Interpretacja indywidualna z dnia 1 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.78.2023.2.MM
Środki pieniężne będące przedmiotem Umowy Pożyczki w chwili jej zawarcia będą się znajdowały poza terytorium Polski oraz Umowa Pożyczki zostanie zawarta poza terytorium Polski (tj. w Wielkiej Brytanii, zgodnie z art. 70 § 2 Kodeksu cywilnego).
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 13 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umów pożyczki dotyczących kolejnych transz pożyczki. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 16 maja 2023 r. (wpływ 17 maja 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest spółką komandytową z siedzibą w Polsce (dalej: Spółka lub Wnioskodawca).
Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Rok obrotowy Wnioskodawcy pokrywa się z rokiem kalendarzowym.
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie ... Przedmiotem działalności gospodarczej Spółki jest ....
Wnioskodawca jako polski rezydent podatkowy, podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, zawarł w dniu 24 października 2022 r. z podmiotem z Wielkiej Brytanii (dalej: Pożyczkodawca) umowę ramową dotyczącą pożyczki rewolwingowej - Master Agreement (dalej: Umowa Ramowa) oraz, w wykonaniu Umowy Ramowej, umowę pożyczki dotyczącą pierwszej transzy pożyczki (dalej: Umowa Pożyczki). Ogólne warunki pożyczki zostały zawarte w Umowie Ramowej, która nie stanowi umowy pożyczki w rozumieniu art. 720 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. 2022 poz. 1360) (dalej: KC) i przewiduje, że każda transza pożyczki będzie wypłacana na podstawie odrębnej umowy pożyczki. Procedura zawarcia Umowy Pożyczki dotyczącej pierwszej transzy przebiegała w następujący sposób. Warunki pożyczki, które były przedmiotem uzgodnień pomiędzy Spółką i Pożyczkodawcą, zostały w ostatecznej wersji przedstawione Spółce przez Pożyczkodawcę. Warunki te zostały zaakceptowane przez Spółkę, co zostało potwierdzone podpisaniem przez Spółkę Umowy Ramowej i Umowy Pożyczki w dniu 13 października 2022 r. w Paryżu. Umowa Ramowa i Umowa Pożyczki zostały następnie przedstawione Pożyczkodawcy i podpisane przez niego w jego siedzibie w Wielkiej Brytanii w dniu 24 października 2022 r.
W tym samym dniu (tj. 24 października 2022 r.) podpisany i zatwierdzony został przelew pierwszej transzy środków pieniężnych z Umowy Pożyczki. Pierwsza transza środków pieniężnych została przekazana na rachunek bankowy Spółki. Przekazanie kolejnych transz może mieć miejsce na prośbę Spółki, która to prośba może (ale nie musi) być zaakceptowana przez Pożyczkodawcę. Jeżeli Pożyczkodawca zgodzi się na wypłatę kolejnej transzy pożyczki na warunkach przewidzianych w Umowie Ramowej i Umowie Pożyczki, to Umowa Pożyczki zostanie podpisana przez Spółkę, co stanowić będzie zaakceptowanie przez nią warunków kolejnej pożyczki. Następnie, Umowa Pożyczki będzie przesyłana Pożyczkodawcy do Wielkiej Brytanii i tam przez niego podpisywana. Dopiero po podpisaniu kolejnej Umowy Pożyczki, kolejna transza będzie wypłacona na rzecz Spółki.
Mając powyższe na uwadze, należy uznać, że do zawarcia Umowy Pożyczki dotyczącej pierwszej transzy doszło poza granicami Polski, tj. w siedzibie Pożyczkodawcy w Wielkiej Brytanii. Podobnie będzie z Umowami Pożyczki dotyczącymi kolejnych transz.
W momencie zawarcia Umowy Pożyczki środki pieniężne przeznaczone na jej wypłatę znajdowały się na rachunku bankowym Pożyczkodawcy w Wielkiej Brytanii. Wypłata pożyczki została dokonana z rachunku bankowego Pożyczkodawcy prowadzonego przez bank mający siedzibę poza granicami Polski (w Wielkiej Brytanii), na rachunek bankowy Spółki znajdujący się w banku z siedzibą w Polsce.
