i mogły lub doprowadziły do zaniżonej oceny jego przydatności zawodowej, do jego poniżenia, ośmieszenia, izolacji bądź wyeliminowania z zespołu współpracowników, musi opierać się na obiektywnych kryteriach.
2. Nie można zatem pisać o mobbingu w przypadku krytycznej opinii o pracy świadczonej przez pracownika, a ocenianej przez przełożonego. Legalne pojęcie mobbingu nie obejmuje zachowań pracodawcy i innych pracowników działających w jego imieniu, jeżeli przełożeni pracownika nie mają na celu jego poniżenia, a jedynie dążą do realizacji planu produkcyjnego lub zapewnienia prawidłowej organizacji pracy. O mobbingu nie przesądza również istniejący między stronami stosunku pracy konflikt. Zjawisko realnego mobbingu nie obejmuje zgodnych z obowiązującym prawem pracy zachowań pracodawcy.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Robert Stefanicki (przewodniczący)
SSN Zbigniew Korzeniowski (sprawozdawca)
SSN Jarosław Sobutka
w sprawie z powództwa W.W.
przeciwko Przedsiębiorstwu [...] Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w B.
o zadośćuczynienie w związku z mobbingiem,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
w dniu 1 czerwca 2023 r.,
skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Piotrkowie Trybunalskim
z dnia 19 lutego 2021 r., sygn. akt V Pa 50/20,
oddala skargę kasacyjną.
UZASADNIENIE
Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim wyrokiem z 19 lutego 2021 r. oddalił apelację powódki W. W. od wyroku Sądu Rejonowego w B. z 22 czerwca 2020 r., który oddalił jej powództwo przeciwko pozwanemu pracodawcy Przedsiębiorstwu [...] sp. z o.o. w B. o zadośćuczynienie za mobbing.