Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 17 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.150.2023.1.MMA

Prawo do odliczenia kwoty VAT naliczonego wynikającego z faktury otrzymanej od Usługodawcy, jako dokumentującej nabycie kompleksowej Usługi organizacji Spotkania.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie:

uznania nabywanych usług dotyczących Spotkań dla Pracowników, Współpracowników oraz Partnerów biznesowych w całości za świadczenie kompleksowe i prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej usługi organizacji Spotkania (pytanie nr 1, 2, 3) – jest nieprawidłowe,

prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z dodatkowych faktur otrzymanych od Usługodawcy lub od podmiotów innych niż Usługodawca, związanych z organizacją Spotkania (pytanie nr 4) - jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 14 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania nabywanych usług dotyczących Spotkań dla Pracowników, Współpracowników oraz Partnerów biznesowych w całości za świadczenie kompleksowe i prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej usługi organizacji Spotkania oraz prawa do odliczenia kwoty VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących usługi dodatkowe od Usługodawcy lub od podmiotów innych niż Usługodawca, związane z organizacją Spotkania.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

A. sp. z o.o. (dalej jako: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: „VAT”), który prowadzi działalność gospodarczą na rynku IT w zakresie tworzenia i utrzymywania rozwiązań informatycznych wspierających obsługę klientów będących firmami z różnych sektorów gospodarki. Spółka m.in. świadczy usługi związane z szeroko rozumianym oprogramowaniem SAP, obejmujące implementację oraz dostosowanie oprogramowania SAP do potrzeb jej klientów, rozwój innowacji SAP, usprawnianie procesów i optymalizację istniejących technologii.

Wnioskodawca, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej VAT, ponosi i zamierza ponosić w przyszłości wydatki związane z przygotowaniem, zaplanowaniem oraz realizacją konferencji i spotkań o charakterze:

a)szkoleniowo-biznesowym czy też marketingowym dla obecnych i potencjalnych klientów (dalej: „Partnerów biznesowych”),

b)szkoleniowym lub/oraz integracyjnym przeznaczonych dla pracowników Spółki (dalej jako „Pracownicy”),

c)szkoleniowym lub/oraz integracyjnym przeznaczonym dla osób współpracujących ze Spółką na tzw. zasadach B2B czy innych umowach cywilnoprawnych (dalej jako „Współpracownicy”) wraz z Pracownikami.

dalej łącznie a), b) i c) jako: „Spotkania”.

W zakresie punktu a) Spółka pragnie wyjaśnić, iż zgodnie z powyższym opisem, Spotkania są dedykowane Partnerom biznesowym, jednak odbywają się przy udziale niezbędnych, kluczowych Pracowników Spółki, których obecność na Spotkaniu dla Partnerów biznesowych związana jest z wykonywaniem przez nich obowiązków służbowych. Pozwala to na odpowiednie przygotowanie i przeprowadzenie Spotkań dla Partnerów biznesowych, nawiązanie pozytywnych relacji między wybranymi Pracownikami (np. osobami odpowiedzialnymi za sprzedaż w Spółce, opiekunami klienta, itp.) a Partnerami biznesowymi w mniej formalnych okolicznościach, poprawienie i ulepszenie komunikacji, lepsze poznanie potrzeb biznesowych Partnerów biznesowych (umożliwiające odpowiednie dostosowanie oferty Spółki i zwiększenie szans na nowe zlecenia dla Spółki), udzielenie odpowiedzi na pytania Partnerów biznesowych odnośnie oferty Spółki oraz/lub specyfiki świadczonych przez Spółkę usług i dostarczanych produktów.

W zakresie punktu c) Spółka pragnie wyjaśnić, iż z uwagi na specyfikę działalności Spółki (działalność w obszarze IT) część z prac związanych z jej bieżącą działalnością realizowana jest przez osoby współpracujące ze Spółką na zasadzie umów B2B lub innych umów cywilnoprawnych (np. informatycy). Są to często osoby realizujące prace istotne z perspektywy usług świadczonych/produktów oferowanych przez Spółkę na rzecz jej odbiorców. Kluczowe znaczenie dla Spółki ma zatem koordynacja prac Współpracowników z Pracownikami Spółki, zapewnienie prawidłowej komunikacji między nimi, odpowiednie zrozumienie założeń biznesowych Spółki oraz planów Spółki co do trendów w działalności Spółki, jej oferty i specyfiki produktów (zrozumienie przez Współpracowników tych zagadnień pozwala na lepszą efektywność świadczonych przez nich usług/wykonywanych przez nich ich prac). W związku z tym Spółka organizuje również Spotkania z udziałem Współpracowników (zarówno o charakterze integracyjnym, jak i szkoleniowym). Na spotkaniach tych zazwyczaj obecni są również Pracownicy Spółki (tj. nie zdarzają się Spotkania organizowane wyłącznie dla samych Współpracowników). W zależności od charakteru wydarzenia (np. spotkanie działu informatyków, w którym dominuje zatrudnienie na zasadach B2B lub innych umowach cywilnoprawnych) proporcja liczby Pracowników do liczby Współpracowników może się zmieniać, jednak zawsze w spotkaniu uczestniczyć będą przedstawiciele obu tych grup.

Zasadnicze koszty związane z organizacją Spotkań ponosi Wnioskodawca jako pracodawca i obecny lub przyszły kontrahent. Uczestnictwo w Spotkaniach (wskazanych w punkcie b) i c) jest bezpłatne dla uczestników (Pracowników oraz Współpracowników) i nie wiąże się dla nich z dodatkowymi kosztami, które musieliby ponieść wobec Spółki. W przypadku Spotkań opisanych w punkcie a), a więc skierowanych dla Partnerów biznesowych, pokrywają oni we własnym zakresie koszty dojazdu na miejsce Spotkań. Zdarza się również, iż partycypują w kosztach noclegu. Pozostałe koszty organizacyjne ponosi Wnioskodawca.

W ramach Spotkań organizowane są przykładowo:

wyjazdy szkoleniowo-integracyjne lub tzw. spotkania nie wyjazdowe (bez transportu lub noclegu) dla Pracowników Spółki i Współpracowników, o charakterze „team building” (np. wyścig kolarski dla Pracowników i Współpracowników, spotkanie integracyjno-szkoleniowe wraz z dodatkową atrakcją np. wycieczką krajoznawczą) lub okolicznościowe (np. wigilia pracownicza);

wyjazdy szkoleniowo-biznesowe dla Partnerów biznesowych, przy udziale Pracowników, jak np. Customer day;

konferencje dedykowane Partnerom biznesowym (przy udziale wybranych Pracowników), poświęcone prezentacji najnowszych technologii i funkcjonalności z branży IT, głównie z zakresu oprogramowania SAP, umożliwiające wymianę poglądów i wskazanie możliwości, jakie dają produkty i usługi Spółki.

Podczas Spotkań dedykowanych Parterom biznesowym prezentowane są produkty, usługi i rozwiązania Spółki, a także prowadzone są biznesowe panele szkoleniowe. Przyczynia się to do promocji marki Spółki i poszerzania wiedzy Partnerów biznesowych na temat oferowanych przez Wnioskodawcę produktów i usług.

W ramach Spotkań opisanych w punkcie b) i c), czyli dedykowanych Pracownikom Spółki oraz dedykowanych Współpracownikom i Pracownikom łącznie, podejmowane są działania o charakterze integracyjnym lub/oraz motywacyjnym, które mogą przyjąć formę m.in. wspólnej kolacji okolicznościowej (np. wigilijnej), imprezy tanecznej, zajęć sportowych i innych form aktywności nastawionych na pracę zespołową. Aktywnościom tym mogą towarzyszyć dodatkowe atrakcje (np. wystąpienie członka/członków zarządu (bez kontekstu biznesowego, tj. o charakterze relacyjnym lub motywacyjnym), występ artystyczny, przekazanie Pracownikom jubileuszowych nagród za pracę w Spółce, wręczanie wyróżnień/ nagradzanie najlepszych pracowników (wybranych na podstawie przeprowadzonego wcześniej wewnętrznego plebiscytu), prezentacja działalności charytatywnej Spółki, w tym zaangażowania Pracowników w tę działalność, itp.). Mają one na celu m.in. zintegrowanie Pracowników i Współpracowników oraz umocnienie ich więzi z Wnioskodawcą. Integracja Pracowników i Współpracowników pozwala na budowanie zintegrowanego i zgranego zespołu (tzw. team building), polepszenie komunikacji między załogą Spółki i osobami wykonującymi w niej określone świadczenia, co w efekcie przekłada się na lepszą komunikację między nimi w trakcie wykonywania obowiązków służbowych oraz poprawę efektywności ich wspólnych działań.

Dodatkowo, kultywowanie tradycji i zwyczajów przyjętych w społeczeństwie, jakim są Spotkania dla Pracowników i Współpracowników (np. spotkanie wigilijne), nadaje pozytywny wizerunek Spółki wśród Pracowników i Współpracowników. Takie Spotkania umacniają motywację w zespole, poprawiają jakość komunikacji na płaszczyźnie zawodowej i ich poczucie identyfikacji z przedsiębiorstwem, co przekłada się na uzyskiwanie coraz lepszych wyników w głównym obszarze działalności Wnioskodawcy. Wzrost wydajności Pracowników i Współpracowników oraz poprawa jakości ich pracy przekłada się na zwiększenie sprzedaży Wnioskodawcy.

Spotkania (zarówno te dla Partnerów biznesowych, Pracowników, jak i Pracowników oraz Współpracowników) organizowane są w obiektach odpowiednio dostosowanych dla celów wydarzenia, np. salach konferencyjnych, hotelach lub podobnych ośrodkach, restauracjach. Zdarza się, że Spotkania odbywają się w plenerze - wówczas organizator dba o odpowiednią aranżację terenu.

Wnioskodawca zleca przygotowanie Spotkań i ich realizację najczęściej firmom zewnętrznym, które zajmują się całościową organizacją tego typu imprez, np. agencjom eventowym czy hotelom (dalej: „Usługodawcy”).

W skład nabywanej przez Wnioskodawcę kompleksowej usługi organizacji Spotkania (dalej: „Usługa”) wchodzi szereg czynności, które Spółka każdorazowo określa wraz z konkretnym Usługodawcą w formie ustaleń mailowych, rozliczeń w formie plików Excel, umów lub ofert.

W ramach nabywanych Usług można wyszczególnić wydatki ponoszone na:

zaplanowanie i przygotowanie programu imprezy, w tym także agendy Spotkania,

przygotowanie i zapewnienie odpowiednich zasobów technicznych i organizacyjnych, w tym sal konferencyjnych, sprzętu multimedialnego, nagłośnienia, transportu produkcyjnego, aranżacji przestrzeni otwartych i zamkniętych itp.,

zabezpieczenie przestrzeni wokół Spotkań (jeśli jest to wymagane), w tym zabezpieczenie ochrony, zabezpieczenie medyczne, służba informacyjna, wynajem przenośnych toalet, ubezpieczenie OC i NW dla uczestników,

branding, w tym między innymi przygotowanie gadżetów i materiałów reklamowych dotyczących Wnioskodawcy, oznaczenie logotypem przestrzeni itp.,

zapewnienie uczestnikom wyżywienia - poczęstunku w formie cateringu lub usług gastronomicznych (w tym czasami również napojów alkoholowych - w trakcie wieczornych eventów będących częścią Spotkań),

zapewnienie uczestnikom zakwaterowania i noclegu,

zapewnienie transportu, przygotowanie miejsc postojowych dla uczestników,

wynajęcie fotografa, kamerzysty,

wynajęcie osób będących autorytetami w danej dziedzinie (tzw. goście), np. w celach szkoleniowych, poprowadzenia wykładu czy aktywnego towarzyszenia uczestnikom w Spotkaniu; są to np. liderzy w branży IT, psycholog lub trener sportowy (np. prowadzący wykład odnośnie współpracy w zespole lub towarzyszący uczestnikom w trakcie zajęć integracyjnych),

organizację aktywności zespołowych dla Pracowników Spółki lub Partnerów biznesowych,

zapewnienie rozrywek podczas czasu wolnego, w tym udostępnienie infrastruktury rekreacyjno - sportowej jak basen, spa, sauna czy zorganizowanie imprez sportowych, np. wycieczek rowerowych, rejsów żaglówkami, wieczornych imprez tanecznych, występu artysty w ramach atrakcji wieczoru itp.,

tworzenie stref tematycznych z atrakcjami i zabawami dla uczestników,

organizację oprawy muzycznej i występów artystycznych, w tym m.in. opłacenie występów, scenografii, konferansjera, nagłośnienia i oświetlenia, ZAiKS, kosztów związane z zakwaterowaniem i wyżywieniem artystów.

