Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 16 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.287.2023.2.MSO
Interpretacja indywidualna w zakresie zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT m.in. dostawy zabudowanych działek o numerach ewidencyjnych A, B i C.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 kwietnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 29 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT m.in. dostawy zabudowanych działek o numerach ewidencyjnych A, B i C.
Uzupełnili go Państwo pismem z 10 maja 2023 r. (data wpływu 11 maja 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
W dniu (…) maja 2006 roku nabyli Państwo nieruchomość objętą KW (…) – aktualnie (…) składającą się z działek nr A, (…), B i C o łącznej powierzchni (…) ha stanowiącą własność Skarbu Państwa i oddaną w użytkowanie wieczyste do (…) grudnia 2089 roku wraz z posadowionymi na nich budynkami niemieszkalnymi i budynkami handlowo-usługowymi stanowiącymi odrębną własność od gruntu tj.
1) budynkiem administracyjnym – nr ewid. (…),
2) warsztatem hali i magazynu – nr ewid. (…),
3) magazynem rampy – nr ewid. (…),
4) magazynem – nr ewid. (…),
5) budynkiem użytkowo-socjalnym – nr ewid. (…),
6) garażem – nr ewid. (…),
7) magazynem – nr ewid. (…),
8) halą magazynu – nr ewid. (…),
9) halą magazynu – nr ewid. (…).
Przedmiotowe budynki zostały wybudowane przed II wojną światową. Budynki te w dacie zakupu były obciążone umowami najmu, w które Państwo wstąpili.
Transakcja zakupu z dnia (…) maja 2006 roku nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług – w związku z czym, nie przysługiwało Państwu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
W okresie od daty nabycia nie ponosili Państwo na ulepszenie nieruchomości nakładów, które przekroczyłyby 30% wartości nieruchomości. Ostatnie nakłady poniesione przez Państwa miały miejsce w 2012 roku. Tym samym ponosili Państwo wydatki na ulepszenie nieruchomości, w stosunku do których mieli Państwo prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, ale były one niższe niż 30% wartości początkowej tej nieruchomości.
Nieruchomość znajduje się w Państwa rejestrze środków trwałych i służy dla potrzeb prowadzonej przez Państwa działalności gospodarczej.
Główny przedmiot Państwa działalności to:
- PKD 68.20.Z – wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi.
Inne Państwa działalności wpisane do KRS to:
- PKD 41.20.Z – roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych,
- PKD 43.11.Z – rozbiórka i burzenie obiektów budowlanych,
- PKD 43.99.Z – pozostałe specjalistyczne roboty budowlane, gdzie indziej niesklasyfikowane,
- PKD 45.19.Z – sprzedaż hurtowa i detaliczna pozostałych pojazdów samochodowych z wyłączeniem motocykli,
- PKD 68.10.Z – kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek,
- PKD 68.31.Z – pośrednictwo w obrocie nieruchomościami,
- PKD 73.11.Z – działalność agencji reklamowych,
- PKD 81.10.Z – działalność pomocnicza związana z utrzymaniem porządku w budynkach.
W 2023 lub 2024 roku zamierzają Państwo dokonać zbycia przedmiotowej nieruchomości stąd konieczna jest wiedza na temat, czy sprzedaż podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
W piśmie z 10 maja 2023 r. (data wpływu do tut. Organu 11 maja 2023 r.) uzupełnili Państwo opis zdarzenia przyszłego o następujące informacje:
1.Wszystkie obiekty na przedmiotowych działkach są trwale związane z gruntem i stanowią budynki w świetle przepisów prawa budowlanego.
2.Na działkach nr A, B i C posadowione są budynki – działka nr (…) o pow. (…) ha jest niezabudowana.
Działka nr A
aktualnie IV piętrowy budynek biurowo-usługowy – poprzednio: budynek użytkowo-socjalny – nr ewid. (…).