Z ostrożności materialno-podatkowej, zgodnie z generalną regułą wynikającą z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. 2022 poz. 111, (dalej: PCC), Spółka sporządziła deklarację na dedykowanym formularzu PCC-3 oraz przesłała ją do tutejszego urzędu w dniu 3 listopada 2022 r. Z kolei w następnym dniu (tj. 4 listopada 2022 r.) został dokonany przelew bankowy kwoty podatku od Umowy Pożyczki.
Pożyczkodawca nie ma stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.
Jednocześnie Wnioskodawca informuje, że wystąpił z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty podatku zapłaconego od Umowy Pożyczki dotyczącej pierwszej transzy pożyczki.
W uzupełnieniu wniosku wskazano, że w odniesieniu do każdej Umowy Pożyczki dotyczącej każdej kolejnej transzy procedura będzie wyglądała w następujący sposób:
-Pożyczkobiorca zgłosi chęć zawarcia każdej kolejnej Umowy Pożyczki i tym samym pociągnięcia kolejnej transzy (co do zasady w formie mailowej);
-Pożyczkodawca potwierdzi zamiar udzielenia pożyczki na warunkach przewidzianych w Umowę Ramowej, tym samym złoży ofertę zawarcia kolejnej Umowy Pożyczki;
-oferta zostanie przyjęta przez Pożyczkodawcę poprzez podpisanie Umowy Pożyczki na każdą koleją transzę i odesłanie jej (co do zasady mailowo) do Pożyczkodawcy;
-po otrzymaniu Umowy Pożyczki na kolejną transzę przez Pożyczkodawcę zostanie ona podpisana przez niego w miejscu jego siedziby, tj. w Wielkiej Brytanii;
-po podpisaniu Umowy Pożyczki uruchomione zostaną środki kolejnej transzy pożyczki.
Oznacza to, że Pożyczkodawca będzie składającym ofertę w myśl art. 70 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.) w odniesieniu do każdej Umowy Pożyczki dotyczącej każdej kolejnej transzy.
W momencie zawarcia każdej kolejnej Umowy Pożyczki dotyczącej każdej kolejnej transzy środki pieniężne będą się znajdować na terytorium Wielkiej Brytanii.
Pytanie
Czy Umowy Pożyczki dotyczące kolejnych transz pożyczki zawierane przez Wnioskodawcę w warunkach opisanych w stanie faktycznym podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w Polsce?
Państwa stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)
Zdaniem Spółki, w przedstawionej powyżej sytuacji Umowy Pożyczki dotyczące każdej kolejnej transzy pożyczki zawierane przez Wnioskodawcę w warunkach opisanych powyżej nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w Polsce.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) PCC podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku.
Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 1 oraz art. 4 pkt 7 PCC, ustawowy obowiązek zapłaty podatku powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i ciąży na pożyczkobiorcy.
Stosownie natomiast do art. 6 ust. 1 pkt 7 PCC, podstawę opodatkowania przy umowie pożyczki stanowi kwota lub wartość pożyczki, a w przypadku umowy określającej, że wypłata środków pieniężnych nastąpi niejednokrotnie i ich suma nie jest znana w chwili zawarcia umowy, kwota każdorazowej wypłaty środków pieniężnych.
Natomiast zgodnie z art. 1 ust. 4 PCC, czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, z zastrzeżeniem ust. 4a i 5, jeżeli ich przedmiotem są:
1)rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
2)rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za w granicą, w przypadku, gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Zgodnie z jednolitym stanowiskiem organów podatkowych oraz sądów administracyjnych, pod pojęciem rzeczy, w rozumieniu powyższego przepisu, należy rozumieć również pieniądze będące przedmiotem umowy pożyczki.