Należy podkreślić, iż zakup usług noclegowych czy gastronomicznych nie jest głównym celem Wnioskodawcy. Mają one bowiem charakter pomocniczy i służą realizacji celu, jakim jest organizacja Spotkania.

Szczegółowe elementy Usługi (tj. spośród wymienionych w powyższej liście) mogą się zmieniać, w zależności od zakładanych celów biznesowych lub integracyjnych przewidzianych przez Spółkę (oznacza to, że w przypadku jednego Spotkania może wystąpić większość ze wskazanych powyżej elementów Usługi, zaś w przypadku innego Spotkania Usługa obejmuje tylko wybrane z powyższych elementów). Spółka co do zasady otrzymuje jedną fakturę od Usługodawcy za wykonaną Usługę organizacji Spotkania (chyba, że występują zaliczki za Usługę - niemniej jednak nawet w takim przypadku rozliczenie to nadal dotyczy jednej zleconej całościowo Usługi realizowanej przez Usługodawcę). Ponoszone wydatki dokumentowane są fakturami ze stawką 23% VAT, wystawianymi przez Usługodawców z tytułu świadczenia całościowej Usługi związanej z organizacją Spotkania (jedna pozycja na fakturze), bez wyszczególnienia jej elementów składowych bezpośrednio na fakturze. Wyszczególnienie elementów składowych Usługi (np. w umowie czy w załączniku do faktury wystawianej przez Usługodawcę) służy jedynie do kalkulacji lub podsumowania wynagrodzenia należnego Usługodawcom za organizację całego wydarzenia. Niezależnie bowiem od zakresu nabytej Usługi, Spółka nabywa ją w celu oddelegowania obowiązków organizacyjnych wyspecjalizowanej firmie zewnętrznej. Uwalnia to zasoby Spółki, które koncentrują się na podstawowej działalności, tj. tworzeniu i utrzymywaniu rozwiązań informatycznych wspierających obsługę klientów.

Zdarza się przy tym, że niezależnie od zlecenia Usługodawcom organizacji Spotkania Spółka we własnym zakresie nabywa dodatkowe usługi związane z jego przeprowadzeniem (od podmiotów innych niż Usługodawca). Może to przykładowo dotyczyć zaproszenia dodatkowych gości Spotkań, np. liderów branży, którzy wygłaszają prelekcję / wykład lub prowadzą szkolenia. Celem takiego działania jest zwiększenie atrakcyjności Spotkań czy podniesienie ich poziomu merytoryczności. Uczestnicy chętniej przyjdą na Spotkanie, jeśli będzie na nim gość, który prawdopodobnie jest dla nich autorytetem z racji posiadanej wiedzy i doświadczenia przydatnego w branży, w jakiej działają Pracownicy, Współpracownicy i Partnerzy biznesowi. Fakt odrębnego zlecania tych usług (np. wykładu zaproszonego gościa) we własnym zakresie przez Spółkę, tj. poza zleconą przez Spółkę usługą organizacji Spotkań przez Usługodawców, może wynikać np. z braku możliwości zaproszenia danego gościa przez Usługodawcę. Z drugiej strony, Spółka wykorzystując swoje kontakty biznesowe i utrwalone współprace może m.in. uzyskać korzystniejsze oferty cenowe (niż Usługodawca) od zaproszonych gości i sprawniej ustalić z nimi oczekiwany zakres oraz przebieg szkoleń i prelekcji. W takim przypadku, rozliczenie następuje bezpośrednio między Spółką a danym gościem (faktura wystawiana jest bezpośrednio na Spółkę), a Usługodawcy nie uczestniczą w tych uzgodnieniach z gościem i w rozliczeniach z nim.

Dodatkowo zdarza się, iż Spółka podejmuje także współpracę z fotografem, kamerzystą czy dostawcami usług artystycznych. Uzyskane zdjęcia i nagrania często są publikowane na stronie internetowej Wnioskodawcy i na jego portalach społecznościowych, jest również pamiątką dla uczestników Spotkania. Zarówno Pracownicy, Współpracownicy jak i Partnerzy biznesowi mają dostęp do zdjęć i nagrań, dzięki czemu Spółka wspiera budowanie wizerunku dobrego kontrahenta i pracodawcy. Opisane usługi (kamerzysty, fotografa czy np. dostawcy usług artystycznych) mogą być nabywane (i) niezależnie od usługi nabywanej przez Spółkę od Usługodawcy organizującego Spotkanie (tj. podobnie jak w przypadku gości, rozliczenie i uzgadnianie szczegółów następuje bez udziału Usługodawcy, bezpośrednio między Spółką a danym kontrahentem/sprzedawcą) lub (ii) za pośrednictwem Usługodawcy, w ramach usługi organizacji Spotkania (wówczas Usługodawca przejmuje uzgadnianie szczegółów z danym podwykonawcą oraz rozliczenie z nim dotyczące organizacji tego samego wydarzenia, przy czym faktura za tą usługę może być wystawiona odrębnie od całościowej faktury za usługi organizacji Spotkania, mimo iż nadal wchodzi to w zakres organizacji tego samego Spotkania).

Spółka posiada pełne prawo do odliczenia VAT, tj. nie stosuje tzw. prewspółczynnika ani współczynnika, o których mowa w art. 86 ust. 2a i art. 90 ustawy o VAT.

Pytania

1.Czy Wnioskodawca jest/będzie uprawniony do odliczenia kwoty VAT naliczonego wynikającego z faktury otrzymanej od Usługodawcy, jako dokumentującej nabycie kompleksowej Usługi organizacji Spotkania dla Pracowników oraz Spotkania dla Pracowników i Współpracowników w części dotyczącej Pracowników?

2.Czy Wnioskodawca jest/będzie uprawniony do odliczenia kwoty VAT naliczonego wynikającego z faktury otrzymanej od Usługodawcy, jako dokumentującej nabycie kompleksowej Usługi organizacji Spotkania dla Pracowników i Współpracowników, w części dotyczącej Współpracowników?

3.Czy Wnioskodawca jest/będzie uprawniony do odliczenia kwoty VAT naliczonego wynikającego z faktury otrzymanej od Usługodawcy, jako dokumentującej nabycie kompleksowej Usługi organizacji Spotkania dla Partnerów biznesowych?

4.Czy Wnioskodawca jest/będzie uprawniony do odliczenia kwoty VAT naliczonego wynikającego z dodatkowych faktur otrzymanych od Usługodawcy lub od podmiotów innych niż Usługodawca, związanych z organizacją Spotkania (np. wystąpienie w trakcie Spotkania dodatkowych gości, nabycie usług kamerzysty/fotografa uwieczniającego przebieg Spotkania), z wyłączeniem świadczeń, o których mowa w art. 88 ust. 1 pkt 4 Ustawy o VAT?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym Spółce przysługuje/będzie przysługiwać prawo do odliczenia VAT naliczonego z tytułu nabycia Usługi organizacji Spotkania dla Pracowników, Pracowników i Współpracowników oraz dla Partnerów biznesowych (pytanie nr 1, nr 2 i nr 3). W ocenie Spółki, uwzględniając specyfikę Usług (Spółka nabywa je w celu oddelegowania obowiązków organizacyjnych wyspecjalizowanej firmie zewnętrznej i zleca Usługodawcom całościowe wykonanie jednego zadania - organizacji Spotkania), należy uznać, że Usługa ma kompleksowy charakter. Co więcej, cel Spotkań jest związany z czynnościami opodatkowanymi VAT Spółki.

Ponadto, w ocenie Wnioskodawcy ma/będzie miał on prawo do odliczenia kwoty VAT naliczonego wynikającego z dodatkowych faktur związanych z organizacją Spotkania, o których mowa w pytaniu 4, otrzymanych od Usługodawcy lub od podmiotów innych niż Usługodawca, z wyłączeniem świadczeń, o których mowa w art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

Ad. 1

Zgodnie z brzmieniem art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje co do zasady prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Z kolei zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Regulacje ustawy o VAT nie określają, czy związek pomiędzy nabywanymi towarami i usługami a wykorzystaniem ich do czynności opodatkowanych musi być pośredni lub bezpośredni. Jednakże w doktrynie można wyróżnić związek bezpośredni i pośredni pomiędzy nabywanymi towarami i usługami a wykonywaniem czynności opodatkowanych.

Wydatki Wnioskodawcy związane z organizacją Spotkań dla Pracowników oraz dla Pracowników i Współpracowników, w części dotyczącej Pracowników, są w jego opinii, pośrednio związane z wykonywanymi przez niego czynnościami opodatkowanymi. Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, przedmiotowe Spotkania mają na celu zwiększenie efektywności Pracowników, poprzez ich lepsze poznanie się i zintegrowanie. Takie działania zwiększają poczucie przynależności do organizacji, umacniają poczucie więzi ze Spółką, a także wpływają na zwiększoną motywację Pracowników do pracy, jakość wewnętrznej komunikacji i podnoszenie ich kwalifikacji. Jest to element strategii skutecznego zarządzania personelem prowadzonej przez Spółkę.

Opisane powyżej działania przekładają się na wzrost efektywności i wydajności Pracowników Spółki, a to z kolei wpływa na zwiększenie jej przychodów wynikających ze sprzedaży opodatkowanej VAT. W związku z tym, zdaniem Spółki, wydatki ponoszone w związku z organizacją Spotkań dla/z udziałem Pracowników są związane z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą, co uprawnia ją do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie ww. usług.

Istnienie pośredniego związku między działalnością podatników i podejmowanymi czynnościami opodatkowanymi a nabywaniem kompleksowych usług organizacji spotkań o charakterze integracyjnym potwierdzają także sądy i organy podatkowe:

Wyrok WSA w Warszawie z 22 marca 2018 r., sygn. III SA/Wa 1789/17 - „Niewątpliwie w przypadku Konferencji, główna korzyść znajduje się po stronie Skarżącej. Główną korzyść odnosi Spółka, bowiem dobre relacje pomiędzy Pracownikami odnoszą pozytywny efekt na jej działalność opodatkowaną. Jednocześnie elementy rozrywkowe mają jedynie charakter towarzyszący, poboczny, względem głównych merytorycznych części Konferencji, których przeprowadzenie stanowi w istocie cel organizacji każdej Konferencji”.

oraz

„W ocenie Sądu nie można założyć, jak uczynił to organ, abstrahując od okoliczności podanych we wniosku, że wyłączona przez Ministra część aktywności podejmowanych podczas Konferencji z istoty swojej nie jest związana z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jeśli Skarżąca - jak twierdzi we wniosku - organizuje tego rodzaju Konferencje w taki sposób, że uzyskuje ich przełożenie na bezpośrednie efekty swojej działalności gospodarczej, to tym samym - w opisywanym przez nią stanie - nie sposób uznać inaczej, niż że wiążą się one z działalnością opodatkowaną”.

Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 maja 2018 r., sygn. 0111-KDIB3-1.4012.65.2018.2.WN – „W rezultacie, skoro nabywane towary i usługi, w tym usługa kompleksowa organizacji imprez integracyjnych na rzecz pracowników będzie wykazywała pośredni związek z prowadzonymi czynnościami opodatkowanymi, to na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturach z tytułu zakupu tych towarów i usług, z uwzględnieniem przesłanek wykluczających to prawo określonych w art. 88 tej ustawy. Zatem, należy zgodzić się z Wnioskodawcą, że Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia kwot podatku VAT naliczonego wykazanych na fakturach w związku z nabyciem towarów i usług, a także za zakup kompleksowej usługi organizacji imprez integracyjnych dla pracowników, o ile nie są one czynnościami wymienionymi w art. 88 ustawy o VAT”.

Mając na uwadze powyższe oraz fakt, iż Spółka prowadzi działalność opodatkowaną VAT (nie dokonuje rozliczenia podatku VAT naliczonego przy wykorzystaniu tzw. współczynnika sprzedaży opodatkowanej VAT), w ocenie Spółki będzie ona uprawniona do odliczenia, na zasadach ogólnych, kwoty VAT naliczonego wskazanego na fakturze dokumentującej nabycie Usługi jako usługi kompleksowej dotyczącej organizacji Spotkań (dla/z udziałem Pracowników).

Rozpatrując kompleksowość Usługi organizacji Spotkań, warto wskazać, iż przepisy ustawy o VAT oraz regulacje Dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego sytemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE. L 347 z 11 grudnia 2006, str. 1, ze zm.; dalej: „Dyrektywa VAT”), nie regulują bezpośrednio kwestii czynności złożonych (kompleksowych).

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: „TSUE”) wywodzi zasadę niezależności i odrębności świadczeń z art. 2 Dyrektywy VAT, wskazując, iż tylko w pewnych okolicznościach odrębne świadczenia można uznać za jednolitą czynność ,,Z art. 2 pkt 1 Szóstej dyrektywy wynika, iż każda transakcja powinna być zwykle uznawana za odrębną i niezależną, a po drugie, że transakcja złożona z jednego świadczenia w aspekcie gospodarczym nie powinna być sztucznie rozdzielana, by nie pogarszać funkcjonalności systemu podatku VAT, należy w pierwszej kolejności poszukiwać elementów charakterystycznych dla rozpatrywanej transakcji celem określenia, czy podatnik dostarcza konsumentowi rozumianemu jako przeciętny konsument, kilka odrębnych świadczeń głównych, czy jednolite świadczenie” - wyroki z 27 października 2005 r. (C-41/04, Levob Verzekeringen BV i OV Bank NV) czy z 29 marca 2007 r. (C-lll/05, Aktiebolaget NN).

Co do zasady, także na gruncie polskich przepisów, każde świadczenie jest traktowane jako odrębne i niezależne. Jednakże, zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania VAT oraz na podstawie polskiego i unijnego orzecznictwa można stwierdzić, iż w przypadku, gdy w ramach świadczenia wykonywanych jest więcej czynności, które są ze sobą ściśle powiązane i stanowią jedną całość pod kątem ekonomicznym i gospodarczym, to nie należy go sztucznie dzielić. Szczególnie w sytuacji, gdy zakupiona usługa stanowi dla klienta jedną całość, powinna dla potrzeb VAT być traktowana jako jedna czynność opodatkowana.

Takie podejście potwierdza TSUE w wyroku z 27 października 2005 r. w sprawie C-41/04, wskazując że: „Artykuł 2 pkt 1 szóstej dyrektywy (...) należy interpretować w ten sposób, że jeżeli dwa lub więcej niż dwa świadczenia (lub czynności) dokonane przez podatnika na rzecz konsumenta, rozumianego jako konsumenta przeciętnego, są tak ściśle związane, że obiektywnie tworzą one w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te świadczenia lub czynności stanowią jednolite świadczenie do celów stosowania podatku od wartości dodanej”.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym nabywa on usługi organizacji Spotkań, które należy uznać za kompleksowe, gdyż celem Spółki jest uzyskanie jednego, pełnego i całościowego świadczenia w postaci organizacji spotkania skierowanego dla Pracowników, a nie szeregu odrębnych świadczeń. Nabywane usługi należy bowiem oceniać przez pryzmat zakładanego celu i osiąganego efektu. Dla przykładu, nabycie usługi gastronomicznej w ramach Spotkania nie jest celem samym w sobie, tylko osiągany dzięki temu efekt, np. wzrost kompetencji Pracowników dzięki odbytemu, całodniowemu szkoleniu, w trakcie którego zapewniono uczestnikom ciepły posiłek.

Bez względu na liczbę elementów (pojedynczych świadczeń), które wchodzą w zakres nabywanej kompleksowej usługi, stanowią one pewną zamkniętą całość i nie mogą być rozdzielane. Nie stanowią bowiem osobno celu samego w sobie, a Spółka nie byłaby zainteresowana nabyciem ich oddzielnie, np. nabycie usługi noclegu bez towarzyszących kilku dni szkoleń, wynajem sali konferencyjnej bez przygotowanej infrastruktury technicznej, jak sprzęt multimedialny czy nagłośnienie. Warto podkreślić, iż zapewnienie drobnego poczęstunku (w postaci np. tzw. „przerw kawowych”) jest przyjętym standardem w czasie szkoleń i jest niezbędne dla zwiększenia efektywności szkolenia, a w przypadku spotkań całodniowych, niezbędne jest też zapewnienie ciepłego posiłku obiadowego/lunchowego czy kolacji. Podobnie w przypadku organizacji kilkudniowych Spotkań konieczne jest zapewnienie uczestnikom noclegu i wyżywienia. Oczekiwanie, iż takie koszty poniosą Pracownicy we własnym zakresie mogłoby przynieść skutek odwrotny od zamierzonego, tzn. uczestnicy nie wzięliby w nich udziału lub zraziliby się do Spółki i reprezentowanych przez nią wartości, a tym samym straciliby motywację do pracy.

Zgodnie z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, analizowane usługi nabycia organizacji Spotkań należy uznać za jednolitą, spójną i kompleksową czynność opodatkowaną, której rozbijanie miałoby sztuczny i bezcelowy charakter.

Powyższe podejście znajduje swoje potwierdzenie w orzeczeniach sądów administracyjnych i interpretacjach indywidualnych wydawanych przez organy podatkowe, np.:

Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 15 października 2018 r., sygn. 0115-KDIT1-1.4012.593.2018.1.JP - „Mając na uwadze przedstawione okoliczności sprawy w oparciu o powołane przepisy prawa oraz wnioski płynące z powołanych orzeczeń stwierdzić należy, że Wnioskodawca wykonuje usługę kompleksową. Z punktu widzenia klienta, jest on zainteresowany skorzystaniem z jednej usługi jako całości, natomiast poszczególne czynności wchodzące w jej skład (...) nie stanowią celu samego w sobie, lecz są elementem służącym do stworzenia całości, czyli imprezy integracyjnej. (...) Powyższe prowadzi do wniosku, że z uwagi na charakter i efekt końcowy wykonywanych przez Wnioskodawcę czynności tylko wszystkie elementy świadczone łącznie doprowadzą do atrakcyjności imprezy integracyjnej”.

oraz

„Analiza treści powołanych regulacji prawnych oraz orzecznictwa TSUE prowadzi do stwierdzenia, że tzw. świadczenie złożone bardzo wyraźnie wskazuje na pewną kompleksowość i współzależność wielu czynności, które wykonywane w sposób skoordynowany i efektywny mają doprowadzić do osiągnięcia zamierzonego celu. Na świadczenie takiego rodzaju składa się więc kombinacja różnych czynności, prowadzących do wykonania świadczenia głównego, na które składają się różne świadczenia pomocnicze”.

‒ Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 15 maja 2015 r., sygn. IPPP2/4512-251/15-2/AO - „Należy zauważyć, że co do zasady każde świadczenie dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług powinno być traktowane jako odrębne i niezależne, jednak w sytuacji gdy jedna usługa obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia kilka świadczeń nie powinna być ona sztucznie dzielona dla celów podatkowych. Zatem, z ekonomicznego punktu widzenia, usługi nie powinny być dzielone dla celów podatkowych wówczas, gdy tworzyć będą jedną usługę złożoną, obejmującą kilka świadczeń pomocniczych”.

‒ Wyrok WSA w Warszawie z 22 marca 2018 r., sygn. III SA/Wa 1789/17 - „Ponadto podkreślenia wymaga, że w przypadku kilkudniowych Konferencji, pracownicy i współpracownicy pozostają w ich trakcie w całodniowej dyspozycji Skarżącej nawet przez kilka dni i to w interesie Spółki jest, by program Konferencji przewidywał pewne urozmaicenie dnia uczestników, gdyż przyczyni się to do zapewnienia udziału w Konferencji możliwie najszerszego grona pracowników i współpracowników Spółki, a tym samym do skuteczniejszej realizacji ww. celów, jakie Skarżąca chce osiągnąć poprzez organizację Konferencji”.

Wyrok WSA w Krakowie z 2 października 2008 r., sygn. I SA/Kr 1228/07 - „W ocenie Sądu charakterystycznymi i podstawowymi elementami usługi polegającej na organizacji konferencji (szkolenia) są: wynajęcie sal konferencyjnych, organizacja technicznego wsparcia imprezy, materiałów biurowych, wykładowców (prowadzących) itp. aby było możliwe pełne jej zrealizowanie uczestnicy takiego spotkania muszą mieć zapewnione również noclegi i wyżywienie. W tym więc przypadku usługę gastronomiczną i noclegową należy potraktować jako usługi pomocnicze przyczyniające się do lepszego wykorzystania usługi zasadniczej i podlegające temu samemu reżimowi podatkowemu, co usługa zasadnicza”.

Dodatkowo bez znaczenia pozostaje fakt, iż czasami Usługodawcy dołączają do faktury (np. w formie załącznika z rozpiską w tabeli) wyszczególnienia pojedynczych świadczeń, jakie wchodzą w skład Usługi. Jak wskazano w wydanej przez Izbę Skarbową w Warszawie interpretacji indywidualnej z 12 listopada 2008 r. nr IPPP1-443-1531/08-4/AK: „(...) Bez znaczenia dla możliwości dokonania odliczenia pozostaje fakt, iż faktura VAT dokumentująca zakup kompleksowej usługi organizacji konferencji zawierać będzie (w formie załącznika) wyszczególnienie kwotowe i rodzajowe zrealizowanej usługi”.

W skład nabywanej przez Spółkę usługi kompleksowej organizacji Spotkań wchodzą m.in. takie świadczenia, w stosunku do których, zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, nie przysługuje prawo do odliczenia VAT (np. usługi noclegowe czy gastronomiczne). Zdarza się, że usługi te są wyszczególnione w kalkulacji wynagrodzenia Usługodawcy, która może stanowić załącznik do faktury.

