Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 5 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.301.2023.1.PS

Określenie dla celów podatkowych czy uprawa mikroroślin metodą hydroponiczną zalicza się do źródła przychodów na postawie art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. do działalności rolniczej.

Interpretacja indywidualna

- stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

20 kwietnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej z 23 lutego 2023 r., który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Prowadzi Pan działalność polegającą na produkcji pierwotnej i sprzedaży bezpośredniej roślin - tzw. mikroliści. Są to m. in. warzywa, rośliny korzeniowe, rośliny bulwiaste, zboża, rośliny strączkowe, rośliny oleiste na nasiona, rośliny przyprawowe i aromatyczne oraz rośliny wykorzystywane do produkcji leków i wyrobów farmaceutycznych, kwiaty jadalne.

Farma wertykalna prowadzona jest w zamkniętym, dzierżawionym przez Pana pomieszczeniu. Jest to lokal użytkowy, znajdujący się w budynku położonym w centrum miasta bez przeszklonego dachu. Pomieszczenie jest wyposażone w okna, przez które do prowadzonych upraw dociera światło słoneczne, lecz z uwagi na to, że jest ono niewystarczające dla prawidłowego zachodzenia procesu fotosyntezy - rośliny są także doświetlane sztucznym oświetleniem.

Uprawa roślin odbywa się w "doniczkach" wypełnionych podłożem kokosowym oraz wodą. Niemal wszelkie substancje odżywcze potrzebne roślinom do wzrostu dostarczane są z wody, a podłoże kokosowe stabilizuje jedynie umieszczone w doniczkach rośliny, których korzenie mają bezpośredni dostęp do wody. W związku z powyższym należy uznać prowadzoną przez Pana uprawę roślin za uprawę hydroponiczną. Uprawy prowadzone są pionowo, co oznacza, że poszczególne rośliny umieszczane są jedna nad drugą. Okres uprawy roślin od zasadzenia/posiania do zbioru zależy od gatunku uprawianych roślin, jednakże generalnie jest on dłuższy niż miesiąc, licząc od dnia nabycia.

Podkreśla Pan, że nie nabywa żadnych roślin w celu ich bezpośredniej odsprzedaży, a kupuje nasiona oraz małe sadzonki niektórych roślin, które pozwalają pominąć etap ich siania.

Dokonuje Pan sprzedaży wyhodowanych roślin w stanie nieprzetworzonym zarówno osobom fizycznym (na targach), jak też przedsiębiorcom (lokalne sklepy i restauracje), którzy nabywają rośliny z zamiarem dalszej ich odsprzedaży na rzecz finalnego konsumenta.

Wprowadzane przez Pana do obrotu rośliny, w zależności od gatunku, mogą zostać przeznaczone do spożycia bezpośrednio po ich umyciu pod bieżącą wodą.

Niektóre z roślin pakowane są w opakowania o określonej gramaturze z trwałością określoną na 7 dni, zgodnie z badaniami mikrobiologicznymi i przechowalniczymi. W związku z powyższym w żaden sposób nie ingeruje Pan w cechy wyhodowanych roślin.

Pytanie

Czy przychody przez Pana uzyskiwane należy uznać za przychody z działalności rolniczej, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem uzyskiwane przez Pana przychody - należy uznać za przychody z działalności rolniczej, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT). Wobec powyższego przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie znajdą do nich zastosowania. Należy zauważyć, że zgodnie z przepisem art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT, przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

Art. 2 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT stanowi, że: "Działalność rolniczą, w rozumieniu ust. 1 pkt 1, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej: 1) miesiąc - w przypadku roślin.".

Według Pana, prowadzona przez Pana działalność polegająca na produkcji pierwotnej i sprzedaży bezpośredniej roślin - tzw. mikroliści, odpowiada ustawowej definicji działalności rolniczej, o której mowa w przepisie art. 2 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT. Należy bowiem wskazać, że Pana działalność polega na wytwarzaniu produktów roślinnych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw, a minimalne okresy przetrzymywania zakupionych roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej miesiąc.