Zawarcie umowy pożyczki mogłyby zatem być opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych, tylko wtedy, gdyby zostały spełnione następujące warunki:
-pieniądze w chwili zawarcia umowy pożyczki i dokonania wypłaty na jej podstawie znajdowałyby się w Polsce albo
-pieniądze w chwili zawarcia umowy pożyczki i dokonania wypłaty na jej podstawie znajdowałyby się za granicą oraz czynność zawarcia umowy pożyczki zostałaby dokonana na terytorium Polski.
Odnosząc powyższe rozważania do okoliczności przedstawionych we wniosku należy zauważyć, że przedmiot Umowy Pożyczki, tj. pieniądze, w momencie zawarcia Umowy Pożyczki oraz w momencie ich wypłaty, będą znajdowały się na rachunku bankowym Pożyczkodawcy w Wielkiej Brytanii, a więc poza granicami Polski.
Tym samym w odniesieniu do Umowy Pożyczki nie zostanie spełniony warunek, o którym mowa w art. 1 ust. 4 pkt 1 PCC, zatem Umowa Pożyczki nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych z tego tytułu.
Dodatkowo należy stwierdzić, że miejscem dokonania czynności prawnej w przypadku Umowy Pożyczki nie będzie Polska, a Wielka Brytania. Umowa Pożyczki zostanie bowiem zawarta w Wielkiej Brytanii (tam też zostanie podpisana przez Pożyczkodawcę).
Na poparcie tego twierdzenia warto przytoczyć w tym miejscu art. 720 § 1 KC, który brzmi: przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.
Ustawodawca nie przewiduje konkretnej formy prawnej dla ważności umowy pożyczki - art. 720 § 2 KC stwierdza tylko, że umowa pożyczki, której wartość przekracza tysiąc złotych, wymaga zachowania formy dokumentowej.
Umowa pożyczki jest zatem umową dwustronnie zobowiązującą i konsensualną - staje się skuteczna przez samo porozumienie i z chwilą porozumienia, tj. wskutek złożenia dwóch zgodnych oświadczeń woli stron. Nie jest konieczne wydanie rzeczy dla skuteczności umowy konsensualnej.
W myśl art. 60 KC, z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej (oświadczenie woli).
Natomiast w myśl art. 61 § 1 KC, oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią.
Z kolei reguły ustalania miejsca zawarcia umowy określa art. 70 KC. Według art. 70 § 1 KC, w razie wątpliwości umowę poczytuje się za zawartą w chwili otrzymania przez składającego ofertę oświadczenia o jej przyjęciu, a jeżeli dojście do składającego ofertę oświadczenia o jej przyjęciu nie jest wymagane - w chwili przystąpienia przez drugą stronę do wykonania umowy.
W myśl art. 70 § 2 KC, w razie wątpliwości umowę poczytuje się za zawartą w miejscu otrzymania przez składającego ofertę oświadczenia o jej przyjęciu, a jeżeli dojście do składającego ofertę oświadczenia o jej przyjęciu nie jest wymagane albo oferta jest składana w postaci elektronicznej - w miejscu zamieszkania albo w siedzibie składającego ofertę w chwili zawarcia umowy.
Co istotne, art. 70 § 2 KC odwołuje się w swojej treści do pojęcia oferty. Oferta na gruncie prawa cywilnego jest zdefiniowana w art. 66 § 1 KC, zgodnie z którym, oświadczenie drugiej stronie woli zawarcia umowy stanowi ofertę, jeżeli określa istotne postanowienia tej umowy. W tym kontekście należy wskazać, że warunki udzielenia pożyczki zostały ustalone i przedstawione Spółce przez Pożyczkodawcę. Istotne postanowienia proponowanej umowy zostały zawarte w dokumencie Umowy Pożyczki podpisanym w Paryżu przez reprezentanta Spółki i przedstawionym następnie Pożyczkodawcy do podpisu, który został złożony przez jego reprezentanta w Wielkiej Brytanii.