Wnioskodawca uważa jednak, że w kontekście oceny prawa Spółki do odliczenia w całości podatku naliczonego z faktury dokumentującej nabycie ww. usługi nie powinien mieć znaczenia fakt, iż na usługę kompleksową organizacji Spotkań składają się świadczenia, w stosunku do których, co do zasady, nie przysługiwałoby Spółce prawo do odliczenia podatku naliczonego. Wynika to z faktu, iż szereg świadczeń składających się na nabywaną usługę, tworzy jedną ekonomiczną całość - kompleksową usługę o złożonym charakterze. Tym bardziej, iż obecnie obowiązujące przepisy ustawy o VAT nie wprowadzają ograniczeń, które przewidywałyby konieczność wyłączenia tychże pojedynczych czynności (dokonywanych przez Usługodawcę na rzecz Spółki) z zakresu jednolitej transakcji, jaką w omawianym przypadku jest usługa organizacji Spotkań.

Takie podejście potwierdzone zostało m.in. w interpretacji indywidualnej wydanej przez:

Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19 września 2017 r., sygn. 0112-KDIL1-1.4012.294.2017.1.AK (a także Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 18 stycznia 2012 r., sygn. ILPP2/443-1472/11-2/MR oraz Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 24 października 2014 r., sygn. IPTPP1/443-541/14-4/MH) - „Podkreślenia wymaga fakt, że w świetle powołanego art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy, podatek naliczony z tytułu nabycia usług noclegowych i gastronomicznych - co do zasady - nie podlega odliczeniu. Powyższe ograniczenie nie ma jednak zastosowania w sytuacji, gdy przedmiotem zakupu jest kompleksowa usługa organizacji spotkań dla pracowników, czyli co do istoty jedna usługa, na którą składają się poszczególne elementy, w tym usługi gastronomiczne”.

Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 5 maja 2010 r., nr IBPP1/443-933/10/EA, w której organ podatkowy wskazał, że „(...) jeżeli nabyta usługa obiektywnie tworzy — w aspekcie gospodarczym - jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to na podstawie przepisów art. 86 ust. 1 i ust. 2 ustawy o VAT, Wnioskodawcy: przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany w fakturach dokumentujących jej wykonanie, o ile nie zachodzą przesłanki wykluczające to prawo określone w art. 88 ustawy oraz faktycznie - jak podano we wniosku - organizacja przedmiotowej konferencji przekłada się na całokształt działalności Wnioskodawcy, ma dla niego i jego produktów wymiar promocyjny i powinna spowodować zwiększenie sprzedaży. Podkreślenia wymaga fakt, że w świetle powołanego art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, podatek naliczony z tytułu nabycia usług noclegowych i gastronomicznych - co do zasady - nie podlega odliczeniu. Powyższe ograniczenie nie ma jednak zastosowania w sytuacji, gdy przedmiotem zakupu jest kompleksowa usługa organizacji konferencji, czyli co do istoty jedna usługa, na którą składają się poszczególne elementy, w tym usługi gastronomiczne”.

Spółka pragnie podkreślić, iż zakupując przedmiotową usługę kompleksową nie dokonuje na rzecz Usługodawcy lub innych podmiotów odrębnych zapłat wynagrodzenia za poszczególne świadczenia wchodzące w skład ww. Usługi, w szczególności za usługi gastronomiczne, czy noclegowe. Może jednak zdarzyć się, że Usługodawca poprosi o zapłatę zaliczki na poczet usługi kompleksowej organizacji Spotkania.

Powyższe rozważania potwierdzają, iż w przedstawionym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym nie mamy do czynienia z odrębnymi usługami świadczonymi przez Usługodawców i inne podmioty na rzecz Spółki, lecz z kompleksową usługą organizacji spotkań. Tym samym, w ocenie Wnioskodawcy, Spółce przysługuje prawo do odliczenia VAT, w tym w szczególności w zakresie wydatków związanych z organizacją Spotkań dla/z udziałem Pracowników.

Ad. 2

W ocenie Spółki rozważania i argumenty podjęte w uzasadnieniu stanowiska dla pytania nr 1 znajdują swoje zastosowanie także w sytuacji, kiedy oprócz Pracowników Spółki w Spotkaniach biorą udział również Współpracownicy, w części dotyczącej udziału Współpracowników.

Zgodnie ze wskazanym stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym Spółka określa mianem Współpracowników osoby współpracujące z nią na zasadach B2B lub innych umowach cywilnoprawnych. Osoby te nie są zatem Pracownikami Wnioskodawcy, jednak realizują swoje zadania w porozumieniu z nimi. Są to często osoby realizujące prace istotne z perspektywy usług świadczonych/produktów oferowanych przez Spółkę na rzecz jej odbiorców. Kluczowe znaczenie dla Spółki ma zatem koordynacja prac Współpracowników z Pracownikami Spółki, zapewnienie prawidłowej komunikacji między nimi, odpowiednie zrozumienie przez Współpracowników założeń biznesowych Spółki oraz planów Spółki co do trendów w działalności Spółki, jej oferty i specyfiki produktów (zrozumienie przez Współpracowników tych zagadnień pozwala na lepszą efektywność świadczonych przez nich usług / wykonywanych przez nich ich pracy). Dlatego Spółka organizuje również Spotkania z udziałem Współpracowników (zarówno o charakterze integracyjnym, jak i szkoleniowym). Na spotkaniach tych zazwyczaj obecni są również Pracownicy Spółki.

Uczestnictwo Współpracowników w Spotkaniach pozwala im również na podnoszenie kwalifikacji poprzez wymianę dobrych praktyk oraz uczestnictwo w szkoleniach, co przekłada się na jakość świadczonych na rzecz Spółkę usług, a tym samym jakość produktów oferowanych przez Spółkę jej klientom.

Tym samym (mając na względzie cel udziału Współpracowników w Spotkaniach oraz argumenty przytoczone w stanowisku Spółki w zakresie pytania nr 1), w ocenie Spółki, Wnioskodawca jest/będzie uprawniony do odliczenia kwoty VAT naliczonego wynikającego z faktury otrzymanej od Usługodawcy, jako dokumentującej nabycie kompleksowej Usługi organizacji Spotkania dla Pracowników i Współpracowników, w części dotyczącej Współpracowników.

Ad. 3

Podobnie do Ad. 1., w przypadku usługi organizacji Spotkania dedykowanego Partnerom biznesowym (przy obecności Pracowników Spółki w ramach ich obowiązków służbowych), analizując prawo do odliczenia VAT naliczonego z faktury otrzymanej od Usługodawcy należy powołać się na art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, który wskazuje, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje co do zasady prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług - art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, tutaj także będzie zachodzić pośredni związek między nabyciem Usług a prowadzoną działalnością gospodarczą i podejmowanymi czynnościami opodatkowanymi. Spotkania organizowane dla Partnerów biznesowych Spółki, przy jednoczesnym uczestnictwie wybranych Pracowników, pozwalają na nawiązanie bliższych relacji, dbanie o dobry wizerunek firmy czy polepszenie znajomości i rozpoznawalności oferowanych przez Wnioskodawcę produktów i usług. W efekcie takich działań Spółka staje się coraz bardziej rozpoznawalna / zapamiętana wśród Partnerów biznesowych, ma możliwość lepszej prezentacji swojej oferty Partnerom biznesowym oraz nawiązanie z nimi lepszych kontaktów, co może mieć wpływ na rozwój Spółki poprzez zwiększenie jej przychodów ze sprzedaży.

Powyższe znajduje poparcie m.in. w:

Interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 1 września 2011 r., sygn. IPPP2/443-749/11-4/JO, w której podatnik zlecał podmiotowi zewnętrznemu organizację szkolenia produktowego dla klientów (w ramach organizacji szkoleń podatnik ponosił wydatki m.in. na: noclegi uczestników, wyżywienie, dojazd uczestników do miejsca szkolenia, wynajem sali, materiały szkoleniowe) - „Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego występującego przy nabyciu towarów i usług w związku z przeprowadzonymi szkoleniami produktowymi na rzecz pracowników, klientów oraz potencjalnych klientów, bowiem poniesione wydatki na ich nabycie będą miały związek z wykonywanymi przez Spółkę czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług w trybie przepisu art. 86 ust. 1 ustawy”.

Interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19 września 2017 r., sygn. 0112-KDIL1-1.4012.294.2017.1.AK - „Mając powyższe na uwadze Wnioskodawca może skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach VAT wystawionych przez organizatora wyjazdu dokumentujących nabycie kompleksowej usługi organizacji wyjazdu szkoleniowo - integracyjnego dla znaczących kontrahentów Spółki, niezależnie od rodzajów elementów kosztowych/składowych wchodzących w skład kompleksowej usługi świadczonej przez tego organizatora”.

Interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z 5 czerwca 2012 r., sygn. IPTPP1/443-224/12-3/MS - zgodził się on z podatnikiem, iż: „Od podmiotu świadczącego opisaną wyżej kompleksową usługę organizacji konferencji Wnioskodawca otrzyma fakturę uwzględniającą tylko jedną pozycję „organizacja konferencji”, w której nie będą wyszczególnione poszczególne elementy składające się na kompleksową usługę organizacji konferencji. Cała usługa opodatkowana będzie jednolitą, podstawową stawką VAT, tj. 23%. Zakupione usługi, jako usługi o charakterze reklamowo-promocyjnym, mają związek z wykonywanymi przez Wnioskodawcę czynnościami opodatkowanymi; z oczywistych względów związek ten ma charakter pośredni (ponoszone wydatki na nabycie tych usług wiążą się z całokształtem funkcjonowania Wnioskodawcy; mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym osiąganymi przez Wnioskodawcę przychodami)”.

Tak samo jak w przypadku Spotkań dla Pracowników, zdaniem Wnioskodawcy, przedmiotem transakcji jest zakup od Usługodawców usługi kompleksowej, której głównym celem jest organizacja Spotkania dedykowanego Partnerom biznesowym (nie jest nim zaś chęć nabycia dla uczestników pojedynczych, odrębnych świadczeń jak np. usługa noclegowa czy gastronomiczna, gdyż stanowią one jedynie dodatkowy składnik dla samego Spotkania). Te pomocnicze usługi tworzą wraz z usługą główną jedno świadczenie, którego nie można podzielić pod kątem ekonomicznym ani organizacyjnym - a gdyby to zrobić, byłoby to sztuczne.

Podobne stanowisko wyraził Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi z 5 czerwca 2012 r. sygn. IPTPP1/443-224/12-3/MS - „Biorąc pod uwagę powołane przepisy prawa, oraz przedstawione zdarzenie przyszłe należy wskazać, iż w przedmiotowej sprawie można mówić o jednym świadczeniu głównym - organizacji konferencji, na które składają się inne świadczenia pomocnicze, w tym najem sprzętu niezbędnego do przeprowadzenia konferencji (projektory, ekrany, dekoracje), usługi związane z aranżacją miejsca konferencji (wystrój, nagłośnienie, oświetlenie, multimedia), nabycie usług związanych z integracyjną częścią konferencji (występy zaproszonych artystów itp.), zapewnienie obsługi konferencji (osoba prowadząca, hostessy, operator dźwięku, dj.). Wobec powyższego Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z organizacją konferencji, o ile świadczeniem głównym jest organizacja konferencji mająca na celu reklamę i promocję Wnioskodawcy, natomiast pozostałe usługi stanowią usługi pomocnicze do świadczenia głównego”.

Prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w fakturach VAT ograniczone jest brzmieniem art. 88 ustawy o VAT. Przepis ten wskazuje szereg towarów i usług, których nabycie nie uprawnia do odliczenia podatku naliczonego, nawet jeśli jest związane z czynnościami opodatkowanymi. Wśród nich można wyróżnić m.in. usługi noclegowe i gastronomiczne, które zgodnie ze wskazanym stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym są elementem składowym usług kompleksowych.

Podkreślić jednak należy, że nabywane przez Spółkę usługi kompleksowej organizacji Spotkań należy traktować jako jedną spójną całość, a nie z punktu widzenia usług wchodzących w jej skład. Zgodnie z interpretacjami indywidualnymi przytoczonymi w Ad. 1 ograniczenia wynikające z art. 88 ustawy o VAT nie mają zastosowania w sytuacji, gdy przedmiotem zakupu jest kompleksowa usługa organizacji Spotkań (która nie została wymieniona w art. 88 ustawy o VAT).

Także w przypadku nabycia usługi kompleksowej organizacji Spotkania dedykowanego Partnerom biznesowym, przy udziale Pracowników w ramach wykonywania obowiązków służbowych, Spółka nie dokonuje pojedynczych płatności (przekazania wynagrodzenia za usługę) za poszczególne elementy wchodzące w skład świadczenia, tylko opłaca fakturę za całościową Usługę wystawioną przez Usługodawcę (otrzymując od Usługodawcy jedną fakturę za całość Usługi; wyjątkiem mogą być zaliczki wpłacane na poczet organizacji Spotkań). Takie podejście potwierdza kompleksowość nabywanej usługi.

Ad. 4

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym i zdarzeniem przyszłym, zdarza się, iż Wnioskodawca oprócz usługi kompleksowej organizacji Spotkania, nabywanej od Usługodawcy, nabywa także inne świadczenia, które są wykorzystywane w ramach Spotkań. Mogą być nimi m.in. wynagrodzenie dla prelegentów szkoleń i warsztatów. Celem takiego działania jest zwiększenie atrakcyjności Spotkań, czy podniesienie ich poziomu merytoryczności. Uczestnicy chętniej przyjdą na Spotkanie, jeśli będzie na nim gość, który prawdopodobnie jest dla nich autorytetem z racji posiadanej wiedzy i doświadczenia przydatnego w branży, w jakiej działają Pracownicy, Współpracownicy i Partnerzy biznesowi. Spółka wykorzystując swoje kontakty biznesowe i utrwalone współprace może m.in. uzyskać korzystniejsze oferty cenowe (niż Usługodawca) od zaproszonych gości i sprawniej ustalić z nimi oczekiwany zakres oraz przebieg szkoleń i prelekcji. W takim przypadku, rozliczenie następuje bezpośrednio między Spółką a danym gościem (faktura wystawiana jest bezpośrednio na Spółkę), a Usługodawcy nie uczestniczą w tych uzgodnieniach z gościem i w rozliczeniach z nim.

Ponadto Spółka może podjąć współpracę z fotografem, kamerzystą czy dostawcami usług artystycznych. Usługi te związane są bezpośrednio z organizowanym Spotkaniem - mają na celu uwiecznić lub/oraz uatrakcyjnić ich przebieg (np. uzyskane zdjęcia i nagrania często są publikowane na stronie internetowej Wnioskodawcy i na jego portalach społecznościowych, jest również pamiątką dla uczestników Spotkania; zarówno Pracownicy, Współpracownicy jak i Partnerzy biznesowi mają dostęp do zdjęć i nagrań, dzięki czemu Spółka wspiera budowanie wizerunku dobrego kontrahenta i pracodawcy). Opisane usługi (kamerzysty, fotografa czy np. dostawcy usług artystycznych) mogą być nabywane:

I. niezależnie od usługi nabywanej przez Spółkę od Usługodawcy organizującego Spotkanie (tj. podobnie jak w przypadku wspomnianego wcześniej zaproszenia gości, rozliczenie i uzgadnianie szczegółów następuje bez udziału Usługodawcy, bezpośrednio między Spółką a danym kontrahentem/sprzedawcą) lub

II. za pośrednictwem Usługodawcy, w ramach usługi organizacji Spotkania (wówczas Usługodawca przejmuje uzgadnianie szczegółów z danym podwykonawcą oraz rozliczenie z nim dotyczące organizacji tego samego wydarzenia, przy czym faktura za tą usługę może być wystawiona odrębnie od całościowej faktury za usługi organizacji Spotkania, mimo iż nadal wchodzi to w zakres organizacji tego samego Spotkania).

Ze względu na fakt, iż w opinii Spółki, ww. świadczenia są pośrednio związane z jej działalnością opodatkowaną (podobnie jak same Spotkania), zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT będzie przysługiwało jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego - zarówno w przypadku osobnych faktur wystawionych przez podmiot inny niż Usługodawca świadczący kompleksową usługę organizacji Spotkania, jak i w przypadku, gdy rozliczenie następuje w sposób pośredni przez Usługodawcę (i wystawia on dodatkową fakturę, choć nadal wiąże się ona z organizacją tego samego Spotkania).

W opinii Spółki, w przypadku, gdy nabycie świadczeń będzie odbywało się za pośrednictwem Usługodawcy, należy je traktować jako element kompleksowej usługi organizacji imprezy, gdyż pomimo nieuwzględnienia świadczenia w zbiorczej fakturze, dotyczy ono tego samego wydarzenia i stanowi element jego kompleksowości. W związku z tym zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT będzie przysługiwało jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Natomiast w sytuacji, gdy Spółka będzie nabywała świadczenie niezależnie od Usługodawcy należy uznać, iż ww. świadczenia są pośrednio związane z jej działalnością opodatkowaną (podobnie jak same Spotkania) i również wówczas, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT będzie przysługiwało jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W obu przypadkach głównym celem Spółki jest bowiem nabycie usług związanych z organizacją Spotkania, pozwalające na zachęcenie uczestników do udziału w Spotkaniu i uatrakcyjnienie Spotkania, które - jak wskazano w poprzedniej części wniosku - ma na celu (w zależności od charakteru spotkania) integrację i zwiększenie motywacji Pracowników, zwiększenie zaangażowania Współpracowników, budowanie lub rozwój relacji z Partnerami biznesowymi. W każdym z tych przypadków celem głównym jest rozwój działalności Spółki (poprawa efektywności pracy, zwiększanie przychodów Spółki), a tym samym wydatki na organizację Spotkania mają pośredni wpływ na jej działalność.

Tym samym zakupów związanych z występami gości w trakcie Spotkań, z występami artystycznymi, z usługami kamerzysty lub fotografa nie należy uznawać za świadczenia niezwiązane z działalnością Spółki, lecz świadczenia pośrednio związane z jej działalnością (w szczególności związane z nią w sposób analogiczny jak samo Spotkanie).

Podobne wnioski wynikają z wyroku WSA w Warszawie z 22 marca 2018 r., sygn. III SA/Wa 1789/17 oraz wydanego w związku z nim w wyroku NSA z 11 czerwca 2021 r., sygn. I FSK 1519/18, w którym wskazano:

„W uzasadnieniu Sąd pierwszej instancji wskazał, że w interpretacji Organ całkowicie pominął aspekt integracji pracowników i współpracowników Spółki w trakcie elementów rozrywkowych towarzyszących Konferencjom, jak również związaną z tym możliwość nawiązania kontaktów i bliższego zapoznania się uczestników Konferencji w trakcie jej mniej oficjalnej części, tymczasem sposobność ta pozytywnie wpływa na efektywność pracowników i współpracowników w ramach pracy wykonywanej później na rzecz Skarżącej. Nie można zdaniem Sądu pierwszej instancji abstrahować od treści wniosku interpretacyjnego, w którym Skarżąca wprost wskazała, że dobre relacje pomiędzy pracownikami ułatwiają wymianę doświadczeń i przepływ informacji, co leży w bezpośrednim interesie gospodarczym Spółki i wpływa pozytywnie na jej opodatkowaną działalność. Powyższy aspekt wpisuje się bezpośrednio w cele Konferencji (wymiana doświadczeń pomiędzy pracownikami i współpracownikami, przedstawienie planów rozwoju i strategii na kolejny okres). Na tym tle nie można zatem - zdaniem Sądu pierwszej instancji - uznać, że zakwestionowane przez Organ usługi (organizacja rozrywek podczas czasu wolnego, w tym np. wstępów do parków wodnych, zwiedzanie miasta, imprezy taneczne) mają charakter samoistny i nie tworzą w aspekcie ekonomicznym jednej całości z pozostałymi usługami składającymi się na organizację i produkcję Konferencji (przygotowanie i organizację obiektów, w których odbywa się konferencja, zapewnienie niezbędnego wyposażenia technicznego, organizację transportu do miejsca konferencji, w tym organizację przelotów i komunikacji do i z lotniska oraz przygotowanie gadżetów). W ocenie Sądu pierwszej instancji rozdzielenie poszczególnych elementów usługi jest działaniem sztucznym”.

„Z tej perspektywy trudno zatem uznać, aby sporne świadczenie miało stanowić dla Spółki cel sam w sobie, pozostający bez związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, a na dodatek, aby świadczenie to przeważało na rzecz celów osobistych pracowników, którzy w trakcie Konferencji pozostają do dyspozycji Spółki. Organ wadliwie zatem określił cel spornego świadczenia, abstrahując od ogółu świadczeń zapewnianych przez Spółkę w trakcie Konferencji, jak też wadliwie wyważył korzyści, które z jego realizacji czerpie Skarżąca oraz uczestnicy Konferencji”.

Mając na uwadze powyższe, w opinii Spółki, ww. świadczenia są pośrednio związane z jej działalnością opodatkowaną (podobnie jak same Spotkania), a tym samym zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT będzie przysługiwało jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego - zarówno w przypadku osobnych faktur wystawionych przez podmiot inny niż Usługodawca świadczący kompleksową usługę organizacji Spotkania, jak i w przypadku, gdy rozliczenie następuje w sposób pośredni przez Usługodawcę (i wystawia on dodatkową fakturę, choć nadal wiąże się ona z organizacją tego samego Spotkania).

Powyższe stanowisko w ocenie Wnioskodawcy dotyczy opisanych wydatków dotyczących:

a)Spotkań organizowanych dla Pracowników,

b)Spotkań organizowanych dla Pracowników i Współpracowników - w części dotyczącej Pracowników,

c)Spotkań organizowanych dla Pracowników i Współpracowników - w części dotyczącej Współpracowników,

d)Spotkań organizowanych dla Partnerów biznesowych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie:

uznania nabywanych usług dotyczących Spotkań dla Pracowników, Współpracowników oraz Partnerów biznesowych w całości za świadczenie kompleksowe i prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej usługi organizacji Spotkania – jest nieprawidłowe,

prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z dodatkowych faktur otrzymanych od Usługodawcy lub od podmiotów innych niż Usługodawca, związanych z organizacją Spotkania – jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą. W myśl tego przepisu,

w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy,

kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a) nabycia towarów i usług,

b) dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z powołanych wyżej regulacji wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony są lub będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zatem warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Jednocześnie przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Przy czym, związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć charakter bezpośredni lub pośredni. O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży – towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy. Bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością przedsiębiorcy można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa, mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym osiąganymi przez podatnika przychodami. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością podmiotu, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania przychodu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podmiot obrotów.

Należy podkreślić, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 88 tej ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Stosownie art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy,

nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Przepis ten oznacza, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze, jednak transakcja nie podlega opodatkowaniu, albo jest zwolniona od podatku.