Ponadto wskazuje Pan, że uzyskiwanych przez Pana przychodów nie należy zakwalifikować do źródła przychodów jakim są działy specjalne produkcji rolnej, o których mowa w art. 2 ust. 3 ustawy o PIT. Zgodnie z ww. przepisem "Działami specjalnymi produkcji rolnej są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin ,,in vitro'', fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.".

Przepis art. 3a ustawy o PIT stanowi dodatkowo, że "Nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do ustawy, zwanym ,,załącznikiem nr 2''.".

Mając na względzie powyższe należy uznać, że działy specjalne produkcji rolnej to też działalność rolnicza, tylko o pewnych szczególnych cechach.

Podkreślić należy, że to właśnie istnienie tych szczególnych cech decyduje o zakwalifikowaniu danego rodzaju aktywności w produkcji rolniczej do kategorii działów specjalnych.

Do tychże działów specjalnych, jak stanowi art. 2 ust. 3 ustawy o PIT, należą m. in. uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych - które dodatkowo muszą przekraczać rozmiary określone w załączniku nr 2 do ustawy o PIT.

Skoro zatem działalnością rolniczą jest także uprawa prowadzona w ramach działów specjalnych, to z woli ustawodawcy czynnikiem rozróżniającym jest rozmiar prowadzonej działalności oraz sposób prowadzenia uprawy (w szklarni albo ogrzewanych tunelach foliowych). Dokonując analizy językowej pojęcia szklarni, wobec braku definicji ustawowej, należy powołać się na definicję słownikową zawartą w Słowniku Języka Polskiego PWN (w wydaniu internetowym dostępnym na stronie http://sjp.pwn.pl/). Zgodnie z tą definicją, za szklarnię należy uważać - "oszklone pomieszczenie, zwykle sztucznie ogrzewane, zapewniające odpowiedni mikroklimat dla rozwoju roślin warzywnych i ozdobnych". Pomocniczo należy przytoczyć też zbieżną z powyższą treść definicji zawartej na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego, zgodnie z którą "szklarnia to zamknięte pomieszczenie, którego szkielet zbudowany jest z profili, pokryty w całości, tj. ściany, jak i dach szkłem. Szklarnia pozwala maksymalnie wykorzystać światło i ciepło pochodzące z promieniowania słonecznego i wytworzyć odpowiedni mikroklimat do uprawy roślin. Szklarnie często są wyposażone w elektroniczne urządzenia do sterowania ogrzewaniem, nawilżaniem gruntu i powietrza.".

Powyższe prowadzi do wniosku, że szklarnia jest obiektem w całości oszklonym, który ma zapewnić odpowiednie warunki do wzrostu, rozwoju i uprawy roślin poprzez ochronę uprawy przed niestabilnymi warunkami atmosferycznymi, a także wytworzenie odpowiedniego mikroklimatu do uprawy roślin, dzięki światłu i ciepłu pochodzącemu z promieniowania słonecznego.

W definicji działów specjalnych produkcji rolnej (pomimo braku definicji samych szklarni i tuneli foliowych) ustawodawca wymienił tylko uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, a nie uprawy w każdych innych budynkach, czy budowlach.

Tym samym należy uznać, że opisana przez Pana uprawa roślin metodą hydroponiczną, prowadzona w dzierżawionym lokalu użytkowym znajdującym się w budynku zlokalizowanym w centrum miasta bez przeszklonego dachu i ścian - powinna zostać zaliczona do źródła przychodów na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT, gdyż należy ją uznać za działalność rolniczą - zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 2 ustawy o PIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z powyższego wynika zatem, że podstawową zasadą podatku dochodowego od osób fizycznych jest zasada powszechności opodatkowania.

