Interpretacja indywidualna z dnia 8 stycznia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.258.2020.1.DR
Skutki podatkowe zawarcia umowy pożyczki.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 18 listopada 2020 r. (data wpływu 24 listopada 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy pożyczki poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 listopada 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy pożyczki poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca (dalej również: „Spółka”) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce, zarejestrowaną jako czynny podatnik VAT w Polsce. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą w szczególności na produkcji i sprzedaży składników żywności.
Spółka zawarła ze spółką kapitałową z siedzibą w Irlandii (dalej: Pożyczkodawca) umowę pożyczki (Revolving credit agreement), na mocy której Pożyczkodawca pożyczył/pożyczy Spółce środki pieniężne – w szczególności na potrzeby związane z inwestycją Spółki w modernizację posiadanego przez nią zakładu produkcyjnego (dalej: „Pożyczka”). Spółka jest zobowiązana zwrócić taką samą ilość środków pieniężnych wraz z wynagrodzeniem w postaci odsetek, zatem Pożyczka ma charakter odpłatny. Pierwsza transza środków pieniężnych została już, w wykonaniu ww. umowy, przekazana na rachunek bankowy Spółki, podczas gdy przekazanie kolejnych transz może mieć miejsce na wniosek tej ostatniej.