Co istotne, art. 70 § 2 KC wprowadza regułę, zgodnie z którą miejsce zawarcia umowy jest określane przez miejsce otrzymania przez składającego ofertę oświadczenia o jej przyjęciu, a jeżeli dojście do składającego ofertę oświadczenia o jej przyjęciu nie jest wymagane albo oferta jest składana w postaci elektronicznej - przez miejsce siedziby składającego ofertę w chwili zawarcia umowy. Odnosząc powyższe przepisy KC do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego należy wskazać, że miejscem dokonania czynności prawnej w przypadku zawarcia Umowy Pożyczki nie jest Polska, a Wielka Brytania. Za tym twierdzeniem przemawia fakt, iż Pożyczkodawca jako składający ofertę ma siedzibę w Wielkiej Brytanii i przyjmie akceptację oferty ze strony Spółki w Wielkiej Brytanii, potwierdzając to złożonym tam podpisem pod Umową Pożyczki. Tym samym należy stwierdzić, że Umowa Pożyczki zostanie zawarta w Wielkiej Brytanii, a więc poza granicami Polski.
Uwzględniając powyższe argumenty, należy uznać, że zawarcie Umowy Pożyczki nie mieści się w zakresie przedmiotowym PCC, a zatem nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Środki pieniężne będące przedmiotem Umowy Pożyczki w chwili jej zawarcia będą znajdowały się bowiem poza terytorium Polski (tj. na rachunku bankowym w Wielkiej Brytanii) oraz Umowa Pożyczki będzie zawarta poza terytorium Polski (tj. w Wielkiej Brytanii).
W związku z tym, w ocenie Spółki nie wystąpi obowiązek podatkowy z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych.
Na poparcie swojej argumentacji oraz rozumienia przepisów Spółka przytacza interpretacje indywidualne wydane w oparciu o podobny stan faktyczny:
- interpretacja z 1 września 2022 r., Znak: 0111-KDIB2-3.4014.296.2022.2.MD
„Potwierdzeniem złożenia przez Wnioskodawcę oświadczenia woli o przyjęciu oferty jest okoliczność, iż Wnioskodawca przesłał skan podpisanej przez siebie umowy jako załącznik do wiadomości e-mail wysłanej do Pożyczkodawcy. Oświadczenie woli Wnioskodawcy w tym zakresie było skierowane do Pożyczkodawcy i dotarto do tego Pożyczkodawcy, w rezultacie czego Pożyczkodawca przelał na rachunek bankowy Wnioskodawcy określoną kwotę Pożyczki. Zatem zgodnie z art. 70 § 2 Kodeksu cywilnego, oświadczenie woli Pożyczkobiorcy o przyjęciu zaproponowanych warunków Umowy Pożyczki dotarto do Pożyczkodawcy w miejscu jego zamieszkania, tj. w USA. Tym samym należy stwierdzić, że Umowa Pożyczki została zawarta w USA, a więc poza granicami kraju.
Uwzględniając powyższe argumenty, należy więc uznać, że zawarcie Umowy Pożyczki nie mieści się w zakresie przedmiotowym ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, a zatem nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Środki pieniężne będące przedmiotem Umowy Pożyczki w chwili jej zawarcia znajdowały się bowiem poza terytorium Polski (tj. na rachunku bankowym w USA) oraz Umowa Pożyczki została zawarta poza terytorium Polski (tj. w USA, zgodnie z art. 70 § 2 Kodeksu cywilnego). ”
- interpretacja z 8 stycznia 2021 r., Znak: 0111-KDIB2-2.4014.258.2020.1.DR
„Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca - spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce - zawarł umowę pożyczki (Revolving credit agreement) ze spółką kapitałową z siedzibą w Irlandii, na mocy której Pożyczkodawca pożyczył i będzie pożyczał Wnioskodawcy środki pieniężne. Wnioskodawca jest zobowiązany zwrócić taką samą ilość środków pieniężnych wraz z wynagrodzeniem w postaci odsetek, zatem pożyczka ma charakter odpłatny. Pierwsza transza środków pieniężnych została już, w wykonaniu ww. umowy, przekazana na rachunek bankowy Wnioskodawcy, podczas gdy przekazanie kolejnych transz może mieć miejsce na wniosek Wnioskodawcy. Wspomniana umowa pożyczki została zawarta na terytorium Irlandii, natomiast środki pieniężne, których dotyczy, w chwili jej zawarcia, znajdowały się na rachunku bankowym Pożyczkodawcy prowadzonym przez bank nieposiadający siedziby na terytorium Polski. Jednocześnie, środki te znajdowały się/będą się każdorazowo znajdowały na rachunku bankowym Pożyczkodawcy prowadzonym przez bank nieposiadający siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej również w momencie poprzedzającym przekazanie poszczególnych transz Wnioskodawcy.
Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że opisana umowa pożyczki nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, ponieważ jak wskazał Wnioskodawca środki pieniężne będące przedmiotem umowy pożyczki w chwili jej zawarcia (oraz w chwili przekazania każdej z transz) znajdowały się (i będą się znajdowały) na rachunku bankowym Pożyczkodawcy prowadzonym przez bank nieposiadający siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz umowa pożyczki została zawarta poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (w Irlandii). ”
- interpretacja z 11 lutego 2021 r., Znak: 0111-KDIB2-3.4014.393.2020.2.JS
„Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że podmiot zagraniczny udzielił pożyczki na rzecz spółki z o.o. z siedzibą w Polsce (Pożyczkobiorca, Wnioskodawca). Umowa pożyczki została zawarta w Niemczech, w siedzibie pożyczkodawcy. Pieniądze, zgodnie z postanowieniami umowy, wpłynęły z Niemiec na konto w polskim banku Wnioskodawcy.
Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane powyżej przepisy prawa należy stwierdzić, że umowa pożyczki nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, ponieważ - jak wskazano we wniosku - środki pieniężne będące przedmiotem umowy pożyczki, w momencie jej zawarcia znajdowały się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz umowa pożyczki była zawarta poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. ”
Wnioskodawca przytoczył również najnowszą interpretację podatkową wpisująca się w powyższą linię interpretacyjną, potwierdzającą stanowisko Spółki. Mianowicie, interpretację z 20 stycznia 2023 r., Znak: 0111-KDIB2-3.4014.491.2022.1.ASZ, w której to organ potwierdził, że „Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że umowa pożyczki została zawarta poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. [...]. Środki pieniężne będące przedmiotem umowy pożyczki, w momencie zawarcia umowy pożyczki (tj. 31 sierpnia 2018 r.) również znajdowały się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Dopiero w dniu 4 czerwca 2020 r. pierwsza kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości, należącej do Pana rodziców wpłynęła na Pana konto. Zatem zawarta umowa pożyczki nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.”
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 170 ze zm.):
Podatkowi podlegają następujące czynności cywilnoprawne umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku.
W myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy:
Podatkowi podlegają zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.
Stosownie do art. 720 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 1360 ze zm.):
Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.
Umowa pożyczki jest umową konsensualną. Dochodzi do skutku poprzez zgodne oświadczenia woli.
W myśl art. 1 ust. 4 ww. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, z zastrzeżeniem ust. 4a i 5, jeżeli ich przedmiotem są:
1)rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
2)rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 i 1a ww. ustawy:
Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje:
1)z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej;
1a) z chwilą każdorazowej wypłaty środków pieniężnych, jeżeli umowa pożyczki określa, że wypłata środków pieniężnych nastąpi niejednokrotnie i ich suma nie jest znana w chwili zawarcia umowy.
Na podstawie art. 4 pkt 7 ww. ustawy:
Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 5, ciąży przy umowie pożyczki i umowie depozytu nieprawidłowego - na biorącym pożyczkę lub przechowawcy.