Jednakże zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 tej ustawy:

Przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

W myśl art. 2 ust. 2 ww. ustawy:

Działalnością rolniczą, w rozumieniu ust. 1 pkt 1, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

miesiąc – w przypadku roślin,

16 dni – w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,

6 tygodni – w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,

2 miesiące – w przypadku pozostałych zwierząt

licząc od dnia nabycia.

Z powyższego przepisu wynika, że ustawodawca dla celów podatku dochodowego precyzuje wyraźnie, co należy rozumieć przez działalność rolniczą, a wyliczenie dokonane w przepisie art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma charakter wyczerpujący.

Zgodnie z przedstawioną definicją działalności rolniczej, podstawową jej cechą jest uzyskanie produktów w stanie nieprzetworzonym, pochodzących z uprawy (produkcja roślinna), chowu lub hodowli (produkcja zwierzęca).

„Nieprzetworzony” – to taki, który nie został poddany przetworzeniu. W myśl słownika języka polskiego „przetwarzać” znaczy tyle, co „przekształcić coś twórczo” albo „zmienić coś, nadając inny kształt, wygląd” (...). W związku z tym przez towar nieprzetworzony należy rozumieć taki, którego cech nie zmieniono. Jeśli towar został poddany jakimś pracom (czynnościom), w następstwie których cechy towaru (kształt, wygląd, funkcja) zostały zmienione, to wówczas towar ten nie jest towarem w stanie nieprzetworzonym.

Z kolei zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Działami specjalnymi produkcji rolnej są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin „in vitro”, fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

W myśl natomiast art. 2 ust. 3a ww. ustawy:

Nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do ustawy, zwanym „załącznikiem nr 2”.

W świetle powyższego stwierdzić należy, że skoro ustawodawca zdefiniował zarówno pojęcie działalności rolniczej, jak i działów specjalnych produkcji rolnej, to tylko w granicach wyznaczonych zakresem tych definicji można mówić o przychodzie z tego tytułu.

Oznacza to, że działalnością rolniczą dla potrzeb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest wszelka produkcja roślinna i zwierzęca (z zastrzeżeniem art. 2 ust. 3 ustawy) w stanie nieprzetworzonym, określonym jako naturalny, wykorzystująca materiał roślinny lub zwierzęcy pochodzący z własnych upraw, hodowli, chowu oraz wykorzystująca materiał roślinny i zwierzęcy nabyty od innych producentów.

Z uwagi na to, że działy specjalne produkcji rolnej są rodzajem działalności rolniczej, muszą być spełnione przesłanki dla uznania działalności za rolniczą. W przypadku nabycia przez podatnika roślin lub zwierząt od innych producentów, okresy ich przetrzymywania, w których następuje ich biologiczny wzrost (tzn. czas liczony od dnia nabycia do dnia zbycia) – nie mogą być krótsze niż określone w ww. art. 2 ust. 2 ustawy, by można uznać tą działalność za działalność rolniczą.

Załącznik nr 2 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych „Tabela rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego” określa jakie uprawy, hodowla i chów zwierząt, z uwagi na ich rozmiary, nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej, a także normy szacunkowe dochodu rocznego odnoszące się do jednostek powierzchni upraw i innych jednostek poszczególnych rodzajów produkcji zwierzęcej.

Jednocześnie informacje zawarte w tym załączniku mają znaczenie dla oceny, czy danego rodzaju działalność w ogóle ma charakter działów specjalnych produkcji rolnej. Jeżeli bowiem danego rodzaju uprawa, czy też chów lub hodowla określonego gatunku zwierząt nie są wymienione w treści Załącznika, to należy uznać, że ta uprawa, hodowla, czy też chów są działalnością rolniczą, niebędącą działem specjalnym produkcji rolnej. W konsekwencji – do przychodów z tej działalności nie znajdą zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W Załączniku nr 2 „Tabeli rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego” została wymieniona, np. uprawa w szklarniach nieogrzewanych pow. 25 m2.

