Interpretacja indywidualna z dnia 1 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.296.2022.2.MD
Środki pieniężne będące przedmiotem Umowy Pożyczki w chwili jej zawarcia znajdowały się poza terytorium Polski (tj. na rachunku bankowym w USA) oraz Umowa Pożyczki została zawarta poza terytorium Polski (tj. w USA, zgodnie z art. 70 § 2 Kodeksu cywilnego) [14c].
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 czerwca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy pożyczki drogą mailową z pożyczkodawcą z USA. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – 2 sierpnia 2022 r. (wpływ 4 sierpnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. W dniu (…) r. Wnioskodawca zawarł z osobą fizyczną – obywatelem Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej (dalej: „Pożyczkodawca”), umowę pożyczki, na podstawie której Wnioskodawca otrzymał kwotę pożyczki.
Warunki udzielenia Pożyczki zostały ustalone przez Pożyczkodawcę i przedstawione Wnioskodawcy do akceptacji. Istotne postanowienia proponowanej umowy zostały zawarte w dokumencie Umowy Pożyczki przedstawionym Wnioskodawcy w formie elektronicznej, tj. jako załącznik do wiadomości e-mail, przesłanej przez Pożyczkodawcę.
Umowa Pożyczki została podpisana w ten sposób, że każda ze stron umowę podpisała samodzielnie, Wnioskodawca w Polsce, Pożyczkodawca w USA. Następnie Strony wymieniły się podpisanymi dokumentami Umowy Pożyczki (skan), przesyłając je sobie nawzajem drogą elektroniczną, tj. jako załącznik do wiadomości e-mail.