Z treści powołanego art. 1 ust. 4 ww. ustawy wynika, że umowa pożyczki podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jeżeli w chwili zawarcia umowy jej przedmiot, tj. pieniądze znajdują się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wówczas nie ma znaczenia, gdzie umowa zostanie zawarta i gdzie mają miejsce zamieszkania (siedzibę) strony umowy.
Pożyczka podlega również podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jeśli pieniądze będące przedmiotem pożyczki w chwili jej zawarcia znajdują się za granicą oraz nabywca – pożyczkobiorca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a czynność zostanie dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Z wniosku wynika, że Wnioskodawca zawarł z podmiotem zagranicznym umowę ramową dotyczącą pożyczki rewolwingowej. W wykonaniu umowy ramowej Wnioskodawca będzie zawierał umowy pożyczki dotyczące kolejnych transz pożyczki. Pożyczkodawcą jest spółka z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Umowa Pożyczki zostanie podpisana przez Spółkę i przesłana do Pożyczkodawcy w Wielkiej Brytanii i tam przez niego podpisana. W uzupełnieniu wniosku wskazano, że Pożyczkodawca będzie składającym ofertę w myśl art. 70 § 2 ustawy Kodeks cywilny w odniesieniu do każdej Umowy Pożyczki dotyczącej każdej kolejnej transzy. W momencie zawarcia każdej kolejnej Umowy Pożyczki dotyczącej każdej kolejnej transzy środki pieniężne będą się znajdować na terytorium Wielkiej Brytanii.
Wątpliwość Wnioskodawcy dotyczy opodatkowania Umowy Pożyczki dotyczącej każdej kolejnej transzy.
Na podstawie art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, umowy pożyczki podlegają podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Ponieważ – jak wskazał Wnioskodawca – środki pieniężne będące przedmiotem każdej kolejnej umowy pożyczki w chwili ich zawarcia będą się znajdować poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tj. w Wielkiej Brytanii, istotną staje się kwestia miejsca zawarcia każdej umowy pożyczki.
Zgodnie z art. 70 § 2 ustawy Kodeks cywilny:
W razie wątpliwości umowę poczytuje się za zawartą w miejscu otrzymania przez składającego ofertę oświadczenia o jej przyjęciu, a jeżeli dojście do składającego ofertę oświadczenia o jej przyjęciu nie jest wymagane albo oferta jest składana w postaci elektronicznej - w miejscu zamieszkania albo w siedzibie składającego ofertę w chwili zawarcia umowy.
Z powyższego wynika, że art. 70 § 2 Kodeksu cywilnego wprowadza regułę, zgodnie z którą miejsce zawarcia umowy jest określane przez miejsce zamieszkania albo siedzibę składającego ofertę lub miejsce, którym się on znajduje w momencie otrzymania oświadczenia woli drugiej strony w sprawie jej przyjęcia. Mając to na uwadze należy stwierdzić, że skoro Pożyczkodawca, który będzie składającym ofertę, ma siedzibę w Wielkiej Brytanii, to miejscem zawarcia umowy w przypadku każdej Umowy Pożyczki dotyczącej kolejnych transz nie będzie Polska, lecz Wielka Brytania. Za tym twierdzeniem przemawia fakt, że każda podpisana przez Spółkę Umowa Pożyczki, będzie przesyłana do podpisu Pożyczkodawcy. Pożyczkodawca jako składający ofertę otrzyma akceptację oferty przez Spółkę w miejscu swojej siedziby czyli w Wielkiej Brytanii.
Przenosząc powyższe na grunt ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, należy stwierdzić, że każda kolejna umowa pożyczki dotycząca kolejnych transz nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, ponieważ – jak wskazano we wniosku – środki pieniężne będące przedmiotem każdej kolejnej umowy pożyczki, w momencie jej zawierania, będą się znajdowały poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz każda kolejna umowa pożyczki zostanie zawarta poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W rezultacie, stanowisko Wnioskodawcy, że Umowa Pożyczki dotycząca każdej kolejnej transzy pożyczki zawierana przez Wnioskodawcę w warunkach opisanych we wniosku nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, uznano za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w … . Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).