Działka nr B
aktualnie IV piętrowy budynek biurowo-usługowy – poprzednio budynek administracyjny-nr ewid. (…),
aktualnie budynki magazynowe – poprzednio: warsztat hali i magazynu – nr ewid. (…), magazyn rampy – nr ewid. (…), garaże – nr ewid. (…),
Działka nr C
aktualnie budynki magazynowe – poprzednio: magazyn – nr ewid. (…), magazyn – nr ewid. (…), hala magazynu – nr ewid. (…), hala magazynu – nr ewid. (…).
4.Dla całego terenu nie ma uchwalonego MPZP. Dla niezabudowanej działki nr (…) nie posiadają Państwo pozwolenia na budowę i nie przewidują Państwo, aby w momencie sprzedaży posiadali Państwo taką decyzję m.in. z uwagi na wielkość (… ha) oraz nieregularność działki.
5.Tak. Nieruchomości były wykorzystywane wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.
Pytanie
Czy sprzedaż opisanej nieruchomości podlegać będzie zwolnieniu w podatku od towarów i usług zarówno w odniesieniu do budynków, jak i gruntu będącego w użytkowaniu wieczystym?
Państwa stanowisko
Państwa zdaniem zbycie opisanej nieruchomości podlegać będzie zwolnieniu w podatku od towarów i usług zarówno w odniesieniu do budynków, jak i gruntu będącego w użytkowaniu wieczystym.
Zgodnie z:
- art. 2 pkt A u.p.t.u.: ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu – rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:
a) wybudowaniu lub
b) ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej;
- art. 2 pkt 22 u.pt.u.: ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży – rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
- art. 5 ust. 1 pkt 1 u.p.t.u.: opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
- art. 7 ust. 1 pkt 6 i 7 u.p.t.u.: przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel w tym również:
- oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;
- zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6,
- art. 29a ust. 8 u.p.t.u.: w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.
Równocześnie zgodnie z:
- art. 43 ust. 1 pkt 10 u.p.t.u.: zwalnia się od podatku:
10) dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata;
- art. 43 ust. 1 pkt 10a u.p.t.u.: zwalnia się od podatku:
10a) dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:
a) w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
b) dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.
Państwa zdaniem, w przedmiotowym przypadku pomiędzy pierwszym zasiedleniem w rozumieniu art. 2 pkt A u.p.t.u., a przyszłą dostawą budynków upłynie okres dłuższy niż 2 lata, gdyż użytkowali Państwo te budynki zarówno dla potrzeb najmu, jak i na własne potrzeby począwszy od połowy 2006 roku. W związku z tą bezsporną okolicznością przyszła sprzedaż budynków podlegać będzie zwolnieniu wskazanym w art. 43 ust. 1 pkt 10 u.p.t.u.
Ponadto Państwa zdaniem, niezależnie od powyższego w stosunku do budynków, które będą podlegać zbyciu nie przysługiwało Państwu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego – z uwagi, iż transakcja nabycia nie podlegała podatkowi od towarów i usług. Ponadto ponosili Państwo co prawda wydatki na ulepszenie budynków, w stosunku do których mieli Państwo prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, ale równocześnie wydatki te były niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów. W związku z tą bezsporną okolicznością przyszła sprzedaż budynków podlegać będzie także zwolnieniu wskazanym w art. 43 ust. 1 pkt 10 u.p.t.u.
Państwa zdaniem, w związku z faktem, iż sprzedaż (dostawa) budynków stanowiących odrębną od gruntu własność podlegać będzie zwolnieniu w zakresie podatku od towarów i usług to w konsekwencji zastosowanie będzie miał także art. 29a ust. 8 u.p.t.u., a tym samym sprzedaż (dostawa) gruntu będącego w użytkowaniu wieczystym także podlegać będzie zwolnieniu w podatku od towarów i usług.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT dostawy zabudowanych działek o nr ewid. A, B i C jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej „ustawą” lub „ustawą o VAT”, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Przez towary, w świetle art. 2 pkt 6 ustawy, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach, rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…)
Dostawa towarów mieści się w definicji sprzedaży, określonej w art. 2 pkt 22 ustawy, który stanowi, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży – rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
Nie każda jednak czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem, aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Pojęcie „podatnik” zostało zdefiniowane w art. B ust. 1 ustawy. W myśl tego przepisu,podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Na podstawie art. B ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Z powyższego wynika, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania, podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług, pod warunkiem, że są one realizowane przez „podatników” w rozumieniu ustawy i są wykonywane w ramach działalności gospodarczej.