Jak stanowi art. 88 ust. 4 ustawy,

obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Zgodnie z tą regulacją, z prawa do odliczenia podatku mogą skorzystać wyłącznie podatnicy, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy,

podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy,

działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Ponadto, na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy,

obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem

a) (uchylona)

b) nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób,

c) usług noclegowych nabywanych w celu ich odprzedaży, opodatkowanych u tego podatnika na podstawie art. 8 ust. 2a.

Powyższa reguła oznacza ograniczenie możliwości pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony w przypadku usług noclegowych i gastronomicznych, poza ww. wyjątkami.

Z opisu sprawy wynika, że Spółka jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, który prowadzi działalność gospodarczą na rynku IT w zakresie tworzenia i utrzymywania rozwiązań informatycznych wspierających obsługę klientów będących firmami z różnych sektorów gospodarki. Spółka m.in. świadczy usługi związane z szeroko rozumianym oprogramowaniem SAP, obejmujące implementację oraz dostosowanie oprogramowania SAP do potrzeb jej klientów, rozwój innowacji SAP, usprawnianie procesów i optymalizację istniejących technologii.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej VAT, Spółka ponosi i zamierza ponosić w przyszłości wydatki związane z przygotowaniem, zaplanowaniem oraz realizacją konferencji i spotkań o charakterze:

a)szkoleniowo-biznesowym czy też marketingowym dla obecnych i potencjalnych klientów (Partnerów biznesowych),

b)szkoleniowym lub/oraz integracyjnym przeznaczonych dla pracowników Spółki (Pracownicy),

c)szkoleniowym lub/oraz integracyjnym przeznaczonym dla osób współpracujących ze Spółką na tzw. zasadach B2B czy innych umowach cywilnoprawnych (Współpracownicy) wraz z Pracownikami.

Zasadnicze koszty związane z organizacją Spotkań ponosi Spółka jako pracodawca i obecny lub przyszły kontrahent. Uczestnictwo w Spotkaniach jest bezpłatne dla uczestników (Pracowników oraz Współpracowników) i nie wiąże się dla nich z dodatkowymi kosztami, które musieliby ponieść wobec Spółki. W przypadku Spotkań skierowanych dla Partnerów biznesowych, pokrywają oni we własnym zakresie koszty dojazdu na miejsce Spotkań. Zdarza się również, iż partycypują w kosztach noclegu. Pozostałe koszty organizacyjne ponosi Spółka.

W ramach Spotkań organizowane są przykładowo:

wyjazdy szkoleniowo-integracyjne lub tzw. spotkania nie wyjazdowe (bez transportu lub noclegu) dla Pracowników Spółki i Współpracowników, o charakterze „team building” (np. wyścig kolarski dla Pracowników i Współpracowników, spotkanie integracyjno-szkoleniowe wraz z dodatkową atrakcją np. wycieczką krajoznawczą) lub okolicznościowe (np. wigilia pracownicza);

wyjazdy szkoleniowo-biznesowe dla Partnerów biznesowych, przy udziale Pracowników, jak np. Customer day;

konferencje dedykowane Partnerom biznesowym (przy udziale wybranych Pracowników), poświęcone prezentacji najnowszych technologii i funkcjonalności z branży IT, głównie z zakresu oprogramowania SAP, umożliwiające wymianę poglądów i wskazanie możliwości, jakie dają produkty i usługi Spółki.

Podczas Spotkań dedykowanych Parterom biznesowym prezentowane są produkty, usługi i rozwiązania Spółki, a także prowadzone są biznesowe panele szkoleniowe. Przyczynia się to do promocji marki Spółki i poszerzania wiedzy Partnerów biznesowych na temat oferowanych przez Wnioskodawcę produktów i usług. W ramach Spotkań dedykowanych Pracownikom Spółki oraz dedykowanych Współpracownikom i Pracownikom łącznie, podejmowane są działania o charakterze integracyjnym lub/oraz motywacyjnym, które mogą przyjąć formą m.in. wspólnej kolacji okolicznościowej (np. wigilijnej), imprezy tanecznej, zajęć sportowych i innych form aktywności nastawionych na pracę zespołową. Aktywnościom tym mogą towarzyszyć dodatkowe atrakcje (np. wystąpienie członka/członków zarządu (bez kontekstu biznesowego, tj. o charakterze relacyjnym lub motywacyjnym), występ artystyczny, przekazanie Pracownikom jubileuszowych nagród za pracę w Spółce, wręczanie wyróżnień/nagradzanie najlepszych pracowników (wybranych na podstawie przeprowadzonego wcześniej wewnętrznego plebiscytu), prezentacja działalności charytatywnej Spółki, w tym zaangażowania Pracowników w tą działalność, itp.). Mają one na celu m.in. zintegrowanie Pracowników i Współpracowników oraz umocnienie ich więzi ze Spółką. Integracja Pracowników i Współpracowników pozwala na budowanie zintegrowanego i zgranego zespołu (tzw. team building), polepszenie komunikacji między załogą Spółki i osobami wykonującymi w niej określone świadczenia, co w efekcie przekłada się na lepszą komunikację między nimi w trakcie wykonywania obowiązków służbowych oraz poprawę efektywności ich wspólnych działań.

Spotkania (zarówno te dla Partnerów biznesowych, Pracowników, jak i Pracowników oraz Współpracowników) organizowane są w obiektach odpowiednio dostosowanych dla celów wydarzenia, np. salach konferencyjnych, hotelach lub podobnych ośrodkach, restauracjach. Zdarza się, że Spotkania odbywają się w plenerze - wówczas organizator dba o odpowiednią aranżację terenu.

Spółka zleca przygotowanie Spotkań i ich realizację najczęściej firmom zewnętrznym, które zajmują się całościową organizacją tego typu imprez, np. agencjom eventowym czy hotelom.

Ponoszone wydatki dokumentowane są fakturami ze stawką 23% VAT, wystawianymi przez Usługodawców z tytułu świadczenia całościowej Usługi związanej z organizacją Spotkania (jedna pozycja na fakturze), bez wyszczególnienia jej elementów składowych bezpośrednio na fakturze. Wyszczególnienie elementów składowych Usługi (np. w umowie czy załączniku do faktury wystawianej przez Usługodawcę) służy jedynie do kalkulacji lub podsumowania wynagrodzenia należnego Usługodawcom za organizację całego wydarzenia.

Na tle przedstawionych okoliczności sprawy Państwa wątpliwości dotyczą kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury otrzymanej od Usługodawcy, jako dokumentującej nabycie kompleksowej Usługi organizacji Spotkania dla Pracowników, Współpracowników oraz Partnerów biznesowych.

Aby ocenić prawidłowość Państwa stanowiska w pierwszej kolejności należy rozstrzygnąć, czy w sytuacji opisanej we wniosku mamy faktycznie do czynienia z jednym kompleksowym świadczeniem.

Aby moc wskazać, że dana usługa jest usługą złożoną (kompleksową), winna składać się ona z rożnych świadczeń, których realizacja prowadzi jednak do jednego celu. Na usługę złożoną składa się więc kombinacja rożnych czynności, prowadzących do realizacji określonego celu – do wykonania świadczenia głównego, na które składają się rożne świadczenia pomocnicze.

Natomiast usługę należy uznać za pomocniczą, jeśli nie stanowi ona celu samego w sobie, lecz jest środkiem do pełnego zrealizowania lub wykorzystania usługi zasadniczej. Pojedyncza usługa traktowana jest zatem jak element usługi kompleksowej wówczas, jeżeli cel świadczenia usługi pomocniczej jest zdeterminowany przez usługę główną oraz nie można wykonać lub wykorzystać usługi głównej bez usługi pomocniczej.

Co do zasady każde świadczenie dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług powinno być traktowane jako odrębne i niezależne, jednak w sytuacji, gdy jedna usługa obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia kilka świadczeń, usługa ta nie powinna być sztucznie dzielona dla celów podatkowych. Zatem, z ekonomicznego punktu widzenia usługi nie powinny być dzielone dla celów podatkowych wówczas, gdy tworzyć będą jedną usługę kompleksową, obejmującą kilka świadczeń pomocniczych. Jeżeli jednak w skład świadczonej usługi wchodzić będą czynności, które nie służą wyłącznie wykonaniu czynności głównej, zasadniczej, lecz mogą mieć również charakter samoistny, to wówczas nie ma podstaw dla traktowania ich jako elementu usługi kompleksowej.

Koncepcję opodatkowania świadczeń kompleksowych wypracował TSUE w wydanych orzeczeniach na podstawie pierwotnie obowiązującej Szóstej Dyrektywy Rady (77/388/EWG) oraz obecnie obowiązującej Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 z 11 grudnia 2006 r., str. 1, ze zm.).

W szczególności w wyroku z 25 lutego 1999 r. w sprawie C-349/96 Card Protection Plan Ltd (CPP) przeciwko Commissioners of Customs & Excise, Trybunał uznał, że każde świadczenie usług powinno być, co do zasady, traktowane jako świadczenie odrębne i niezależne. Jeżeli jednak dwa lub więcej niż dwa świadczenia (czynności) dokonane przez podatnika na rzecz konsumenta są tak ściśle powiązane, że obiektywnie tworzą w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te świadczenia lub czynności stanowią jednolite świadczenie dla celów podatku od wartości dodanej.

W orzeczeniu z 27 października 2005 r. w sprawie C-41/04 Levob Verzekeringen BV, OV Bank NV przeciwko Staatssecretaris van Financien, TSUE zawarł kilka uwag pozwalających na zidentyfikowanie usług złożonych. Trybunał wskazał mianowicie, że istotne jest założenie, z jakim należy podejść do analizy każdego takiego zdarzenia. Tym założeniem jest to, by – po pierwsze – każda czynność była zwykle uznawana za odrębną i niezależną, jednocześnie – po drugie – trzeba mieć na względzie, że czynność złożona z jednego świadczenia w sensie ekonomicznym nie powinna być sztucznie rozdzielana, by nie zakłócać funkcjonowania systemu podatku VAT.

W celu określenia, czy mamy do czynienia z tzw. usługą kompleksową należy – wg TSUE – przede wszystkim poszukiwać elementów charakterystycznych dla rozpatrywanej czynności celem określenia, czy podatnik dostarcza konsumentowi, rozumianemu jako przeciętny konsument, kilka odrębnych świadczeń głównych, czy też jedno świadczenie.

W konsekwencji, w świetle omawianego wyroku należy przyjąć, że nie będzie mieć charakteru kompleksowego taki zestaw świadczeń, których połączenie miałoby charakter działania sztucznego. W tym kontekście, za świadczenia odrębne należy więc uznać świadczenia wykonywane przez jednego świadczącego na rzecz jednego nabywcy, które nawet jeżeli są w pewien sposób powiązane, mogą być traktowane rozłącznie, a traktowanie to nie wpłynie na charakter żadnego z nich ani też nie sprawi, że wartość świadczeń z punktu widzenia nabywcy będzie inna, niż gdyby świadczenia te były uznane za świadczenie złożone.

