Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 2 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.210.2023.2.DB

Odpłatne zbycie udziału w mieszkaniu po upływie okres pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 marca 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia udziału w lokalu mieszkalnym nabytym w drodze spadku. Uzupełnił Pan wniosek – na wezwanie organu – 11 maja 2023 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

9 stycznia 1992 r. rodzice Wnioskodawcy nabyli mieszkanie spółdzielcze (przekształcenie mieszkania lokatorskiego na własnościowe, bez KW, wspólność ustawowa). 26 lipca 2018 r. zmarł ojciec Wnioskodawcy A.B.. Zgodnie z wydanym 7 sierpnia 2018 r. aktem poświadczenia dziedziczenia Repertorium „A” Nr 1/2018 spadek po ojcu nabyli: C.B. (żona), D.B. (syn), E.B. (syn) po 1/3 części każde z nich.

11 czerwca 2019 r. zawarta została umowa o podział majątku objętego wspólnością ustawową oraz umowa o dział spadku. W wyniku dokonania działu spadku udział w mieszkaniu nabyli: 4/6 części nabyła C.B., 2/6 części nabył E.B. – oboje nabyli te udziały w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego numer 11 położonego w Z. przy ul. G. 12. Natomiast całe spółdzielcze własnościowe prawo do garażu numer 15 położonego przy ul. G. 13 w Z. nabył D.B..

Matka Wnioskodawcy C.B. zmarła 17 grudnia 2021 r. Zgodnie z wydanym protokołem dziedziczenia A numer 2/2022 D.B. i E.B. nabyli spadek w 1/2 części.

W związku z powyższym Wnioskodawca jest właścicielem mieszkania w 4/6, a jego brat w 2/6 części. Brat Wnioskodawcy chciałby zakupić 4/6 udziału w mieszkaniu, które nabył Wnioskodawca w wyniku spadku i zamieszkać w mieszkaniu po rodzicach.

Uzupełnienie opisu zdarzenia

Wartość majątku, który Wnioskodawca otrzymał w drodze spadku po ojcu była równa bądź niższa niż wartość udziału, jaki mu przysługiwał. Dział spadku nie przewidywał spłaty lub dopłaty pomiędzy Wnioskodawcą a pozostałymi spadkobiercami.

Pytania

1.Czy zgodnie z art. 31 § 1 Kodeks rodzinny i opiekuńczy: chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków, a więc za dzień nabycia nieruchomości przez Wnioskodawcę należy przyjąć dzień 9 stycznia 1992 r. ?

2.Czy przy sprzedaży przez Wnioskodawcę swoich udziałów (4/6) bratu dochód ze sprzedaży lokalu mieszkalnego nabytego w drodze spadku podlegać będzie zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych?

Pana stanowisko w sprawie

Wnioskodawca uważa, że jest zwolniony z podatku od osób fizycznych, gdyż nabył część nieruchomości w spadku po rodzicach (najpierw po tacie, potem po mamie). Mieszkanie jest cały czas w rodzinie od 1992 r.

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Dlatego Wnioskodawca uważa, że mama nie nabyła lokalu odpłatnie. Mama była właścicielem mieszkania aż do śmierci i mieszkanie było majątkiem wspólnym, nie było rozgraniczenia w jakiej części mieszkanie jest od mamy, a jakiej od taty.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przepis art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że:

W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika zatem, że jeżeli nieruchomości lub prawa majątkowe określone przez art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) tej ustawy zostały nabyte w drodze spadku, to ich odpłatne zbycie (dokonane poza działalnością gospodarczą) stanowi przychód podlegający opodatkowaniu, jeżeli nastąpiło ono przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości bądź nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Stosownie do art. 10 ust. 7 ustawy:

Nie stanowi nabycia albo odpłatnego zbycia, o których mowa w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, odpowiednio nabycie albo odpłatne zbycie, w drodze działu spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, do wysokości przysługującego podatnikowi udziału w spadku.

Zważywszy na fakt, że przedmiotowy lokal mieszkalny został nabyty przez Pana rodziców w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej w 1992 r.należy odnieść się do przepisów regulujących stosunki majątkowe małżeńskie,zawartych w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1359 ze zm.).

Zgodnie z art. 31 § 1 ww. Kodeksu:

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Należy zwrócić uwagę, że w przypadku gdy przedmiotowy lokal mieszkalny należał do majątku wspólnego Pana rodziców, to w momencie śmierci Pana ojca oraz wskutek przeprowadzenia działu spadku nie nastąpiło nabycie udziału w ww. lokalu mieszkalnym przez Pana matkę. W przypadku spadkobrania nie dochodzi bowiem do nabycia udziału w nieruchomości przez małżonka, jeżeli nieruchomość należała do ich majątku wspólnego.

W świetle powyższego, w przypadku odpłatnego zbycia na rzecz Pana brata udziału 4/6 w mieszkaniu przewidziany w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych okres pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie, należy liczyć od końca roku, w którym Pana rodzice nabyli spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego do majątku wspólnego, tj. od końca 1992 r. Zatem planowane przez Pana odpłatne zbycie ww. udziału w mieszkaniu nie będzie stanowić dla Pana źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00