Wątpliwości Państwa w zakresie podatku od towarów i usług, budzi kwestia, czy sprzedaż m.in. zabudowanych działek o nr A, B i C będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.
Zakres i zasady zwolnienia od podatku dostaw towarów, w tym gruntów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.
W art. 43 ust. 1 ustawy, dla dostawy nieruchomości niezabudowanych (pkt 9 ww. przepisu) oraz nieruchomości stanowiących budynki, budowle lub ich części (pkt 10 i pkt 10a) spełniających określone w tych przepisach warunki, ustawodawca przewidział zwolnienie od podatku VAT.
Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest – co do zasady – zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Zatem dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.
Według art. 2 pkt A ustawy, przez pierwsze zasiedlenie, rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:
a) wybudowaniu lub
b) ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.
Jak wynika z powyższych uregulowań, zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy stosuje się w odniesieniu do dostawy całości lub części budynków, budowli, jeżeli w stosunku do nich nastąpiło pierwsze zasiedlenie, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą nie jest krótszy niż 2 lata. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży nie minęły co najmniej 2 lata.
W tym miejscu należy zauważyć, że w przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.
W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:
a) w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
b) dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.
Z powyższych przepisów wynika, że prawo do zwolnienia przysługuje wówczas, gdy w stosunku do obiektów będących przedmiotem sprzedaży nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ulepszenie tych obiektów, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.
W tym miejscu należy zaznaczyć, że jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 lub pkt 10a ustawy należy przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów – zarówno nieruchomości, jak i ruchomości – przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych – niezależnie od okresu ich używania przez podatnika (kilka dni, miesięcy czy lat) – wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.
Zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.
Z powyższego jednoznacznie wynika, że co do zasady grunt będący przedmiotem planowanej dostawy podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowane są budynki lub budowle na nim posadowione. Oznacza to, że w sytuacji, gdy budynki, budowle lub ich części korzystają ze zwolnienia od podatku, również sprzedaż gruntu lub zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu będą korzystały ze zwolnienia od podatku.
Z opisu sprawy wynika, że w dniu (…) maja 2006 roku nabyli Państwo nieruchomość składającą się z działek nr A, (…), B i C stanowiącą własność Skarbu Państwa i oddaną w użytkowanie wieczyste do 5 grudnia 2089 roku wraz z posadowionymi na nich budynkami niemieszkalnymi i budynkami handlowo-usługowymi stanowiącymi odrębną własność od gruntu. Na działkach nr A, B i C posadowione są budynki, działka nr (…) jest niezabudowana. Aktualny sposób zabudowy poszczególnych działek jest następujący:
- na działce nr A znajduje się: IV piętrowy budynek biurowo-usługowy (nr ewid. …),
- na działce nr B znajduje się: IV-piętrowy budynek biurowo-usługowy (nr ewid. …), budynki magazynowe (nr ewid. …, nr ewid … i nr ewid. …,
- na działce C znajdują się budynki magazynowe (nr ewid. …, nr ewid. …., nr ewid. …, nr ewid. …).
Wszystkie obiekty na przedmiotowych działkach są trwale związane z gruntem i stanowią budynki w świetle przepisów prawa budowlanego.
Ww. Nieruchomości znajdują się w Państwa rejestrze środków trwałych i służą dla potrzeb prowadzonej przez Państwa działalności gospodarczej. Obiekty, o których mowa powyżej zostały wybudowane przed II wojną światową i w dacie zakupu były obciążone umowami najmu, w które Państwo wstąpili. Nie przysługiwało Państwu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy ich nabyciu. W okresie od daty nabycia nie ponosili Państwo na ulepszenie Nieruchomości nakładów, które przekroczyłyby 30% wartości nieruchomości. W 2023 lub 2024 roku zamierzają Państwo dokonać zbycia opisanych powyżej nieruchomości.