Warto także zwrócić uwagę na wyrok TSUE z 11 czerwca 2009 r. w sprawie C-572/07 RLRE Tellmer Property sro przeciwko Finančni ředitelstvi v Usti nad Labem, w którym Trybunał wskazał, że

„(...) w pewnych okolicznościach formalnie odrębne świadczenia, które mogą być wykonywane oddzielnie, a zatem które mogą oddzielnie prowadzić do opodatkowania lub zwolnienia, należy uważać za jednolitą czynność, jeżeli nie są od siebie niezależne. Jest tak na przykład w sytuacji, gdy można stwierdzić, że jedno lub więcej świadczeń stanowi świadczenie główne, a inne świadczenie lub świadczenia stanowią jedno lub więcej świadczeń pomocniczych dzielących los podatkowy świadczenia głównego. W szczególności dane świadczenie należy uważać za świadczenie pomocnicze w stosunku do świadczenia głównego, gdy dla klientów nie stanowi ono celu samego w sobie, lecz środek do korzystania na jak najlepszych warunkach z głównej usługi usługodawcy” oraz „(...) jednolite świadczenie występuje w przypadku, gdy dwa lub więcej elementy albo dwie lub więcej czynności dokonane przez podatnika są ze sobą tak ściśle związane, że tworzą obiektywnie jedno niepodzielne świadczenie gospodarcze, którego rozdzielenie miałoby charakter sztuczny”.

Powyższe poglądy znajdują również potwierdzenie w wyrokach: z 5 czerwca 1997 r. w sprawie C-2/95 Sparekassernes Datacenter (SDC) przeciwko Skatteministeriet, z 29 marca 2007 r. w sprawie C-111/05 Aktiebolaget NN przeciwko Skatteverket, z 27 września 2012 r. w sprawie C-392/11 Field Fisher Waterhouse LLP przeciwko Commissioners for Her Majesty’s Revenue and ustoms, czy w wyroku z 11 lutego 2010 r. w sprawie C-88/09 Graphic Procede przeciwko Ministere du Budget, des Comptes publics et de la Fonction publique.

W kontekście powyższego stwierdzić należy, że ze świadczeniem złożonym (kompleksowym) mamy do czynienia wówczas, gdy świadczenie usługodawcy jest rozbudowane i obejmuje dwie lub więcej pojedynczych czynności (świadczeń), będących elementami częściowego zobowiązania strony transakcji. Jednocześnie świadczenie takie, jeśli może zostać uznane za świadczenie o charakterze złożonym, podlega opodatkowaniu jednolitą stawką podatku od towarów i usług, właściwą dla świadczenia podstawowego, głównego. Zatem w przypadku świadczeń o charakterze złożonym, o wysokości stawki podatku decydować będzie to, czy w danych okolicznościach mamy do czynienia z jednym świadczeniem kompleksowym, czy też z szeregiem jednostkowych świadczeń. Ocena tej okoliczności winna odbywać się więc w oparciu o to, czy dokonywane czynności (świadczenia) wykazują ze sobą tak ścisłe powiązanie, że w sensie gospodarczym tworzą jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter.

Z opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego wynika, że w skład nabywanej przez Państwa kompleksowej usługi organizacji Spotkania wchodzi szereg czynności, które każdorazowo określają Państwo wraz z konkretnym Usługodawcą w formie ustaleń mailowych, rozliczeń w formie plików Excel, umów lub ofert.

W ramach nabywanych Usług można wyszczególnić wydatki ponoszone na:

zaplanowanie i przygotowanie programu imprezy, w tym także agendy Spotkania,

przygotowanie i zapewnienie odpowiednich zasobów technicznych i organizacyjnych, w tym sal konferencyjnych, sprzętu multimedialnego, nagłośnienia, transportu produkcyjnego, aranżacji przestrzeni otwartych i zamkniętych itp.,

zabezpieczenie przestrzeni wokół Spotkań (jeśli jest to wymagane), w tym zabezpieczenie ochrony, zabezpieczenie medyczne, służba informacyjna, wynajem przenośnych toalet, ubezpieczenie OC i NW dla uczestników,

branding, w tym między innymi przygotowanie gadżetów i materiałów reklamowych dotyczących Wnioskodawcy, oznaczenie logotypem przestrzeni itp.,

zapewnienie uczestnikom wyżywienia - poczęstunku w formie cateringu lub usług gastronomicznych (w tym czasami również napojów alkoholowych - w trakcie wieczornych eventów będących częścią Spotkań),

zapewnienie uczestnikom zakwaterowania i noclegu,

‒ zapewnienie transportu, przygotowanie miejsc postojowych dla uczestników,

wynajęcie fotografa, kamerzysty,

wynajęcie osób będących autorytetami w danej dziedzinie (tzw. goście) np. w celach szkoleniowych, poprowadzenia wykładu czy aktywnego towarzyszenia uczestnikom w Spotkaniu; są to np. liderzy w branży IT, psycholog lub trener sportowy (np. prowadzący wykład odnośnie współpracy w zespole lub towarzyszący uczestnikom w trakcie zajęć integracyjnych),

organizację aktywności zespołowych dla Pracowników Spółki lub Partnerów biznesowych,

zapewnienie rozrywek podczas czasu wolnego, w tym udostępnienie infrastruktury rekreacyjno - sportowej jak basen, spa, sauna czy zorganizowanie imprez sportowych, np. wycieczek rowerowych, rejsów żaglówkami, wieczornych imprez tanecznych, występu artysty w ramach atrakcji wieczoru itp.,

tworzenie stref tematycznych z atrakcjami i zabawami dla uczestników,

organizację oprawy muzycznej i występów artystycznych, w tym m.in. opłacenie występów, scenografii, konferansjera, nagłośnienia i oświetlenia, X , kosztów związane z zakwaterowaniem i wyżywieniem artystów.

Ponadto wskazali Państwo, że szczegółowe elementy Usługi mogą się zmieniać, w zależności od zakładanych celów biznesowych czy integracyjnych przewidzianych przez Spółkę.

Analiza wymienionych świadczeń prowadzi do wniosku, że nabywają Państwo kompleksową usługę organizacji Spotkań, na którą składa się pakiet powiązanych ze sobą świadczeń jedynie w zakresie następujących świadczeń: zaplanowanie i przygotowanie programu imprezy, w tym także agendy Spotkania, przygotowanie i zapewnienie odpowiednich zasobów technicznych i organizacyjnych, w tym sal konferencyjnych, sprzętu multimedialnego, nagłośnienia, transportu produkcyjnego, aranżacji przestrzeni otwartych i zamkniętych itp., zabezpieczenie przestrzeni wokół Spotkań, w tym zabezpieczenie ochrony, zabezpieczenie medyczne, służba informacyjna, wynajem przenośnych toalet, ubezpieczenie OC i NW dla uczestników, branding, w tym między innymi przygotowanie gadżetów i materiałów reklamowych dotyczących Spółki, oznaczenie logotypem przestrzeni itp., zapewnienie uczestnikom wyżywienia - poczęstunku w formie cateringu lub usług gastronomicznych, zapewnienie uczestnikom zakwaterowania i noclegu, zapewnienie transportu, przygotowanie miejsc postojowych dla uczestników, wynajęcie osób będących autorytetami w danej dziedzinie (tzw. goście) np. w celach szkoleniowych, poprowadzenia wykładu czy aktywnego towarzyszenia uczestnikom w Spotkaniu; są to np. liderzy w branży IT, psycholog lub trener sportowy (np. prowadzący wykład odnośnie współpracy w zespole lub towarzyszący uczestnikom w trakcie zajęć integracyjnych), organizację aktywności zespołowych dla Pracowników Spółki lub Partnerów biznesowych oraz tworzenie stref tematycznych z atrakcjami i zabawami dla uczestników.

Zlecają Państwo wszelkie czynności związane z organizacją Spotkań, podmiotowi zewnętrznemu, który je przygotowuje w sposób kompleksowy tak, aby wspólnie tworzyły one całe przedsięwzięcie. W przypadku opisanych wydarzeń, celem nabycia ww. usług jest profesjonalne zorganizowanie Spotkań przez Usługodawcę, który zapewnia wszystkie elementy niezbędne do wykonania tej konkretnej usługi. Poszczególne świadczenia nie stanowią dla Państwa celu samego w sobie, lecz są jedynie środkiem do lepszego wykorzystania usługi głównej. W tym usługi noclegowe i gastronomiczne nie mają charakteru samoistnego lecz tworzą w aspekcie gospodarczym jedną całość – usługę polegającą na organizacji ww. wydarzenia, są tak ściśle z nią związane, że tworzą obiektywnie jedno świadczenie i nie powinny być sztucznie dzielone dla celów podatkowych.

Jak podali Państwo w opisie sprawy, w ramach Spotkań dedykowanych Pracownikom Spółki oraz dedykowanych Współpracownikom i Pracownikom łącznie, podejmowane są działania o charakterze integracyjnym lub/oraz motywacyjnym. Spotkania mają na celu zwiększenie efektywności Pracowników poprzez ich lepsze poznanie się i zintegrowanie. Takie działania zwiększają poczucie przynależności do organizacji, umacniają poczucie więzi ze Spółką, a także wpływają na zwiększoną motywację Pracowników do pracy, jakość wewnętrznej komunikacji. Natomiast uczestnictwo Współpracowników w Spotkaniach pozwala na podnoszenie kwalifikacji poprzez wymianę dobrych praktyk oraz uczestnictwo w szkoleniach, co przekłada się na jakość świadczonych na rzecz Spółkę usług, a tym samym jakość produktów oferowanych przez Spółkę jej klientom. Spotkania mają na celu m.in. zintegrowanie Pracowników i Współpracowników oraz umocnienie ich więzi ze Spółką. Integracja Pracowników i Współpracowników pozwala na budowanie zintegrowanego i zgranego zespołu (tzw. team building), polepszenie komunikacji między załogą Spółki i osobami wykonującymi w niej określone świadczenia, co w efekcie przekłada się na lepszą komunikację między nimi w trakcie wykonywania obowiązków służbowych oraz poprawę efektywności ich wspólnych działań. Podczas Spotkań dedykowanych Parterom biznesowym prezentowane są produkty, usługi i rozwiązania Spółki, a także prowadzone są biznesowe panele szkoleniowe. Przyczynia się to do promocji marki Spółki i poszerzania wiedzy Partnerów biznesowych na temat oferowanych przez Wnioskodawcę produktów i usług. W efekcie takich działań Spółka staje się coraz bardziej rozpoznawalna/zapamiętana wśród Partnerów biznesowych, ma możliwość lepszej prezentacji swojej oferty Partnerom biznesowym oraz nawiązanie z nimi lepszych kontaktów, co może mieć wpływ na rozwój Spółki poprzez zwiększenie jej przychodów ze sprzedaży.

Uwzględniając przedstawione powyżej okoliczności sprawy w kontekście powołanych przepisów ustawy stwierdzić należy, że ww. zakupy związane z organizacją Spotkań, w której uczestniczyć będą Pracownicy, Współpracownicy oraz Partnerzy biznesowi – mają pośredni związek z wykonywaną działalnością gospodarczą, przez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości – budowanie pozytywnego wizerunku oraz renomy, polepszenie znajomości i rozpoznawalności oferowanych przez Spółkę produktów i usług, poprawę atmosfery pracy, wzrost motywacji do wykonywania obowiązków pracowniczych i są związane z wykonywanymi przez Państwa czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług.

Podkreślenia wymaga fakt, że w świetle powołanego wyżej art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy, podatek naliczony z tytułu nabycia usług noclegowych i gastronomicznych – co do zasady – nie podlega odliczeniu. Powyższe ograniczenie nie ma jednak zastosowania w sytuacji, gdy przedmiotem zakupu jest kompleksowa usługa organizacji Spotkania, czyli co do istoty jedna usługa, na którą składają się poszczególne elementy, w tym usługi gastronomiczne i noclegowe.

W związku z powyższym należy uznać, że organizacja Spotkań przez Usługodawcę, na które składa się szereg czynności opisanych we wniosku, stanowi świadczenie kompleksowe i poszczególne czynności w ramach tych świadczeń nie podlegają odrębnej analizie – z wyłączeniem jednakże zapewnienia uczestnikom napojów alkoholowych.

