Wniosek o zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 2023 poz. 1465).
Objaśnienie:
Podstawa prawna złożenia dokumentu
Forma złożenia dokumentu
Mając na względzie, że przepisy Kodeksu pracy nie wskazują formy zgłoszenia wniosku o udzielenie zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej, należy stwierdzić, że dopuszczalne jest udzielenie takiego zwolnienia na wniosek pracownika zgłoszony drogą SMS-ową lub telefoniczną.
Termin złożenia dokumentu
Wniosek o zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej powinien zostać złożony przez pracownika najpóźniej w dniu, w którym zamierza skorzystać z tego zwolnienia.
Treść dokumentu
Wniosek o zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej powinien zawierać następujące informacje:
- Imię i nazwisko pracownika.
- Termin, w którym pracownik zamierza skorzystać z zwolnienia.
- Opis pilnej sprawy rodzinnej, spowodowanej chorobą lub wypadkiem, uzasadniającej potrzebę natychmiastowej obecności pracownika.
- Wskazanie, czy pracownik ubiega się o zwolnienie w wymiarze 2 dni czy 16 godzin.
- Podpis pracownika oraz data złożenia wniosku.
Obowiązki i uprawnienia pracownika składającego wniosek:
Pracownik powinien udokumentować pilną sprawę rodzinna, spowodowaną chorobą lub wypadkiem. Po złożeniu wniosku, pracownik ma prawo do zwolnienia od pracy na podstawie działania siły wyższej i zachowuje prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy wynagrodzenia.
Obowiązki i uprawnienia pracodawcy w zakresie złożonego dokumentu
Pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi zwolnienia od pracy zgodnie z wnioskiem złożonym na piśmie przez pracownika. Zwolnienie powinno być udzielone najpóźniej w dniu, w którym pracownik zamierza skorzystać z tego zwolnienia. Pracodawca ma również obowiązek ustalić z pracownikiem sposób wykorzystania zwolnienia w danym roku kalendarzowym. Pracodawca ma prawo do żądania od pracownika odpowiednich dokumentów lub informacji potwierdzających wystąpienie pilnej sprawy rodzinnej, spowodowanej chorobą lub wypadkiem.