Czy ubezpieczony zawsze straci prawo do zasiłku chorobowego, jeżeli podejmie pracę zarobkową przed upływem okresu orzeczonej niezdolności do pracy
Ubezpieczony nie traci prawa do zasiłku chorobowego za cały okres orzeczonej niezdolności do pracy, jeżeli w tym czasie uzyskał zaświadczenie lekarza o odzyskaniu zdolności do pracy i na tej podstawie podjął pracę zarobkową, o czym został zawiadomiony organ rentowy. Nie ma w tej sytuacji zastosowania przepis ustawy zasiłkowej o pozbawieniu ubezpieczonego prawa do zasiłku chorobowego za cały okres absencji chorobowej.
Okres orzeczonej niezdolności do pracy i prawo do zasiłku chorobowego
Orzeczenie o czasowej niezdolności do pracy wskazuje okres, w którym ubezpieczony jest niezdolny do pracy. Na podstawie tego orzeczenia ubezpieczony ma prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego (art. 8 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa; dalej: ustawa zasiłkowa). Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby. Skoro rolą zasiłku chorobowego jest częściowe zrekompensowanie ubezpieczonemu zarobku utraconego na skutek niezdolności do pracy, to ustawodawca wprowadził w ustawie zasiłkowej sankcję w postaci utraty prawa do zasiłku chorobowego w sytuacji, gdy ubezpieczony w okresie orzeczonej niezdolności do pracy podejmuje aktywność zarobkową (np. wykonuje prace dorywcze albo wykonuje czynności służbowe) lub korzysta ze zwolnienia lekarskiego w sposób niezgodny z jego celem (np. wyjeżdża na narty).