W odniesieniu do zapewnienia napojów alkoholowych dla uczestników Spotkań nie można uznać, że stanowi ono element kompleksowej usługi organizacji tych uroczystości. Zakup napojów alkoholowych nie jest niezbędny do należytego i właściwego świadczenia usług polegających na organizacji Spotkań. Nie występuje wystarczający związek pomiędzy nabyciem alkoholu, a celem realizowanego Spotkania podczas którego ma dojść do budowania pozytywnego wizerunku oraz renomy Spółki, polepszenia znajomości i rozpoznawalności oferowanych przez Spółkę produktów i usług, poprawy atmosfery pracy, wzrostu motywacji do wykonywania obowiązków pracowniczych.

Z uwagi na powyższe należy stwierdzić, że przysługuje i będzie przysługiwało Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumenującej kompleksową organizację Spotkania, na którą składają się czynności: zaplanowanie i przygotowanie programu imprezy, w tym także agendy Spotkania, przygotowanie i zapewnienie odpowiednich zasobów technicznych i organizacyjnych, w tym sal konferencyjnych, sprzętu multimedialnego, nagłośnienia, transportu produkcyjnego, aranżacji przestrzeni otwartych i zamkniętych, zabezpieczenie przestrzeni wokół Spotkań, w tym zabezpieczenie ochrony, zabezpieczenie medyczne, służba informacyjna, wynajem przenośnych toalet, ubezpieczenie OC i NW dla uczestników, branding, w tym między innymi przygotowanie gadżetów i materiałów reklamowych dotyczących Spółki, oznaczenie logotypem przestrzeni itp., zapewnienie uczestnikom wyżywienia - poczęstunku w formie cateringu lub usług gastronomicznych, zapewnienie uczestnikom zakwaterowania i noclegu, zapewnienie transportu, przygotowanie miejsc postojowych dla uczestników, wynajęcie osób będących autorytetami w danej dziedzinie (tzw. goście) np. w celach szkoleniowych, poprowadzenia wykładu czy aktywnego towarzyszenia uczestnikom w Spotkaniu, organizację aktywności zespołowych dla Pracowników Spółki lub Partnerów biznesowych oraz tworzenie stref tematycznych z atrakcjami i zabawami dla uczestników – poza świadczeniem polegającym na zakupie alkoholu dla uczestników tych przedsięwzięć.

Przechodząc z kolei do nabywanych w ramach usługi organizacji Spotkań świadczeń polegających na organizacji rozrywek podczas czasu wolnego, w tym udostępnienie infrastruktury rekreacyjno-sportowej, jak basen, spa, sauna, zorganizowanie imprez sportowych, np. wycieczek rowerowych, rejsów żaglówkami, wieczornych imprez tanecznych, występu artysty w ramach atrakcji wieczoru itp.; organizację oprawy muzycznej i występów artystycznych, w tym m.in. opłacenie występów, scenografii, konferansjera, nagłośnienia i oświetlenia, ZAiKS, kosztów związane z zakwaterowaniem i wyżywieniem artystów, należy wskazać, że niniejsze świadczenia nie składają się na kompleksową usługę organizacji ww. wydarzeń.

Nie stanowią one świadczeń niezbędnych do należytego i właściwego świadczenia usług polegających na organizacji Spotkań. Nie sposób uznać, że ww. usługi dodatkowe wykazują ścisłe powiązanie i są konieczne do przygotowania powyższych przedsięwzięć w taki sposób, że w sensie gospodarczym stworzą jedną całość, i których rozdzielenie miałoby sztuczny charakter. Nie można również uznać, że ww. usługi są zdeterminowane przez usługę główną (a więc usługę przygotowania Spotkań) oraz że nie można wykonać lub wykorzystać usługi głównej bez tych dodatkowych usług. Powyższe okoliczności wskazują, że są to usługi dodatkowe oferowane w związku z organizacją Spotkań i nie stanowią środka do lepszego wykonania tych usług. Stanowią one usługi odrębne, mające na celu uatrakcyjnienie pobytu uczestnikom w miejscu organizacji Spotkań i należy je zakwalifikować jako świadczone na potrzeby osobiste uczestników, ponadto - jak wskazali Państwo - świadczenia te dotyczą czasu wolnego podczas organizowanych Spotkań.

Świadczenia polegające na organizacji rozrywek podczas czasu wolnego nie są związane z działalnością gospodarczą prowadzoną przez Państwa, a jedynie służą celom osobistym, prywatnym uczestników. Zakup usług rozrywkowych, nie ma związku z wykonanymi przez Państwa czynnościami opodatkowanymi. Jak wynika z opisu sprawy, prowadzą Państwo działalność gospodarczą na rynku IT w zakresie tworzenia i utrzymywania rozwiązań informatycznych wspierających obsługę klientów będących firmami z różnych sektorów gospodarki. Świadczą Państwo m.in. usługi związane z szeroko rozumianym oprogramowaniem SAP, obejmujące implementację oraz dostosowanie oprogramowania SAP do potrzeb jej klientów, rozwój innowacji SAP, usprawnianie procesów i optymalizację istniejących technologii.

Zatem skoro wydatki poniesione na nabycie świadczeń polegających na organizacji rozrywek w trakcie organizowanych Spotkań nie są związane ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług w ramach prowadzonej przez Państwa działalności gospodarczej, to nie przysługuje i nie będzie przysługiwało Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z ich nabyciem.

Tym samym nie przysługuje i nie będzie przysługiwało Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej nabycie usługi organizacji Spotkania dla Pracowników, Współpracowników oraz Partnerów biznesowych, na którą może składać się organizacja rozrywek podczas czasu wolnego, w tym przykładowo imprez sportowych, występu artysty w ramach atrakcji wieczoru.

W konsekwencji Państwa stanowisko w zakresie uznania nabywanych świadczeń dotyczących organizacji Spotkań dla Pracowników, Współpracowników oraz Partnerów biznesowych w całości za świadczenie kompleksowe i prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej usługę organizacji Spotkania – jest nieprawidłowe

Państwa wątpliwości dotyczą również kwestii prawa do odliczenia kwoty VAT naliczonego wynikającego z dodatkowych faktur otrzymanych od Usługodawcy lub od podmiotów innych niż Usługodawca, związanych z organizacją Spotkania (np. wystąpienie w trakcie Spotkania dodatkowych gości, nabycie usług kamerzysty/fotografa uwieczniającego przebieg Spotkania), z wyłączeniem świadczeń, o których mowa w art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT.

Jak Państwo wskazali w opisie sprawy, zdarza się, że Spółka we własnym zakresie nabywa dodatkowe usługi związane z przeprowadzeniem Spotkania od podmiotów innych niż Usługodawca. Może to przykładowo dotyczyć zaproszenia dodatkowych gości Spotkań, np. liderów branży, którzy wygłaszają prelekcję/wykład lub prowadzą szkolenia. Celem takiego działania jest zwiększenie atrakcyjności Spotkań czy podniesienie ich poziomu merytoryczności. Uczestnicy chętniej przyjdą na Spotkanie, jeśli będzie na nim gość, który prawdopodobnie jest dla nich autorytetem z racji posiadanej wiedzy i doświadczenia przydatnego w branży, w jakiej działają Pracownicy, Współpracownicy i Partnerzy biznesowi. Fakt odrębnego zlecania tych usług (np. wykładu zaproszonego gościa) we własnym zakresie przez Spółkę, tj. poza zleconą przez Spółkę usługą organizacji Spotkań przez Usługodawców, może wynikać np. z braku możliwości zaproszenia danego gościa przez Usługodawcę. Z drugiej strony, Spółka wykorzystując swoje kontakty biznesowe i utrwalone współprace może m.in. uzyskać korzystniejsze oferty cenowe (niż Usługodawca) od zaproszonych gości i sprawniej ustalić z nimi oczekiwany zakres oraz przebieg szkoleń i prelekcji. W takim przypadku, rozliczenie następuje bezpośrednio między Spółką a danym gościem (faktura wystawiana jest bezpośrednio na Spółkę), a Usługodawcy nie uczestniczą w tych uzgodnieniach z gościem i w rozliczeniach z nim.

Tym samym należy uznać, że wydatki związane z organizacją Spotkań, w zakresie wskazanym powyżej, są związane z wykonywanymi przez Państwa czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług.

Zatem, z tytułu wydatków poniesionych na wynagrodzenie dla prelegentów szkoleń i warsztatów, pomimo odrębności od świadczenia kompleksowej usługi organizacji Spotkań, przysługuje i będzie przysługiwało Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Dodatkowo zdarza się, iż Spółka podejmuje współpracę z fotografem, kamerzystą czy dostawcami usług artystycznych. Usługi te mogą być nabywane niezależnie od usługi nabywanej przez Spółkę od Usługodawcy organizującego Spotkanie lub za pośrednictwem Usługodawcy, w ramach usługi organizacji Spotkania.

Wskazać należy, że usługi dodatkowe w postaci: nabycia usług kamerzysty/fotografa uwieczniającego przebieg Spotkania oraz usług artystycznych, analogicznie jak wyżej opisane usługi organizacji rozrywek podczas czasu wolnego, nie sposób uznać za konieczne do przygotowania tych wydarzeń w taki sposób, że w sensie gospodarczym tworzą jedną całość i ich rozdzielenie miałoby charakter sztuczny. Nie można uznać, że np. nabycie usług kamerzysty/fotografa uwieczniającego przebieg Spotkania oraz dostawcy usług artystycznych są zdeterminowane przez usługę główną (usługę przygotowania Spotkań) oraz że nie można wykonać lub wykorzystać usługi głównej bez tych dodatkowych usług. Powyższe okoliczności wskazują, że ww. świadczenia dodatkowe oferowane w związku z organizacją Spotkań, nie stanowią środka do lepszego wykonania tych usług. Nabycie usług kamerzysty/fotografa uwieczniającego przebieg Spotkania oraz dostawcy usług artystycznych, stanowią usługi odrębne niestanowiące elementu składowego kompleksowej usługi organizacji Spotkań.

Zatem skoro wydatki poniesione na nabycie świadczeń polegających na nabyciu usług kamerzysty/fotografa uwieczniającego przebieg Spotkania oraz dostawcy usług artystycznych, nie są związane ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług w ramach prowadzonej przez Państwa działalności gospodarczej, to nie przysługuje Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego w zawiązku z nabyciem ww. usług. Prawo do odliczenia nie przysługuje/nie będzie przysługiwało Państwu w tym przypadku zarówno od usługi nabywanej niezależnie od Usługodawcy organizującego Spotkanie, jak i usługi nabywanej za pośrednictwem Usługodawcy.

Zatem nie można zgodzić się z przedstawionym we wniosku stanowiskiem, że przysługuje Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego od każdego wydatku poniesionego w związku z organizacją i przebiegiem Spotkania. W przypadku nabywanych usług dodatkowych należy odróżnić usługi związane np. z zaproszeniem gościa - prelegenta, które są niezbędne do organizacji Spotkania od usług związanych z sesjami zdjęciowymi (współpraca z kamerzystą/fotografem) czy występami artystycznymi, które nie wykazują związku (nawet pośredniego) pomiędzy ich poniesieniem a czynnościami opodatkowanymi.

Zatem oceniając całościowo stanowisko w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z dodatkowych faktur otrzymanych od Usługodawcy lub od podmiotów innych niż Usługodawca, związanych z organizacją Spotkania, uznaje się za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia oraz zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00