W tym miejscu należy wyjaśnić, że niniejsza interpretacja odnosi się wyłącznie do sformułowanego przez Państwa pytania w zakresie zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT dostawy zabudowanych działek o numerach ewidencyjnych A, B i C.
Jak wynika z powołanych powyżej przepisów prawa, aby planowana przez Państwa sprzedaż działki nr A aktualnie zabudowanej IV-piętrowym budynkiem biurowo-usługowym (nr ewid. …), działki nr B aktualnie zabudowanej IV-piętrowym budynkiem biurowo-usługowym (nr ewid. …), budynkami magazynowymi (nr ewid. …, nr ewid. … i nr ewid. …) oraz działki nr C aktualnie zabudowanej budynkami magazynowymi (nr ewid. …, nr ewid. …, nr ewid. …, nr ewid. …) będzie podlegała zwolnieniu, należy rozpatrzeć warunki zawarte w art. 43 ust. 1, pkt 10, pkt 10a i pkt 2 ustawy.
A zatem dla stwierdzenia, czy sprzedaż zabudowanych działek nr A, B i C może korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, kluczowym jest ustalenie, kiedy w stosunku do obiektów posadowionych na ww. działkach, nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.
Analizując zatem okoliczności sprawy w kontekście definicji pierwszego zasiedlenia stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie w odniesieniu do sprzedaży zabudowanych działek o numerach ewidencyjnych A, B i C będą Państwo mogli skorzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Powyższe wynika z faktu, że w odniesieniu zarówno do IV-piętrowego budynku biurowo-usługowego (nr ewid. …) znajdującego się na działce nr A, IV-piętrowego budynku biurowo-usługowego (nr ewid. …), budynków magazynowych (nr ewid. …, nr ewid … i nr ewid. …) znajdujących się na działce nr B oraz budynków magazynowych (nr ewid. …, nr ewid. …., nr ewid. …, nr ewid. …) znajdujących się na działce nr C, doszło już do ich pierwszego zasiedlenia, a pomiędzy ich pierwszym zasiedleniem, a planowaną sprzedażą upłynie okres dłuższy niż 2 lata. Jak wynika z opisu sprawy ww. Nieruchomości nabyli Państwo … maja 2006 r. Ww. obiekty zostały wybudowane przed II wojna światową i w dacie nabycia były obciążone umowami najmu, w które to umowy Państwo wstąpili. Ponadto nie ponosili Państwo od dnia nabycia wydatków na ulepszenie ww. obiektów, które przekroczyłyby 30% ich wartości. W konsekwencji uznać należy, że dostawa ww. obiektów znajdujących się na działkach o numerach ewidencyjnych A, B i C nie będzie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia, zgodnie z art. 2 pkt A ustawy, a od pierwszego zasiedlenia upłynie okres dłuższy niż 2 lata, w związku z czym, zostaną spełnione przesłanki warunkujące możliwość zastosowania zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
W ten sam sposób, na podstawie art. 29a ust. 8 ustawy, opodatkowana będzie dostawa gruntów, na których znajdują się opisane we wniosku obiekty.
W związku z zastosowaniem zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy do dostawy obiektów znajdujących się na działkach nr A, B i C, bezzasadne jest badanie możliwości korzystania ze zwolnienia od podatku ich dostawy na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10a i art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.
Zatem Państwa stanowisko w zakresie zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT dostawy zabudowanych działek o nr ewidencyjnych A, B i C jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Ponadto wskazuję, że niniejsza interpretacja została wydana w zakresie zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT dostawy zabudowanych działek o nr ewidencyjnych A, B i C, natomiast w zakresie zwolnienia od podatku VAT dostawy niezabudowanej działki o numerze ewidencyjnym (…) zostanie wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.
Należy zauważyć, że zgodnie z art. Ab § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego. Ponoszą Państwo ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu zdarzenia przyszłego. Nadmienia się, że niniejsza interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1. z zastosowaniem art. 119a;
2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.); dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right