Z powołanych regulacji prawnych wynika, że do działów specjalnych produkcji rolnej zalicza się uprawę w szklarniach nieogrzewanych - powyżej 25 m2 powierzchni uprawowej, bowiem w Tabeli, o której wyżej mowa, w specyfice rodzajowej tego typu uprawa została wymieniona w poz. Nr 2.

W świetle ww. przepisów, jeżeli rośliny są uprawiane wszklarniach lub ogrzewanych tunelach foliowych, to dochody uzyskane z ich sprzedaży stanowią dochody z działów specjalnych produkcji rolnej.

Zatem, zdefiniowana w art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych działalność rolnicza obejmuje swym zakresem uprawę warzyw.

Należy jednak zauważyć, że uprawa warzyw stanowi doprecyzowanie pojęcia działalności polegającej na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych.

Z przedstawionych okoliczności wynika, że prowadzi Pan działalność polegającą na produkcji pierwotnej i sprzedaży bezpośredniej roślin - tzw. mikroliści, sposobem hydroponicznym na farmie wertykalnej znajdującej się w lokalu użytkowym. Są to m. in. warzywa, rośliny korzeniowe, rośliny bulwiaste, zboża, rośliny strączkowe, rośliny oleiste na nasiona, rośliny przyprawowe i aromatyczne oraz rośliny wykorzystywane do produkcji leków i wyrobów farmaceutycznych, kwiaty jadalne. Uprawa roślin odbywa się w "doniczkach" wypełnionych podłożem kokosowym oraz wodą.

Okres uprawy roślin od zasadzenia/posiania do zbioru zależy od gatunku uprawianych roślin, jednakże generalnie jest on dłuższy niż miesiąc, licząc od dnia nabycia.

Dokonuje Pan sprzedaży wyhodowanych roślin w stanie nieprzetworzonym zarówno osobom fizycznym (na targach), jak też przedsiębiorcom (lokalne sklepy i restauracje), którzy nabywają rośliny z zamiarem dalszej ich odsprzedaży na rzecz finalnego konsumenta

Niektóre z roślin pakowane są w opakowania o określonej gramaturze z trwałością określoną na 7 dni, zgodnie z badaniami mikrobiologicznymi i przechowalniczymi. W związku z powyższym w żaden sposób nie ingeruje Pan w cechy wyhodowanych roślin.

Co istotne, farma wertykalna prowadzona jest w zamkniętym, dzierżawionym przez Pana pomieszczeniu (lokalu użytkowym), znajdującym się w budynku położonym w centrum miasta bez przeszklonego dachu. Pomieszczenie jest wyposażone w okna, przez które do prowadzonych upraw dociera światło słoneczne, lecz z uwagi na to, że jest ono niewystarczające dla prawidłowego zachodzenia procesu fotosyntezy - rośliny są doświetlane sztucznym oświetleniem.

Należy wskazać, że w przepisach ustawy od podatku dochodowym od osób fizycznych brak jest ustawowej definicji pojęcia „szklarni”. W takiej sytuacji należy ustalić znaczenie danego pojęcia przez odwołanie się do definicji słownikowej interpretowanego pojęcia w języku polskim. Według wydania internetowego Słownika Języka Polskiego PWN (http://sjp.pwn.pl/) - pojęcie „szklarnia” oznacza: „oszklone pomieszczenie, zwykle sztucznie ogrzewane, zapewniające odpowiedni mikroklimat dla rozwoju roślin warzywnych i ozdobnych”.

Ponadto, jak wynika z definicji zawartej na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego, „szklarnia to zamknięte pomieszczenie, którego szkielet zbudowany jest z profili, pokryty w całości, tj. ściany, jak i dach, szkłem. Szklarnia pozwala maksymalnie wykorzystać światło i ciepło pochodzące z promieniowania słonecznego i wytworzyć odpowiedni mikroklimat do uprawy roślin. Szklarnie często są wyposażone w elektroniczne urządzenia do sterowania ogrzewaniem, nawilżaniem gruntu i powietrza”.

„Ze względu na fakt, że wskazując działy specjalne produkcji rolnej ustawodawca posługuje się specjalistycznymi pojęciami, pojawiają się problemy z doprecyzowaniem zakresu niektórych z nich. I tak, działami specjalnymi produkcji rolnej są uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych. O uznaniu obiektu za szklarnię, czy tunel foliowy decyduje nie tyle sam rodzaj pokrycia, co charakter konstrukcji, a zwłaszcza jej sposób połączenia z gruntem. W tym kontekście za szklarnię należy uznać budowlę posiadającą stałą konstrukcję metalową, drewnianą lub inną z oszklonymi i pokrytymi materiałami przepuszczającymi światło ścianami, przy czym na wykonanie tej budowli należy uzyskać pozwolenie na budowę. Natomiast tunelem foliowym jest lekka, rozbieralna i bezfundamentowa konstrukcja nośna wykonana z tych samych, jak wyżej materiałów, nakryta powłoką z folii (orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 30 września 1988 r., sygn. akt SA/Po 532/88, niepubl.)” (źródło: LEX, Kubacki Ryszard, Komentarz do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych: Bartosiewicz Adam, Kubacki Ryszard, PIT. Komentarz, wyd. V).

Zatem, szklarnia bezsprzecznie jest obiektem, który ma zapewnić odpowiednie warunki do wzrostu, rozwoju i uprawy roślin poprzez ochronę uprawy przed niestabilnymi warunkami atmosferycznymi, a także wytworzenie odpowiedniego mikroklimatu do uprawy roślin, dzięki światłu i ciepłu pochodzącemu z promieniowania słonecznego. Należy zauważyć, że w definicji działów specjalnych produkcji rolnej (pomimo braku definicji samych szkłami i tuneli foliowych) ustawodawca wymienił tylko uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, a nie uprawy w każdych innych budynkach, czy budowlach. Zauważyć także trzeba, że przy uprawie w tunelach foliowych również jest wykorzystywane promieniowanie słoneczne, a także chronią one przed niekorzystnym warunkami atmosferycznymi, a jednak nie zostały one w definicji działów specjalnych produkcji rolnej ujęte jako synonimy.

Zgodnie z przytoczonymi definicjami lokal użytkowy, w którym prowadzona jest farma wertykalna, jest zamkniętym, dzierżawionym przez Pana pomieszczeniem, znajdującym się w budynku położonym w centrum miasta bez przeszklonego dachu. Pomieszczenie jest wyposażone w okna, przez które do prowadzonych upraw dociera światło słoneczne, lecz z uwagi na to, że jest ono niewystarczające dla prawidłowego zachodzenia procesu fotosyntezy - rośliny są doświetlane sztucznym oświetleniem.

Powyższe informacje wskazują, że pomieszczenie to nie spełnia przesłanek warunkujących jego uznanie za szklarnię. Zatem skoro rośliny nie będą uprawiane w szklarni, uprawa ta nie będzie stanowić działów specjalnych produkcji rolnej.

Biorąc zatem pod uwagę, że okres uprawy mikroroślin metodą hydroponiczną od zasadzenia/posiania do zbioru jest dłuższy niż miesiąc, licząc od dnia nabycia i że dokonuje Pan sprzedaży wyhodowanych w ten sposób roślin w stanie nieprzetworzonym oraz, że w żaden sposób nie ingeruje Pan w cechy wyhodowanych roślin, to uznać należy, że opisana przez Pana uprawa mikroroślin metodą hydroponiczną zalicza się do źródła przychodów na postawie art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. do działalności rolniczej.

Pana stanowisko jest zatem prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (zdarzeniem przyszłym) podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Zgodnie z art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej:

Interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00